Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:36

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Mam zaszczyt przedłożyć Wysokiej Izbie projekt Ustawy o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim — jest to projekt tożsamy z projektem zgłoszonym w poprzedniej kadencji przez Jego Książęcą Mość @piotr3lukasz.

Ustawa Sejmu nr …
o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Art. 1.

W Ustawie Sejmu nr 208 o obywatelstwie sarmackim z dnia 18 marca 2014 r. wprowadza się następujące zmiany:
  1. art. 1 ust. 1 pkt 1 („Wagę równą 3 za każdą wypowiedź w formie artykułu, nieukrytego przez Prefekturę oraz nie wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 3 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego artykułu niewyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”;
  2. art. 5 ust. 1 pkt 2 („Wagę równą 5 za każdą wypowiedź w formie artykułu, nieukrytego przez Prefekturę oraz wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 5 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego artykułu wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”;
  3. art. 5 ust. 1 pkt 3 („Wagę równą 1 za każdą wypowiedź w formie komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego który otrzymał mniej niż 3 serca”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 1 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego”;
  4. skreśla się art. 5 ust. 1 pkt 4 („Wagę równą 2 za każdą wypowiedź w formie komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego który otrzymał co najmniej 3 serca”);
  5. skreśla się art. 5 ust. 1 pkt 5 („Wagę równą 1/4 za dowolną niezerową ilość wypowiedzi na kanałach publicznych serwera "Księstwo Sarmacji" czatu Discord, identyfikowanego unikalnym numerem ID 446211402005217291”);
  6. art. 5 ust. 1 pkt 6 („Wagę równą 1/4 za każdą wypowiedź w formie ćwirka”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 1/2 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego ćwirka”;
  7. art. 5a ust. 2 („Punkty za aktywność, o których mowa w ust. 1, mogą przyznawać Książę, Kanclerz i osoby o których mowa w art. 34 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji”) otrzymuje brzmienie „Punkty za aktywność, o których mowa w ust. 1, mogą przyznawać Książę, Kanclerz, przedstawiciel sarmackiego serwera Discord i osoby, o których mowa w art. 34 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji”.
Art. 2.

1. Ustawa wchodzi w życie z dniem wykonania przez Naczelną Izbę Architektury.
  2. Nie stwierdza się utraty funkcji publicznych z przyczyny utraty statusu aktywnego obywatela w okresie siedmiu dni od dnia wejścia ustawy w życie.

Uzasadnienie, dosyć lakoniczne, ale dotykające sedna każdej ze zmian:

Ad. 1.1 i 1.2 Nie zawsze to prefektura ukrywa, a skrypt tego nie odróżnia,
Ad. 3 i 4 Tutaj trzy argumenty, po pierwsze, to niesamowicie spowalnia skrypty; po drugie, to pogarsza wartość informacyjną wskaźnika i wreszcie po trzecie, za serduszka otrzymuje się już bonus pieniężny.
Ad. 5 Cóż, skrypty przestały. Jednak nawet gdyby działały, ustawy się nie da wykonać w obecnej postaci, bo mieszkaniec musi sam sobie podpiąć swojego Discorda, co jest wyjątkowo nieintuicyjne. No i wreszcie, przepis w obecnym brzmieniu jest dosyć niejasny (może np. chodziło o liczbę wypowiedzi dziennie?)
Ad. 6 Za ćwirka się płaci, a objętnościowo nie różni się od wielu komentarzy. Ćwierć punktu jest niezrozumiałe, pół już nieco bardziej.
Ad. 7 To rozwiązanie działało na IRCu, wystarczy je przywrócić dla Discorda.

I Ad 2, okres odroczenia, bo część mieszkańców może stracić status aktywności z uwagi na brak premii dla sercowanych komentarzy i postów.

W związku z tym, że w tej chwili ustawa jest i tak niewykonywana (zbyt wolno działające skrypty) wnoszę o przyjęcie powyższej poprawki w trybie pilnym, co pozwoli na wykonanie ustawy w rozsądnym czasie i, jak się wydaje, rozsądnych założeniach.

Nadmienię, że skrypty zliczające aktywność w ciągu ostatnich dni po raz kolejny przestały funkcjonować, dzisiaj zostały naprawione przez diuka @piwniczak.

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Re: Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:37

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Potwierdzam pełną wykonalność przedłożenia.

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:37

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Zarządzam pierwsze czytanie projektu, które zakończy się w czwartek, 27 czerwca 2019 roku, o g. 10.00.

• JKW @defloriusz Dyman Wander
• @Marceli hr. z Ossolińskich Bordoński
• Filip kaw. @Powietrzny
@SantiVilarte kaw. Vilarte von Hippogriff

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez FvS 24 cze 2019, o 10:00

Jestem za. Nie mam pytań.
Filip von Sarm

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Santi Vilarte 24 cze 2019, o 15:57

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!
Mam tylko jedno pytanie: kto jest tym "przedstawicielem sarmackiego serwera Discord" z nowej wersji pkt 7 w art. 1?
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 23:38

Santi Vilarte napisał(a):Mam tylko jedno pytanie: kto jest tym „przedstawicielem sarmackiego serwera Discord” z nowej wersji pkt 7 w art. 1?

Zwyczajowo byłbym to ja, jako aktualny administrator serwera.
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 25 cze 2019, o 07:34

Dziękuję, nie mam więcej pytań.

Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 25 cze 2019, o 07:41

Santi Vilarte napisał(a):Dziękuję, nie mam więcej pytań.

Przy czym, gdyby z kontekstu nie było to jasne — nie jest tak, że chcę tych uprawnień.

Powodem propozycji jest to, że integracja serwera Sarmacji z serwerem Discorda nie działa poprawnie (a same obecne przepisy są niezbyt szczęśliwie ujęte…), w następstwie czego obecne regulacje nie są, od wielu tygodni, wykonywane. Powrót do rozwiązania „manualnego” ma na celu powrót do stanu, w którym aktywność na Discordzie jest uwzględniana w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Oczywiście, przedstawiciela Discorda w ustawie być nie musi i można zdać się na pozostałe organy — to jest Księcia, Kanclerza i namiestników — sądzę jednak, że w tym przypadku lepiej, by krąg uprawnionych do uwzględniania aktywności pozasystemowej był szerszy.
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 25 cze 2019, o 09:41

Oczywiście, pytanie było informacyjne, nie sugerujące cokolwiek. Nie mam wiedzy technicznej w tym zakresie i ufam, że te zmiany będą z korzyścią dla wszystkich.

Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Michal_Feliks 25 cze 2019, o 12:19

WKW Marszałku,
Wysoka Izbo,