Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

A K 5/20 WH, JI, AJP vs Santiago Vilarte von Hippogriff

W tym dziale zarchiwizowano postępowania w sprawach karnych, cywilnych i innych

Re: A K 5/20 WH, JI, AJP vs Santiago Vilarte von Hippogriff

Postprzez kaxiu 30 lip 2020, o 10:01

Wysoki Trybunale,

W pełni podtrzymuję dotychczasowe stanowisko. Nadto wskazuję, że obecnie ujawnione okoliczności, niewątpliwie znane Trybunałowi z urzędu, świadczą o tym, że zachowanie oskarżonego mogło być elementem jakieś większej układanki rodu Gryfów, skalkulowanej na pozbawienie mnie publicznego zaufania. Dla porządku jedynie podkreślam perfidię oskarżonego, który w toku debaty nie zgłaszał swoich wątpliwości, a wręcz głosował za ratyfikacją traktatów, po to aby następnie przypuścić na mnie bezpardonowy atak.
Wojciech Hergemon
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu

Postprzez Santi Vilarte 30 lip 2020, o 22:27

Wysoki Trybunale,

podtrzymuję to, co zawarłem w apelacji oraz późniejszych postach. Uważam, że mój artykuł był dozwoloną krytyką poczynań rządu, opartą na subiektywnym przekonaniu o szkodliwości tych traktatów. Przekonaniu, z którym można dyskutować, ale które nie może być podstawą skazania.

Niezależnie od tego muszę zaprotestować przeciwko jakimś paranoicznym ciągotom Przedmówcy ministra, który najpierw usiłował powiązać moją aktywność z Helwetykiem Romańskim, a teraz wysuwa nagle zarzuty ocierające się o kontrpozew. Nie brałem żadnego udziału w obecnej procedurze wyborczej ani w kampanii, bo zgodnie z tym, co pisałem publicznie, wycofałem się z życia publicznego w Sarmacji. Jedyne, co obecnie na bieżąco śledzę, to ten wątek.
Tak więc niech Przedmówca przedstawi dowody na w/w zarzuty lub to odszczeka. A jeśli ma jakiś problem z Helwetykiem, niech go z nim rozwiązuje, mnie nic do tego.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 31 lip 2020, o 10:35

Wysoki Trybunale,
Santi Vilarte napisał(a):Tak więc niech Przedmówca przedstawi dowody na w/w zarzuty lub to odszczeka.

Psem nie jestem, żeby szczekać, więc:
Obrazek
Choć jest to kwestia bardzo uboczna względem toczącej się sprawy.
Wojciech Hergemon
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu

Postprzez Cillian 31 lip 2020, o 18:00

Upominam, że zezwoliłem na umieszczenie stanowisk końcowych, nie "szczekaniem" w jedną i drugą stronę.

Zamykam Rozprawę. Wyrok zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

Postprzez Daniel J. Tauer-Krak 28 sie 2020, o 21:33

POSTANOWIENIE

w sprawie zmiany składu orzekającego

Na podstawie Art. 43. § 1. Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym postanawiam:

I. Odwołać ATK Cillian Saerucaeg z funkcji przewodniczącego składu ze względu na bezczynność.
II. Odwołać JKM Andrzeja Fryderyka i ATK Cillian Saerucaeg ze składu orzekającego.
III. Powołać do składu orzekającego: MTK Daniel January von Tauer-Krak i ławnika Mateusza Wilhelma.
IV. Powołuję MTK Daniela Januarego von Tauer-Kraka jako przewodniczącego składu orzekającego.
V. Wykonać pilnie.

Daniel January von Tauer-Krak
Marszałek Trybunały Koronnego
Książę Słowacji,
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Daniel J. Tauer-Krak 31 sie 2020, o 21:46

Herb wielki Księstwa Sarmacji

Nagłówek: „Wyrok w imieniu Księstwa Sarmacji”
Trybunał Koronny w składzie:
  • MTK Daniel January von Tauer-Krak – przewodniczący,
  • ławnik Mateusz Wilhelm
rozpoznawszy sprawę apelacyjną o sygnaturze A K 5/20, do sprawy karnej K 5/20, wszczętą na wniosek oskarżycieli prywatnych Adama Jerzego Piastowskiego (AF793), Joanny Izabeli (AG472) i Wojciecha Hergemona (T0003) przeciwko Santiago Vilarte von Hippogriff (AG916) oskarżonego o czyn z art. 43. ust. 1 p. 3. Ustawy Sejmu nr 115 — Kodeksu Sprawiedliwości z dnia 26 października 2010 roku (Dz. P. poz. 5833 z późn. zm., dalej k.s.) tj. iż oskarżony pomawiał poszkodowanych o takie postępowanie, które mogą ich narazić na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia funkcji publicznych.

rozstrzygniecie

• Utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie

uzasadnienie

Trybunał Koronny ustalił, co następuje:

1. W przedmiocie sprawy karnej K 5/20 uznajemy, że sentencja wyroku spełnia wymogi art. 34 § 2 Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym wobec czego art 40 § 2 nie może mieć tutaj zastosowania. Badając sprawę na którą powołuję się apelant stwierdzamy, że faktycznie zaszły w trakcie niej nieprawidłowości. Mianowicie miejsce publiczne w Księstwie Sarmacji nie ma definicji legalnej wobec czego fakt popełnienia przestępstwa za pomocą prasy nie może stanowić przesłanki do zaostrzenia wyroku. Tak samo stwierdzenia i sugestie jakoby Hasseland miałby się w przyszłości odłączyć od Księstwa Sarmacji nie noszą znamion czynu karalnego, a mieszczą się w dozwolonej krytyce. Tym bardziej, że artykuł pisany był pod wpływem emocji, które widoczne są w jego treści. W wyroku I instancji padają słowa “Oskarżony w dowodzie przedstawionym przez Adama Jerzego Piastowskiego sugeruje, że Hasseland w przyszłości powróci do stanu pierwotnego. Ewentualne działania oskarżonego w tym zakresie mogą doprowadzić do zachwiania stabilności Księstwa Sarmacji w przyszłości.” - jest to głębokie si-fiction, aby na podstawie bardzo mało prawdopodobnych konsekwencji decydować o zaostrzeniu kary. Idąc tym tropem obrażenie kogoś na forum można byłby podciągnąć do zamachu stanu i kary banicji, co jest oczywistym bezsensem. Gdyby powyższe było przedmiotem żądania apelacyjnego, którym związany jest Trybunał Koronny bez cienia wątpliwości byśmy się do niego przychylili. Natomiast w kwestii pomówienia zgadzamy się z wyrokiem I instancji. Faktycznie miało tutaj miejsce pomówienie względem osób publicznych, które mogło spowodować utratę zaufania. Niestety nie jest to czynnik w jakimkolwiek stopniu miarodajny i jesteśmy w stanie powiedzieć z perspektywy czasu, czy faktycznie nastąpiła utrata zaufania do pomówionych osób. Natomiast istotne jest również to jak poszkodowani odebrali publikacje przez apelanta artykułu i w tym przedmiocie zgadzamy się z wyrokiem I instancji, aczkolwiek przyznajemy iż w naszej ocenie uzasadnienie nie było wystarczające, niemniej spełniało wymagania jakie określił ustawodawca.
  2. Ignorantia iuris nocet. W zakresie żądania apelacyjnego to Trybunał Koronny nie ma podstaw prawnych do jego spełnienia. Trybunał Koronny rozpoznając apelację może: oddalić apelację (utrzymać wyrok w mocy), zmienić skarżony wyrok lub też postanowić o nieważności wyroku i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. Niestety żądanie apelacyjne podnoszone przez apelanta nie dotyczy żadnego z powyższych. Dotyczy natomiast uchylenia wyroku podjętego w trakcie postępowania K 5/20, a z racji na nasz system prawny, jak i też fakt szybkość uprawomocnienia się wyroku w naszych realiach nie ma na to możliwości prawnych, że już o faktycznych problemach z tym związanych nie wspomnę. Jak wycenić jeden dzień bez pełnienia funkcji publicznej czy też spędzony w więzieniu? Niestety nasz katalog kar jest niewielki i nie przewiduje zamienienie kary więzienia na karę grzywny, wobec czego też niezwykle trudno wysokość odszkodowania za czas spełniony w więzieniu. Kompletnie inną kwestią jest to, że Kodeks Sprawiedliwość tego nie przewiduje, jak i wielu innych sytuacji. Podobnie jest z Kodeksem postępowania przed Trybunałem Koronnym, który w wielu miejscach jest spójny, przeczący sobie i zostawia wiele luk. Przykład w pouczeniu, gdzie nie ma ustawowego terminu. Reasumując na gruncie prawa sarmackiego, musiał zapaść wyrok utrzymujący w mocy orzeczenie składu orzekającego I instancji.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.

pouczenie

Stronom przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej na ręce Księcia zgodnie z art 41 Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym.

Do wiadomości: @kaxiu @CarmenLaurent @AJPiastowski @SantiVilarte @mtk
Książę Słowacji,
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum spraw zwykłych