Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Gildia Ziemiańska

Re: Gildia Ziemiańska

Postprzez Bocian 7 kwi 2021, o 14:45

K.W.v.Ch.G. napisał(a):Proszę tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, o przelew na konto Gildii Ziemiańskiej.

Tak podejrzewałem, że jest jakiś haczyk, o którym nie było mowy! :lol:

Obrazek
Obrazek Obrazek
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez K.W.v.Ch.G. 7 kwi 2021, o 14:51

E tam, czepianie się semantyki ;)
ATK Konrad Woytowicz von Chamier-Gliszczyński, patrycjusz Miasta Shimontsen

Wiceprezes Partii Nowe Jutro i Burmistrz Miasta Shimontsen
Asesor Trybunału Koronnego
Rotman II Klasy w 5. Regimencie Piechoty Gwardii Hasselandzkiej w Dornostii
Prefektura Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Trybunał Koronny

Postprzez Santi Vilarte 7 kwi 2021, o 16:21

@Prokrustes wartości bazowe spółek na takiej giełdzie to nie problem, bo sam myślałem nad giełdą ze spółkami opartymi na statystykach SISS (indeks z kilku osób tworzy spółkę).
Ale problemem jest bardziej to, czy transakcje mają być między nami (byłoby idealnie, tylko płynność...) czy między inwestorami a giełdą (wtedy, inaczej niż na GPWSR, finanse mogłyby się wymknąć giełdzie spod kontroli - giełda kaxia w dłuższej perspektywie kręci pewnie sinusoidę, jeśli oparł to na jakimś modelu ekonometrycznym i wyeliminował możliwość totalnego krachu, a tutaj wyobrażam sobie, jak dane słowo staje się akurat memem, więc jest często wyszukiwane, kurs idzie w górę i wszyscy nagle próbują sprzedać swoje akcje :D )
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Minister Kultury i Informacji
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Prokrustes 8 kwi 2021, o 14:04

Santi Vilarte napisał(a):
@Prokrustes wartości bazowe spółek na takiej giełdzie to nie problem, bo sam myślałem nad giełdą ze spółkami opartymi na statystykach SISS (indeks z kilku osób tworzy spółkę).
Ale problemem jest bardziej to, czy transakcje mają być między nami (byłoby idealnie, tylko płynność...) czy między inwestorami a giełdą (wtedy, inaczej niż na GPWSR, finanse mogłyby się wymknąć giełdzie spod kontroli - giełda kaxia w dłuższej perspektywie kręci pewnie sinusoidę, jeśli oparł to na jakimś modelu ekonometrycznym i wyeliminował możliwość totalnego krachu, a tutaj wyobrażam sobie, jak dane słowo staje się akurat memem, więc jest często wyszukiwane, kurs idzie w górę i wszyscy nagle próbują sprzedać swoje akcje :D )

Podkreślę, że doceniam fakt, że Giełda w SR działa od lat w sposób ciągły.
Odnoszę jednak wrażenie, pewnie nie odosobnione, że niewiele wnosi w życie naszego państwa.
Wznosząca sinusoida jest nudna. Brak jakiegokolwiek związku z czynnikami zewnętrznymi ogranicza potencjał zabawy gdyż nie ma miejsca na przewidywania/ryzyko.

Wydaje mi się, że metryka jak aktywność kilku osób, czy nawet całego forum, to zbyt chwiejna podstawa. Dlatego rozglądam się za miarami całkiem niezależnymi od naszych klawiatur. Nie mniej cały urok takiej giełdy polegałby na to, że bazowe metryki mogą być całkiem różne. Jedna spółka może być oparta o aktywność Leocji w ostatnich 30 dniach, inna na ilości wyszukań kiełbasy w google a jeszcze inna zależeć od ilości wystąpień litery "a" na stronie głównej tv Trwam.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Naczelna Izba Architektury
Dwór Jego Książęcej Mości
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 8 kwi 2021, o 16:55

@Prokrustes co do indeksów opartych na SISS, poniżej wyniki mojego badania - przez tydzień zbierałem wyniki dla kilku indeksów, które składały się z 5 osób (pierwszy), 3 (reszta) i 2 (ostatni) - dzienna zmienność w %:

Obrazek

Oczywiście, zakres czasowy badania był krótki, ale po tych wynikach widać, że nie odbiegają one istotnie od realnej giełdy. Indeksy 3-osobowe wydają się być optymalne, >3 mogą stanowić podstawę np. dla funduszów obligacji, które w realu są mniej zmienne, a indeksy 2-osobowe mogą być niezłym uzupełnieniem (tu mieliśmy w jednym dniu 21% wzrostu - na realnej GPW takie wybicia zdarzają się regularnie, ba - niedawno mieliśmy rekordowe 80% w górę na jednej spółce w jeden dzień :D )

(a seria spadków indeksu STS wynika z tego, że Twój wynik miał w nim najwyższą wagę, a jednocześnie na starcie badania był wysoki)

Dopiszę więcej pote
Edit. Jest jeszcze jedna opcja. Można wprowadzić widełki statyczne dziennej zmiany np. 20%, przy założeniu zmiany kursu raz dziennie tak jak na GPWSR. Z tego co wiem, w pierwszym okresie istnienia realnej GPW obowiązywały takie widełki 10% na części czy wszystkich papierach.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Minister Kultury i Informacji
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Poprzednia strona

Powrót do Angemont i okolice