Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiana dekretu LS o wyborze Lorda Szambelana

Zmiana dekretu LS o wyborze Lorda Szambelana

Postprzez Piotr Paweł I 3 sty 2021, o 21:00

Wysokie Zgromadzenie!

Przedkładam niniejszym wniosek o zmianę dekretu Lorda Szambelana z mocą ustawy o wyborze Lorda Szambelana.
Wnoszę mianowicie, by przyjąć zaznaczony na czerwono fragment art. 5.

Art. 5. Królewskiego Komisarza Wyborczego:
1. Powołuje ustępujący Lord Szambelan, który może też objąć tę funkcję w razie braku zamiaru kandydowania,
2. Powołuje Król Hasselandu, jeżeli nie zrobi tego ustępujący Lord Szambelan,
3. Zostaje nim najstarszy aktywny obywatel Królestwa Hasselandu, jeżeli Królewski Komisarz Wyborczy nie zostanie wyłoniony na podstawie przepisów ustępów powyższych.

Ponieważ ja nie mam zamiaru kandydować, chcę uprościć procedurę.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Re: Zmiana dekretu LS o wyborze Lorda Szambelana

Postprzez Santi Vilarte 3 sty 2021, o 22:33

Wysokie Zgromadzenie,

ale...czy jest jakaś przeszkoda w przepisach, żeby LS powołał samego siebie na komisarza? Za starej ustawy było jasne, że LS i LP nawzajem prowadzą swoje wybory, ale teraz nie widzę takiego zakazu kumulacji. A zmienianie ustawy pod jednorazową potrzebę jest raczej zbędne...
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 3 sty 2021, o 23:01

Cóż, przede wszystkim dziwi mnie nie tyle propozycja zmiany, co jej uzasadnienie. No bo jednak, skoro Lord Szambelan ustępuje, to raczej nie ma zamiaru kandydować ponownie. Szczególnie, że zwykle kandyduje się, aby wygrać, a po co kandydować/wygrywać w wyborach na obejmowany dotychczasowo urząd? :lol:

Podzielam również zdanie Santiego, że w obecnej formie nic nie stoi na przeszkodzie, aby LS powołał siebie samego na urząd Komisarza. Niemniej, jeżeli nie jest to aż tak oczywiste, to nie mam nic przeciwko, żeby zmiana się pojawiła. Chociażby dla samego mitycznej przejrzystości prawa :lol:
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Prokrustes 3 sty 2021, o 23:19

AFvTD napisał(a):
Podzielam również zdanie Santiego, że w obecnej formie nic nie stoi na przeszkodzie, aby LS powołał siebie samego na urząd Komisarza. Niemniej, jeżeli nie jest to aż tak oczywiste, to nie mam nic przeciwko, żeby zmiana się pojawiła. Chociażby dla samego mitycznej przejrzystości prawa :lol:

Może taki zapis wprost ma sprawic, ze nikt nie bedzie krzywo patrzył na samopowołującego się ustępującego LS.
Ot takie symboliczne przyzwolenie.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 4 sty 2021, o 08:46

AFvTD napisał(a):skoro Lord Szambelan ustępuje, to raczej nie ma zamiaru kandydować ponownie.

Teoretycznie słuszna uwaga. Jednakowoż rezygnacja może być spowodowana np. chęcią objęcia urzędu poprzez wybory i w ten sposób dodatkowej legitymizacji swego urzędowania. Ja nie zostałem wybrany, tylko mianowany.
Ale przyjmuję do wiadomości słuszną uwagę o możliwości autonominacji na stanowisko Komisarza Wyborczego (choć to według mnie bardzo nieładna formuła) i wycofuję projekt.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez AFvTD 4 sty 2021, o 14:09

Zgromadzenie Krajowe może odwołać Lorda Szambelana, jeżeli tego nie robi, to w mojej opinii jest wystarczającą legitymacją do władzy. Ale to jak kto woli :|
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 4 sty 2021, o 14:49

To nie jest kwestia tego, co kto woli.
Zasadniczo, wybory są najlepszą metodą na uzyskanie legitymacji do rządzenia. Dlatego też nawet w krajach autorytarnych i dyktatorskich są one organizowane - choć trudno je uznać za uczciwe i wolne. Przecież w takiej Korei Północnej, gdzie przywódca jest uważany za jakiegoś boga, żadne wybory nie są potrzebne. A jednak je przeprowadzają.
Odwołanie wysokiej rangi urzędnika w drodze głosowania powszechnego powinno jednak być uzasadnione co najmniej jakimiś jego bardzo poważnymi błędami lub nawet popełnieniem przestępstwa. Natomiast nie wybranie na kolejną kadencję może być spowodowane np. spadkiem sympatii i poparcia społecznego.
Zupełnie szacunkowo oceniając, w przypadku wyborów, żeby nie zostać wybranym, trzeba by poparcie dla kandydata spadło np. do 45% (oczywiście, potrzebny jest jeszcze jakiś sensowny kontrkandydat). A żeby zostać odwołanym, poparcie dla tego urzędnika powinno zapewne spaść do jakiś 25%.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Prokrustes 4 sty 2021, o 15:33

Czyli w zasadzie Lord Szmbelan odwoływany w atmosferze skandalu tez moze sie powolac na Komisarza Wyborczego ?
Czy mieszam ?
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez AFvTD 4 sty 2021, o 16:00

Prokrustes napisał(a):Czyli w zasadzie Lord Szmbelan odwoływany w atmosferze skandalu tez moze sie powolac na Komisarza Wyborczego ?
Czy mieszam ?

Zależy, ale generalnie tak. Jeżeli tego nie zrobi, to Komisarza powołuje Król Hasselandu (czyt. Książę Sarmacji), a jeżeli i on zaniecha, to z automatu zostaje nim najstarszy aktywny obywatel KH (czyt. Piotr de Zaym :D)
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 4 sty 2021, o 16:08

I to jest dowód na konieczność zmiany prawa 8-)
OK, ja się powołam, a skandalu nie zamierzam wywoływać. Przynajmniej nie za dużego...
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Następna strona

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)