Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt urzędu przy Królu Hasselandu

Projekt urzędu przy Królu Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 20 kwi 2021, o 13:29

Dostojny Lordzie Szambelanie,
Wysokie Zgromadzenie!

Mam propozycję bardziej symboliczną niż rzeczywistą. Oto Hasseland ma Króla (w tej chwili akurat czekamy na elekcję, ale to sytuacja specjalna). Sugerowałem jakiś czas temu, by Król miał jakąś swoją kancelarię w Hasselandzie. Dwór Królewski jest de facto rządem kierowanym przez Lorda Szambelana, a nie dworem Króla Hasselandu.
Stąd moja propozycja stworzenia Kancelarii Króla Hasselandu, Kancelaria służyłaby Królowi zwłaszcza podczas jego wizyt w Hasselandzie. Na jej czele stałby Lord Sekretarz Królewski, powoływany Lorda Szambelana za aprobatą Króla. LSK byłby też członkiem Dworu Królewskiego i oczywiście mógłby też pełnić inne funkcje.
Projekt ustawy mogę złożyć w każdej chwili - będę wdzięczny za uwagi. Chciałbym aby Król Hasselandu realnie istniał, a nie był wyłącznie jednym z tytułów Księcia Sarmacji.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Re: Projekt urzędu przy Królu Hasselandu

Postprzez Prokrustes 20 kwi 2021, o 15:05

Wyrażę swoje zdanie zza morz i oceanów ;-)

Dobrze jest urządzać dwór Królowi w bliskiej z nim współpracy i wiedząc jaki Król ma pomysł na swoją symboliczną obecność w Hasselandzie wzglednie na jaką obecność jest gotów. Mówiłem ja, Regent.

A może Hasseland jest w stanie oddać Królowi jakieś realne lokalne uprawnienia ?
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 20 kwi 2021, o 15:26

Słuszne to slowa.
Tylko, że to powinno być rozwiązanie uniwersalne. Nie tak, że każdy kolejny Książę/Król coś zmieni.
W obecnej chwili Król ma takie oto uprawnienia.

Ustawa Zgromadzenia Krajowego Królestwa Hasselandu
o odznaczeniach oraz tytulaturze Królestwa Hasselandu

Art. 2.
2a. Lord Szambelan przedstawia królowi Hasselandu kandydatów do nadania Orderu Smoka oraz Orderu Królowej Magdaleny.
2b. Order Smoka nadawany jest wielokrotnie w dniach świąt Królestwa Hasselandu.
2c. Order Królowej Magdaleny nadawany jest raz w roku w dniu rocznicy Królestwa Hasselandu.

W przeszłości Król miał też inne, samodzielne uprawnienia - ale dość skromne.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 20 kwi 2021, o 15:56

Wysoka Izbo,

uważam, że obecne uprawnienia króla są zgodne z ogólnym modelem ustrojowym dominium, jaki przyjęliśmy, ale nie wykluczam pewnych zmian w przyszłości, gdyby okazały się konieczne. TYLE ŻE dla mnie warunkiem sine qua non jest, żebyśmy uprzednio zaobserwowali jakieś zaangażowanie się króla w aktywność w Hasselandzie. Niekoniecznie prawną, nawet lepiej żeby to nie była aktywność prawna, bo i tak mamy dosyć aktów i projektów jak na tak małą społeczność, ale powiedzmy "realna".
Tzn. król organizowałby jakieś wydarzenia czy stymulował działanie jakichś instytucji kulturalnych czy naukowych. Wówczas zwiększenie uprawnień mogłoby być rodzajem "odwdzięczenia się" KH za jego działalność.

Bo zmiana uprawnień sama z siebie nie zmieni realnie za wiele - ani nie będzie odpowiedzią na nasze problemy demograficzne, ani nie zachęci ludzi spoza KH do osiedlania się tu itp.

Więc przechodząc od tego do zgłoszonego pomysłu - pytanie o zakres obowiązków takiego sekretarza. Gdyby był potrzebny, to w zasadzie można zostawić jego powoływanie królowi bez żadnego określonego trybu - niech dysponuje takim urzędem = niech powołuje i odwołuje samodzielnie kogo chce. O ile jego obowiązki byłyby stricte administracyjne.

Natomiast obecnie wydaje mi się, że moja współpraca jako LS z Dworem "centralnym" układa się nieźle, nie ma żadnych punktów sprzeczności, więc chyba póki co nie ma potrzeby powoływania takiego urzędnika.

Tym niemniej, postaram się w trakcie kampanii położyć nacisk na to, żeby kandydaci zdeklarowali się, czy mają jakieś pomysły na działalność "pozaprawną" w KH.

@Prokrustes @PiotrdeZaym
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 20 kwi 2021, o 21:34

Gdy słyszę...
bez żadnego określonego trybu
...to dziwnym trafem mam specyficzne skojarzenia :lol:
W gruncie rzeczy w tym pomyśle chodzi o stworzenie instytucji - bardzo skromnej - która niejako "z automatu" przyciągałaby Króla do Hasselandu. Bo w chwili obecnej Król jest jak gdyby gościem; tak miałby "swoje biuro".
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)