Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Demokratyzacja wersja beta

Demokratyzacja wersja beta

Postprzez Piotr Paweł I 10 gru 2020, o 13:23

Debata w Saviunie nad zmianami konstytucyjnymi utknęła. Skoro tak, postanowiłem zastosować zupełnie nowy wariant, nazywany przeze mnie roboczo Demokratyzacja Hasselandu - wersja beta.
Na czym ma to polegać?
Na zmianie rozporządzenia LS o organizacji Dworu Królewskiego. Lord Steward będzie z urzędu Merem Angemont. I będzie wybieralny. Czy raczej quasi - wybieralny. Wybory wskażą kandydata na LSt, którego następnie, zgodnie z Konstytucją, powołam.
Jednocześnie nie chcę, by kadencja obecnego Lorda Mera Angemont upłynęła zbyt szybko - więc wybory nie nastąpią natychmiast. Jednocześnie przewiduję rozszerzenie kompetencji LSt.
Zapraszam do dyskusji - choć zdaję sobie sprawę, że sprawy prawno-ustrojowe nie budzą wielkich emocji. Jeśli wersja beta się powiedzie, to przejdziemy do kolejnych etapów.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Re: Demokratyzacja wersja beta

Postprzez Eradl 10 gru 2020, o 20:56

a czyli do pełnej wersji trzeba 50 GB aktualizacji? :) a co z wcześniejszymi propozycjami? nieaktualne?
kpt. Eradl Adrien Marcus Pius mar. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 10 gru 2020, o 22:22

W mikronacjach GB są znacznie lżejsze :lol: poprzednie propozycje są aktualne, stanowią podstawę do stworzenia wersji 1.0
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez AFvTD 10 gru 2020, o 22:36

Ja tylko zadam pytanie, czy nie kombinujemy w tym momencie za bardzo?
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 11 gru 2020, o 08:06

To jest bardzo słuszne pytanie! Dziękuję za nie serdecznie - i proszę o następne 8-)
A na poważnie - trzeba kombinować, bo bez tego powieje nudą.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez AFvTD 11 gru 2020, o 10:38

Czasami mam ochotę grać opozycję dla samej zasady. Urozmaiciłoby to naszą politykę. Może faktycznie podejmę ten koncept :lol:

Natomiast już bezpośrednio do projektu, uwagi mam kilka

1. Lord Steward jest zastępcą Lorda Szambelana. Sam w sobie nie ma uprawnień, ale zdecydowanie wspiera Lorda Szambelana w działaniach. To, czy Lord Steward jest aktywny, czy bierny w tym momencie nie ma większego znaczenia (pamiętam, jak Lordem Stewardem były osoby całkowicie niezaangażowane w życie Królestwa Hasselandu). W mojej opinii Lord Steward powinien być najbliższym współpracownikiem Lorda Szambelana, osobą zaufaną.

Przeczy to idei wybieralnego Lorda Stewarda. Odbieramy Lordowi Szambelanowi czynnik decyzyjny związany z dobieraniem współpracowników.

2. Lordowi Stewardowi przypisuje się rolę mera m. st. Angemont. Wcześniej (jak również i teraz), merem m. st. Angemont jest Lord Konstabl. Z niesmakiem zwrócił na to uwagę również obecny mer m. st. Angemont, Santiago Vilarte, gdy na urząd Lorda Konstabla powołany został (nieaktywny obecnie) Gustaw Fryderyk von Hippogriff. Teraz, o ile niczego nie przeoczyłem, jest to oddzielny urząd, natomiast teraz chce się go przyłączyć do urzędu Lorda Stewarda. Po co? By potem znowu rozdzielić te urzędy?

Oczekuję, bez cienia sarkazmu, również odpowiedzi na wcześniej postawione pytanie. Może być w oparciu na zadanych tych trochę później.
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 11 gru 2020, o 13:17

Odpowiadam w miarę po kolei.
1. Obecny kształt Dworu Królewskiego różni się od poprzedniego. Regulują to odpowiednie przepisy. Lord Konstabl faktycznie był merem Angemont, jednak doszedłem do wniosku, iż należy to zmienić - a powody były personalne. Ja wiem doskonale, że zasadniczo nie należy tworzyć urzędów "pod osoby", nawet, jeśli tak dzieje się w realu - ale czasami jednak trzeba.
2. Moja koncepcja quasi-wyborów polega na wzmocnieniu Lorda Stewarda i wyposażeniu go w pewne dodatkowe kompetencje, czyli delegowanie (oczywiście, zgodnie z Konstytucją) niektórych uprawnień. W dotychczasowym modelu, Lord Steward był po prostu zastępcą Lorda Szambelana. W nowym będzie organizatorem prac Dworu Królewskiego - oczywiście pod nadzorem Lorda Szambelana.
3. Czy ten pomysł się sprawdzi? To jest dobre pytanie. Więcej: to jest kluczowe pytanie. Otóż, jeśli zapowiedziałem rezygnację z urzędu Lorda Szambelana z dniem 31 stycznia, a na horyzoncie nie widać zmian w strukturze władz Hasselandu, chcę przy pomocy tego eksperymentu zbadać, na ile takie zmiany w ogóle są realne. Tak, by do końca stycznia było wiadomo, czy wszystko zostanie po staremu, czy też cokolwiek zmienimy.
4. Przy czym nie ma tu żadnego ryzyka. Jeśli nowy Lord Steward niespodziewanie zniknie, stanie się nieaktywny itp., to zadziałam zgodnie z Konstytucją.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Eradl 11 gru 2020, o 20:17

kto nie kombinuje, ten nie gra :) z drugiej strony "lepiej jest wrogiem dobrze" ale... jak się wprowadzi te zmiany i się nie sprawdzą, to nic się nie stanie. Nie jest to chyba jakaś rewolucja, więc można działać. chyba
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
Królestwo Hasselandu

Postprzez Esteladio 11 gru 2020, o 20:24

Eradl napisał(a):kto nie kombinuje, ten nie gra :) z drugiej strony "lepiej jest wrogiem dobrze" ale... jak się wprowadzi te zmiany i się nie sprawdzą, to nic się nie stanie. Nie jest to chyba jakaś rewolucja, więc można działać. chyba

No niby tak, ale zdaje się, że przydałaby się odrobina stabilizacji. Rozprawy na temat ustroju idą w miesiące. Już nawet nowi obywatele KH stracili zapał do rozmów.
(—) dr net. Severin v-hr Verwaltung-Esteladio

Postprzez Eradl 11 gru 2020, o 20:35

też racja, ale trzeba jakąś drogę obrać :)
Królestwo Hasselandu

Następna strona

Powrót do Lord Szambelan