przez Andrzej Fryderyk 7 sty 2019, o 23:57
Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
przede wszystkim, dziękuję za nominację. Oczywiście przyjmuję ją i oficjalnie potwierdzam chęć ubiegania się o to stanowisko. Myślę że swojej osoby, zasług ani kompetencji opisywać Waszmościom nie muszę, wobec czego poprzestanę na moich założeniach oraz planach wobec stanowiska Marszałka Sejmu, w kontekście organizacji prac Sejmu oraz porządku obrad, albowiem to właśnie z tym Wysoka Izba będzie się spotykała najczęściej.
Przede wszystkim – wobec podziału mandatów w Sejmie i formowania się stronnictwa koalicyjnego chciałbym, aby pozycję Wicemarszałka objęła osoba ze stronnictwa opozycyjnego. Oczywiście – w przypadku odmowy wskazania takiej osoby przez ugrupowanie, bądź brak deklaracji dostosowania się do ustalonych reguł pracy, dopuszczam możliwość skorygowania tego pomysłu. Wierzę jednak, że osiągniemy stosowny konsensus.
Osoby, które znają moje poprzednie kadencje jako Marszałka z pewnością zdają sobie sprawę, iż nie toleruję niepotrzebnego ucinania dyskusji w Sejmie. Oznacza to, iż podczas Sejmu LIX kadencji raz ustalone terminy debat nie będą skracane, o ile nie zostanie złożony stosownie umotywowany wniosek od organów przez to uprawnione, bądź nie nastąpi szczególnie uzasadniona, nieprzewidywana okoliczność. Oznacza to że nie będzie praktykowane skracanie debaty z inicjatywy Marszałka, w przypadku braku weń wypowiedzi przez 24 godziny.
O ile nie nastąpią sytuacje nadzwyczajne, głosowania również będą skracane wyłącznie w przypadku oddania głosu przez wszystkich posłów, jednakże nie wcześniej niż 24 godziny po jego rozpoczęciu. Jestem zdania iż każdy poseł powinien mieć prawo do swobodnego wyrażenia swojego zdania w głosowaniu przedmiotowym nad projektem i Marszałek nie powinien mu tego przywileju odbierać.
Wszelkie projekty trafiające do Laski Marszałkowskiej, przed poddaniem ich debacie będą uważnie analizowany pod kątem zgodności z wymogami formalnymi – załączeniem do projektu stosownego opisu skutku wejścia projektu w życie. Ponadto, ze względu na wielokrotne problemy z tym w przeszłości: w przypadku przepisów zmieniających, sprawdzone będzie, czy przepis został sformułowany w taki sposób, że pomimo dokonania zmian, będzie możliwe ustalenie poprzednio obowiązującego brzmienia przepisu. Ponieważ przepisy prawa nie pozwalają Marszałkowi na oddalenie takiego projektu, w skrajnych przypadkach braku reakcji mimo sugestii, będzie on przyjęty, ale zostanie do takowego złożony wniosek o odrzucenie w całości, ze względu na skrajną niechlujność.
Wysoka Izbo, może wydawać się to śmieszne lub dziwaczne, że mówię teraz o kwestiach dość porządkowych. Obserwując jednak sytuację za różnych poprzednich kadencji, dochodzę do wniosku, iż jasne określenie zasad z góry jest czasem niezwykle potrzebne. Choć ubolewam nad tym, że nie jest to zapisane w naszej kulturze politycznej, chcę wierzyć, że ta kadencja Sejmu udowodni, że potrafimy wspólnie pracować dla Księstwa Sarmacji, nawet mimo różnić w poglądach i przekonaniach. Ponieważ moje wypowiedzi mogą brzmieć stanowczo, chcę zaznaczyć – nie zawierzam być niczyim sumieniem, ganić za brak tytulatury w wypowiedziach czy też inne zachowania, o ile nie przeszkadzają one w pracach Sejmu.
Oczywiście – jako iż wszyscy razem jesteśmy w Sejmie, jestem gotów na przyjęcie wszelkich uwag i propozycji od Panów Posłów, a także postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania, jakie pojawią się w trakcie debaty.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji