Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

II Cesarstwo (wątek wydzielony z obrad Senatu)

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

II Cesarstwo (wątek wydzielony z obrad Senatu)

Postprzez Juarez 27 maja 2020, o 20:12

Pozwoliłem sobie "wydzielić" poniższą wypowiedź JKW, aby przedstawić swoje zdanie w tej sprawie i przy okazji zachęcić do szerszej debaty pozostałych Teutończyków.

AF napisał(a):Jeszcze jako Król Teutonii mówiłem zawsze – moim celem jest dążenie do tego, by Teutonia odzyskała status Cesarstwa. Nie jesteśmy jednak dzieciakami, by robić to na siłę, żeby mieć fajniejszy tytuł niż inni. Powinno się to wiązać z szeregiem innych warunków, które utwierdzą, że Teutonia faktycznie Cesarstwem może się dumnie nazywać.

Jednym z nich jest na pewno niepodległość, którą odzyskaliśmy. Lecz czy nasza siła jest wystarczająca, by zamiast dumy, nasza nazwa nie była śmieszna? Ilu jest w mikroświecie dzieciaków, którym podnosi ego zdobywanie coraz to kolejnych tytułów za którymi nic nie idzie?

Osobiście jestem za tym, by utworzyć II Cesarstwo Teutonii. Czy to powinno stać się już teraz? Myślę że o tym powinni zdecydować już Teutończycy wspólnie.

W jednej kwestii zgodziłbym się z JKW Andrzejem Fryderykiem. Mianowicie, chodzi o sposób i okoliczności w jakich ewentualnie miałaby się dokonać restauracja Cesarstwa Teutonii, o czym wspomniał w pierwszym akapicie swojej wypowiedzi. Niestety, kompletnie nie rozumiem sensu całości wypowiedzi. Może nie tyle sensu, co wydźwięku jaki posiada. Mam wrażenie, że WKW nieco zboczył z toru pod wpływem emocji związanych ze zmianą konstytucji Królestwa. W moim odczuciu powyższa wypowiedź jest nieco groteskowa w obecnej sytuacji, co więcej jawi mi się jako nieprzemyślana, szczególnie, że autorem jest tak poważna osoba.

Dla mnie Cesarstwo jest ideą na miarę restauracji Imperium Romanum w czasach chociażby Karola Wielkiego lub Ottona III. Ideą tak doniosłą i wyidealizowaną, że warunki jej spełnienia, okoliczności w jakich winna być urzeczywistniona, muszą być adekwatne do rangi jej pojmowania. Dla mnie ani obecne warunki, ani obecne okoliczności nie sprzyjają nawet próbie spełnienia tej idei. Dlatego z lekka się zniesmaczyłem, kiedy rzucił WKW tak z wolna wypowiedź zakończoną propozycją wspólnego rozpatrzenia proklamacji Cesarstwa w teraźniejszym czasie. Nie wiem. Może z wiekiem dziwaczeje, ale dziwnie mi się patrzy na słowa WKW. Mam wrażenie, że to nie ten moment na takie wypowiedzi sygnowane nazwiskiem Rodu. Proszę nie odbierać moich słów jako atak, nie mam i nie miałem złych intencji. Zwyczajnie poczułem potrzebę by przedstawić swój pogląd.
Obrazek
ObrazekObrazek

Re: II Cesarstwo (wątek wydzielony z obrad Senatu)

Postprzez kaxiu 27 maja 2020, o 20:21

Korzystając z okazji, że temat znalazł się poza gmachem, do którego mnie nie wpuszczają. Najpierw krótki rys historyczny.

Pewien młody człowiek, niezadowolony z działalności w innych państwach, zakłada Cesarstwo Sardamacji (skąd inspiracja chyba wiadomo). Później ten twór zmienia nazwę na Cesarstwo Teutonii i zaczyna nawet jakoś działać.

Do czasu. Zapaść gorsza niż obecnie w Gelloni sprawia, że podjęta zostaje trudna decyzja o podkuleniu ogona i inkorporacji do KS. Tak powstaje Marchia.

W wyniku Teutońskiego Maja powstaje kolejny twór - Królestwo Nowej Teutonii. Nie Cesarstwo, a Królestwo. Później dochodzi do ponownej inkorporacji, choć bez podkulonego ogona, i tak powstaje Królestwo Teutonii.

I jesteśmy dzisiaj. 10 dni temu odzyskaliśmy własną państwowość. I już się puszcza oczko, że my sami to nie wiemy, ale jak lud powie że tak, to trzeba zostać Cesarstwem.

Cóż te Cesarstwo będzie symbolizować? Naprawdę nie wiem. Może najpierw ogarnijmy państwo, a później pogadamy o zaspokojeniu własnego ego.

Jeśli chodzi o ogólne przemyślenia - w pełni zgadzam się z Juarezem - przy czym i tak mój głos pozbawiony jest formalnego znaczenia.
Wojciech Hergemon
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu

Postprzez Andrzej Fryderyk 27 maja 2020, o 20:33

Juarezie,

zawsze mówiłem, że powinny zajść dwa warunki dla których powinniśmy wrócić do Cesarstwa. Jedną z nich jest realna niepodległość, którą obecnie faktycznie posiadamy. Nasza wspólnota z Sarmacją jest budowana na zasadzie współpracy, nie zaś udowadniania co i raz, że nie jest się wielbłądem.

Za kolejny z warunków uznawałem wiedzenie prymu wśród innych mikronacji. Niegdyś uważałem, że takim wyznacznikiem może być przyjęcie do siebie nowych ziem – kraju który postanowi się zjednoczyć z Teutonią by wspólnie budować siłę kraju. To jest całkiem dobry wyznacznik, ale mogą być inne.

Teutonia jest w Sarmacji silna i wyrazista. Myślę, że na tle innych mikronacji – również. Dlatego tak – według mnie już teraz zachodzą odpowiednie przesłanki by powrócić do Cesarstwa. Osiągnęliśmy faktyczny kamień milowy.

Jak jednak wspomniałem – jeśli tak, to powinno się to odbyć we wspólnej zgodzie Teutończyków.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Juarez 27 maja 2020, o 21:05

WKW,

Moim zdaniem warunki, które WKW uznaje za dostateczne, w szerszej perspektywie, wydają się minimalistyczne. Tak więc śmiem twierdzić, że ideę Cesarstwa postrzegamy w dwojaki sposób. Może źle się wyraziłem. Nadajemy jej inną wartość, różny stopień powagi. Nie jestem pewien czy WKW zrozumie, co mam na myśli.

Choć wierny jestem tradycji, historii i dziedzictwu naszego Narodu i sam pożądam dla niego chwały oraz potęgi to pierwszy krzyknę veto jeśli głosy za przywróceniem Cesarstwa w najbliższej przyszłości staną się większością. Aby widzieć czy Teutonia w Sarmacji jest "silna i wyrazista" trzeba spojrzeć z zewnątrz, jakby nic się z nią nie miało wspólnego. Czy WKW aby na pewno potrafi świadomie spojrzeć w taki sposób? Według mnie dopiero, co ruszyliśmy. Politycznie, lingwistycznie (tak więc i kulturalnie) i wreszcie nieco bardziej społecznie (mam na myśli nowe twarze, które się u nas nie rozpłynęły, a odnalazły). Co do niepodległości to według traktatu między Teutonią, a Sarmacją z 13 maja 2020 roku wynika, że:

Królestwo Teutonii Księstwu Sarmacji przekazuje kompetencje z zakresu władzy sądowniczej i kierowania polityką zagraniczną, z wyłączeniem państw wspólnoty sarmackiej, a nadto postanawiamy, że walutą Królestwa Teutonii będzie zawsze waluta Księstwa Sarmacji. Królestwo Teutonii na swych ziemiach będzie jednakże stanowić samodzielnie legislatywę i egzekutywę dbając o interes Księstwa Sarmacji i wszystkich państw wspólnoty sarmackiej.

A na tle innych mikronacji? Szczerze? Sądzę, że każda mikronacja patrzy jedynie względem siebie. Ludzie częściej zazdroszczą umiejętności, prestiżu, posłuchu niż sami go podziwiają. Woleliby, aby to, co godne podziwu działo się u nich. Definicja wodzenia prymu wśród mikronacji jest trudna do zdefiniowania.

Moim zdaniem to żaden kamień milowy, a dobre widoki na przyszłość, co zresztą bardzo mnie zadowala.

Ośmielę się odesłać WKW do głównej strony Księstwa. Jeśli się przyjrzeć to to jest kamień milowy na miarę Cesarstwa.
Obrazek
ObrazekObrazek

Postprzez Andrzej Fryderyk 27 maja 2020, o 21:19

Juarez napisał(a):Czy WKW aby na pewno potrafi świadomie spojrzeć w taki sposób?

Tak. Jestem w stanie świadomie spojrzeć obiektywnie. Obiektywne przesłanki, które wyznaczyłem jakiś czas temu powoli się spełniają.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Postprzez Juarez 27 maja 2020, o 21:29

AF napisał(a):Tak. Jestem w stanie świadomie spojrzeć obiektywnie. Obiektywne przesłanki, które wyznaczyłem jakiś czas temu powoli się spełniają.

Wnioskuję więc, że nie przeskoczymy wzajemnej różnicy zdań. Szanuję pogląd WKW jak i każdego innego Teutończyka.

Jestem wdzięczny za odniesienie się do mojej opinii jak i wyrażenie swojej przez Arcyksięcia.
Obrazek
ObrazekObrazek

Postprzez Andrzej Fryderyk 27 maja 2020, o 21:57

Różnica zdań jest rzeczą zdrową. Nie podoba mi się jednak, że w pewien sposób obniżasz znaczenie mojego ze względu na to, że Teutonię obserwuję na bieżąco (chociaż obecnie moje jedyne działania ograniczają się do działalności informatycznej i doradczej dla Jej Królewskiej Mości, ale ledwie przed paroma dniami zostałem powołany na Marszałka Senatu).

Nie. Nie czyni to Twojego zdania jakkolwiek lepszego, ze względu na to że nie udzielasz się aktywnie w Teutonii. Patrzysz na wszystko z innej perspektywy, równie cennej. Jako iż wszyscy jesteśmy przecież Teutończykami.

Dlatego też mówię i powtarzam. Według mnie przesłanki właśnie zachodzą. Szanuję i akceptuję to, że uważasz inaczej, możesz oczekiwać czegoś innego. Dlatego też – trzeci raz chyba już powtarzam – ważny jest konsensus Teutończyków, polegającym na czymś innym niż na wiernym potakiwaniu któremukolwiek z poglądów.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Postprzez Hetman_Gotfryd 28 maja 2020, o 22:48

Tak teoretycznie i po prawdzie historycznej powinno być III Cesarstwo. Zastawiacie się dlaczego ?
Kilka dat z historii nam to przybliży, a wiadomo że tą u nas kultywujemy i dbamy o ciągłość historyczną. By to co teraz było zgodne z tym co było kiedyś w czasach przed internetowych.

w 1673 roku odbywa się koronacja na Cesarza Hergoliena i daje to początek I Cesarstwu.
w 2003 powstaje Cesarstwo Sardamacji, zatem kończy się okres istnienia I Cesarstwa.
we wrześniu 2003 roku zimna nazwy na Cesarstwo Teutonii - czyli powstaje II Cesarstwo.
Trwa do sierpnia 2004 kiedy "łączy" się z Sarmacją i powstaje Marchia Teutońska.
Potem jest maj 2006 i Królestwo Nowej Teutonii.
A jeszcze później w czerwcu 2009 ostatecznie powstaje Królestwo Teutonii.

Wiem, wiem wstęp był przydługi. Ale tylko pokazuję to o czy mówił Arcyksiążę. Jak moi przedmówcy za uwarzyli,dominuje nazwa KRÓLESTWO. Dlatego też patrząc na daty i nazwy, sugeruję by watek dotyczył ewentualnego powstania III Cesarstwa. Jednak nie zmienia to faktu, że jestem bardzo mocno przywiązany do nazwy KRÓLESTWO i sprzeciwami się zmianie.

Dobrze teraz do rzeczy, w mojej Ocenie nie ma co wracać do tego co było. Cesarstwo jest symbolem i to związanym z osobą Cesarza Jakoba. Ale nawet on w okresie prosperity i wzrostu musiał, pogodzić się z faktami które zmusiły go do podjęcia decyzji o połączeniu się z KS.
Kolejna sprawa to TRADYCJA, w mojej ocenia tytuł Cesarski jest zarezerwowany WYŁĄCZNIE dla Jakoba. I nie chciał by doczekać w moim życiu w KT powrotu Cesarza ( może inaczej nie chciał bym by ktoś inny miał ten urząd, kto nie będzie Jakobem) Dla mnie jest to takie połączenie JAKOB- CESARZ- CESARSTWO.
Są w mojej ocenie pewne tytuły i funkcje w Teutonii, które nie powinny należeć do kogoś innego. Mam na myśli nie tylko Jakoba; ale Kwaziego - Jako nie Diuka; Kaxsia - Jako Arcyksięcia i kilka innych ważnych postaci...

Nie znam innej Teutonii, niż ta w KS. Bardzo mnie cieszy wolność, ale pomysł o zmianie zostawmy nie zyska mojej aprobaty. A takie rozważania nie są nam teraz potrzebne, skupmy się na tym byśmy mogli przetrwać. Na papierze jest nas 40 osób, faktycznie - 12 osób a ile z tego się udziela ?

Zastanawia mnie też, co teraz będzie. Przez lat napędzała nas walka z Grodziskiem, na tym opierała się nasza wola i zasada. WOLNA TEUTONIA a teraz to mamy, to dlaczego mnie to nie cieszy... Dlaczego boj się że pozbawieni zewnętrznego "wroga" skoczymy sobie do gardeł i podzieli się ponownie na mniejsze państewka... Może przesadzam,ale lata pod "skrzydłami" KS jednak nie były stracone...

Obecnie mamy w realu, taką sytuację że sporo osób powraca do V-świata do tego dochodzą nowi, poszukiwacze czegoś bardziej wymagającego niż gry. I my im to dajemy w postaci wirtualnego państwa. Jednak jak długo potrwa taka sytuacja ? Trzeba opracować konkretny plan jakie zmiany i w jakim harmonogramie będą wprowadzane. Ogarnijmy system funkcjonowania Kraju w nowej rzeczywistości....

Nowa Konstytucja
Trzeba ustalić z sąsiadami granice
Wymiar Sprawiedliwości
Waluta
Co z obecnością KSZ w KT
Jak ma się sprawowanie funkcji publicznych w KS do posad w KT
System gospodarczy
I pewnie masa innych, o jakich nie ma pojęcia.
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
TEUTOŃCZYK W SARMACJI
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii

Obrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 28 maja 2020, o 23:07

Siłą rzeczy jeśli chodzi o rozważania tyczące Cesarstwa zgadzam się z Gotfrydem, natomiast
Trzeba opracować konkretny plan jakie zmiany i w jakim harmonogramie będą wprowadzane. Ogarnijmy system funkcjonowania Kraju w nowej rzeczywistości....

przecież z punktu codziennego życia prawie nic się nie zmieni. Zostajemy we wspólnocie sarmackiej, która znajduje się pod berłem Filipa I Gryfa. Owszem, mamy więcej praw niż mieliśmy od lat - za co Księciu Sarmacji należą się szczególne podziękowania (w końcu ktoś zrozumiał, że na zaufaniu buduje się lepiej niż na zamordyzmie) - ale zostajemy w Sarmacji. Korzystamy z DSG, płacimy libertem, nie porzucamy przyjaciół, znajomych, a nawet wrogów z innych krain. Wskazuje na to jasno nie tylko zdrowy rozsądek, ale i treść traktatu.

Wyjście Teutonii ze wspólnoty państw sarmackich było by obustronnym kataklizmem (kto by więcej stracił to osobna dyskusja), zwłaszcza w czasach kiedy raczej trwa tendencja do łączenia się różnych państw. Co do pełnienia funkcji - traktat wprost przewiduje, że pełnienie funkcji w KT nie stoi na przeszkodzie pełnieniu funkcji w KS. Teutońskie prawo w ogóle nie przewiduje w tym zakresie zakazów - i co oczywiste nie będzie. Starczy spojrzeć ilu Teutończyków pełni eksponowane funkcje w centrali. Sądownictwo i polityka zagraniczna oddane są także Księstwu. Co do KSZ - traktat wprost wskazuje, że Księstwo broni naszych granic - oczywiste więc że nie dojdzie do masowego wymarszu.

Jeden Teutoński Maj już przeżyłem - i zapewniam, że gdybym obawiał się, że Traktat doprowadzi do wyjścia Teutonii z Sarmacji nie poparłbym tych działań ani jako Minister, ani jako poseł. Oczywiste jest, że są osoby (dobra nie pierdolmy się - wrogowie Teutonii, a nie osoby), które w kuluarach roztaczają wizję secesji (raz już ją same wywołały). Robiły to całe lata i na tym kłamstwie budowały swoją pozycję. Ale bez przesady - nie wdawajmy się w dyskusje nad takimi fantasmagoriami. Czym innym jest kwestia zmiany nazwy (moim zdaniem nawet dyskusja w tym temacie jest przedwczesna), a czym innym rzekome wyjście z Sarmacji.
Wojciech Hergemon
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu

Postprzez Andrzej Fryderyk 29 maja 2020, o 00:22

Absolutnie nie mogę zgodzić się z wizją Gotfryda. To że jesteśmy teraz Królestwem, wynika z faktu, że staliśmy się nim po połączeniu Marchii Teutońskiej i Królestwa Nowej Teutonii. Cesarstwo było przed oddaniem naszych ziem Księstwu.

Absolutnie nie zgadzam się i potępiam głosy, że Teutonia do końca powinna zostać Królestwem. Tak jak Juarez dał sobie prawo veta na zmianę na Cesarstwo w tym momencie, tak samo i ja daję prawo veta na stwierdzenie, jakoby Teutonia miała pozostać Królestwem do końca.

Celem naszym powinno być dążenie do odbudowy Cesarstwa Teutonii, jakim byliśmy w przeszłości. I odzyskanie niezależności jest momentem, który mógł być do tego dobry. Jednakże widać jak duży jest opór wobec zmiany teraz, więc szczerze wątpię, by ktokolwiek coś teraz zmieniał.

Ja jednak uważam i nie zmienię zdania, że przekształcenie formy rządów na cesarstwo byłoby hołdem dla JCW Jakoba, nie zaś naruszeniem jakiegoś nienaruszalnego symbolu.

Z tematów pozostałych:
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale mówienie, że Kwazi jest nie-diukiem, jest w pewien sposób złośliwe po sarmacku? Kwazi (tak samo jak i ja) nie lubił tytulatury Baridajskiej, nie lubił określania jego osoby Jaśnie Oświeconym – szczególnie że jako do IV Księcia Teutończyków, była zdecydowanie bardziej trafna tytulatura. Określanie Kwaziego mianem nie-diuka jest w mimo wszystko pewnym stopniu naśmiewaniem się z tego.
Tak samo kaxiu jest Arcyksięciem Teutończyków i do kaxia nie zwracają się ludzie „prześwietny Hrabio” lecz Wasza Arcyksiążeca Wysokość.

Kwestia druga – szczerze mówiąc nie do końca mi się podoba narracja historyczna, że powstanie Cesarstwa Sardamacji było końcem Cestarstwa Teutonii a po dwóch miesiącach utworzenie Cesarstwa Teutonii na nowo. Nie widziałem spisanego w TIHu okresu hisotrii przed Jakobem. Ostatnim Cesarzem narracyjnym miał być Wilhelm II (zm. 1940 r.). Czy pojawiły się jakieś opracowania co się działo miedzy tym okresem? Czy istnieje jakieś narracyjne powiązanie Jakoba z historią przedinternetową?

Kwestia trzecia – co do niepodległości w zasadzie wszystko powiedział kaxiu. Pomijając wszystko inne – na pewno chciałoby mi się siedzieć w NIA i klepać kod, żeby wprowadzać reformy finansowe kaxia, czy prowadzić nudne rozprawy w Trybunale, starając się dawać poczucie sprawiedliwości, gdybym myślał o rozłące z Księstwem. Jeszcze jak ja byłem królem wmawiano mi, że do tego dążę i tego pragnę, co było oczywistą bzdurą.

Osobiście – choć cieszę się z wolności, mam sporo wątpliwości czy jesteśmy na nią wystarczająco dobrze przygotowani. Wierzę jednak, że wszyscy zdają sobie sprawę że na współpracy i wzajemnym zaufaniu to wszystko stoi. I bez gestów dobrej woli z obu stron się nie obejdzie, by to przetrwało.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Następna strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]