Szanowny Prefekcie,
wnoszę o zbadanie sprawy Andrzeja Fryderyka (AF462) w kontekście popełnienie czynów zabronionych Art. 40. ust. 1. Pkt 1 Ustawy Sejmu nr 115 Kodeksu Sprawiedliwości..
25 sierpnia 2020 Andrzej Fryderyk przysięgał Narodowi Sarmackiemu, że „na tronie książęcym, który obejmuję: Konstytucji i prawom Księstwa Sarmacji wierności dochować, święcie ich przestrzegać i bronić; dobru powszechnemu Narodu ze wszystkich sił wiernie służyć; wszelkie zło i niebezpieczeństwo od Państwa czujnie odwracać; godności imienia sarmackiego strzec niezachwianie; sprawiedliwość względem wszystkich bez różnicy obywateli za pierwszą sobie mieć cnotę; obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie".[1] Konstytucja jasno wskazuje rolę monarchy - Książę jest głową Państwa oraz symbolem jedności Narodu.(artykuł 6 rozdziału II Konstytucji). Andrzej Fryderyk piastując stanowisko stał się zaprzeczeniem idei, którym przysięgał. W artykule opublikowanym po abdykacji jasno i bez cienia wątpliwości przyznaje: „aktywnie wspierałem ten projekt technicznie i wieczą od momentu, gdy bez żadnego cienia wątpliwości odejście każdego z trzech podmiotów ze struktur Księstwa było przesądzone i nieuniknione” [2]. Jasnym jest wysnucie wniosku, że wspierał projekt technicznie i merytorycznie będąc jeszcze Księciem Sarmacji. Niezależnie od tego, jakie motywacje tej dodatkowej aktywności towarzyszyły, czyn ten stał w sprzeczności z rolą monarchy KS. Warto w tym momencie uświadomić sobie ostatni wers przysięgi książęcej, mianowicie „obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie”. Jak wskazuje słownik języka polskiego PWN, niepodzielny to taki, którego nie można podzielić. [https://sjp.pwn.pl/sjp/niepodzielny;2489320]. Nie można jednocześnie walczyć o jedność Sarmacji, w tym samym czasie przygotowując secesję. Czyn ten popełniony był z pełną świadomością.
Każdy ma prawo działać w mikronacji wedle własnego uznania, jednak uprzednio należy uporządkować swój stan prawny, czyli abdykować. Warto również zaznaczyć, że swoją aktywność i wsparcie dla projektu Unii, Andrzej Fryderyk utrzymywał w tajemnicy. Obecna aktywność Andrzeja Fryderyka na terenie Księstwa budzi skrajne emocje [3]. Sondaż zaufania przeprowadzony przez SOBOS [4] obnażył istotny spadek zaufania do tej osoby. Beztroska obecność Andrzeja Fryderyka na terenie Sarmaci jest niepożądana i niewłaściwa. Dumny Naród Sarmacki nie powinien pozwolić sobie na jawne szydzenie z Nas i Naszych Idei. Konstytucja nie jest tylko papierkiem wiszącym w Dzienniku Praw. Powinniśmy wymagać i egzekwować jej przestrzeganie, przestrzeganie złożonych przysiąg, począwszy od szarego obywatela, na urzędzie księcia kończąc. Dlatego wnioskuję, jak powyżej.
Materiał dowodowy:
[1] viewtopic.php?f=1028&t=30682&p=335621#p335621
[2]https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/12402/13
[3] viewtopic.php?f=1031&p=341860#p341860
[4] https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/12453/26