Strona 1 z 1

[ZAKOŃCZONO] Debata nieleg. - inwestycje publiczne

PostNapisane: 28 sie 2021, o 21:12
przez Santi Vilarte
WKM,
Wysoka Izbo,

Otwieram debatę na temat, który od jakiegoś czasu chodził mi po głowie – włączenie do naszych inwestycji budowlanych kilku elementów, które mogą nakręcić nieco obrót gospodarczy i wprowadzić minisystem zarządzania firmą, który w razie powodzenia możemy potem przenieść i na inne dziedziny.

Zaczynając od początku: inwestycje budowlane, ogłaszane przez państwo (miasta, lenna itp., nie osoby prywatne) byłyby wykonywane przez firmy, zarejestrowane w Hasselandzie. Do wykonania inwestycji firma potrzebowałaby trzech zasobów:
a) Materiałów budowlanych,
b) Transportu dla powyższego,
c) Siły roboczej w postaci robotników lub maszyn.


Na chwilę obecną wszystkie trzy dostarczałoby państwo. Na mapie Hasselandu byłaby rozmieszczona sieć punktów, dostarczających materiały, wraz z odległościami w km, które przekładałyby się na stawki za transport (koleją lub statkiem, w zal. czy na mapie mamy wyspę, czy stały ląd).
Siła robocza
Domyślnie firma zaczynałaby wyłącznie z robotnikami, tzn. 100% kosztów w c) szedłby na ich pensje. Inwestując w maszyny, firma zmniejszałaby koszty pensji, z drugiej strony maszyny podlegałyby zużyciu w zależności od tego, ile czasu przepracowały.
Czas
Dla niektórych, dużych inwestycji byłby ustanowiony minimalny czas ich wykonania, np. 2 miesiące. O liczbie postów, ich długości itp. Decydowałby inwestor, ale inwestycja nie mogłaby się skończyć wcześniej niż czas minimalny. Nie dotyczyłoby to drobniejszych inwestycji (konkretne przykłady do ustalenia).
Ceny
Ceny za wszystkie powyższe zasoby ustalałoby państwo:
a) Za 1 jednostkę materiału budowlanego,
b) Za 1 km przewozu koleją/statkiem,
c) Pensję minimalną robotnika i ceny za poszczególne maszyny.
Inwestycje w maszyny i zdobywanie doświadczenia przez realizację kolejnych inwestycji powodowałyby obniżkę stawek za a) i/lub b).
Dla równowagi, ilość maszyn do zakupu byłaby ograniczona przez:
a) Wielkość ich produkcji przez państwo, lub
b) Pojemność garażu danej firmy (wyobraźmy sobie, że mieści on maszyny niezależnie od ich wielkości, żeby nie komplikować).

------------
Dodatkowo, jeśli chodzi o przewóz: o ile porty i statki mamy, to kolej należałoby dopiero wybudować - a więc pierwszy przykład inwestycji do zrealizowania w tym systemie, aby go przetestować. Wówczas tymczasowo przyjęłoby się transport np. ciężarówkami i stawki za niego.
--------------
Oczywiście, firmy mogłyby między sobą handlować materiałami i maszynami po dowolnych cenach.
-------------

Na razie to bardzo ogólny zarys działania systemu, bez żadnych cyfr, kwot, dat, bo chcę poznać zdanie ogółu. Gdyby wprowadzić taki system w całym Hasselandzie, to efekt "grywalności" byłby większy, niż gdyby wprowadziła go tylko jego część.
Jednocześnie, może byłaby to okazja do urozmaicenia procesu inwestycji, bo obecnie raczej mało kto go śledzi, dodatkowo właściciel firmy mógłby podać cenę za budowę, opartą o konkretne wyliczenia, a więc też np. obliczyć, czy wykonanie danej inwestycji mu się opłaca.
To ma dodatkowy potencjał narracyjny, bo firmy mogą np. krytykować władze za zbyt niskie proponowane wynagrodzenie, mogą doświadczać strajków pracowników, nieopłacanych na czas...


Otwieram debatę, która potrwa do czwartku, 2.09.2021r. włącznie.
@AFvTD @Eradl @corrado @PiotrdeZaym @Esteladio @Fatima
Dodatkowo oznaczam JKM @ArkadiuszMaksymilian i (jak rozumiem) p.o. namiestnika STS @BvTJ bo może go to również zainteresuje.

Re: Debata nieleg. - inwestycje publiczne

PostNapisane: 30 sie 2021, o 12:01
przez Fatima
Myślę, że to dobry pomysł.

Re: Debata nieleg. - inwestycje publiczne

PostNapisane: 30 sie 2021, o 13:43
przez Piotr Paweł I
Pomysł jest dobry, nawet bardzo dobry!
Sugeruję jednak stworzenie instytucji państwowej, np. Królewskiego Hasselandzkiego Holdingu Budowlanego HASBUD, które by dostarczało materiały (KH Przedsiębiorstwo Handlu Materiałami Budowlanymi), transport (KH Przedsiębiorstwo Transportowe) i ludzi (KH Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych - nazwy robocze).
Bo przecież nie Dwór Królewski będzie dostarczał to wszystko.

Re: Debata nieleg. - inwestycje publiczne

PostNapisane: 30 sie 2021, o 13:56
przez Santi Vilarte
Tak, pod względem instytucji na pewno będą osobne, choćby po to, żeby rozliczenia były klarowne. W dalszej kolejności mogą się tu otworzyć nowe perspektywy (prywatyzacja ;) )

Re: Debata nieleg. - inwestycje publiczne

PostNapisane: 3 wrz 2021, o 21:07
przez Santi Vilarte
Zamykam debatę, na dniach przedstawię projekt ustawy.