Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

KN 3/21 - kontrola działalności Namiestnika Starosarmacji

W tym dziale zarchiwizowano postępowania w sprawach karnych, cywilnych i innych

Re: KN 3/21 - kontrola działalności Namiestnika Starosarmacj

Postprzez Antoni 16 wrz 2021, o 09:54

Herb mały Księstwa Sarmacji

Nagłówek
1. Na podstawie art. 37. § 1. pkt 2. k.p.p.t.k. postanawiam odwołać ATK Konrada von Chamier-Gliszczyńskiego oraz ATK Janusza Zabieraja ze Składu Orzekającego z uwagi na bezczynność przez ponad 7 dni.
2. Na podstawie art. 7. § 1. i art. 7. § 5. k.p.p.t.k. w miejsce odwołanych asesorów oraz Przewodniczącego Składu Orzekającego wyznaczam: ATK Santiago Vilarte von Hippogriffa.


Marszałek Trybunału Koronnego
(—) Antoni Kacper Burbon-Conti


Do wiadomości: @Esteladio @BvTJ @Orjon @SantiVilarte
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Dwór Jego Książęcej Mości
Starosarmacja
 

Re: KN 3/21 - kontrola działalności Namiestnika Starosarmacj

Postprzez Krzysztof Hans 21 wrz 2021, o 17:46

Wysoki Trybunale
Chciałbym dołączyć jako strona do sprawy ponieważ Namiestnik Starosarmacji Pan Orjon Surma podważa przynależność Mirii, Sangii i Nowicji do Księstwa Sarmacji powołując się na Dekret Namiestnik Starosarmacji z... 2017 roku: viewtopic.php?f=1084&t=32733 . Stanowi to naruszenie art. 40 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu Sprawiedliwości który to mówi:
Art. 40.

Zabronione pod groźbą kary więzienia do sześciu miesięcy lub banicji jest:
podejmowanie działań mających na celu pozbawienie Księstwo Sarmacji niepodległości, oderwanie od niego części obszaru lub zmianę środkami bezprawnymi konstytucyjnego ustroju Księstwa Sarmacji,

W tym przypadku Namiestnik chce oderwać wspomniane regiony i przekazać je Konfederacji Sclavinii.

Z uszanowaniem
(-) Krzysztof Hans-Arped Winnicki
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: KN 3/21 - kontrola działalności Namiestnika Starosarmacj

Postprzez Santi Vilarte 21 wrz 2021, o 18:58

@KrzysztofHans odmawiam nadania statusu uczestnika postępowania ze względu na niewykazanie interesu faktycznego bądź prawnego.
Argumentacja wskazana przez wnioskodawcę nie ma żadnego związku z tym, co jest przedmiotem tej sprawy - podejrzeniem nieprawidłowości działań Namiestnika Starosarmacji przy wydaniu Uniwersału Namiestnika Starosarmacji w sprawie zwołania Sejmiku Koronnego z dnia 19 sierpnia 2021 r. Także prawnie ewentualne zarzuty z art. 40 KS mają się nijak do tej sprawy (proszę sprawdzić artykuły z wniosku inicjalnego).
Ewentualne zarzuty wnioskodawcy mogą być przedmiotem osobnej sprawy i osobnego wniosku.


Zamykam póki co wątek, dziś jeszcze wydam rozstrzygnięcie.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Marszałek Sejmu
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: KN 3/21 - kontrola działalności Namiestnika Starosarmacj

Postprzez Santi Vilarte 21 wrz 2021, o 19:57

Herb mały Księstwa Sarmacji

Nagłówek
Trubunał Koronny w składzie:
ATK Santiago Vilarte von Hippogriff (AG916)
rozpoznawszy wniosek, złożony 23 sierpnia br. przez Severina Verwaltung-Esteladio (AG763)
rozstrzygniecie

Stwierdza nieprawidłowość w związku z wydaniem Uniwersału Namiestnika Starosarmacji w sprawie zwołania Sejmiku Koronnego z dnia 19 sierpnia 2021 r. i odstępuje od dalszych czynności.
uzasadnienie

23 sierpnia br. zostało złożone zawiadomienie w sprawie możliwych nieprawidłowości przy wydaniu Uniwersału Namiestnika Starosarmacji w sprawie zwołania Sejmiku Koronnego z dnia 19 sierpnia 2021 r. Wnioskodawca argumentował, że na podstawie Art. 6 ust. 2 Konstytucji Starosarmacji (dalej: STS) z dnia 6 czerwca 2020 r. kadencja namiestnika STS trwa 6 miesięcy, zaś ówczesna wygasła 5 sierpnia br. Stąd, wnioskodawca podnosił, że namiestnik nie był uprawniony do zwołania sejmiku, co może rzutować na ważność jego aktów.
W odpowiedzi ze strony STS Bartosz von Thorn-Janiczek argumentował, że Konstytucja STS nie stanowi, aby namiestnik STS po upływie kadencji przestawał pełnić swoje funkcje do czasu wyboru następcy.
Dalej, powołał się na sprawy realowe, które uniemożliwiły mu zwołanie sejmiku w przepisanym terminie.
Dalej, wskazał, że jego rola w omawianym okresie ograniczyła się do zwołania sejmiku, a poza tym nie podejmował z ostrożności innych czynności jako namiestnik.
29 sierpnia br. wnioskodawca poinformował o chęci wycofania wniosku.

Trybunał zważył, co następuje:
Przede wszystkim, bezspornie ustalono, że w dniu wydania uniwersału zasadnicza kadencja namiestnika STS upłynęła. Należało więc ustalić, czy miał prawo działać jako pełniący obowiązki namiestnika do czasu wyboru nowego.
Konstytucja STS zawiera dwa przepisy regulujące tego typu sytuacje.
Art. 6 ust. 3 mówi „Jeśli Namiestnik Starosarmację opuści lub czynu nieprzystojnego się dopuści, obywatele Starosarmacji mogą Sejmik ekstraordynaryjny zwołać jako w artykule czwartym stoi i na obradach kandydaturę nowego Namiestnika przedstawić. Poprzeć go musi jednak osoba Księcia.” Hipoteza tej normy nie została jednak spełniona. Namiestnik nie opuścił STS ani nie dopuścił się – zgodnie z wiedzą Trybunału – żadnego „czynu nieprzystojnego”, bo za taki nie można uznać niezwołania sejmiku na czas. Upływ kadencji nie jest zaś opuszczeniem STS.
Art. 7 ust. 2 mówi: „Takoż władza jest sprawowana w sytuacjach konstytucją nieprzewidzianych.” Przez „takoż” przepis odnosi się tu do ust. 1, który mówi, że „W przypadku braku kandydata lub braku poparcia dla niego ze strony Sejmiku lub Tronu, obowiązki Namiestnika przejmuje Książę, jednak na czas nie dłuższy niż jeden miesiąc.” Ten przepis miał zastosowanie w tej sytuacji i to książę był zgodnie z nim organem właściwym do wydania uniwersału o zwołaniu sejmiku.

Trybunał postanowił poprzestać na stwierdzeniu nieprawidłowości i nie podejmować innych czynności w tej sprawie. Po pierwsze, biorąc pod uwagę wyjaśnienia namiestnika, a także fakt, że nie podejmował w tym czasie innych czynności urzędowych, ograniczając się do tego, co niezbędne. Po drugie ze względu na fakt, że zwołanie sejmiku w celu wyboru namiestnika, wobec upłynięcia kadencji, jest czynnością zasadniczo techniczną, która nie wpływa na niczyje prawa i obowiązki (przeciwnie: późniejsze wydanie uniwersału uniemożliwiłoby potencjalnym chętnym zgłoszenie swojej kandydatury i objęcie urzędu w terminie, a więc potencjalnie wpływałoby na ich prawa).
Pomocniczo Trybunał na podstawie przeglądu wątku na forum, gdzie wybierano nowego namiestnika, stwierdził, że książę nie zgłaszał do tego procesu żadnych zastrzeżeń, niezależnie od w/w niezgodności.
Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.

pouczenie

Uczestnikom postępowania przysługuje możliwość złożenia apelacji w terminie 7 dni od wydania orzeczenia.


@Esteladio @BvTJ @Orjon @ArkadiuszMaksymilian
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Marszałek Sejmu
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum spraw zwykłych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości