Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o debatę UoFP + kadencja LS

Wniosek o debatę UoFP + kadencja LS

Postprzez Santi Vilarte 9 lis 2020, o 23:51

WKM,
Wysoka Izbo,

ponieważ @Langer spełnił już warunki do uzyskania obywatelstwa, a brakuje mu tylko formalnego wydania stosownego aktu, co pewnie nastąpi wkrótce, wnioskuję na razie do Lorda Szambelana @PiotrdeZaym o otwarcie debaty nielegislacyjnej, a gdy po wydaniu postanowienia skład ZK będzie kompletny, o przekształcenie jej w zwykłą debatę legislacyjną, dla której stworzę ew. projekt ustawy na podstawie dyskusji.

Chciałem zbiorczo poruszyć dwie kwestie:

1. Wybory LS - jak wiemy, aktualne zmiany dotyczące najwyższych urzędów w Hasselandzie były wprowadzane w sytuacji, gdy KH miało raptem dwie aktywne osoby. Dzisiaj jest nas więcej, niekoniecznie na tyle dużo, żeby wprowadzać z powrotem urząd LP, ale myślę że wystarczająco dużo, żeby przywrócić kadencyjność urzędu LS.
Hasseland od początku bycia częścią Sarmacji miał demokratyczny charakter. Hasselandczycy mogli poprzez wybory regularnie udzielać mandatu zaufania LS i LP. Uważam, że warto przywrócić kadencje, żeby co jakiś czas poruszyć bieżące priorytety i dać ludziom zdecydować - jednocześnie pamiętam, że poprzednie wybory na oba urzędy przechodziły zdecydowaną większością, więc proponuję z powrotem dość długą, 6-miesięczną kadencję.

2. Finansowanie Angemontu - obecnie Angemont wg mojej najlepszej wiedzy nie ma stałych źródeł finansowania. Zdecydowana większość kwoty, jaka obecnie znajduje się w jego kasie, to mój przelew, który przesłałem w czerwcu ;) Proponuję, żeby co miesiąc kasa Królestwa refundowała mu różnicę między dochodami z zupy a kosztami jej zakupu. Nie będzie to wielka kwota, cała robota z obliczeniami pozostanie przy mnie, a budżet będzie w miarę ustabilizowany.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Re: Wniosek o debatę UoFP + kadencja LS

Postprzez Piotr Paweł I 10 lis 2020, o 12:34

Oczywiście, debatę otwieramy.
W kwestii zmian w Konstytucji - wkrótce moja konkretna propozycja. Finansowanie Angemont - trzeba opracować jakiś system.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Postprzez Franz Langer 10 lis 2020, o 13:42

WKM,
Wysoka Izbo,

W kwestii przywrócenia kadencyjności LS - pełna zgoda. Demokratyczne wybory uważam, że przyczyniają się do wzrostu zainteresowania i aktywności w mirkonacjach. Długa 6-miesięczna kadencja ma swoje plusy i minusy. Do minusów zaliczyłbym zjawisko "zasiedzenia się" osoby, która po kilku miesiącach na danym stanowisku się wypali i nie będzie inicjowała nowych inicjatyw. Z drugiej jednak strony, tak długi okres da poczucie stabilizacji i możlwość podjęcia realnych działań i zmian, jeśli funkcję obejmie osoba z wizją. Moim skromnym zdaniem przewyższają jednak plusy i warto dać więcej czasu osobom, które chcą się wykazać i mają wizję.

Jesłi chodzi o kwestię finansowania Angemontu to nie może być tak, że miasto utrzymywan jest z prywatnych funduszy mieszkańca. System finansowania jest potrzebny. Jednak, żeby miasto nie zamieniało się jedynie w stołówkę, gdzie możemy zakupić zupkę, proponuję stworzenie takich regulacji, które wysokość finansowania uzależniałyby od aktywności w mieście. Aktywności szeroko rozumianej, zarówno samych mieszkańców piszących na forum, czy tworzących artykuły jak też aktywność władz miasta. Urząd Miasta mógłby starać się wprowadzać jakąś narrację, organizować konkursy, wydarzenia i tego typu eventy. Im więcej tym większe dofinansowanie z budżetu prowincji (nie mówiąc już o zyskach z serduszek i dotacji).
mgr net. (-) F. Langer
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 10 lis 2020, o 17:09

1. Jeśli chodzi o Konstytucję, to ja osobiście jestem zdania, że obecna jest przejściowa i potrzebny będzie zupełnie nowy akt prawny - po ustaleniu zasad funkcjonowania Hasselandu w ramach Sarmacji.
Po pierwsze, musimy mieć ukonstytuowaną Saviunę. Zanim się ukonstytuuje, przyjmę w drodze dekretu (o ile będę mógł go zamieścić w DP...) tymczasowy Regulamin. Deklaruję, że zgodnie z art. 18 Konstytucji powołam osobę do prowadzenia obrad - może być to np. Lord Senior Zgromadzenia Krajowego - po wskazaniu mi kandydata przez samo Zgromadzenie (czyli tak naprawdę powołam tego, kto zostanie wybrany).
Po drugie, po konsultacjach określę później czas, w którym ustąpię z urzędu - chyba, że najpierw zmienimy Konstytucję i taki czas zostanie w niej wskazany. Najpierw rzecz jasna przyjmiemy ustawę o wyborach LS.

2. W kwestii Angemont - proszę o wniosek p.o. Mera ws. dofinansowania. Finansowanie systemowe ustalimy możliwie szybko - czekam na propozycje.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 10 lis 2020, o 20:51

Co do Konstytucji, jestem sceptyczny co do jej całkowitej zmiany, bo tak jak mówię, nie sądzę żeby nasza pozycja w systemie sarmackim się jakoś istotnie zmieniła. A przynajmniej nie dostrzegam konieczności takiej zmiany...

Oczywiście absolutnie nie wypędzam Lorda Szambelana z urzędu, żeby to czasem tak nie zabrzmiało. Ale w takim razie poczekam jeszcze i powiedzmy jutro przedstawię już obie propozycje w formie aktów - bo taka zmiana w finansowaniu miasta też musi mieć podstawę prawną, a niestety nowelizując ostatnio UoFP, przemyślano to tylko prawnie a nie finansowo.

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 10 lis 2020, o 21:17

Z racji, że Zgromadzenie jeszcze formalnie nie funkcjonuje, a ja jakoś szczególnie nie chcę brać udziału w obradach Zgromadzenia, to jednak jako główny twórca aktów, które obecnie mamy wydaje mi się, że powinienem odnieść się do wszystkich tez postawionych w postach powyższych.

1. Fakt - zrezygnowaliśmy z kadencyjności Lorda Szambelana głównie dlatego, że działało nas za mało, żeby móc skupić się na ważniejszych sprawach. Wyjście ze wspólnoty sarmackiej Baridasu, Teutonii oraz Sclavinii nie było przewidywane przez hasselandzkich inwestorów (widocznie jacyś słabi byli), niemniej jednak wydaje mi się, że właśnie brak kadencyjności najwyższego urzędu jest dla nas bardzo dobry. Myślę, że Hasseland powinien zejść z dawno wybranego toru symulatora parlamentarnego, który generuje 85% aktywności. Bo to po prostu nie jest dobre na dłuższą metę. W końcu się znudzi.

Dodatkowo, kadencyjność jest bardzo nieobliczalną bronią. Może być dla nas dobra przez kilka pierwszych kadencji, może okazać się, że każda 6-miesięczna(!) kadencja będzie skracana przez znudzenie, wypalenie itd. Wydaje mi się, że jednak lepiej ustąpić w dowolnym momencie, bez oddechu czasu na karku, po zrealizowaniu planu.

Tym bardziej uważam, że stałe obsadzenie urzędu Lorda Szambelana pozwoli nam na faktyczne długofalowe obranie drogi. Budować tożsamość hasselandzką na solidnych podstawach i w stałym środowisku. Rośliny nie rosną, kiedy raz jest 20 na plusie, a kilka godzin później 10 na minusie.

Natomiast uważam, że warto przemyśleć szeroko zakrojoną procedurę odwoływania Lorda Szambelana. Obecnie taką możliwość ma Zgromadzenie Krajowe większością 2/3 głosów. Jeżeli o mnie chodzi, wymuszenie na Lordzie Szambelanie rezygnacji, jeżeli znajdzie się osoba gotowa podjąć poprowadzenie Hasselandu nową, lepszą drogą jest o tyle lepsze, że nie ryzykujemy braku kandydata na urząd LSa.

2. Finansowanie Angemontu natomiast wydaje mi się powinno leżeć w interesie Królestwa Hasselandu. Przypominam o Art. 7. Ustawy o finansach, który jasno mówi, że Królestwo Hasselandu, nie sam Angemont, zapewnia wyżywienie w kantynie. To nie jest tak, że Angemont ma być samowystarczalny - bo nie ma. Angemont ma być na utrzymaniu Hasselandu, a co więcej Hasselandowi ma zależeć na utrzymaniu Angemontu.

Nie przekonuje mnie również zapewnienie załatwienia papierkowej roboty. Spoko, teraz to nie będzie stanowić problemu, ale co później, kiedy sobie pójdziesz na emeryturkę, albo po prostu przestanie ci się chcieć, obierzesz inne priorytety lub cokolwiek innego się stanie?

3. Pozwolę sobie przypomnieć, że generalnie Saviuna jest ukonstytuowana Regulaminem Zgromadzenia Krajowego. Wydaje mi się on w miarę kompletny, niemniej jednak odniosę się do wszelkich niedociągnięć, jeżeli zostaną wskazane.
Rada Ministrów
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 10 lis 2020, o 21:44

Tzn. jeśli chodzi o Angemont, to w tej chwili mamy taką sytuację, że on w ogóle nie jest finansowany przez KH. Tak jak pisałem, wcześniej był podatek od instytucji który szedł w całości do kasy miejskiej, skoro w KH nie ma innych miast systemowych, ale został skasowany. Jego przywrócenie albo dałoby śmieszne 500-600 lt miesięcznie bo część instytucji ma puste kasy, albo musielibyśmy nałożyć wysokie stawki i zniechęcić tym samym do zakładania u nas działalności.
Także moja propozycja idzie właśnie w tym kierunku, o którym @AFvTD mówisz. Refundując różnicę w bilansie zupy, Hasseland będzie stabilizował budżet miejski. I to jest całkowicie wystarczające. W tej chwili nie mam nawet planów wykorzystania tych 200 tys., więc jak będę potrzebował zmobilizować środki na jakąś nadzwyczajną akcję, to zwrócę się albo zbiorę je innymi środkami, bez obaw 8-) I gdyby ktoś przyszedł zamiast mnie to też - na start będzie miał równowagę wydatków z dochodami.

Zresztą, na marginesie - takie utrzymanie dyscypliny finansów jest nawet korzystne dla budzenia pomysłowości i zaradności, bo jeśli wiem, że nie dostanę kasy ot, tak, to kombinuję wg swojej wiedzy - zaciągam pożyczkę, piszę artykuły, wypuszczam obligacje, i szczerze mówiąc to by dla mnie osobiście była bodaj najbardziej pasjonująca sfera zarządzania miastem, tyle że na razie - niestety - nie mam potrzeby takich akcji :D

Jeśli chodzi o kadencyjność - ale przecież zrezygnować można i tak w każdym momencie, nie ma obowiązku dotrwania do końca kadencji.
Ok, możemy mieć instytucję odwołania LS - ale stosowalibyśmy ją wtedy, gdyby coś grubego przeskrobał, bo przy każdym jej zastosowaniu byłoby ryzyko, że po prostu zepsulibyśmy sobie atmosferę. Kadencyjność daje szansę oceny działań LS, jeśli nie popełnił jakichś kardynalnych błędów, tylko po prostu jest mało aktywny, a jednocześnie daje szansę ew. wejścia nowych bez takiego nastawienia negatywnego "na obalenie" aktualnego LS, co leży u podstaw instytucji jego odwołania. Ew. gdyby była większość za jeszcze dłuższą kadencją - 8-12 miesięcy, to dla mnie nie ma problemu.

Natomiast osobno się zgodzę, że proporcjonalnie za duży nacisk kładziony jest u nas na aktywność prawną, dlatego jestem generalnie przeciwko kolejnemu pisaniu konstytucji od zera. Prawo mamy jakie mamy, sprawdźmy je teraz przez pewien czas w praktyce...

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 11 lis 2020, o 10:27

Jest oczywiście jeszcze jedna możliwość: LS niekadencyjny, ale wybierany ktoś inny, np. Lord Steward. LS byłby takim "gubernatorem generalnym" a LSt - "premierem". Jestem zdania, że jakiś element wyboru powinien istnieć. Ewentualnie nawet stworzyć (lub raczej przywrócić!) urząd Gubernatora Generalnego - a LS wybierać, przy stworzeniu możliwości działania antykryzysowego w postaci przejęcia funkcji LS przez GG.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 12 lis 2020, o 10:18

Kontynuując - oto propozycja do rozważenia.

Gubernator Generalny:
- bezkadencyjny, ale usuwalny przy określonych sytuacjach, może też złożyć rezygnację, wówczas wybierany wyłącznie przez arystokrację,
- powołuje lordów na wniosek Lorda Szabelana,
- może w ściśle określonych wypadkach wydawać dekrety z mocą ustawy,
- nadaje i odbiera ordery i odznaczenia hasselandzkie,
- w ściśle określonych wypadkach może zastępować Lorda Szambelana,
- (ewentualnie) przewodniczy obradom ZK.

Lord Szambelan:
- wybierany na 4-miesięczną kadencję,
- przewodniczy pracom Dworu Królewskiego,
- reprezentuje Królestwo Hasselandu przed Księciem Sarmacji oraz innymi organami władzy Księstwa Sarmacji,
- odpowiada za nawiązywanie oficjalnych relacji z innymi prowincjami Księstwa Sarmacji,
- nadaje i odbiera obywatelstwo Królestwa Hasselandu,
- zatwierdza ustawy uchwalone przez Zgromadzenie Krajowe,
- zastępuje wszystkich urzędników państwowych w przypadku nieobecności bądź wakatu na urzędzie.

Taki system zapewni ciągłość i zmianę jednocześnie.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 12 lis 2020, o 23:39

@PiotrdeZaym

W sprawie finansowania Angemontu przygotuję jutro projekt nowelizacji.

W sprawie LS przyznam, że te propozycje idą dalej, niż planowałem. Kwestia jest tylko taka: czy ożywienie w KH utrzyma się dłużej? Jeśli tak, to popieram przywrócenie dualizmu. Ale na razie tego nie wiemy, więc proponowałbym póki co wprowadzenie samej kadencyjności LS i przygotowanie projektu w takim szerszym kształcie, o którym pisałeś ale jednocześnie obserwowanie przez jakiś okres próby, czy aktywność utrzymuje się na obecnym poziomie, tzn. jest generowana przez więcej niż 3 osoby. Jeśli to się utrzyma, to proponuję po takim okresie obserwacji wnieść taką szerszą nowelizację.

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)