Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pytania do debaty

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Pytania do debaty

Postprzez Prokrustes 13 sty 2021, o 20:59

News dnia - wybory do Sejmu odbędą się.
Grafik napięty więc proponuję by zgłaszać pytania jutro a piątek no i cały czas trwania wyborów mieć na debatę.

Zapraszam do zgłaszania pytań tak elektorat jak i kandydatów.
To świetna okazja by porozmawiać szerzej o przyszłości Księstwa. Sam na pewno pytania sobie oraz innym kandydatom zadam.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Re: Pytania do debaty

Postprzez AFvTD 13 sty 2021, o 21:27

Cóż, brakuje mi trochę punktów PPS więc pozwolę sobie zadać pytania:

1. Na Sejmie spoczywa wybór Kanclerza. Antoni zniknął i bardzo prawdopodobne jest to, że nie pokusi się o reelekcję. Czy w związku z powyższym kandydaci mają zamiar ubiegać się o tekę kanclerską, a jeżeli nie, to kogo widzieliby na tym stanowisku?

2. Wspomniałem o PPS, więc w sumie można się zapytać, jak widzą szanowni kandydaci przyszłość tego sposobu codziennego zarobków Sarmatów. Czy system jest dopracowany, czy może jednak wymaga dopracowania, co można zmienić, aby był atrakcyjniejszy?

3. Powoli oddalamy się od wydarzeń Błękitnego Października. Czy według kandydatów to jest pora, aby regulować kwestie związane z relacjami dyplomatycznymi z państwami uprzednio stowarzyszonymi z Księstwem Sarmacji? Czy pora nawiązać relacje na szczeblu ambasadorskim, czy powinniśmy dalej dążyć do odcięcia się od Unii Państw i w ogóle nie próbować zacieśniać relacji z żadnym z państw Unii? Czy powinniśmy nawiązywać szersze relacje i współpracę z dotychczasowymi partnerami?
Obrazek
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Apolinary 14 sty 2021, o 12:04

Pozwolę sobie również zostawić pytania, choć będą one nawiązywały do tych już zadanych...

1. Czy w związku z aktualną demografią planują Kandydaci jakieś działania w zakresie uproszczenia sarmackiego prawa, jeśli tak to w jakich obszarach, czy uproszczenie powinno objąć również struktury urzędów?

2. W przypadku ubiegania się o urząd kanclerski - czy mają już Kandydaci wizję tego urzędu, jakie Kandydaci planują resorty i kto je obejmie?

3. Jakie jest zdanie Kandydatów w sprawie reformy (uproszczenia) Forum Centralnego?

prof. Apolinary Montserrat

Kanton Koronny, opiekun repliki insygniów książęcych, hrabia Bordonii.
Sarmata, Leota, naukowiec.
Rektor Akademii Polinaukowej w Bordonii, Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Redaktor Naczelny Nietygodnika Sarmackiego i Głosu Leocji
Dobry Obywatel

Postprzez leszcz 14 sty 2021, o 12:30

Jak zapatrują się PT Kandydaci na obecny kształt samorządów, czyi dwie prowincje z miastami? Czy struktura jest funkcjonalna? Czy zasadne byłyby jakieś zmiany? Jeśli tak, w jakim kierunku?
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez VHS 14 sty 2021, o 12:41

@AFvTD
1. Nie mam zamiaru ubiegać się o stanowisko kanclerza. Widziałbym na tym stanowisku @JanuszekvHP lub @HeweliuszPopow.

2. Nie mam zdania. Jestem otwarty na propozycje zmian.

3. Nie zauważyłem żeby Sarmacja kiedykolwiek dążyła do odcinania się od Państwa Unii. Jeśli takie głosy się odezwą, będę ich przeciwnikiem. Jestem zwolennikiem zdrowych i stabilnych relacji między narodami, Unia nie jest tutaj wyjątkiem. Natomiast, nie uważam żeby Sarmacja musiała zabiegać o stosunki dyplomatyczne za wszelką cenę, więc jeśli jakieś państwo ich nie chce, a Państwa Unii na chwilę obecną w sposób oczywisty ich nie chcą, to należy uszanować ich wolę.

@Apolinary
1. Tak. We wszystkich. Co do urzędów to nie byłbym pryncypialny. Uważam, że urzędy powinny odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne a nie odwrotnie, więc jeśli jest pomysł i potrzeba stworzenia jakiegoś urzędu i jest chętny by go piastować to proszę bardzo.

2. Nie chcę się ubiegać o stanowisko Kanclerza. Natomiast uważam, że wobec obecnego kryzysu władzy książęcej, Kanclerz powinien być 'malym ksieciem', a więc abstrahując od kompetencji i obowiązków ustrojowych, powinien łączyć Naród, być arbitrem, symbolem i przewodnikiem, a politykiem dopiero na dalszym miejscu.

3. Jeśli jest potrzeba jego uproszczenia to ok. Natomiast ja jej mówiąc szczerze nie widzę. Ale znowu - jestem otwarty na argumenty.

@leszcz
Obecny model czyli (Staro)Sarmacja + Hasseland oraz miasta w tychże, wydaje się optymalny. Jednak tutaj, podobnie jak przy urzędach, uważam że struktura powinna być odpowiedzią na potrzeby fabularne mieszkańców. Jeśli ktoś chce tworzyć miasto - niech tworzy. Jeśli znajdą się chętni do tworzenia nowego samorządu - proszę bardzo. Sarmacja ma dawać przestrzeń do samorealizacji, a nie zamykać inwencję mieszkańców w sztywne ramy.
Vanderlei à la Triste von Hagsen de la Sparasan
Prefektura Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez GFvH 14 sty 2021, o 13:40

@AFvTD

1.W związku z moją niestabilną aktywnością(jednak wystarczającą, abym mógł brać udział w obradach sejmu) raczej nie patrzę w stronę stołka kanclerskiego, a samemu proponowałbym @JanuszekvHP

2. Sądzę, że w obecnym stanie jest wystarczający do przyjemnego funkcjonowania.

3. W obecnym stanie demograficznym całego mikroświata nie stać nas na odcinanie się od innych państw. Oczywistym jest, że pomiędzy Księstwem, a Unią zawsze będą rozpamiętywane dawne konflikty i musimy się z tym liczyć, lecz relacje dyplomatyczne jak najbardziej należy zawiązywać.

@Apolinary

1. Na pewno postaram się uprościć procesy otrzymywania obywatelstw i nadawania lenn. W pozostałych aspektach jestem otwarty na dyskusje. Co do uproszczenia struktur urzędowych uważam, iż na szczeblu centralnym nie ma takiej potrzeby, lecz myślę, że należałoby trochę uporządkować urzędy na szczeblu lokalnym, acz nie leży to w kompetencjach sejmu, więc jest to tylko luźna sugestia.

2. Jak w odpowiedzi dla AFvTD oświadczam, iż nie zamierzam kandydować na urząd kanclerza i jak wyżej widziałbym tam Filipa I Gryfa i to w jego gestii leży planowanie resortów

3.Nie widzę obecnie takiej potrzeby

@leszcz

1. Nie widzę tutaj potrzeby zmian, lecz jestem otwarty na inne wizje tego zagadnienia
(-) Gustaw Fryderyk von Hippogrif

ktoś tam w czymś tam.
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Trybunał Koronny

Postprzez Prokrustes 14 sty 2021, o 14:01

Dzisiaj zbieramy pytania. Powstrzymajmy się z debatą do jutra 8-)
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Filip I Gryf 14 sty 2021, o 14:07

Prokrustes napisał(a):Dzisiaj zbieramy pytania. Powstrzymajmy się z debatą do jutra 8-)

Dobry pomysł... 8-)
Filip I Gryf

Z domu von Hippogriff

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Królestwo Hasselandu
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 14 sty 2021, o 20:06

To ja dorzucę moje pytanie.

Czy zdaniem szanownych Kandydatów fakt istnienia dwóch prowincji w Sarmacji nie wymaga wprowadzenia jakichś zmian do Konstytucji KS i nowego unormowania stosunków "Centrala" - prowincje?
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Prokrustes 14 sty 2021, o 22:56

Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej