Wysoka Rado,
W chwili obecnej trwa głosowanie nad ustawą o zasadach pracy Rady, niemniej jednak, żeby nie blokować aktywności na trzy dni otwieram debatę nad projektem ustawy o podziale administracyjnym Konsulatu. Punktem wyjścia dla projektu były uchylone ustawy o podziale administracyjnym z czasów III Konsulatu i Kodeks Ziemski.
Do ustalenia zostaje wpływ ustawy na umowę z Federacją Slawonii i jakie miasto regionalne byłoby w Slawonii - liczę tutaj gorąco na głos @LudwikTommo. Dodatkowo do opracowania będzie nowa mapa, bo ta stanie się nieaktualna. Co robimy z Valhallią - zostawiamy, zatapiamy?
W chwili obecnej trwa głosowanie nad ustawą o zasadach pracy Rady, niemniej jednak, żeby nie blokować aktywności na trzy dni otwieram debatę nad projektem ustawy o podziale administracyjnym Konsulatu. Punktem wyjścia dla projektu były uchylone ustawy o podziale administracyjnym z czasów III Konsulatu i Kodeks Ziemski.
Ustawa Rady Konsulatu Sclavinii
o podziale administracyjnymArt. 1 [Przepisy ogólne]
- Ustawa normuje:
1) podział terytorialny Konsulatu Sclavinii;
2) organizację jednostek administracyjnych Konsulatu Sclavinii,
3) tryb i zasady opiniowania lokowania miast i lenn na terytorium Konsulatu Sclavinii,
4) zasady użytkowania wieczystego gruntów.- Ilekroć w ustawie mowa o:
1) regionie, należy przez to rozumieć podstawową jednostkę administracyjną, stanowiącą integralną część terytorium Konsulatu Sclavinii,
2) mieście narracyjnym, należy przez to rozumieć historyczne miasto zlokalizowane na terytorium Konsulatu Sclavinii, stanowiące własność prywatną lub publiczną, które nie funkcjonuje w ramach systemu informatycznego Księstwa Sarmacji jako instytucja miasta;
3) mieście systemowym, należy przez to rozumieć miasto funkcjonujące i zlokalizowane na terytorium Konsulatu Sclavinii, które funkcjonuje w ramach systemu informatycznego Księstwa Sarmacji jako instytucja miasta;
4) mieście regionalnym, należy przez to rozumieć miasto systemowe, stanowiące siedzibę mera i centrum administracyjne regionu;
5) mieście stołecznym, należy przez to rozumieć miasto systemowe, stanowiące siedzibę konstytucyjnych organów Konsulatu Sclavinii;
6) merze, należy przez to rozumieć funkcjonariusza publicznego, wchodzącego w skład administracji publicznej Konsulatu Sclavinii zdolnego do sprawowania funkcji publicznych w Konsulacie Sclavinii, który sprawuje zarząd wykonawczy nad regionem w imieniu Konsula Sclavinii;
7) statucie, należy przez to rozmieć akt prawa miejscowego, będący aktem zasadniczym regionu lub miasta, określający organizację, strukturę, symbole oraz tryb i zasady działania regionu lub miasta i stanowiący przepisy nadrzędne wobec pozostałych aktów prawa miejscowego regionu;
8) lennach, należy przez to rozumieć ziemie honorowe nadawane przez Księcia Sarmacji na podstawie odrębnych przepisów prawa.Art. 2 [Podział administracyjny]
- Konsulat Sclavinii dzieli się na regiony:
1) Eldoratu z siedzibą mera w mieście stołecznym Eldorat,
2) Slawonii z siedzibą mera w mieście systemowym ...,
3) Bordonii z siedzibą mera w mieście systemowym Bordonia.- Miastami narracyjnymi w Konsulacie Sclavinii są:
1) Nowy Kotwicz,
2) Jastrzębiec,
3) Republika Scholandzka.- Regionem oraz właściwym dla regionu miastem regionalnym zarządza mer powoływany i odwoływany przez Konsula Sclavinii. Merowi miasta stołecznego przysługuje tytuł honorowy Wysokiego Emila.
- Regiony mogą stanowić akty prawa miejscowego. Ustrój regionu określa statut ogłaszany przez mera. Konsul posiada prawo uchylenia statutu niezgodnego z obowiązującymi przepisami.
- Regiony funkcjonują w ramach dedykowanych działów na forum Konsulatu Sclavinii, a ich miasta regionalne w ramach miast w systemie informatycznym Księstwa Sarmacji. W wyjątkowych sytuacjach miasto narracyjne może posiadać miasto w systemie informatycznym Księstwa Sarmacji.
- Przebieg granic regionów, lokację miast systemowych i narracyjnych określa załącznik do ustawy.
Art. 3 [Lokowanie miast i lenn]
- Na terytorium Konsulatu Sclavinii obywatele sclavińscy mają prawo lokowania miast lub lenn. Konsul Sclavinii wyraża zgodę na lokację miasta lub lenna, w drodze postanowienia, na wniosek obywatela sclavińskiego za zgodą Rady Konsulatu Sclavinii, wyrażoną uchwałą.
- Rada Konsulatu Sclavinii może podjąć uchwałę o likwidacji miasta lub cofnięciu zgody na lokację lenna.
- W przypadku, gdy właściciel miasta nie loguje się do systemu informatycznego Księstwa Sarmacji przez co najmniej 180 dni lub utracił obywatelstwo sclavińskie Konsul może postanowić o przejęciu miasta. Koszty lokowania miasta oraz zryczałtowane koszty utrzymania miasta od momentu powstania do czasu przejęcia, określone według rozporządzenia Konsula, zwraca się właścicielowi przejmowanego miasta na jego wniosek, złożony najpóźniej w terminie 90 dni od daty przejęcia miasta.
- Koszty lokowania i utrzymania miasta prywatnego pokrywa wnioskodawca.
Art. 4 [Własność gruntów i wysokość podatku gruntowego]
- Grunty na terytorium Konsulatu Sclavinii stanowią własność prowincji i podlegają ewidencji w Systemie Ewidencji Gruntów Konsulatu Sclavinii.
- Prawo do użytkowania wieczystego gruntu na terytorium Konsulatu Sclavinii przysługuje wszystkim mieszkańcom Księstwa Sarmacji.
- Bazową wysokością podatku gruntowego za okres 30 dni jest 3000 lt.
- Użytkownikowi gruntu przysługuje ulga stanowiąca odsetek zaokrąglonego w dół pierwiastka liczby wypowiedzi zamieszczonych na forum Konsulatu Sclavinii w okresie 30 dni poprzedzających chwilę opłacania podatku.
- Użytkownikowi gruntu stanowiącego część zespołu gruntowego (występujących pod unikalną nazwą co najmniej dwóch sąsiadujących gruntów użytkowanych przez jedną osobę) przysługuje ulga w wysokości 25%.
- Ulgi określone w ustępach poprzedzających łączą się ze sobą.
- Ustaloną zgodnie z przepisami ustępów poprzedzających wysokość podatku zaokrągla się do najbliższej liczby całkowitej.
Art. 5 [Wprowadzenie i wycofywanie gruntów z obrotu]
- Konsul lub upoważniony przez niego funkcjonariusz publiczny:
1) wprowadza grunt do obrotu i zawiera umowę użytkowania wieczystego na wniosek zainteresowanego użytkownika gruntu, przy czym użytkownik gruntu jest obowiązany opłacić w terminie siedmiu dni należny podatek,
2) wycofuje grunt z obrotu oraz wypowiada umowę użytkowania wieczystego na wniosek użytkownika gruntu lub po upływie 90 dni od dnia wystąpienia zaległości podatkowej,
3) na wniosek użytkownika gruntu, który opłacił podatek gruntowy, nadaje nazwę bezimiennej drodze (alei), przy której znajduje się użytkowany grunt, a w przypadku gruntu znajdującego się poza miastem — danemu sektorowi — o ile wnioskowana nazwa nie narusza dobrych obyczajów.- Przepisów ustępów poprzedzających nie stosuje się do gruntów użytkowanych przez Koronę lub Konsulat Sclavinii.
Art. 6 [Nazwy miejsc publicznych i pomniki]Rada Konsulatu w drodze uchwały nadaje i odbiera nazwy dzielnicom, osiedlom oraz publicznym drogom, mostom, tunelom i podobnym obiektom, wznosi i burzy pomniki.Art. 7 [Przepis końcowy]Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Do ustalenia zostaje wpływ ustawy na umowę z Federacją Slawonii i jakie miasto regionalne byłoby w Slawonii - liczę tutaj gorąco na głos @LudwikTommo. Dodatkowo do opracowania będzie nowa mapa, bo ta stanie się nieaktualna. Co robimy z Valhallią - zostawiamy, zatapiamy?