Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Interpretacja przysięgi obywatelskiej

To tutaj dyskutujemy o polityce, gospodarce, sprawach naszego państwa oraz całego mikroświata

Interpretacja przysięgi obywatelskiej

Postprzez Pawel Linde 17 maja 2021, o 23:29

Nie ukrywam, że poczułem się trochę zaniepokojony art. 4 pkt. 1 Ustawy o obywatelstwie sarmackim z racji tego, że w rocie przysięgi obywatelskiej zauważam sporo intrygujących niedopowiedzeń.

„Przysięgam, że jako obywatel sarmacki, wykonując swe prawa i obowiązki, zawsze na uwadze mieć będę dobro całej rzeczypospolitej sarmackiej; że będę wspierał Konstytucję i prawa Księstwa Sarmacji oraz bronił ich przed wszystkimi wrogami, zewnętrznymi i wewnętrznymi; oraz że będę wspierał Księstwo Sarmacji ze wszystkich swoich sił, kiedy prawo lub dobro wspólne będą tego wymagać”

1. Jak należy rozumieć sformułowanie wspierać Konstytucję i prawa Księstwa Sarmacji, skoro one już zostały poparte i obowiązują? Mogę się mylić, ale czy nie myślą Państwo, że idea ciągłego wspierania jest destrukcyjna i może doprowadzić do tzw. samozachwytu stanem prawnym i niezmieniania go w ogóle? Co jeżeli ktoś uzna, że dane prawo jest szkodliwe bądź wyczerpuje znamiona używalności go w praktyce? Będzie posądzony o zamach stanu czy też stanie przed plutonem egzekucyjnym?

2. Najważniejszy punkt, czy mógłby ktoś dookreślić termin wroga zewnętrznego i wewnętrznego? Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod te sformułowanie może być podpięte absolutnie wszystko, na przykład czcionka rozmiaru 58 z oczojebnym kolorem i wówczas pójdzie się siedzieć, bo ktoś użył wrogiego narzędzia do deprecjacji tekstu czytanego przez przechodnia...

3. Kolejną zagadką jest dobro wspólne. Znowu, jak należy to rozumieć? Sieć nie jest miejscem z murem postawionym na 5 metrów w górę i wewnątrz tej obmurowanej posiadłości znajdują się ludzie. Co jest dobrem wspólnym dla ludzi zamkniętych w czterech ścianach - przepraszam - sześciu, bo jeszcze sufit i podłoga?

Z góry dziękuję za dyskusję pod powyższym zagadnieniem.
Pawel Linde
Więzień Jego Książęcej Mości

Re: Interpretacja przysięgi obywatelskiej

Postprzez K.W.v.Ch.G. 18 maja 2021, o 00:02

Wydaje mi się, że każdy obywatel we własnym sercu powinien samemu zdecydować, w jaki sposób interpretuje słowa przysięgi. Wartości takie jak dobro wspólne, obrona ojczyzny czy wspieranie obowiązującego prawa to wartości uniwersalne. Słów przysięgi nie należy rozumieć literalnie, a emocjonalnie, gdyż nie jest to przepis prawa, a ogólna manifestacja postawy patriotycznej.
Konrad von Chamier-Gliszczyński h. Trzy Gwiazdy
kawaler Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu

Postprzez Fatima 18 maja 2021, o 00:18

Skończ już Pan. Nikt tych wypocin czytać dalej nie będzie. Niech Pan trolluje gdzieś indziej, już na nikim nie robi to wrażenia.
( - ) Fatima de Cubalibre-Marcjan-Chojnacka
sekretarz koronna Dworu JKM Arkadiusza Maksymiliana
lady steward Królestwa Hasselandu
Królestwo Hasselandu
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Postprzez Federico 18 maja 2021, o 06:22

Fatima, tym razem dobrze pisze :D
mgr net. Poważany Federico van Adertis-Herbatka
herbu Zastęp

2. Minister Spraw Państwowych
Marszałek Sejmiku Koronnego
Opiekun Wielkich Oczu
Dyrektor Instytutu Technicznego
Radca Rady Architektury Prowincji (RAPer)
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Henryk 18 maja 2021, o 10:42

Fatimka napisał(a):Skończ już Pan. Nikt tych wypocin czytać dalej nie będzie. Niech Pan trolluje gdzieś indziej, już na nikim nie robi to wrażenia.

Nie chcę robić sobie wrogów bez powodu, ale zgadzam się z Fatimą ;)
Henryk von Wattzau-Adertis
Starosarmacja

Postprzez Pawel Linde 18 maja 2021, o 11:37

Fatimka napisał(a):Skończ już Pan. Nikt tych wypocin czytać dalej nie będzie. Niech Pan trolluje gdzieś indziej, już na nikim nie robi to wrażenia.

Jeżeli mógłbym Pani coś doraźnie doradzić, to doradzałbym zamknięcie się na Discordzie i z niego niewychodzenie. Proszę nie pokazywać swojej podłużnej rozhisteryzowanej twarzyczki księżniczki publicznie, bo złość piękności szkodzi.

Najlepiej to proszę się przejść do kościółka i się pomodlić za swoje zdrowie psychiczne. Tam Pani zadba o los prostytutek puszczających się dobrowolnie.

Miłego dnia życzę,
Paweł Linde
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Pawel Linde

Postprzez Mkbewe Czarniecki 18 maja 2021, o 11:51

Co do punktu 2. Sarmacja dzielnie walczy z każdym wrogiem jakiego uroi sobie doczesny Minister (nie)Sprawiedliwości i kaci z Prefektury Generalnej (tfu). Ja przepierdziałem dwa dni w pasiaku, bez zadośćuczynienia, a wszystkie sprawy z moimi oprawcami wygrałem, kiedy daj bóg dobry sąd opowiedział się po stronie prawa i sprawiedliwości.
* * *Mister Roku 2001 Republiki Bialeńskiej* * *
* * *Wierny rejestrowy diecezji angemonckiej* * *

Postprzez Pawel Linde 18 maja 2021, o 20:08

K.W.v.Ch.G. napisał(a):Wydaje mi się, że każdy obywatel we własnym sercu powinien samemu zdecydować, w jaki sposób interpretuje słowa przysięgi. Wartości takie jak dobro wspólne, obrona ojczyzny czy wspieranie obowiązującego prawa to wartości uniwersalne. Słów przysięgi nie należy rozumieć literalnie, a emocjonalnie, gdyż nie jest to przepis prawa, a ogólna manifestacja postawy patriotycznej.

Ale mnie właśnie interesuje fakt, dlaczego te wyświechtane, wyuczone na pamięć tak zwane wartości mają być powtarzane skoro nie umie się odpowiedzieć na powyższe pytania, które powyżej zadałem?

Jego Ekscelencja Mkbewe Czarniecki odpowiedział z nieziemsko dobranym tonem, bo, jak mniemam, miał bliski kontakt z służbami państwowymi w Sarmacji i wie doskonale jak bardzo emocjonalnie one działają.

Nie chciałbym składać niczego w sposób emocjonalny. Nie chcę wiązać decyzji z żadnymi emocjami, bo za chwilę wyjdzie, że muszę się zachować w sposób szczególny czy też specjalny.

Dlatego też nie będę zabiegał o bycie lubianym, bo proces uzyskiwania obywatelstwa chyba na tym polega, aby zachowywać się i działać w sposób specjalny tj. dostosować się do czegoś lub kogoś, bo inaczej Ciebie nie polubimy.
Pawel Linde

Postprzez Prokrustes 18 maja 2021, o 20:18

Pawel Linde napisał(a):Jego Ekscelencja Mkbewe Czarniecki odpowiedział z nieziemsko dobranym tonem, bo, jak mniemam, miał bliski kontakt z służbami państwowymi w Sarmacji i wie doskonale jak bardzo emocjonalnie one działają.

To nie jest tak jak insynuuje p. Maciej Mkbewe, że Prefektura jest zła (czy też działa emocjonalnie) a w Trybunale osądzono właściwie.

Cała otoczka wokół Prefektury i Trybunału skutecznie paraliżuje działania moderacyjne.
Wolę aresztować 10 razy na 3 dni niż montować absurdalne akty oskarżenia.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez Federico 18 maja 2021, o 20:28

JO Prokrustes ma po prostu inne gusta niż Ja :D
mgr net. Poważany Federico van Adertis-Herbatka
herbu Zastęp

2. Minister Spraw Państwowych
Marszałek Sejmiku Koronnego
Opiekun Wielkich Oczu
Dyrektor Instytutu Technicznego
Radca Rady Architektury Prowincji (RAPer)
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Państwo i świat