Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Orędzie LS do Zgr. Krajowego

Orędzie LS do Zgr. Krajowego

Postprzez Santi Vilarte 11 paź 2021, o 22:15

WKM,
Wysoka Izbo,
Kieruję pierwsze od momentu wyboru, a chyba też pierwsze orędzie w ogóle, aby oficjalnie zapowiedzieć rozwiązanie, które chcę wprowadzić, aby umożliwić obywatelom dodatkowy wpływ na sprawy publiczne Królestwa.
Jak wiadomo, urząd LS jest obecnie niekadencyjny. Z jednej strony nie jest mi to w smak, bo uważam, że organ będący odpowiednikiem „wzmocnionego” premiera powinien co jakiś czas weryfikować się w wyborach. Z drugiej strony pamiętam dobrze, że dotychczasowe wybory niemal zawsze kończyły się wynikiem 100% głosów poparcia.
Stąd postanowiłem o wprowadzeniu zwyczaju przedstawiania Zgromadzeniu co najmniej raz do roku orędzia o stanie kraju, połączonego z otwartą dyskusją o wszystkich zagadnieniach w nim poruszonych. Nie przyjmie to postaci żadnego aktu prawnego, bo byłby to przerost formy nad treścią. Orędzie będzie kompleksowym podsumowaniem sytuacji finansowej, aktywnościowej i politycznej Królestwa – wewnątrz, jak i wobec reszty Sarmacji. Wobec poszerzonych niedawno centralnie uprawnień w zakresie współpracy zagranicznej, będzie w nim też zawarta informacja o takich inicjatywach.
Dyskusja po orędziu będzie mogła się zakończyć uchwaleniem listy punktów – priorytetów dla KH na nowy rok. Celem jest dotarcie przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy na co dzień nie angażują się w aktywności polityczne, a mogą mieć nawet drobne pomysły zmian, zbyt drobne do pisania pod nie nowelizacji ustaw, ale pasujące w sam raz do takiej „dyskusji-worka”.
Dodatkowym, mam nadzieję, ułatwieniem i stymulatorem dyskusji będzie zebranie w jednym miejscu możliwie dużej ilości danych. Wiadomo, że nie możemy opierać obrazu rzeczywistości o same cyfry, ale mając twarde dane, można mniej więcej zorientować się, czy w danym obszarze rozwijamy się, czy popadamy w stagnację.
Jednocześnie zgrywa się to z tym, co jest jednym z fundamentów naszego systemu – jak najszerszym wykorzystaniem demokracji i dążeniem do maksymalnego możliwego konsensusu przy podejmowaniu decyzji.
Orędzie ma być przedstawiane w pierwszych dniach stycznia. Zdaję sobie sprawę, że dla części osób to może być czas wyjazdów w góry itp., dla studiujących wejścia w czas przedsesyjny, ale uznałem, że to najbardziej naturalny moment na podsumowania – taki, abym też i ja miał przyzwoity czas na zestawienie kompletnych danych za ostatni rok.
Podsumowując, żywię szczerą nadzieję, że tego typu orędzia noworoczne, połączone z wszechstronną debatą, dadzą dodatkowy impuls do rozwoju Królestwa i zainteresują tym osoby, które dotąd się w to nie angażowały.

@AFvTD @PiotrdeZaym @corrado @Fatima @Esteladio @ArkadiuszMaksymilian
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Marszałek Sejmu
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)