Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Waffen-OK, Książę i sytuacja prawna

Archiwum Senatu i Rady, zakończone debaty i głosowania.
Obrazek
Konsulat Sclavinii
N  I  E  C  H      T  R  W  A      O  S  T  A  T  E  C  Z  N  A      K  R  U  C  J  A  T  A

Waffen-OK, Książę i sytuacja prawna

Postprzez Piotr III Łukasz 2 mar 2018, o 18:34

Szanowna Rado,

niedawno postanowiliśmy reaktywować Waffen-OK. Nasza organizacja w swojej narracji odwołuje się oraz ogłasza się, jako organizacja militarna. W związku z czym podlega ustawie sejmu nr 253 o organizacjach paramilitarnych: http://prawo.sarmacja.org/akt,7642.html

Chciałem nadać naszej organizacji nieco splendoru, w związku z czym zaproponowałem Jego Książęcej Mości procedurę nadawania stopni w naszej organizacji, której byłby on istotną częścią. Poprosiłem mianowicie, aby nadawał pierwszy stopień oficerski oraz te z korpusu generałów i marszałków (piszę umownie, jako że de facto stopnie nazywają się inaczej - ale nie uda się takich realowych porównań uniknąć).

W odpowiedzi dowiedziałem się właśnie o tej ustawie (jej istnienia wcześniej nie byłem świadomy) ale z radością skonstatowałem, że żadnych postanowień ustawy nie łamiemy.

Wówczas nadeszła odpowiedź od Jego Książęcej Mości, którą muszę zacytować:

1) ucinamy w hierarchii poziom marszałków - nie ma na to zgody, reszta w zasadzie OK.

Było tam więcej treści, ale reszta albo nie ma znaczenia albo jest zgodna z ustawą albo podkreśla znaczenie ustawy. A z tym się wszyscy, jak mniemam, zgadzamy.

Zaoponowałem w tonie myślę łagodnym i grzecznym, informując Jego Książęcą Mość, że w niczym nie naruszamy ustawy. Że poprosiłem Księcia o udział w naszej zabawie i grzecznie poprosiłem aby pozwolił nam się mimo wszystko w naszą zabawę bawić.

Odpowiedź informowała mnie, że:

Generalnie sytuacja jest taka, że konsultowałem się z najwyższymi oficerami KSZ

Rozumiem oczywiście, że chodziło o oficerów najwyższych stopniem a nie metrażem.
Natomiast nie rozumiem w ogóle potrzeby konsultowania się z KSZ.
To, czy Jego Książęca Mość bierze udział w zabawie organizacji paramilitarnej czy nie, raczej nie powinno KSZ nic obchodzić.
Ponoć w KSZ uznano, że tworzenie korpusu marszałkowskiego jest na wyrost.

Potem Jego Książęca Mość mówi, że consensus, że trzeba się dogadać. Że "my kroczek" (jak mniemam Jego Książęca Mość i najwyżsi stopniem oficerowie KSZ) "ty kroczek" (jak mniemam ja). Zabolało mnie to bardzo, bo zrozumiałem że Książę widzi naszą rozmowę jako rozmowę osób, które chcą wzajemnie coś utargować.

Zasięgnąłem opinii osób, które zapisały się na kurs oficerski Waffen-OK i wysłałem odpowiedź w której poinformowałem Jego Książęcą Mość, że nie prosimy o pozwolenie na ustanowienie naszych stopni, bo jest to zgodne z ustawą, tylko prośbę o honorowe uczestnictwo w ważnych dla nas uroczystościach. A jeżeli nie chce w nich uczestniczyć i stawia nam warunki, które nie są umocowane prawnie - to serdecznie dziękujemy, zajmiemy się uroczystościami sami. W opdowiedzi otrzymałem list mówiący w najważniejszym punkcie:
No jeśli tak, to podkresle, że w myśl art. 4 ust. 2 stosownej ustawy podlegacie Księciu oraz Hetmanowi. Chyba że wasze uzbrojenie powoduje, że ten przepis do Was nie ma zastosowania. I w tym kontekście jako osoba której podlegacie, po konsultacji z inną osobą której podlegacie, nie wyrażam zgody na korpus Marszałkowski.

Nie zgadzam się z tym całkowicie. Proszę jednak Radę o opinię.
prof. inż. net. Piotr III Łukasz
Książę Senior
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu

Re: Waffen-OK, Książę i sytuacja prawna

Postprzez Helwetyk 2 mar 2018, o 18:49

A0004 napisał(a):Nie zgadzam się z tym całkowicie. Proszę jednak Radę o opinię.

Zgodnie z (nadmienię, że cudownie niepotrzebną) Ustawą o organizacjach paramilitarnych, „organizacje paramilitarne […] podlegają Księciu oraz Hetmanowi Wielkiemu w zakresie, o jakim mowa w niniejszej ustawie”. Zakres ten jest doprecyzowany w art. 6 i art. 7, to znaczy:

1. Organizacje paramilitarne […] mogą zostać zobowiązane do uczestnictwa w manewrach i ćwiczeniach formalnych struktur sił zbrojnych Księstwa Sarmacji w trakcie pokoju;
  2. Organizacje paramilitarne […] i ich członkowie mogą zostać zobowiązani przez Księcia lub Hetmana Wielkiego, do uczestnictwa w działaniach wojennych Księstwa Sarmacji prowadzonych na terytorium Księstwa oraz poza jego granicami;
  3. Organizacje paramilitarne mogą prowadzić działania wojenne tylko w porozumieniu z Księciem […].
Nie ulega wątpliwości, że jeżeli Sejm Księstwa Sarmacji uzna za stosowne pochylić się nad potrzebą zmiany ustawy i zabronić Waffen-OK (lub jakiejkolwiek innej formacji) określania własnej hierarchii stopni, decyzję suwerena będzie należało uszanować. Nie znajduję jednak żadnego dobrego powodu, dla którego powinniśmy akceptować zakaz, który nie ma umocowania w obowiązujących przepisach prawa.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 2 mar 2018, o 21:01

Pozostaje mieć nadzieję, że to majaki z gorączki, a nie kolejna próba kontroli wszystkiego i wszystkich podług jedynej słusznej wizji Księstwa i jednostek podległych.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 2 mar 2018, o 21:25

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli Sejm Księstwa Sarmacji uzna za stosowne pochylić się nad potrzebą zmiany ustawy i zabronić Waffen-OK (…)

Może uspokoję, że koalicja nie planuje żadnych tego typu atrakcji — ze strony Sejmu i Rządu nic więc nikomu nie grozi.

Postprzez Tytus 2 mar 2018, o 21:43

Salut!

Wypowiem się, bo brałem udział w przywołanej wyżej konsultacji. Na wstępie zaznaczę, że była to tylko konsultacja. Jego Książęca Mość uznał korpus dowódcy Książęcych Sił Zbrojnych jako kompetentny w udzieleniu opinii na temat planowanej organizacji paramilitarnej, co z uwagi na treść ustawy, wydaje się całkowicie zasadne.

Zwróćmy bowiem uwagę, że organizacja paramilitarna nie może korzystać z nazw stopni obowiązujących w Książęcych Siłach Zbrojnych. Ponadto ustawa przydaje kilka istotnych kompetencji Hetmanowi Wielkiemu w przypadku, gdy organizacja używa broni "solidniejszego kalibru" (4 ust. 2 ustawy). Warto więc przed powstaniem takiej struktury, uzyskać chociażby opinię głównodowodzącego KSZ właśnie z uwagi na te przepisy.

I na tym polegała dyskusja. Fakt, padła propozycja aby Waffen nie posiadało korpusu marszałkowskiego, ale mamy świadomość tego, że jeżeli taka będzie wola Konsulatu, to KSZ w tej kwestii nie ma nic do powiedzenia.

Ze strony KSZ oczywiście zapewniam, że przychylnie spoglądamy na każdą formę aktywizacji wojskowej w Księstwie Sarmacji. A samo Waffen - OK (jak zresztą już drzewiej bywało) zachęcam w przyszłości do organizacji wspólnych ćwiczeń :)

Z żołnierskim pozdrowieniem:
(-) wiceadm. Tytus Aureliusz - Chojnacki
Szef Sztabu KSZ
(—) adm. Tytus markiz Aureliusz-Chojnacki
Szef Sztabu KSZ
Ostatni Premier Gellonii i Starosarmacji
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 3 mar 2018, o 10:37

Wysoka Rado!

Odpowiadając w pierwszej kolejności wiceadm. Aureliuszowi-Chojnackiemu — oczywiście, mamy świadomość art. 3 ust. 1 Ustawy o organizacjach paramilitarnych: „Organizacje paramilitarne mogą posiadać własną hierarchię stopni. Jeżeli organizacja paramilitarna korzysta z nazw stopni obowiązujących w siłach zbrojnych Księstwa Sarmacji, wówczas stopnie organizacji paramilitarnej odróżnia się uzupełniając je o nazwę organizacji paramilitarnej, dla której są właściwe” [podkreślenia moje].

Dlatego właśnie informacja „nie wyrażam zgody na korpus marszałkowski” była zdumiewająca. Z jednej strony ustawodawca wyraźnie dopuszcza możliwość posługiwania się nawet takimi samymi stopniami jak KSZ, o ile są tylko uzupełnione o nazwę organizacji paramilitarnej, z drugiej dowódca Waffen-OK otrzymuje komunikat o braku zgody na stopnie OK-Generalfeldmarschalla, OK-Feldmarschalla oraz OK-Marschalla, które w żadnym stopniu nie pokrywają się z istniejącymi stopniami wojskowymi. Zaznaczam, że w tym miejscu całkowicie abstrahuję od przesłanek, jakie stały za propozycją, by w Waffen-OK nie ustanawiać rzeczonych stopni. Z jednej strony nie znam jej uzasadnienia, z drugiej zaś w tym zakresie całkowicie zdaję się na ocenę dowódcy.

Jeżeli chodzi o konsultacje między Książęcymi Siłami Zbrojnymi a Waffen-OK chciałbym jednoznacznie podkreślić, że współpracę między tymi formacjami uważam za ze wszech miar pożądaną i ufam, że jak najszybciej pojawi się okazja do wspólnego działania. W tym miejscu pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że dowódca Waffen-OK będzie pozostawał w stałym kontakcie z Panem Wiceadmirałem i Hetmanem Wielkim.

Wielmożnemu Kanclerzowi dziękuję za, istotnie uspokajającą i pozwalającą skupić się na rzeczach istotnych, informację odnośnie do braku planu zmian obowiązującego ustawodawstwa.

K U   C H W A L E   S A R M A C J I !

Obrazek
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Piotr III Łukasz 3 mar 2018, o 19:04

Szanowna Rado,
Panie Wicekonsulu,
Panie Kanclerzu,
Panie Admirale,
Szanowni Państwo!

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, w szczególności za zapewnienia ze strony koalicji rządzącej oraz szefa sztabu KSZ.
To bardzo krzepiące, dziękuję raz jeszcze i doceniam.
Wobec powyższego, nasza organizacja kontynuuje swoje działanie w zgodzie z założeniami.
NTOK!
prof. inż. net. Piotr III Łukasz
Książę Senior
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu

Powrót do Archiwum