Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Orędzie Sylwestrowe

Orędzie Sylwestrowe

Postprzez Piotr Paweł I 31 gru 2020, o 11:15

Drodzy Hasselandczycy!

Mamy więc Hasseland 3.0. Pierwszy - to ten dawny, "stary" Hasseland. Drugi - to Hasseland odrodzony. Potem był Hasseland 2.5 w Sarmacji. I przyszedł kryzys, aż wreszcie udało się z kryzysu wyjść i jest Hasseland 3.0.
Jaki?
Ano przede wszystkim - wciąż w trakcie przebudowy. Stara konstrukcja została zlikwidowana, pozostał swoisty "szkielet", na którym stawiamy jakieś fragmenty murów, z jednej ceglany, z innej drewniany, a z jeszcze innej - jakby z metalu. Przez te mury prześwituje ażurowa konstrukcja zminimalizowanej Konstytucji, z niewybieralnym Lordem Szambelanem i mało aktywną Saviuną.
Ale też ma mieszkańców, którzy chcą coś robić - i robią. Nie jest to jakaś szaleńcza aktywność, ale na pewnym, podstawowym poziomie, jednak istnieje. To przede wszystkim pomysły narracyjne i kulturalne. Świetnie - o to chodzi, to znakomity kierunek. Być może tak powinniśmy się rozwijać.
Niestety, polityka hasselandzka zamarła ostatecznie i raczej nie widzę szans na jej wskrzeszenie. Dyskusje polityczne, o kształcie prawa, o kształcie Konstytucji - to interesuje niewielu. W tym sensie Hasseland jako wirtualne państwo (kiedyś nie mówiono "mikronacja") jakoś się wyczerpał. Podobnie zresztą w Sarmacji - nie widzę żadnych pomysłów na zmiany polityczne, w tym na jakieś sensowne unormowanie dziwnej sytuacji, kiedy to Sarmacja składa się ze Starosarmacji i Hasselandu. A Konstytucja KS tego w ogóle nie zauważa.
Skoro tak, kilka słów o moich planach. W pierwszej połowie stycznia 2021 r. zamierzam przejrzeć prawo hasselandzkie i zaproponować pewne zmiany i uzupełnienia. W drugiej połowie będę tworzył nową, niepaństwową organizację hasselandzką - o tym wkrótce. 31 stycznia złożę dymisję z urzędu Lorda Szambelana - i mam nadzieję, że wybierzemy takiego mojego następcę, który będzie miał więcej dobrych pomysłów niż ja i będzie skuteczniejszy w ich realizacji.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Re: Orędzie Sylwestrowe

Postprzez AFvTD 2 sty 2021, o 00:01

JO Lordzie Szambelanie!

Nie ukrywam, że plany to część działania i ich posiadanie to klucz do sukcesu. Jednak często los nam je krzyżuje, przez co ostatecznie nie dochodzą do skutku.

Mam nadzieję, że część planów JO nie dojdzie do skutku (przede wszystkim rezygnacja z urzędu LSa). Obecnie Hasseland nie jest gotowy na to, żeby przeprowadzić wybory, aby zmieniać obrany kierunek. Natomiast przede wszystkim potrzebujemy narracji i aktywności - głównego budulca mikronacji. I jeżeli nie będziemy go mieli, to martwa narracja dosięgnie nas prędzej niż później. To tak jak jednym z reportaży w podstawie programowej szkoły średniej - musimy ochronić ten płomyczek, który się tli jeszcze, a który Ktoś już chce zgasić. Musimy z tym Kimś wygrać, ochronić ten płomyczek, pokazać, że nie damy go zgasić.

Mam nadzieję, że zarówno 2021, jak i następne lata będą ścianami, które od wiatru będą chronić płomyczek, siłą, która nie pozwoli go zgasić.
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 15 sty 2021, o 22:23

AFvTD napisał(a):
JO Lordzie Szambelanie!
Mam nadzieję, że część planów JO nie dojdzie do skutku (przede wszystkim rezygnacja z urzędu LSa). Obecnie Hasseland nie jest gotowy na to, żeby przeprowadzić wybory, aby zmieniać obrany kierunek.

W tak poważnych sprawach jak sprawowanie urzędu LS czy rezygnacja, nie rzucam słów na wiatr. Ja przecież z Hasselandu nie odchodzę. Tyle, że będę teraz zwykłym obywatelem. Wyjaśniałem przyczyny; mogłem zostać np. Gubernatorem Generalnym, ale nie było na to ogólnej zgody. Chciałem wzmocnić pozycję LSt, ale też nie było dla tego pomysłu poparcia. No to jak nie wyszedł wariant A i B, mamy wariant C.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 18 sty 2021, o 12:03

Nie ma potrzeby nikogo trzymać na siłę, ale czy jest jakiś potencjalny kandydat na urząd Lorda Szambelana?
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio

Powrót do Lord Szambelan