Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiana Regulaminu ZK

Zmiana Regulaminu ZK

Postprzez Piotr Paweł I 4 sty 2021, o 12:46

Wysokie Zgromadzenie,

Mamy z jednej strony sugestie demokratyzacji naszego ustroju, z drugiej zaś propozycje pozostawienia wszystkiego tak jak jest, bo jest nas zbyt niewielu, by tworzyć nowe urzędy lub wprowadzać cykle wyborcze.
Zgłaszałem różne propozycje i nie spotkały się one z aprobatą. Teraz mam ostatnią w czasie tej mojej kadencji na urzędzie bezkadencyjnego Lorda Szambelana. Chodzi o usankcjonowanie wyborów Lorda Sekretarza. Dotychczasowa wersja Regulaminu ZK jest następująca:

Art. 6. Lord Szambelan może za zgodą Zgromadzenia Krajowego wyznaczyć Lorda Sekretarza odpowiedzialnego za prowadzenie obrad spośród członków Zgromadzenia Krajowego.
Art. 7. Decyzję w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Lorda Sekretarza podejmuje Zgromadzenie Krajowe zwykłą większością głosów.
Art. 8. Lord Sekretarz jest powoływany przez Lorda Szambelana na drodze rozporządzenia Lorda Szambelana.

Moja propozycja jest taka:

Art. 6. Lord Szambelan na wniosek Zgromadzenia Krajowego wyznacza spośród członków Zgromadzenia Krajowego Lorda Sekretarza, odpowiedzialnego za prowadzenie obrad .
Art. 7. Kandydaturę Lorda Sekretarza wybiera Zgromadzenie Krajowe.
Art. 8. Lord Sekretarz jest powoływany przez Lorda Szambelana na drodze rozporządzenia Lorda Szambelana. Kadencja Lorda Sekretarza trwa trzy miesiące.

Chodzi o usankcjonowanie wybieralności Lorda Sekretarza. Co prawda będzie on powoływany, ale w efekcie wyborów. Oczywiście, można zmienić Konstytucję i wprowadzić pełną wybieralność LSk. To jednak zostawiam swojemu następcy.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Re: Zmiana Regulaminu ZK

Postprzez AFvTD 4 sty 2021, o 13:57

JO Lordzie Szambelanie

Przede wszystkim, odczuwam wrażenie jakiejś nieskładności w proponowanych przepisach. Takie jakieś dziwne odczucie, że to się po prostu źle czyta. Ale to może tylko moje wrażenie.

Generalnie propozycja nie zmienia prawie nic. Dalej jest tak samo, tylko inaczej napisane.

Natomiast jestem jak najbardziej za przyjęciem zmiany dla Art. 8., chociaż uważam dalej, że potrzebujemy dużej zmiany prawnej, tak jak za czasów stanu nadzwyczajnego, bo prawo połatało część spraw, ale jednocześnie zrobiło kilka nowych dziur. Coś, jakby zaszywać dziury tkaniną z dziurawego ubrania :lol:
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 4 sty 2021, o 14:52

Ja jeszcze się spokojnie przyjrzę własnej propozycji - i może coś zaproponuję.
Jednak jest inaczej, niż poprzednio - poprzednio bowiem LS zgłaszał propozycję kandydatury Lorda Sekretarza i musiał uzyskać aprobatę (ja najpierw przeprowadziłem rodzaj prawyborów). Teraz najpierw są wybory i przedstawienie kandydatury.
A potrzebna jest napisana od nowa Konstytucja, nie zaś to, co mamy obecnie - czyli większość artykułów zmieniona lub skasowana.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 4 sty 2021, o 15:19

AFvTD napisał(a):[justify]JO Lordzie Szambelanie

Przede wszystkim, odczuwam wrażenie jakiejś nieskładności w proponowanych przepisach. Takie jakieś dziwne odczucie, że to się po prostu źle czyta. Ale to może tylko moje wrażenie.

Wysokie Zgromadzenie,

ja też tutaj widzę mały dysonans. Jestem dość mocno niewyspany, ale powinno to być zrozumiałe. Całego projektu jednak nie mam niestety zamiaru pisać.

Art. 6. Lord Sekretarz odpowiada za prowadzenie obrad Zgromadzenia Krajowego (Saviuny).
Art. 7. Lord Sekretarz wybierany jest przez Zgromadzenie Krajowe spośród jego członków zwykłą większością głosów. Lord Szambelan rozporządzeniem powołuje na urząd tak wybranego Lorda Sekretarza.
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)