Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Orędzie LS do Zgr. Krajowego

Orędzie LS do Zgr. Krajowego

Postprzez Santi Vilarte 11 paź 2021, o 22:15

WKM,
Wysoka Izbo,
Kieruję pierwsze od momentu wyboru, a chyba też pierwsze orędzie w ogóle, aby oficjalnie zapowiedzieć rozwiązanie, które chcę wprowadzić, aby umożliwić obywatelom dodatkowy wpływ na sprawy publiczne Królestwa.
Jak wiadomo, urząd LS jest obecnie niekadencyjny. Z jednej strony nie jest mi to w smak, bo uważam, że organ będący odpowiednikiem „wzmocnionego” premiera powinien co jakiś czas weryfikować się w wyborach. Z drugiej strony pamiętam dobrze, że dotychczasowe wybory niemal zawsze kończyły się wynikiem 100% głosów poparcia.
Stąd postanowiłem o wprowadzeniu zwyczaju przedstawiania Zgromadzeniu co najmniej raz do roku orędzia o stanie kraju, połączonego z otwartą dyskusją o wszystkich zagadnieniach w nim poruszonych. Nie przyjmie to postaci żadnego aktu prawnego, bo byłby to przerost formy nad treścią. Orędzie będzie kompleksowym podsumowaniem sytuacji finansowej, aktywnościowej i politycznej Królestwa – wewnątrz, jak i wobec reszty Sarmacji. Wobec poszerzonych niedawno centralnie uprawnień w zakresie współpracy zagranicznej, będzie w nim też zawarta informacja o takich inicjatywach.
Dyskusja po orędziu będzie mogła się zakończyć uchwaleniem listy punktów – priorytetów dla KH na nowy rok. Celem jest dotarcie przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy na co dzień nie angażują się w aktywności polityczne, a mogą mieć nawet drobne pomysły zmian, zbyt drobne do pisania pod nie nowelizacji ustaw, ale pasujące w sam raz do takiej „dyskusji-worka”.
Dodatkowym, mam nadzieję, ułatwieniem i stymulatorem dyskusji będzie zebranie w jednym miejscu możliwie dużej ilości danych. Wiadomo, że nie możemy opierać obrazu rzeczywistości o same cyfry, ale mając twarde dane, można mniej więcej zorientować się, czy w danym obszarze rozwijamy się, czy popadamy w stagnację.
Jednocześnie zgrywa się to z tym, co jest jednym z fundamentów naszego systemu – jak najszerszym wykorzystaniem demokracji i dążeniem do maksymalnego możliwego konsensusu przy podejmowaniu decyzji.
Orędzie ma być przedstawiane w pierwszych dniach stycznia. Zdaję sobie sprawę, że dla części osób to może być czas wyjazdów w góry itp., dla studiujących wejścia w czas przedsesyjny, ale uznałem, że to najbardziej naturalny moment na podsumowania – taki, abym też i ja miał przyzwoity czas na zestawienie kompletnych danych za ostatni rok.
Podsumowując, żywię szczerą nadzieję, że tego typu orędzia noworoczne, połączone z wszechstronną debatą, dadzą dodatkowy impuls do rozwoju Królestwa i zainteresują tym osoby, które dotąd się w to nie angażowały.


@AFvTD @PiotrdeZaym @corrado @Fatima @Esteladio @ArkadiuszMaksymilian
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Marszałek Sejmu
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
 

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron