Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[GS] Folwark Klekotowo

Zagraj w grę!
Dział poświęcony gospodarce narracyjnej!

Kontakt do Filipa I Gryfa

[GS] Folwark Klekotowo

Postprzez Bocian 30 sie 2021, o 11:02

folwark.jpg

Otwieram wątek dotyczący Folwarku Klekotowo.

https://www.sarmacja.org/folwark

Stan na chwilę obecną to 9 osób mieszkających w folwarku.
Pracują oni w Chlewie (x2), Spichlerzu, Koszarach, Młynie (x2), Lesie i Polu (x2).

Posiadam:
Spichlerz poziom: 5
Chlew poziom: 2
Młyn poziom: 1
Koszary poziom: 1
Chałupa poziom: 5
Pole poziom: 3
Las poziom: 1

#glowna
Ostatnio edytowano 30 sie 2021, o 11:09 przez Bocian, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Re: [GS] Folwark Klekotowo

Postprzez Bocian 30 sie 2021, o 11:05

Spichlerz jest częściowo zapełniony, ale nie jest to konieczne, bo mieszkańcy folwarku mają pożywienia pod dostatkiem.

Sprzedaję więc wszystkie zgromadzone zapasy: 5 świń, 12 jednostek zboża i 6 worków mąki.

Zarobek to 5900 lt, który przeznaczam na podreperowanie budżetu (czyli wrzucam do skarpety pod łóżko).
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Bocian 3 wrz 2021, o 08:06

Minęło kilka dni i okazało się, że liczba mieszkańców w chlewie znowu się powiększyła. Sprzedaję więc 8 świń.
Z magazynów zniknęło też osiem snopków zboża oraz cztery worki mąki.

Zysk to 5 tys. lt.
Obrazek Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja

Postprzez AFvTD 3 wrz 2021, o 10:55

To folwarki to jednak dochodowa sprawa jest. Będę musiał się przyjrzeć trochę bliżej, bo to pewnie wszystko jest z budżetu rządowego opłacane :lol:
Królestwo Hasselandu

Postprzez Bocian 3 wrz 2021, o 12:23

AFvTD napisał(a):To folwarki to jednak dochodowa sprawa jest. Będę musiał się przyjrzeć trochę bliżej, bo to pewnie wszystko jest z budżetu rządowego opłacane :lol:

Ja tylko wspomnę, że zanim zaczęło się czerpać zyski, to najpierw trzeba było zainwestować. I to mocno, bo nie chciało mi się czekać na "darmowych" mieszkańców czy patrzeć jak wolno działają moje budynki na najniższych darmowych poziomach :)

Dziękuję za pomoc przy obrazku.
Obrazek Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja

Postprzez Bocian 9 wrz 2021, o 22:31

@AFvTD Niniejszy opis został przygotowany w ramach konkursu na Opis Żniw

Ostatnie dni nie były zbyt sprzyjające. Żniwa zostały zawieszone przez złą pogodę i początkowy zapał każdego gospodarza został prawie całkowicie przygaszony. Wyglądali tylko ze swoich chat z nadzieją, że los poprawi się i będzie można kontynuować pracę. Niestety, kolejny dzień wraz ze świtem zamiast długooczekiwanej zmiany na lepsze przyniósł najgorszą z możliwych informacji.
Żniwa zostały przerwane! rozniosło się w folwarku.
Tyle zboża się zmarnuje niektórzy kiwali posępnie głowami.
Będziemy przymierać z głodu biadolili inni.

Piotr vel Bocian wyszedł na podwórze i przeskakując między kałużami, które zostały po wczorajszej ulewie podszedł do zebranych chłopów. Jak na włodarza przystało miał oczy i uszy szeroko otwarte, dlatego doskonale był świadomy obecnego kryzysu: coraz mniej zebranego zboża, spadek pogłowia świń i brak rąk do pracy w młynie. Teraz przyszła jeszcze informacja o zakończeniu żniw, mimo iż część pól nie była nawet ruszona. To mogło się źle skończyć.

Mężczyzna popatrzył przez chwilę na zebranych chłopów i po chwili ruszył mijając ich bez słowa. Kierował się stronę pól. Wszyscy zebrani w ciszy ruszyli za nim. Na miejscu szlachcic zerwał kilka kłosów i rozcierając rękoma wyłuskał z nich ziarna. Wziął kilka do ust i rozgryzł. Pokiwał głową w zadumie.

- Całą noc nie padało i dziś też od rana świeci słońce. Ziarno przeschło - zwrócił się do zebranych. - Kontynuujemy żniwa! Nie możemy stracić ani chwili więcej. Dlatego bierzmy się jak najszybciej do roboty, byśmy zdążyli z czasem.

Nie trzeba było przekonywać mieszkańców folwarku. Wszyscy jak jeden mąż ruszyli do swych chat a w ciągu pół godziny każdy był gotowy do pracy. Mężczyźni stali z naostrzonymi kosami, a za nimi kobiety i dzieci. Przy żniwach pracowały bowiem całe rodziny, chociaż wiadomo, że największy ciężar prac spoczywał na mężczyznach. Kobiety zajmowały się głównie przygotowaniem prowiantu - chleba, sera, masła i napojów (zazwyczaj piwa) oraz mniej wymagającymi pracami. Wszyscy ruszyli do pracy.

Gdy nastało południe mężczyźni przerwali pracę, aby się posilić. Piotr vel Bocian miał jednak świadomość, że głównym powodem przerwy nie jest sam głód, bo przecież pracowali dosyć krótko, tylko zabobony - chłopi wierzyli, że w tym właśnie czasie na pola wychodzą demony i duchy czyhając na pracujących. Nie było sensu po raz kolejny przekonywać ich, że nie istniały żadne dziwożony, południce czy płanetnicy (chociaż w te ostatnie, które według przekazów przynosiły deszcz w porze żwiw, mężczyzna sam zaczął wierzyć). Mieszkańcy folwarku mieli taką tradycję i nic nie mogło ich przekonać, że jest inaczej. Podobnie rozmowy o kupnie kombajnów spełzały na niczym, bo dla prawdziwego mężczyzny żniwa nie mogły inaczej wyglądać jak przy pomocy poświęconych kos i sierpów.

Po wznowieniu pracy wszyscy pracowali jeszcze wydajniej - to z kolei z obawy, że mogliby nie wyrobić się przed nocą, kiedy po ziemi krążyć zaczynały z kolei topielce i diabły. Piotr vel Bocian akurat pozytywnie podchodził do tych wierzeń, bo powodowały, że wszyscy pracowali o wiele szybciej bez żadnego popędzania.

Mężczyźni posuwali się szybko do przodu, robiąc co jakiś czas krótką przerwę by osełką naostrzyć narzędzia pracy. Część z nich nadal kosiła sierpami, uważając, że w przypadku kosy część ziaren wypada z kłosów zmniejszając ich ilość, a tym samym przyszły zysk. Kobiety zbierały skoszone zboża i wiązały je w snopki, a dzieci znosiły je potem w miejsca, gdzie ustawiane były z nich kopki.

Po szybkim wysuszeniu zboża trwającego w Księstwie Sarmacji kilka godzin, nastąpiło ładowanie snopków na wozy drabiniaste, na których układane było w kilku warstwach. Snopy przywiezione zostały do stodoły, gdzie oczekiwać będzie na młócenie.

Piotr vel Bocian przyjrzał się opustoszałym polom, na którym pozostały jedynie dolne części źdźbeł zbóż. Ściernisko w blasku zachodzącego słońca zmieniło wygląd okolicy, jakby było to zupełnie inne miejsce.

Najważniejsze, że zabezpieczony został los mieszkańców folwarku pomyślał mężczyzna ruszając wolno w stronę zebranych chłopów, którzy w ramach podziękowania za pomoc, ale też na dowód swej ciężkiej pracy ofiarowali mu dar z wieńców, owoców i chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża. Ten wyjątkowy wieniec stanowił swego rodzaju uwieńczenie ciężkiej pracy i dowód na to, że zbiory były udane. Jak on wyglądał można zobaczyć tutaj.

Nadszedł czas na dożynki
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Bocian 22 wrz 2021, o 16:03

Minęło kilka dni, żniwa za nami, magazyny pełne. Sprzedał osiem worków zboża i cztery worki mąki.
W chlewie też obrodziło, więc pozbyłem się ośmiu świń.

Zyskałem kilka tysięcy lt. idę więc zaszaleć do Fer Vegas.
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Bocian 23 lis 2021, o 15:07

Klęska urodzaju.. Dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze?
Prosiaki stłoczone jeden na drugim, zboże zaczyna gnić w silosach, a mąka zalega w magazynach i wysypuje się z przegryzionych przez myszy worków.

Nieoficjalnie mówi się, że problemy w lennie Korona Gryfów, które się w ostatnich miesiącach pojawiły, całkowicie załamały rynek produkcji. Można powiedzieć wręcz, że mamy do czynienia z bankructwem, bo wyprodukowanych rzeczy nikt nie jest już w stanie kupić i przez to zalegają w spichlerzach.

Najstarsza mieszkanka, Przecsława (lat 65) która jako jedyna pracowała w młynie biadoliła, że nie widzi już sensu w bezczynnym siedzeniu przed budynkiem, Lubomysł szwendał się po lesie i zbierał grzyby, a pracujący w spichlerzu Godzisław z nudów rzucał ziarnami zboża w świnie celując do ich nozdrzy. Nie mogło być tak dłużej, musiałem dać ludziom jakiś sens życia. A że nie było innego wyjścia, to potajemnie opróżniłem magazyny. Zboże wyrzuciłem żyjącemu w okolicy ptactwu, mąkę rozsypałem po polu, a świnie wypuściłem do lasu.

Wiem, wyrzucona została w przysłowiowe błoto dotychczasowa praca, ale było warto. Spichlerz jest teraz pusty, mieszkańcy Klekotowa zabrali się z ochotą do pracy i widać, że sprawia im ona przyjemność. Nie wiem co zrobię, gdy magazyny się znowu zapełnią. Mam jeszcze czas, by się nad tym zastanowić.

Obrazek
Mieszkańcy folwarku już nie siedzą bezczynnie - mają znowu pracę.
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Bocian 26 lis 2021, o 10:21

Nieoficjalnie powiem, że ponownie wypuściłem świnie do lasu.
Tym razem na wolność uciekło sześć świń.
Spichlerz jest nieco niej zapchany, ale nadal zalega ziarno i mąka.
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Następna strona

Powrót do Gryfi Skarb