Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Debata] Wizja

[Debata] Wizja

Postprzez Prokrustes 14 sty 2021, o 22:49

1. Jaka powinna być Sarmacja ? W jakim kierunku się rozwijać ? Narracja ? Klikanie ? Milion powodów do upicia się?

2. Co jest największym problemem Księstwa ?

3. Ilu aktywnych obywateli będzie miał Księstwo za rok ? Dlaczego tak uważasz ?

4. Czy Księstwu potrzebna jest polityka ? Jak powinna wyglądać by współtworzyło ją więcej osób ?
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Re: [Debata] Wizja

Postprzez Filip I Gryf 15 sty 2021, o 09:25

1. Narracja z klikaniem. Jest to połączenie, którego brakuje u nas. Albo tworzymy narrację, albo zbieramy warzywa w ogródku, czy gramy w SLP. A jakby to połączyć? Na przykładzie ogródka (może trochę słaby, ale chodzi o mechanizm). Jakby tak zbierając warzywa w ogródku i pisać o tym na forum.

Tworzyć narrację popartą systemem, jakąś aplikacją. Żeby zmiany w Księstwie i jej systemach mogły być zależne od narracji (i na odwrót). To mogłoby "ożywić" nasze klikanie, a narracji dodałoby aspekt właśnie techniczny, zautomatyzowany.

2. Oprócz niepewnego napływu nowych obywateli - również słabo uregulowane zastępowanie głównych funkcjonariuszy. Często spotykamy się z komunikatem o realiozie Kanclerza / Posła / ATK / Księcia itd. Potem czas oczekiwania na zastępstwo i centrala uziemiona. Na szczęście wychodzimy z takich sytuacji obronną ręką, ale kiedyś może być pierwszy raz...

3. Za rok - ciężko stwierdzić. Mogę rzucić tylko, że będzie ich więcej niż teraz. Dlaczego? Bo wiem, że w ciągu roku uda się wprowadzić odpowiednie mechanizmy, które zachęcą nowych oraz tych starych do przychodzenia do Księstwa. Mam nadzieję, że już w tej kadencji uda się wprowadzić odpowiednie prawa.

4. Potrzebna jest - to jest pewne. Sparafrazuję wypowiedź, którą napisał kiedyś diuk de Zaym - jeśli nie ma rozsądnej gospodarki nie ma o co się bić. A żeby w politykę zaangażować więcej osób trzeba doprowadzić do tworzenia nowych form zarobku i konsumpcji. Wtedy mogło by dojść do istnej restytucji sarmackiej sceny politycznej. Mógłby powstać prosty system partyjny. Listy wyborcze, komitety. Sarmaci dążący do uzyskania lepszych praw - nawet w celach istnie samolubnych (w końcu kasa). Jednak bez sporów nie ma polityki. Nawet jeśli spory są ciężkie i wyniszczające - przecież nie chcemy sytuacji, kiedy trzeba apelować o kandydowanie w wyborach.
Filip I Gryf

Strona Gryfów

Z domu von Hippogriff

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez VAT 15 sty 2021, o 10:05

Prokrustes napisał(a):1. Jaka powinna być Sarmacja ? W jakim kierunku się rozwijać ? Narracja ? Klikanie ? Milion powodów do upicia się?

Na pewno nie milión powodow do upicia się. Uważam tego typu wątki za szkodliwe i całkowicie zbędne. Rozumiem ich cel, ale sposób osiągnięcia tego celu uważam za nielicujący z klasą państwa/gry do jakiej aspirujemy.

Co do pozostałych kwestii, nie będę oryginalny. Uważam że klikanie nie wyklucza narracji, a narracja klikania. Jedno bez drugiego istnieć nie może gdyż zarówno klikalne systemy są otoczone jakaś narracja jak i narracja jest de facto takim rozbudowanym w treść klikaniem. Reasumując - nie ma tutaj żadnego konfliktu, a kwestia, w którą stronę przechylona będzie w danej chwili wajcha, zależy od woli bawiących się ludzi oraz możliwości technicznych (bo klikanie wymaga zazwyczaj jakiegoś mechanizmu informatycznego).

Największym problemem Księstwa w skali makro, jak i każdej mikro zresztą, jest to, że dla współczesnego usera internetu, nawet tego niszowego, jest nieatrakcyjne jako forma spędzania wolnego czasu, a w każdym razie - mniej atrakcyjną niż była 10 lat temu.

W skali mikro, największym problemem jest brak dystansu do zabawy, w którą się bawimy, i pompowanie toksycznej atmosfery wynikającej z tego braku dystansu. Realna niechęć do ludzi z powodu wirtualnych zatargów i próba leczenia swoich realnych kompleksów i deficytów w internecie - to jest czynnik sprawiający, że gra w mikronacje jest czasami nie do zniesienia.

Tysiąc pięćset sto dziewięćset, o ile tylko otworzymy się na boty.

4. Czy Księstwu potrzebna jest polityka ? Jak powinna wyglądać by współtworzyło ją więcej osób ?

Tak długo jak jest chociaż jedna osoba chcąca bawić się w politykę - tak. Politykę powinno tworzyć dokładnie tyle osób ile jest tym zainteresowanych.
/-/ VAT
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 15 sty 2021, o 10:32

1. Jaka powinna być Sarmacja ? W jakim kierunku się rozwijać ? Narracja ? Klikanie ? Milion powodów do upicia się?

Sarmacja przede wszystkim powinna być przyjazna dla mieszkańca - w tym dla osób sprawujących urzędy publiczne.Niestety długie lata podziałów sprawiły, że zaufanie zostało zastąpione regulacjami. Chciałbym żeby udało się w prawnym gąszczu odciąć kilka korzeni plątających nam nogi.

Księstwo nie jest państwem "tematycznym" stąd trudno o jednoznaczną i spójną narrację. Według mnie takim kierunkiem mógłby być prosty koncept - "Monarchia w XXI wieku". Jak by wyglądała Polska w XXI w. gdybyśmy mieli Króla (Królów) a nie Prezydenta którego rola byłaby faktyczna a nie reprezentacyjna ?

Zgadzam się, że optymalnie jest gdy narracja zazębia się z systemem i wzajemnie sobie pomagają. Potrzeba głosu społeczeństwa by pożądane elementy narracji mogły znajdować jakieś odwzorowanie w systemie.

Brak zaangażowania ? Dominujące poczucie, że "nic się nie zmieni" ? Pewnie tak.
Prawo ? Stwierdzenie, że czegoś się nie da zrobić bo jest takie owakie prawo to też pewna wymówka.

Więc tak - ogólnie problemem jest nastawienie. Mało jest też bezpośrednich i szczerych świadectw / komentarzy by zrozumieć lepiej źródła takiego a nie innego nastawienia czy też całkowitego braku nastawienia.

Jestem sceptykiem i trudno zdobyć mi się na optymizm. Obawiam się, że rana którą zadano Księstwu w zeszłym roku była niemal śmiertelna i chociaż pacjent nie umarł, to oczekiwania względem przyszłych jego działań muszą być obniżone. Koleś z przetrąconym kręgosłupem nie będzie fikał koziołków.

Reprezentuję starszą generację Sarmatów. Wirtualne państwo bez polityki jest dla mnie już czymś zupełnie innym. Ciężko mi określić dlaczego współcześnie obywatelom Księstwa tak mało zależy żeby coś zmieniać ustrojowo i smuci mnie, że praktycznie nie ma z kim prowadzić sporu politycznego.

Rozumiem, że w taką stronę społeczeństwo ewoluowało i było to widać przed zeszłoroczną secesją, że jakakolwiek dyskusja była niemile widziana. Głos sprzeciwu wobec opinii Księcia oraz władz prowincji był traktowany jak zamach stanu i zniewaga. I na taki kierunek osobiście się nie zgadzam.

Jeżeli komuś przyjdzie ochota na podważanie statusu quo to Sarmacja jest miejsce w którym wolno a wręcz należy dyskutować - nawet nad rzeczami które wydają się oczywiste. Tylko przez dobrą dyskusję bez uprzedzeń można pokazać, że polityka nie jest "ZŁA".
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 15 sty 2021, o 10:47

VHS napisał(a):Realna niechęć do ludzi z powodu wirtualnych zatargów i próba leczenia swoich realnych kompleksów i deficytów w internecie - to jest czynnik sprawiający, że gra w mikronacje jest czasami nie do zniesienia.

Odnosząc się do tej wypowiedzi uważam, że sprawa nie jest jednowymiarowa. Realna niechęć nie bierze się z wirtualnych zatargów.

Wirtualny zatarg o np. to , że ktoś narracyjnie nazwie mnie "gellońską parówą". Mogę na to odpowiedzieć w ramach dostępnych wirtualnych środków, nawet ostro, ale bez realnej pretensji.

Nie mniej gdy ktoś podejmuje wprost działania na realną szkodę projektu "Księstwo Sarmacji" w który inwestuje się realny czas oraz realne umiejętności (a nawet po trochu pieniądze) - to bez wątpienia zatarg też staje się realny.

Nie koniecznie "osobisty" bo tego człowieka często nie znamy i nie wiemy co nim kieruje. Ale można mieć uzasadnione realne pretensje o podjęte działania a to przekłada się na to jak tą osobę odbieramy - nawet jej nie znając.

Niestety często nawet nie anonimowi ludzie, których gdzieś na facebooku mamy namierzonych lub nawet znamy, w wirtualnej rzeczywistości zachowują się jak trolle całkiem ignorujące fakt, że państwo wirtualne to całkiem realny trud, dziesiątki godzin. Niszczenie przychodzi im ławo jak zburzenie zamku z piasku na plaży.

Więc tak - wirtualne państwo jest cięższe gatunkowo niż zwykła rozrywka w internecie. Dlatego, że jako społeczność sami decydujemy w jakim kierunku idzie i ciężar tych relacji bardziej przypomina wojenkę w Fundacji Wiosna (Szlachetna Paczka) niż pretensje o to, że ktoś komuś najechał wioskę w Travianie albo ukradł sprzęty na Tibii.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja

Postprzez von Thorn-Janiczek 16 sty 2021, o 20:00

ad. 1

Według mnie Sarmacji brakuje wymiaru… gry. Potrzebne są elementy rywalizacji - takie jak w grach przeglądarkowych. Oczywiście na o wiele niższym poziomie. Ponownie przywołam tutaj dawnego Syriusza. Warto zwrócić uwagę, że klikanie, zdobywanie czegoś, kolekcjonowanie, zbieranie - wszystko to powodowało dużą aktywność. Sama narracja, którą uważam za dobrą, ważną i potrzebną, to jednak za mało - ludziom po prostu nie chce się pisać. A klikać można nawet w tramwaju.

ad. 2

W pewnych chwilach mam wrażenie, że Księstwo staje się jedynie poligonem do debat na temat prawa - i niczym więcej. A inne inicjatywy momentami mają problem z przebiciem się. Tak jak mówię - w pewnych chwilach. Problemem jest też zbyt mały wymiar „growy”.

ad. 3

Nie chcę bawić się we wróżenie z fusów.

ad. 4

Potrzebna, bo bez polityki tak naprawdę tracimy ciekawy wątek państwowości. Myślę, że obecny sposób jej prowadzenia jest całkiem dobry - mamy politykę centralną, regionalną oraz zagraniczną. Każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie.
Namiestnik Starosarmacji
Burmistrz Feru
Dowódca Wojsk Bojowych KSZ
Dowódca Bazy Sił Powietrznych w Punta
Hrabia Vinety

płk KSP hr. Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Starosarmacja

Powrót do #WyboryStyczen2021