Trybunał Koronny w składzie:
- MTK Defloriusz Dyman Wander, przewodniczący,
- JKM Piotr III Łukasz,
Rozpoznawszy w dniu 6 marca 2019 r. na wniosek Królestwa Baridasu reprezentowanego przez JKMość Konrada Jakuba apelację od wyroku w sprawie sygn. akt TK C 18/09/11 z powództwa Młynka Kawowego przeciwko Królestwu Baridasu,
Przychyla się do wniosku apelacyjnego i oddala w całości powództwo Młynka Kawowego przeciwko Królestwu Baridasu.
W dniach - odpowiednio - 21 sierpnia 2018 roku i 24 sierpnia 2018 roku Król Baridasu wydał Ordonans o Dworze Królewskim, w którym ustanowił instytucję „Rodziny Królewskiej”, oraz rozporządzenia ustanawiające spis członków tej Rodziny.
W dniu 2 września 2018 roku powód skierował do Trybunału Koronnego wniosek o naprawienie sprawy, a to poprzez skorygowanie postanowienia w drodze dopisania jego nazwiska do grona członków Rodziny Królewskiej. Roszczenie powód motywował faktem przynależności do rodu królewskiego Arped - Muzyk. W toku procesu reprezentant strony pozwanej wskazał, że Rodzina Królewska składa się nie z cżłonków Rodu Arped - Muzyk, a z najbliższych krewnych Króla, bez względu na to, do którego rodu należą.
W dniu 24 września 2018 roku Trybunał Koronny przyznał rację powodowi i wydał wyrok nakazujący stronie pozwanej naprawienie szkody. W dniu 30 września 2018 roku reprezentant strony pozwanej zaskarżył wyrok w całości.
W ocenie Trybunału decydujące w niniejszej sprawie było właściwe zinterpretowanie pojęć „rodu” i „rodziny”, relacji między desygnatami tych pojęć, oraz możliwości tworzenia na podstawie przepisów rangi niższej od ustawy innych instytucji prawa rodzinnego niż te opisane w ustawie o rodach.
Powód w istocie jest członkiem rodu Arpedów-Muzyków. Ród Arpedów - Muzyków w istocie jest rodem arystokratycznym i królewskim, przysługuje mu takie oficjalne miano i tak jest anonsowany w urzędowym spisie. Prawdą jest też, że członkowie rodu pełnią tradycyjnie królewskie godności w Baridasie.
Jednak jak słusznie wskazuje reprezentant strony pozwanej, pojęcie rodu nie jest tożsame z pojęciem rodziny. Rodzinę tworzyć mogą przedstawiciele różnych rodów - na przykład bracia z rodu X mogą pojąć za żony przedstawicielki rodów - odpowiednio - Y i Z. Staną się wówczas rodziną, ale o tym, jak ich małżeństwa wpłyną na kształt rodu, zdecydują sami nupturienci, a przede wszystkim - zgodnie z art. 11 Ustawy o rodach - seniorzy rodów. Reprezentant strony pozwanej wskazuje, że do Rodziny Królewskiej powołanej Ordonansem Króla nie wchodzą w skład jedynie członkowie rodziny Arped-Muzyk, ale też królewska Małżonka, należąca do innego rodu. Instytucja Rodziny Królewskiej nie jest więc tożsama z rodem Arpedów - Muzyków, a zatem nie każdemu członkowi tego szlachetnego Rodu przysługuje roszczenie do włączenia w jej skład.
W ostatniej podniesionej przez Trybunał kwestii: należy uznać, że instytucja „Rodziny Królewskiej” z Ordonansu Króla Baridasu o Dworze Królewskim stanowi specyficzną instytucję z pogranicza prawa rodzinnego i administracyjnego. W jej skład wchodzą bowiem członkowie rodziny Króla, którym przyznaje się pewne uprawnienia administracyjne, a to prawo do reprezentacji w sprawach ceremonialnych i publicznych. Nieprzypadkowe jest też umieszczenie Rodziny Królewskiej w jednym akcie wraz z innymi organami administracji publicznej Baridasu. Król Baridasu ma prawo do swobodnego powoływania pomocniczych organów władzy. Ma też możliwość powoływania instytucji rodzinnych - czy też pokrewnych instytucjom prawa rodzinnego - innych niż te wymienione w ustawie o rodach, pod warunkiem nienaruszania praw gwarantowanych rodom. Takiego naruszenia w niniejszej sprawie Trybunał nie stwierdził, co wykazał w powyższym uzasadnieniu.
Z tych powodów, należało orzec jak w sentencji.
Wyrok jest ostateczny, prawomocny i nie podlega zaskarżeniu.