Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez AFvTD 13 lut 2019, o 14:45

Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej


w Ustawy Sejmu nr. 338 o edukacji i instytucjach nauki (DP poz. 10113)

Art. 1.

Art. 3 ust 1. w brzmieniu:
„Tytułami naukowymi są: magister net., doktor net. i profesor net., przy czym w dziedzinach technicznych tytuł uzupełnia się o słowo inżynier, medycznych — medycyny, a w dziedzinach artystycznych o słowo sztuki.”
Przyjmuje brzmienie
„Instytucje nauki autonomicznie ustalają brzmienie tytułów naukowych, które umieszczają w statucie. W przypadku braku statutu, uczelnia upublicznia spis wszystkich tytułów naukowych, które można na uczelni uzyskać.”

Art. 2.

W art. 3. Dodaje się ustęp 5 o brzmieniu
„Obywatel ma prawo do wyboru uczelni, której tytułem naukowym się posługuje, przy czym zawsze, zgodnie ze statutem danej uczelni lub powszechnie dostępnym spisem, jest to najwyższy nadany przez daną uczelnię tytuł naukowy.”

Wasza Książęca Mość
JO Radcy Naczelnej Izby Architektury
JO Marszałku
Wysoka Izbo

Nauka ostatnimi czasy co prawda wychodzi z mody, jednakże nie znaczy to, że nadal nie jest ważnym aspektem naszego mikronacyjnego życia. Uważam, że tytulatura naukowa obecnie nie należy do najbardziej rozbudowanych, nie daje dużych możliwości awansu ani szczególnego wyboru. Powyższa nowelizacja zmienia dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest tak naprawdę zwiększenie puli tytułów naukowych do nieskończoności. Będzie on zależał jedynie od tego, jakie tytuły oferować będzie dana publiczna uczelnia. Dzięki temu nie będzie już bez znaczenia, na jakiej uczelni tytuł zdobędziemy – gdyż tytuł nie będzie równy tytułowi. Tak samo jak uczelnia nie będzie równa uczelni.

Drugą z nich jest możliwość wyboru przez obywatela uczelni, której tytułem będzie się posługiwać. Obecnie ustawa zakładała istnienie jedynie trzech tytułów – magistra net., doktora net. oraz profesora net. . Teraz tytulatura naukowa ma szansę się rozwinąć, co może spowodować, że hierarchia nie będzie jednakowa na każdej z uczelni i tytuł profesora net. może nie być najwyższym możliwym. Tak samo, na jednej z uczelni tytuł magistra net. może być już równy tytułowi profesora net. ze względu na istnienie niższych tytułów. Co więcej – tytuł magistra net. z prestiżowej uczelni może być o wiele bardziej wartościowy aniżeli profesora net. z niekoniecznie popularnej uczelni.

Tutaj mogą pojawić się wątpliwości, że powstaną niestworzone, kolokwialnie mówiąc głupie tytuły. Jednakże, Książę Sarmacji nadal zatwierdza, nadaje oraz odbiera tytuły naukowe, w związku z czym może on nie zgodzić się na przyznanie danego tytułu naukowego. Jest to co prawda marny wentyl bezpieczeństwa, ale mimo to wystarczająco skuteczny jak na obecne potrzeby. Jeżeli okaże się on być nieodpowiedni będzie można zastanowić się nad zwiększeniem – może nawet ponownym wznowieniem Rady Nauki, jako organu zatwierdzającego tytuły naukowe.

Poza tym prawdopodobnie ustawa będzie musiała zostać poruczona do realizacji Naczelnej Izbie Architektury, dlatego poniżej konieczna zmiana:

  • Możliwość dodania do systemu tytułów naukowych innych niż magister net., doktor net. oraz profesor net. . O ile dobrze mi wiadomo, obecnie jest to lista rozwijana, z której JKM wybiera tytuł. Dlatego też wydaje mi się najlepszą opcją zamiana na pole tekstowe, w które JKM – jako osoba nadająca tytuł naukowy wpisuje dany tytuł.

Jednocześnie, jeżeli taka zmiana nie jest konieczna, ze względu na możliwość dodawania tytułów naukowych, bądź też zastosowane przy nadawaniu tytułów naukowych jest pole tekstowe, to zmiany w systemie informatycznym Księstwa Sarmacji nie są konieczne.

Przepisy dotyczące wejścia ustawy w życie sformułuję po uzyskaniu opinii Naczelnej Izby Architektury

Z wyrazami szacunku
/-/Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Obrazek
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Andrzej Fryderyk 14 lut 2019, o 18:34

rozpoczynam I czytanie projektu. Potrwa ono 3 dni, czyli do 17 lutego do godziny 19:00. W przypadku, gdy Naczelna Izba Architektury będzie potrzebować więcej czasu na odniesienie się do projektu, czas debaty będzie odpowiednio wydłużony. Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w debacie.

Jednocześnie proszę o zamieszczanie przepisu końcowego, nawet jeśli i tak będzie on musiał zostać dodany przeze mnie po zaopiniowaniu przez NIA.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Joanna Izabela 14 lut 2019, o 19:39

WKW Marszałku,
Wysoka Izbo,

Nie po to stosowaliśmy ustępstwa(np. brak tytułu lekarza), żeby teraz mnożyć tytuły naukowe. Właśnie dzięki jedności tytułów możemy mieć świadomość, kto i jak bardzo przysłużył się nauce. Robienie miliona tytułów jest zbyteczne, prowadzi również do problemów gdy ktoś chce ukończyć kolejny stopień na innej uczelni. Ważniejsza obecnie jest współpraca międzyuczelniana niż pogłębianie różnic miedzy nimi.

Dodatkowo pomysł kolejny raz wznawiania Rady lub jej części, jest kolejnym mnożeniem niepotrzebnych organów. W momencie kiedy mamy braki kadrowe, jest to pomysł mocno chybiony.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Prokrustes 14 lut 2019, o 19:46

JO Marszałku
Wysoka Izbo

Ogólnie nie mam nic przeciwko uwolnieniu tytułów ale nie na takiej zasadzie, że każda instytucja wymyśla co chce i ile chce. Prędzej widziałbym wyciągnięcie tytułów z ustawy i utrzymywaniu ich wykazu pod rozporządzeniem właściwego ministra.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Dwór Jego Książęcej Mości
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Rihanna 15 lut 2019, o 15:13

Wysoka Izbo!
Jaśnie Oświecony Marszałku!
Drogi Wnioskodawco!

Ze swojej strony apeluję aby tego projektu nie przyjmować. Uwolnienie tytułów naukowych nic dobrego nie przyniesie. Należy pozostać przy takiej formie jaka jest. Uwolnienie tytułów spowoduje namnożenie ich, czego efektem będzie obniżenie ich rangi. Obecnie co już Królowa Teutonii Joanna Izabela zauważyła, dzięki jedności tytułów wiemy kto jak się zasłużył na rzecz nauki. Zmiana tego spowoduje niepotrzebny chaos.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Asesor Trybunału Koronnego
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez AFvTD 15 lut 2019, o 17:02

Wysoka Izbo
WKM Joanno Izabelo
JO Rihanno
JO Prokruście

Nie bez powodu zdecydowałem się podjąć i przedstawić taką właśnie ustawę. Zarówno u nas, jak i w świecie realnym istnieje dana struktura zdobywania kolejnych poziomów wykształcenia. W przypadku świata realnego, który to staramy się symulować jest on rozgałęziony, rozbudowany. W przypadku naszej wirtualnej ojczyzny system ten jest prostoliniowy i skromny. Posiadamy tak naprawdę jedynie trzy tytuły, przy czym osiągnięcie najwyższego stopnia edukacji nie jest szczególnie wymagające - wystarczy jedynie trochę chęci oraz czasu. Każdy - dosłownie każdy może sięgnąć po tytuł profesora net. w miesiąc - o ile ma na to czas (i pieniądze). Nie bez powodu w Księstwie mamy rozbudowaną tytulaturę. Tak jak zauważył (co prawda w innej sprawie) JKM Konrad Jakub, rozbudowana tytulatura ma swoje zalety. Można stopniowo obserwować, w jaki sposób awansujemy, być dumni z tego, że przechodzimy z poziomu na poziom. Analogicznie do gier - wolimy takie, które mają pięćdziesiąt, a nie trzy levele. Jeżeli ograniczamy tytulaturę, ograniczamy tym samym kreatywność potencjalnych twórców, ograniczamy możliwości oraz ograniczamy atrakcyjność tej tytulatury, gdyż nie można się pochwalić unikalnością. W obecnej chwili możemy mieć 50% społeczeństwa będącą wysoką kadrą naukową (prof. net.) nie mając żadnej, lub prawie żadnej wiedzy, którą mogliby się podzielić. Co ma powiedzieć profesor net. z Teutońskiej Akademii Medycznej, który swój tytuł musiał opłacić mnóstwem pracy, gdy widzi, że na równi z nim stawia się profesor z Akademii Sclavińskiej, który musiał napisać 2 artykuły na wybrany przez siebie temat? Zauważyłem tendencję, że bez względu na to, co zostanie napisane, AS i tak nada tytuł, chociażby artykuł z wierzchu jedynie mówił o temacie, a realnie zagłębiał się w setkę niezwiązanych ze sobą wątków, albo miał 5 zdań i kilka obrazków.

Nie zgodzę się, że uczelnie powinny teraz dążyć do współpracy, a nie dzielić się, bo od kiedy ustawa o edukacji weszła w życie minął rok, jeżeli nie więcej. Gdzie jest ta współpraca? Ja jakoś jej nie widzę. Skoro jej nie ma, to po co ją trzymać, skoro można uczelnie poniekąd "zmusić" do rywalizacji i budowy wizerunku, a także do jego utrzymania. Kiedyś AS była naprawdę prestiżową uczelnią, to jest pewne, bez żadnego zawahania. Teraz już nie jest jednak tak wartościowa.

Zgodzę się z Jaśnie Oświeconymi, że namnożenie ilości tytułów może być niebezpieczne dla ich rangi, ale zastanówmy się - czy jak 50 czy nawet 75% społeczeństwa będzie posiadało tytuł profesora net. to co będzie bardziej prestiżowe - posiadanie tytułu i należenie do większości, czy może właśnie tytuł niższy, lub całkowity brak tego tytułu? Można uregulować ilość tytułów, to prawda. Można przekazać prowadzenie listy tytułów odpowiedniemu ministrowi, ale czy jest sens trzymać się kurczowo tylko tych trzech i patrzeć, jak ich wartość spada z dnia na dzień? Nie upieram się na wznawianiu Rady Nauki, jest to jedynie sugestia, tym bardziej nie sugeruję wznawiania RN w formie takiej, w jakiej funkcjonowała poprzednio - tylko tak jak mówiłem, 2-3 osoby, które decydowałyby o tym, czy tytuł taki i taki może zostać dopuszczony do obiegu w Księstwie Sarmacji.

Jednocześnie proszę o wydłużenie pierwszego czytania o 3 dni, gdyż w związku z poniższymi opiniami zamierzam złożyć autopoprawkę do projektu, a także uwzględnić owoce dyskusji, które w jej trakcie może urodzić.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez KJAF 15 lut 2019, o 18:17

Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów wstrzymała się od przedstawiania swojego stanowiska w niniejszej sprawie.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Andrzej Fryderyk 15 lut 2019, o 19:59

Załączam opinię Naczelnej Izby Architektury i umieszczam jej kopię do akt Sejmowych:

Krzysztof Czuguł-Chan, Radca NIA napisał(a):WKW Marszałku,

w kwestii projektu ustawy o wyzwoleniu tytulatury naukowej, nie mogę się zgodzić z posłem-wnioskodawcą, że takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Nie mogę nawet powiedzieć, by takie rozwiązanie było chociażby dobre. Pole tekstowe na tytuł gwarantuje nam elastyczność tytułów, to prawda. Jednakże eliminuje jednocześnie wszelkie zalety, które daje nam rozwiązanie obecne, gdzie w relacji jeden do wielu mamy powiązane ze sobą tytuły naukowe i Sarmatów, którzy te tytuły posiadają. Jakie zalety, mógłby zapytać szlachetny poseł-wnioskodawca, ano takie zalety, że wszyscy noszący ten sam tytuł mają ten sam tytuł (nie ma "prof. net.", "prof net", "Prof. net" itp. wariacji). Nie ma mowy o błędach w kropkach, spacjach i innych ozdobnikach, bo ten umieszczony jest w osobnej tabelce i powiązanie jest tylko po jego ID. W ten sposób można też dodać bardzo prosto nowy tytuł. Obecnie nie ma do tego panelu w IPN(mam nadzieję, że nie będzie to potrzebne i raz w tygodniu nie pojawi się kolejny śmieszny tytuł, który narazi całej naukowej śmietanki na dewaluację). Obecne rozwiązanie pozwala również na proste grupowanie, sortowanie, porządkowanie osób z tytułami podług dowolnych kryteriów i relatywnie optymalnymi zapytaniami. Pole tekstowe takiej możliwości nie daje.

Zatem jeśli wprowadzone ma być pole tekstowe, to Naczelna Izba Architektury zmuszona jest wydać opinię negatywną co do takiego rozwiązania.

Jeśli zaś chodzi o samą możliwość wprowadzania nowych tytułów, to nie wymaga ona zmian w systemach Księstwa (o ile nie jest potrzebny panel IPN i można te tytuły raz na ruski rok dodać z palca do bazy, bo nakłady na wykonanie panelu >> wklepanie czegoś na wniosek raz na pół roku).


W drugiej zaś sprawie tj. projektu ustawy o ważeniu głosów — tak, rozwiązanie dot. pierwszego punktu już istnieje, więc wymagałoby de facto przywrócenia i dostosowania progów (w kwestii liczenia siły głosów, bo rozwiązania "logowania" kolejnych nadań ciągle funkcjonuje).

Punkt drugi wymaga wdrożenia. To jest jeden if od aktywności, ale mimo wszystko.

Punkt trzeci nosi znamiona problematyczności, bo będzie wymagać przeliczenia aktywności z danego dnia dla 70+ osób w chwili zarządzania wyborów, jest jednak wykonalny, mamy funkcję, która może być łatwo do tego użyta. Pomijam wątpliwości, które mam jako obywatel.

Zakreślam więc termin realizacji ww. ustawy na 2 tygodnie od przekazania podpisanej ustawy do wykonania.


Wobec powyższego na podstawie art. 4 ust. 6 Regulaminu Sejmu wzywam wnioskodawcę do przedstawienia podmiotu innego niż Naczelna Izba Architektury, który wykona projekt w taki sposób, by był to system bazujący na integracji i otwartym dostępie do baz danych, w przeciągu 3 dni od załączenia opinii do niniejszego wniosku, pod rygorem odrzucenia wniosku bez zarządzenia drugiego czytania. Jednocześnie przedłużam pierwsze czytanie projektu do 18.02 do godziny 20.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez AFvTD 15 lut 2019, o 20:24

JO Marszałku
Wysoka Izbo

W związku z brakiem osoby, która byłaby w stanie wykonać powyższy projekt, w związku z negatywną opinią Naczelnej Izby Architektury projekt wycofuję.

Z wyrazami szacunku
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
 

Re: Ustawa o wyzwoleniu tytulatury naukowej

Postprzez Andrzej Fryderyk 15 lut 2019, o 21:07

Wobec wycofania projektu, dalsze jego procedowanie uznaję za bezcelowe. Zamykam pierwsze czytanie projektu, bez ogłaszania drugiego czytania.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 


Powrót do Sala obrad

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość