Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sprawozdanie Lorda Protektora - pod koniec kadencji

Sprawozdanie Lorda Protektora - pod koniec kadencji

Postprzez Piotr Paweł I 30 wrz 2020, o 13:06

Ponieważ kończy się ostatnia już zapewne kadencja Lorda Protektora, a sam urząd wkrótce przestanie istnieć, chciałem przedstawić kilka informacji na temat swoich działań.
Gdy pisałem o swych planach na 2020 r., wielu rzeczy nie mogłem przewidzieć. No cóż - to w sumie normalne. Pandemii nie dało się przewidzieć, choć jej wpływ na Sarmację był na szczęście nikły. Nie wiedziałem też, że dojdzie do rozmaitych zawirowań, w efekcie których zniknie i z Hasselandu, i z Sarmacji, bardzo dla nas zasłużony Lord Szambelan Santiago Vilarte. Że znikną inne osoby. Że Hasseland się wyludni. Wielkim plusem było objęcie urzędu Lorda Szambelana przez Alfreda Fabiana von Tehen-Dżeka - ale nawet jeśli strawestujemy powiedzenie, że takich trzech jak nas dwóch to nie ma ani jednego - sukcesu frekwencyjnego nie osiągnęliśmy...
Prezentując swoje plany obiecywałem, że dokonam przeglądu prawa. Ostatecznie ten przegląd został zrobiony przez obecnego Lorda Szambelana przy mojej pomocy, wcześniej usiłowaliśmy bezskutecznie stworzyć nową konstytucję. W każdym razie: nowe prawo mamy niemal w całości.
Obiecywałem, że zwrócę uwagę szczególną na rolę szlachty hasselandzkiej. Przyznam, że nie mam tu sukcesów, po części dlatego, że owej szlachty jest mało; teoretyczne podstawy są, z praktyką jest gorzej.
Obiecywałem, że zaproponuję konkretną współpracę z innymi prowincjami. Propozycje były, niewiele z nich wyszło, głównie dlatego, że zmieniła się struktura Sarmacji. Najpierw trzeba więc ustalić relacje Sarmacja - "państwa stowarzyszone", a potem budować jakąś współpracę. O ile ktoś będzie nią zainteresowany.
Reasumując: nie mogę być zadowolony z rezultatów swoich działań, nawet, jeśli są obiektywne czynniki które spowodowały, że nie mogłem zrobić więcej.
Korzystając z okazji, przyjrzałem się szerzej obecności Hasselandczyków we władzach Księstwa Sarmacji. Dwór Książęcy: jest jedna osoba, A.F. con Tehen-Dżek (rzecznik). Rząd: nie ma nikogo. Sejm: nie ma nikogo. Trybunał Koronny: nie ma nikogo. Prefektura Generalna: nie ma nikogo (może kogoś przeoczyłem?...). Ja nie zamierzam mieć o to pretensji, a winić możemy się sami.
Podsumowując: o ile nie zostanie podjęty spory wysiłek, Hasseland będzie znajdował się w swego rodzaju półśnie. Ja taki wysiłek spróbuję podjąć. Za dużo zainwestowałem w Hasseland, by z niego zrezygnować. Czy się uda? Mam nadzieję. Ale pewności nie mam.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Re: Sprawozdanie Lorda Protektora - pod koniec kadencji

Postprzez Esteladio 1 paź 2020, o 14:44

W obecnym składzie osobowym nie widzę większego sensu utrzymywania statusu Hasselandu jako prowincji. Nadal zachęcam do przekształcenia Hasselandu w lenno Diuka, żeby była sposobność do dbania o historię i kulturę. Nie będzie to wyglądać tak patetycznie jak jest teraz. Nie można też liczyć, że prowincja oparta prawie wyłącznie na organicznej pracy Szambelana z tego półsnu wyjdzie. Z tego co wywnioskowałem po wypowiedziach z Discorda, Alfred został Szambelanem bardziej z sentymentu i troski niż z własnych chęci — to świadczy samo za siebie i nie wymaga szerszego komentarza.

Można ewentualnie rozważyć bardzo szeroko zakrojoną współpracę ze Starosarmacją, w szczególności fuzję, ale nie daję gwarancji, że się zgodzą.
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio

Postprzez Prokrustes 1 paź 2020, o 15:08

Severin napisał(a):Można ewentualnie rozważyć bardzo szeroko zakrojoną współpracę ze Starosarmacją, w szczególności fuzję, ale nie daję gwarancji, że się zgodzą.

Obawiam się, że nie zmieni to znacząco położenia ani Hasselandu ani Starosarmacji.
Szambelan i tak w pierwszej kolejności przemigruje do Wedli 8-)
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 2 paź 2020, o 10:00

W obecnym składzie osobowym nie widzę większego sensu utrzymywania statusu Hasselandu jako prowincji. Nadal zachęcam do przekształcenia Hasselandu w lenno Diuka, żeby była sposobność do dbania o historię i kulturę.

Ja mimo wszystko mam nadzieję, że sytuacja zmieni się na lepsze. Ostatecznie, Hasseland miał kilkunastu obywateli (i formalnie ma nadal).
Rozwiązania ostateczne są o tyle problematyczne, że cofnąć ich się nie da. Proste, co nie znaczy, że dobre porównanie - Gellonia została zlikwidowana. Czy to coś dobrego dało? Różne osoby nawiązują do Gellonii z wielkim sentymentem, ale przecież nikt jej nie odtworzy.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 2 paź 2020, o 10:45

Prokrustes napisał(a):
Obawiam się, że nie zmieni to znacząco położenia ani Hasselandu ani Starosarmacji. Szambelan i tak w pierwszej kolejności przemigruje do Wedli 8-)

Może tak być. Problemem Hasselandu jest to, że obywatele są jednocześnie związani z innym, dla uproszczenia, regionem Sarmacji a nawet z innym państwem. Potencjalne "koła napędowe" Starosarmacji często sprawują inne funkcje państwowe, przez co nie mają czasu zbytnio się zaangażować. Pisanie smutnych, choć szczerzych sprawozdań jest raczej niepożądane.

Do Szambelana nie ma co mieć pretensji, bo swoje zamiary zapowiadał. Dobrze, że zrobił to co zrobił. Następnym musi być siłą rzeczy Diuk de Zaym. Z racji na powiązania z Gellonią, może się uda coś wykombinować.

Piotr de Zaym napisał(a):Ja mimo wszystko mam nadzieję, że sytuacja zmieni się na lepsze. Ostatecznie, Hasseland miał kilkunastu obywateli (i formalnie ma nadal).
Rozwiązania ostateczne są o tyle problematyczne, że cofnąć ich się nie da.

Traktat można renegocjować. Można zrobić jakieś specjalne terytorium administracyjne. Gdyby Hasseland był lennem, to można by tutaj stworzyć jakiś system feudalny. Jak nie lenno, to pozostaje próbować tworzyć jakieś pole do manewru dla Króla Hasselandu. Jedynym sprawdzonym pomysłem jest robić cokolwiek, w granicach możliwości i z pomijaniem pesymistycznych aspektów. Pozostałe idee jak współpraca czy fuzja, mogą być w jakimś stopniu użyteczne, ale skutki nie są przewidywalne.
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Prokrustes 2 paź 2020, o 11:29

Piotr Paweł I napisał(a):Gellonia została zlikwidowana. Czy to coś dobrego dało? Różne osoby nawiązują do Gellonii z wielkim sentymentem, ale przecież nikt jej nie odtworzy.

Starosarmacja też jest do likwidacji. Niby jej tożsamość powinna opierać się na dziedzictwie Księstwa Sarmacji - ale to zostało już dawno sprzeniewierzone. Grzebanie się w nim (w dziedzictwie) tylko pogłębia dysonans poznawczy tego gdzie doszliśmy.

Hasseland w mojej ocenie, ten stary, miał poza samym faktem swojego istnienia niewielki bagaż namacalnego dziedzictwa i rzeczywiście żyje głównie sentymentowi Diuka. Tak jak ja mam swój sentyment do Księstwa Sarmacji z 2003 r. ... może do 2008/9/10 - dlatego ciężko mi przychodzi porzucić tą kontynuacyjną ideę Starosarmacji oraz samego Księstwa.

Ale prawda jest taka, że ani Hasseland ani Sarmacja sprzed 17 lat już nie istnieją. Myślę sobie tak coraz częściej, ża zacząłbym coś nowego - nie wiem czy w poza ramami Księstwa czy na ziemiach które kiedyś były prawdziwą Sarmacją - ale coś nowego.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 2 paź 2020, o 12:39

Doskonale wiem, że starego Hasselandu już nie ma. A ja sam nie będę w stanie rozkręcić obecnego tak, aby stał się czymś superatrakcyjnym. No ale powtarzam: wciąż mam nadzieję, a likwidacja jest czymś ostatecznym, czego odkręcić się nie da,
Jak Hasseland padnie, to pozostanie jego muzeum i ewentualnie jakieś coś symbolicznego.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Prokrustes 2 paź 2020, o 13:01

Piotr Paweł I napisał(a):Jak Hasseland padnie, to pozostanie jego muzeum i ewentualnie jakieś coś symbolicznego.

Stąd lenno to nie głupi pomysł. Formuła lenna może ograniczać się do kilku artykułów na kwartał, pielęgnowania i rozwijania historii oraz opisu. Ale to jest one-way ticket. Jak stanie się lennem to już się nie odstanie.

Względnie "systemowe" miasto ale do tego też by się przydali jacyś mieszkańcy przynajmniej zachowujący status obywatela Księstwa.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 2 paź 2020, o 13:43

Lenno też może być "rozwijalne" - jeśli będzie atrakcyjne.
OK, więc tak:
- najpierw usilne próby rozwijania Hasselandu w obecnym kształcie,
- jeśli kompletnie nie wyjdzie - to lenno + muzeum.
Na razie nie zamierzam określać żadnych terminów :evil:
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Michał Jerzy Potocki 6 paź 2020, o 20:17

Smutno jest patrzeć, słuchać, obserwować rozmowy, rozważania o upadku jakieś części państwa, lub danej mikronacji.
Ilu obywateli musiałby zyskać Hasseland aby istniał. Czy dojście jednej osoby wystarczyłoby.?
To jest na razie pytanie moje. Szkoda by było aby państwo, część państwa miała zamienić się w lenno, w muzeum.
Jak już wcześniej, kiedyś pisałem myślałem i niejako wiązałem z Hasselandem swoją "emeryturę mikronacyjną". :lol: ;)
Jego Najwierniejsza Mość, Michał IV

Z Bożej łaski i woli Narodu
Król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, etc. etc.

Obrazek

Następna strona

Powrót do Lord Protektor