Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[I Zjazd] Program PRHasseland

[I Zjazd] Program PRHasseland

Postprzez Józef Sowiński 14 gru 2018, o 16:41

Szanowni Państwo!

W związku z otwarciem nowych oddziałów Partii Rozwoju program oddziału PRH nie powinien skupiać się już na problemach i Hasselandzkich i ogólnosarmackich. Niektóre z założeń programowych wymagają uaktualnienia- inne powinny zostać wykreślone z listy PRS a dodane do programu centrlanego. Dlatego w tym miejscu przypomnę w skrócie telegraficznym założenia programowe a zarazem otwieram dyskusję nad ich zasadnością oraz znaczeniem dla Hasselandu.

- utworzenie sprawnej Gwardii Hasselandzkiej
- ożywienie kultury i nauki poprzez aktywizacje KAN,
- stworzenie silnie działających organów władzy samorządowej,
- dążenie do posiadania przedstawicielstwa w Sejmie,
- dążenie do tworzenia innych oddziałów Partii Rozwoju,
- dążenie do współpracy między samorządowej,
- aktywna polityka promocyjna,
- powołanie do życia gazety Rozwój,
- wspieranie młodych Sarmatów i ich działań.
Prezes Partii Rozwoju

Re: [I Zjazd] Program PRHasseland

Postprzez AFvTD 14 gru 2018, o 19:22

Szanowni koledzy!

Postanowiłem, że zabiorę głos jako pierwszy, mam nadzieję, że Wielmożny Prezes partii nie będzie miał mi tego za złe. Nie jestem mieszkańcem Hasselandu na tyle długo, aby mieć pojęcie o całej historii i dorobku Królestwa, jednak mamy w szeregach bardzo dobrze zorientowanego w tej sprawie prezesa - Wicehrabiego Sowińskiego, który mam nadzieję będzie dla mnie źródłem informacji i pomoże, gdybym jakichś informacji na temat Hasselandu potrzebował, za co, nawet nie mając pewności serdecznie dziękuję!

Pozwolę sobie najpierw odnieść szerzej oraz wyrazić własne zdanie na temat przedstawionych punktów, a następnie zaproponuje również własne punkty, które uważam za szczególne priorytety w najbliższym czasie i które, nawet jeżeli nie będą przez partię realizowane, starał się będę realizować w własnej gestii.

Zatem bez zbędnego przedłużania.

- utworzenie sprawnej Gwardii Hasselandzkiej

Gwardii Hasselandzkiej nie znam na tyle, na ile bym chciał. Jest to formacja wojskowa, która w dominującej większości przeszła w posiadanie Książęcych Sił Zbrojnych Księstwa Sarmacji. Nie uważam, aby armia Hasselandowi była potrzebna, szczególnie kiedy obok jest potężna armia sarmacka - jednak nie jestem przeciwny, aby w Hasselandzie takowa formacja powstała. Od razu wspomnę jednak, że nie wyobrażam sobie potężnego wojska, które miałoby jakieś realne cele - bardziej jako ośrodek narracji wojskowej - operacje, manewry, "gry" terenowe. Dodatkowo Gwardia Hasselandzka byłaby ważnym elementem, jeżeli chodzi o narrację w trakcie ważnych uroczystości państwowych - jako asysta i straż ważnych urzędników państwowych. Chciałbym również, aby GH zostało powołane jeszcze przed koronacją JKM Piotra III Łukasza, który to również będzie koronowany na zamku w Angemoncie - w odróżnieniu od pozostałych Książąt Sarmackich, tym razem Książę nie odwiedzi przecież Almery.

- ożywienie kultury i nauki poprzez aktywizacje KAN,

KAN - czyli Królewska Akademia Nauk - to placówka, w której pokładam wielką nadzieję. Przede wszystkim trzeba na nowo opracować struktury. Widzę w KAN godnego rywala dla Akademii Sclavińskiej, która jest obecnie hegemonem jeżeli chodzi o oświatę w Księstwie Sarmacji. Priorytetowe wydaje się dla mnie określenie rodzaju kształcenia w Akademii poprzez opracowanie planu studiów. Z racji braku takiego kierunku celowałbym w kierunki: ekonomiczny - przy czym liczę tutaj na dosyć wysoki wkład pracy ze strony Szanownego Jarosława Wawrzyniaka - mam nadzieję, że zabierze on głos w tej sprawie, jak również myślę nad kierunkami etyczno/religijnymi. Nie ukrywajmy, że obecnie jest to "modne". Kształcenie wśród religii byłoby dosyć ciekawe. Chciałbym również, aby Hasseland na tej płaszczyźnie nawiązał współpracę z Kościołem Diuczej Wiary (lub innym), żeby "religia" - nauki Powagi (lub innego Boga) były kierunkiem studiów. Dodatkowo proponowałbym również w Królewskiej Akademii Nauk wprowadził klasę "przedszkolak" (nazwa robocza). Miałaby ona na celu wprowadzenie nowych mieszkańców Hasselandu w życie krainy - obejmowałaby ona podstawowe pojęcia dotyczące mikronacji, jak również podstaw historii, kultury i prawa Królestwa Hasselandu - jednakże, to już plany na dłuższą metę. Mimo to, uważam iż są ważniejsze sprawy do załatwienia, natomiast sprawa KAN może być realizowana w trakcie wykonywania innych celów

- stworzenie silnie działających organów władzy samorządowej,

Tutaj Partia Rozwoju Hasselandu ma bardzo duże szanse na sukces. Obecnie jest ona jedyną prężnie funkcjonującą partią, skupiającą większość obecnych Hasselandczyków (nie ukrywajmy, że obecnie Monarchiści-Demokraci przechodzą zapaść). Jednakże, zanim nie zakończą się obecne kadencje Lorda Protektora i Lorda Szambelana, działanie w tym miejscu mamy mocno ograniczone. Osoby obecnie piastujące te funkcje nie sprawują ich źle - nie uważam, aby konieczne było przedwczesne wymuszanie na nich dymisji, bądź niepolubownego opuszczania urzędu. Większe szanse ma natomiast w Senacie, który oprócz tego, że jest urzędem niekadencyjnym, to jeszcze jest organem władzy ustawodawczej Królestwa Hasselandu, w którym zasiadać mogą wszyscy obywatele Królestwa Hasselandu - nie ma więc problemu, aby w szybkim czasie uzyskać w nim dominującą większość - tym bardziej, że jak już powiedziałem - Partia Rozwoju z oddziałem w Hasselandzie skupia niemal wszystkich (z nielicznymi wyjątkami) aktywnych obywateli Królestwa Hasselandu.

Ten punkt chciałbym pozostawić bez większego rozszerzenia w tym miejscu. Partia Rozwoju powinna przemyśleć ten problem w miejscu przeznaczonym do dyskusji na tematy polityki centralnej, gdzie mam nadzieję również uda się mi rozwinąć ten temat trochę szerzej.

Tutaj jestem jak najbardziej przychylny. Partia Rozwoju jest partią prężnie i dynamicznie rozwijającą się - więc utworzenie nowych oddziałów w innych prowincjach (Partia Rozwoju Baridasu, Sclavinii, Teutonii czy Bialenii) to tylko kwestia czasu i chętnych osób. Gdy tylko znalazłoby się najmniej dwoje przedstawicieli chętnych do działalności w PR z danej prowincji, nie sądzę, aby problemem było utworzenie takiego oddziału. Tutaj najważniejszą sprawą jednak jest znalezienie rzeczonych chętnych oraz co najważniejsze zapewnienie ich, że oddział PR w ich kraju ma dbać w szczególności o interes ich prowincji. Na miejscu potencjalnego członka z innej prowincji również musiałbym się najpierw zastanowić, czy utworzenie PR na terenie mojej prowincji (dajmy na ten przykład Baridas) nie jest tylko próbą dominacji Hasselandczyków poza granicami ich krajów - próbując wpłynąć na decyzję władz innych prowincji, chcą coś uzyskać. Tak nie jest i powinniśmy zadbać o to, aby w ten sposób Partia Rozwoju postrzegana nie była. Dominującą rolę w tej "grze politycznej" będzie miała Partia Rozwoju Starosarmacji - która pokaże, że Hasseland wcale nie zamierza wywierać wpływu na władze Starosarmacji.

- dążenie do współpracy między samorządowej,

Współpraca między samorządowa jest możliwa dopiero, kiedy oba samorządy mają coś do zaoferowania. My obecnie poza aktywnością i chęciami wiele do zaoferowania nie mamy. Dlatego też, najpierw powinniśmy zadbać o kontent wśród Hasselanczyków, wśród regionów Hasselandu (Vienbien, Cyberia, Razuri) - aby mieć co zaoferować innym, a także zadbać o to, aby również coś w zamian otrzymać. Przy okazji warto zaznaczyć, że obecne zalążki gospodarki nie są wystarczające, aby w wprawny sposób sterować ekonomią - mam tutaj na myśli handel (surowcami itp.) Dlatego też apeluję, aby najpierw przenieść ciężar prac na utworzenie czegoś w Hasselandzie - czegoś tak prozaicznego, jak chociażby sprawnie funkcjonujące połączenia lotnicze, morskie oraz kolejowe. W tym zakresie mieści się również infrastruktura informatyczna.

Promocja zawsze jest elementem pojawiającym się wśród programów. Jednak ja pozwolę sobie sparafrazować słowa JKW Roberta Fryderyka - Najpierw trzeba mieć do czego zapraszać. My, Hasselandczycy, obecnie poza możliwością szybkiej kariery na wysokich urzędach państwowych nie mamy nic. Jest mętlik - zarówno prawny, jak i publiczny. Po prostu, wszystko u nas wygląda niczym poplątane nici, Hasseland nie jest obecnie spójnie szytym przez nici i druty szalikiem - szyjemy w jednym czasie skarpety, szalik, czapkę i rękawiczki - jednak szyjąc wszystko z tej samej nici, tymi samymi drutami w tym samym czasie - nie osiągniemy tego, co byśmy chcieli, a tylko hybrydę, do niczego nam nie potrzebną.

Gazeta Rozwój powinna być zależna od każdego z oddziałów partii, które powinny współpracować z lokalnymi gazetami (Hasseland - Gazeta Hasselandzka, Starosarmacja - Trybuna Diuków, Baridas - Herold, Sclavinia - Głos Sclavinii, Teutonia - Gazeta Teutońska, Bialenia - Bialeńska Agencja Prasowa), natomiast "gazeta Rozwój" jako taka powinna ograniczać się jedynie do centrali oraz osiągnięć partii - tak samo całości w centrali, jak również poszczególnych oddziałów.

Tutaj również nie pozostaje mi nic innego, jak się zgodzić. Wsparcie młodych jest dla nas obecnie jeszcze ważniejsze niźli tylko ich sprowadzanie na masową skalę. Tutaj pozwolę sobie zauważyć, iż nie wystarczy, że nowi sie tylko pojawią. Trzeba im pomóc, czasami nawet poprowadzić za rękę, pokazać im co i jak, aby nie zniechęcili się po kilku godzinach zamieszkiwania w Sarmacji, czy Hasselandzie, a potem uciekali. Trzeba ich zatrzymać i przekonać, że oni nie mogą tu zostać - tylko, że oni chcą tu zostać. Musimy jak najbardziej pokazywać, że nam zależy na nich. Trzeba ich spróbować "uniezależnić" tak samo jak człowiek uzależnić się może od narkotyków, alkoholu czy tytoniu. Porównanie nie jest przypadkowe, sam pisałem o tym już raz w artykule, kiedy to próbowałem rozstać się z Księstwem, ale pokusa powrotu była silniejsza. W razie potrzeby podlinkuję, na razie nie uważam tego za ważne.

Teraz pozwolę sobie również zwrócić uwagę na ważne problemy związane z Królestwem Hasselandu.

1. Obecne prawo jest straszliwie poplątane i niepełne. Konstytucja nie jest zbudowana źle, ale dobrze z nią również nie jest. Potrzebuje ona generalnego przeglądu oraz rewitalizacji. Nie będę ukrywał - na swoim laptopie mam przygotowany projekt nowej, delikatnie wzorowanej na obecnej. Może nie jest to majstersztyk prawniczy, ale na razie z przedstawianiem jej w Senacie się wstrzymam. Tak samo uważam, że spora część aktów prawnych potrzebuje nowelizacji - regulamin Senatu, Rozporządzenie Lorda Szambelana ws. organizacji Dworu Krolewskiego. Takowe projekty również kiedyś powstaną, jeżeli nie zostaną one przedstawione przeze mnie, to inna bystra osoba zobaczy, dlaczego uważam, że obecne akty prawne nie są dobre.

2. Ważne będzie również aktywne branie udziału w organizowanych, zarówno odgórnie jak i oddolnie wydarzeniach. Wiemy, że nie każdy jest urodzonym organizatorem, ale czasami wpada na pomysł. Nie zawsze organizacja jest dobra, jednak powinniśmy wspierać to udziałem. Nie ma nic bardziej motywującego jak to, że ktoś zainteresował się tym, co organizujemy. Dopiero później, w trakcie lub po - warto odezwać się i powiedzieć, że trzeba dopracować pewne elementy (przy czym wymienienie ich będzie ważne!) oraz zaproponować rozwiązanie, a co najważniejsze pomoc - jeżeli nie bezpośrednią, to chociaż posłużyć radą, bądź skierować taką osobę do kogoś, kto ma czas, umiejętności i będzie w stanie takiej osobie pomóc. Nie bądźmy jedynie biernymi obserwatorami - bawmy się i motywujmy siebie nawzajem! Bądźmy niczym samonapędzające się koło!

Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się. Mam nadzieję, że uda nam się wywiązać ciekawą dyskusję i rozwinąć się!

Z wyrazami szacunku
AF von Tehen-Dżek
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Józef Sowiński 14 gru 2018, o 22:57

Szanowni Państwo!
Drogi przedmówco!

Jeśli chodzi o program PRHasselandu podjąłem decyzję, iż wymaga przedyskutowania. Wiele aspektów tego programu było pisane pod dyktando chwili, gdy tak naprawdę nikt nie wiedział jak szybko potoczą się wydarzenia związane z rozwojem partii. W związku z tym niektóre kwestie powinny zostać przekierowane do programu centralnego. Poniżej przedstawię ich listę oraz wytłumaczenie, czemu tak uważam.

Zgadzam się z przedmówcą- tutaj Partia Rozwoju musi działać wspólnie na arenie polityki centralnej. Posłowie, którzy będą się wywodzić z PR powinni realizować wspólnie program centralny partii bez względu na to, z której prowincji Sarmacji będą pochodzić. Na szerszy komentarz pozwolę sobie w odpowiednim wątku.

Ten punkt powinien zostać wykreślony z listy celów PRHasseland z powodów strukturowych. To "centrala" powinna zająć się tym, gdyż oddziały krajowe (czyt. prowincjonalne) powinny skupić się na zagadnieniach związanych stricte z rozwojem i działalnością samorządową. Pan Alfred zaznaczył, iż osoby sprzyjające naszym poglądom mogą bać się dołączyć obawiając się dominacji KH- mam nadzieje, że struktura centralna, w której skład będą wchodzić wszyscy członkowie a głos każdego będzie równie ważny rozwieje tą trwogę.

Tutaj raczej chodziło o promocję ogólną Księstwa Sarmacji poza jej granicami. Dlatego sądzę, iż nie będziemy się w obradach dotyczących samorządu szerzej rozwijać temat i przesuwamy ten punkt do centrali gdzie opracuje go cała partia.

Właściwie pierwsze kroki w tym kierunku zostały już podjęte. Co do inicjatywy, że gazeta powinna pozostać medium skupionym wokół wydarzeń centralnych nie jestem pewien wszak to IV władza kształtuje postawy obywateli. Będę tutaj oczekiwał wypowiedzenia się innych członków partii ale podobnie jak polityka promocyjna ten punkt chce dopisać do programu centralnego wykreślając go z programu PRH. Może powinien stać się Sarmackim odpowiednikiem Tygodnika Luindorskiego? Dyskusję jednak proponuje rozpocząć w centrali.

Jak wyżej- problem dotyczy całego Księstwa Sarmacji bez względu na prowincje. Powinno to zostać szeroko omówione w wątku nt. Programu Ogólnosarmackiego PR.

Odniosę się teraz do problemów przedstawionych przez Wielmożnego Alfreda:
- poplątane prawo... Ma pan zupełną rację. Tutaj PRH będzie musieć dążyć do unormowania i sprostowania przepisów prawnych oraz ich odpowiedniego zredagowania w sposób czytelny dla zwykłego mieszkańca. Będzie to ciężka praca ale sądzę, iż będziemy w stanie tego dokonać.

- wydarzenia narracyjne- z tym zawsze był problem w KH. Mam nadzieje, że teraz się to zmieni- ba! Już się zmienia chociażby w związku z naszym zjazdem i uczestnictwem w nim tylu Hasselandczyków.

Do reszty postaram się odnieść jutro.
Prezes Partii Rozwoju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Józef Sowiński 28 gru 2018, o 12:14

Szanowni!

Program PRH stał się ostatnimi czasy nieaktualny... Musimy jednak zdecydować się co czynić. Proszę przez to Was oraz innych Hasselandczyków o cele, które powinniśmy zrealizować.
Prezes Partii Rozwoju

Postprzez AFvTD 28 gru 2018, o 16:57

Proponowałbym postawić przed nami jeden cel, który będziemy realizować. Jeden, ale za to dosyć obszerny - chociażby stworzenie wszystkich niezbędnych ustaw i innych aktów prawnych, które będą nam w prowincji potrzebne. Nie ukrywajmy, że obecnie jest to bardziej samowolka, aniżeli sprawnie funkcjonujący mechanizm państwowy. Dopóki nie będziemy funkcjonować sprawnie, dopóty nie ma sensu organizować większych przedsięwzięć narracyjnych itp. Mamy niby zalążki prawa, aczkolwiek jest to prawo na wskroś dziurawe, nie zawsze przewidujące wszystkie sytuacje, (trochę niezgodne z prawem KS), ale przede wszystkim dosyć nieciekawe. Poza tym, przydałoby się ustalić jaka będzie relacja na linii Król Hasselandu (JKM Piotr III Łukasz), a reszta Królestwa. Nie uważam, aby była ona jakaś trudna, nieprzyjemna aczkolwiek warto wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić.
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Powrót do Archiwum Partyjne