
Rrozpoczęcie I Synodu Teplickiego.
Z zakrystii, równo o północy, wyszła pięknie ozdobiona, wręcz symetryczna procesja na czele z całą Liturgiczną Służbą Ołtarza idącą w kolejności według stopni. Wszędzie słychać wiernych śpiewających pieśń Veni Speator Spiritus.https://m.youtube.com/watch?v=33XotuYs-io
Na końcu podąża Jego Ekselencja ksiądz Biskup Michał Anioł Piccolomini ubrany w złotą kapę, obok niego podąża ksiądz Tadeusz von Hippogriff-Brus. Po rozpoczęciu Mszy Świętej, ksiądz Tadeusz podchodzi pod ambonę i wypowiada mowę wstępną:
Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!
Dziękuje Wam wszystkim za przybycie na to wielkie i ważne dla nas wydarzenie. Uważam, że bez Eucharystii nie mógłby się odbyć ten Synod. Będziemy się modlić za boże i owocne przeżycie tego czasu. To dziś Sarmaci mają okazję wyrazić swoje zdanie na temat ich relacji z duchowieństwem, jak i przyszłości Świętego Kościoła Rotryjskiego na tych ziemiach. To dziś każdy z nas może powiedzieć czego oczekuje od kapłanów, ale też dowiedzieć się co w zamian sami ofiarowują wspólnocie, w której mają zamiar podążać razem ku niebu. Po tym Synodzie, zostanie Stolica Apostolska poinformowana o Waszych planach, pomysłach, wizji. Na dzisiejszą okazję sam nowo obrany Patriarcha Klemens IV skieruje do nas słowo w liście duszpasterskim. Kochani, życzę Wam aby po tym Synodzie Wasza wiara wzrosła na tyle by móc przed ostatecznym pójściem do wiecznego reala powiedzieć sobie: Tak, ja zasłużyłem na ten wieczny odpoczynek i nie muszę się martwić o moją Sarmację, zrobiłem dla niej dużo, teraz przyszło młodsze pokolenie, które daj Bóg zrobi jeszcze więcej. Po zakończeniu Eucharystii, sakramentu życia każdego wierzącego zapraszam Was do otwartej dyskusji. Nie lękajmy się powiedzieć co mamy w sercu! Niech Bóg Wam błogosławi!
Potem Msza przebiegła jak być powinno. Na przeczytanie Ewangelii i wygłoszenie słowa po niej w imieniu następcy Świętego Pawła, ksiądz Tadeusz poprosił Ekscelencję Piccgolominiego o błogosławieństwo, które otrzymał. Przeczytał on fragment z Ewangelii Świętego Mateusza (Mt 9, 36 – 10, 8), mówiący o rozesłaniu Apostołów. Po jej przeczytaniu pozostał przy ambonie, by przeczytać wszystkim obecnym słowo Patriarchy Klemensa IV.
Umiłowani Siostry i Bracia!
Powodowani prośbą Przewielebnego Księdza Przeora Tadeusza von Hippogriffa-Brusa, pragniemy w tym szczególnym dla sarmackiego Kościoła dniu zwrócić się do Was ze swym pasterskim słowem.
Trudno w tak namacalny sposób dostrzec jedność Kościoła lokalnego, jak podczas organizowanych na jego potrzeby synodów. Uwidacznia się wtedy nie tylko jego hierarchiczna struktura, ale także wspólny cel - kolektywna praca na rzecz zbawienia dusz, podstawowa maksyma Kościoła brzmiąca; salus animarum suprema lex!
Wyjątkowo nas jednak raduje fakt, że Synod ów został zwołany w celu dysputowania o przyszłości Owczarni Chrystusowej w Księstwie Sarmacji. Wasze czcignodne i prastare Państwo samym sobą stanowi naukę dla duchowieństwa. Głosi bowiem swą historią, że ciężką i wieloletnią pracą można zbudować pomnik twardszy od spiżu - wielkie kulturowe dziedzictwo.
Tegoż właśnie Pan oczekuje od swych robotników zgromadzonych w Kościele, aby bez wytchnienia pracowali dla zbawienia dusz. Uczy nas bowiem Pismo, że ten, kto obficie wysiewa, obficie zbierze. Ten zaś, kto skąpo wysiewa, przeciwnie, zbierze niewiele. Trudno jest oczekiwać wielkich rezultatów, gdy wkład niewielki. Lecz pomimo tego, ze śmiałością można wyczekiwać wielkich owoców, gdy do spełnienia dzieła włożyliśmy całe swe serce. A to właśnie po owocach będziemy oceniani!
Żywimy nadzieję, że rozpoczynający się Synod będzie czasem wytężonej pracy na rzecz lokalnego i powszechnego Kościoła. Zapewniamy wszystkich Sarmatów, wierzących i niewierzących, o swej modlitwie i serdeczności, zachęcając jednocześnie do współtworzenia wielkiego dzieła, któremu od niemal dwunastu lat na imię Kościół Rotryjski.
Ślemy swe apostolskie błogosławieństwo i pozdrowienie,
+ Clemens PP. IV Datum Rotriae, apud S. Paulum, die XIX, mensis Iunius, anno Domini MMXIX, Pontificatus Nostri primo.
Eucharystię przyjęło większość obecnych wiernych. Na koniec ksiądz Biskup Micheangelo pobłogosławił cały zgromadzony lud tymi słowami:
In Nomine Patris + et Filii + et Spiritus Sancti + Amen
Po błogosławieństwie rozpoczął się I Synod Teplicki.