Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Debata konstytucyjna

Re: Debata konstytucyjna

Postprzez Esteladio 8 gru 2020, o 21:02

- może upomnieć szlachcica, postępującego niegodnie lub w sposób zasadniczo niezgodny z interesem Królestwa Hasselandu,
- może występować przed sądami w interesie obywateli hasselandzkich (niekoniecznie szlachty) lub, w uzgodnieniu z Lordem Szambelanem, w obronie interesu hasselandzkiego,

1. A są jacyś szlachcice, którzy postępują tak niegodnie, że pilnowanie ich postępowania jest poruszane w zasadzie w każdym projekcie Diuka?

2. Za takie występowanie przed sądami może dostawać kary porządkowe.
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Eradl 8 gru 2020, o 21:21

Za takie występowanie przed sądami może dostawać kary porządkowe.

A to nie jest tak, że można wnioskować o jakiegoś obrońce czy coś?( pytam bo serio nie wiem, mam inną specjalizacje)

Generalnie pomysł spoko... chyba, na pewno wart rozważenia.
kpt. Eradl Adrien Marcus Pius mar. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 8 gru 2020, o 22:35

Jeśli będzie miał pełnomocnictwo, to może się bawić w obrońcę. Jeśli nie, to kompetencja nawet zawarta w Konstytucji KH nic mu nie da, przez co może to zostać postrzegano jako naruszanie porządku/powagi TK, a w konsekwencji, może dostawać kary porządkowe.

Generalnie, to niech sobie ten Marszałek Szlachty będzie, ale niech ma jakieś sensowne, adekwatne do realiów kompetencje. Niech obligatoryjnie opiniuje wnioski o pozbawienie tytułów i przy nadawaniu tytułów (w ostateczności wyraża zgodę/weto, jeśli uważa że mości szlachcic jest krzywdzony), kieruje Muzeum Hasselandzkim, ma jakiś bonus do wagi głosów etc. Bez tych ombudsmanów, napomnień i innych podobnych kocopołów.

Postprzez Eradl 8 gru 2020, o 23:38

Czyli... miało by to sens, tylko w przypadku pełnomocnictwa? hmm... w sumie brzmi logicznie :D
kpt. Eradl Adrien Marcus Pius mar. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 9 gru 2020, o 09:18

A są jacyś szlachcice, którzy postępują tak niegodnie, że pilnowanie ich postępowania jest poruszane w zasadzie w każdym projekcie Diuka?

Zdarzają się ;) (btw. w Hasselandzkie jestem arcyksięciem... ale ostatecznie, nie obrażam się na nazywanie mnie diukiem, bo jestem takowym w Sarmacji 8-) ) W zasadzie w Hasselandzie w ogóle rzadko są sprawy sądowe, bo staramy się na siebie nie obrażać i nie robić sobie na złość - ale Kodeks sprawiedliwości jest i kary przewiduje. Marszałek Szlachty ma mieć możliwości działania - ale mieć możliwości niekoniecznie oznacza ich wykorzystywanie w każdej chwili.

Jeśli będzie miał pełnomocnictwo, to może się bawić w obrońcę.

Można by rzec, że byłby obrońcą z urzędu - oczywiście, za zgodą oskarżonego. I tego zresztą nam w TK brakuje - rzadko pojawiają się obrońcy oskarżonych. Ja występowałem chyba 2 razy w takiej roli. Ale to był wyjątek.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 9 gru 2020, o 10:09

Diuku-Arcyksiążę i Arcyksiązę-Diuku,

Marszałek Szlachty ma mieć możliwości działania - ale mieć możliwości niekoniecznie oznacza ich wykorzystywanie w każdej chwili.

No to niech ma konkretne możliwości. Poprzedni zestaw propozycji odnośnie pozycji Marszałka Szlachty to głównie bliżej niesprecyzowane założenia.

Można by rzec, że byłby obrońcą z urzędu - oczywiście, za zgodą oskarżonego. I tego zresztą nam w TK brakuje - rzadko pojawiają się obrońcy oskarżonych. Ja występowałem chyba 2 razy w takiej roli. Ale to był wyjątek.

Powtarzam, że zmiany prawa hasselandzkiego nie mają wpływu na TK. Jak są jakieś hasselandzkie postulaty odnośnie sądownictwa, to należy je przedstawiać, najlepiej w Sejmie poprzez inicjatywę ustawodawczą Prowincji, a nie w sali Zgromadzenia Krajowego.

Postprzez Piotr Paweł I 9 gru 2020, o 13:15

OK. Słusznie. Pomyślę jeszcze nad tym.
A pomysł by zmieniać ustawodawstwo dotyczące TK jest interesujący - mi jednak chodzi o coś nie wymagającego zmian. Obywatel Hasselandu powinien mieć szanse do posiadania obrońcy z urzędu. Może z tego skorzystać lub nie - ale ja proponuję stworzenie takiej możliwości.

PS
Pliz, skończmy z tytułomanią. Jak ktoś chce się do mnie zwracać bardzo uroczyście, wystarczy "Lordzie". Perspektywicznie z tymi, którzy są zaangażowani i którym to nie przeszkadza, będę przechodził na "ty", bo i do tej pory tak robię :twisted:
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 14 gru 2020, o 13:41

Tymczasowo wycofuję swój projekt i swoje dotychczasowe koncepcje.
Wrócę do nich po ich analizie.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 15 gru 2020, o 23:56

Zamykam zatem.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)