Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Debata] Gospodarka

[Debata] Gospodarka

Postprzez Prokrustes 14 sty 2021, o 22:47

1. Wspomniałem o PPS, więc w sumie można się zapytać, jak widzą szanowni kandydaci przyszłość tego sposobu codziennego zarobków Sarmatów. Czy system jest dopracowany, czy może jednak wymaga dopracowania, co można zmienić, aby był atrakcyjniejszy?

2. Ścisła kontrola budżetu czy polityka swobodnego dodruk ?

3. Jak walczyć z biedą?

4. Jaka jest dobra nominalna cena znaczka ?
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Re: [Debata] Gospodarka

Postprzez Filip I Gryf 15 sty 2021, o 08:59

1. Wydaję mi się, że sam system PPS jest wystarczająco dopracowany. Jest to tylko kwestia stawek finansowych, które można odpowiednio obniżać/podnosić. Bardziej myślę nad wprowadzaniem nowych form zarobku - również zautomatyzowanych, ale opartych na innych wskaźnikach niż te, które są już w PPS.

2. Jesteśmy w mikronacjach i na szczęście (lub nie) nie musza nas obchodzić wszystkie realne mechanizmy gospodarcze. Jak dla mnie powinniśmy starać się, aby budżet był kontrolowany, bo inaczej nie byłoby zabawy. Jednak dodruk pieniędzy nie wpłynie negatywnie na nas samych. Libert powinien po prostu przelewać się i krążyć. Do tego potrzebne są formy nie tylko zarobku, ale i też wydania zarobionych pieniędzy.

3. Tak jak już wspominałem - utworzenie nowych form zarobku. Różnych - czy to narracyjna praca, czy zautomatyzowana oparta o PPS lub po prostu dokładanie coraz to nowych aplikacji. Wiem, że tutaj najprościej (i zarazem najtrudniej) ma NIA, jednak oprócz Radców są też i inne osoby umiejące klepać kod/programować. Dzięki systemowi autoryzacji tak naprawdę nie trzeba siedzieć w branży informatycznej, aby jakąś aplikacje sklecić. Choć wiadomo - są aplikacje i są aplikacje niesamowite. 8-)

4. Według mnie to już powinno być zależne od kilku czynników, np.:

1) z jakiej okazji jest wydawany znaczek (święto, rocznica, znaczek "prywatny")
2) nakład
3) limit na 1 mieszkańca

Można by było wprowadzić odpowiedni przelicznik, który z automatu podawał by cenę nominalną. Bo na razie operujemy na tym, co wniesie autor/projektodawca znaczka. Niektóre znaczni maja poniżej 1k Ⱡ, drugie mają większe przedziały i to tak naprawdę zależy od tego, czy się cena zmieści na znaczku.
Filip I Gryf

Strona Gryfów

Z domu von Hippogriff

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez Camel 15 sty 2021, o 10:59

I ja się przyłączę to pytań, to kandydatów:

1. Czy według kandydatów system gospodarki jest potrzebny? Jeżeli tak to na co by kandydat zwrócił największą uwagę mam na myśli samo "klikanie" czy może zakładanie firm itp? A jeżeli nie jest potrzebny to jak sobie wyobrażają możliwości wydawaniu Libertów nie koniecznie na znaczki czy monety??
Zyriusz - RADOŚĆ TWORZENIA
"Złota Wolność" kobieta system

Wiceminister Finansów i Gospodarki
Hrabia Szafranowego Targu
Jan "Camel" Magov-Zaorski

Postprzez Filip I Gryf 15 sty 2021, o 11:11

Camel napisał(a):I ja się przyłączę to pytań, to kandydatów:

1. Czy według kandydatów system gospodarki jest potrzebny? Jeżeli tak to na co by kandydat zwrócił największą uwagę mam na myśli samo "klikanie" czy może zakładanie firm itp? A jeżeli nie jest potrzebny to jak sobie wyobrażają możliwości wydawaniu Libertów nie koniecznie na znaczki czy monety??

System gospodarczy na pewno byłby użyteczny i byłby ogromnym polem do aktywności. Zakładanie firm jest raczej potrzebą jednostki / grupy niż wymogiem do systemu. Na razie utrzymuje się prawnie trend, aby wykorzystywać istniejące instytucje a nie tworzyć nowych, które będą leżeć i ładnie wyglądać w profilu.

W systemie można by oprócz znaczków i monet dorzucić inne formy kolekcjonerskie. Może np. artefakty z dawnych lat? Takie artefakty oprócz samej grafiki miałyby tez krótką notkę informacyjno-historyczną.
Filip I Gryf

Strona Gryfów

Z domu von Hippogriff

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez GFvH 15 sty 2021, o 12:17

1. Wspomniałem o PPS, więc w sumie można się zapytać, jak widzą szanowni kandydaci przyszłość tego sposobu codziennego zarobków Sarmatów. Czy system jest dopracowany, czy może jednak wymaga dopracowania, co można zmienić, aby był atrakcyjniejszy?

W obecnym stanie nie mam do niego większych zastrzeżeń.

Raczej jestem za zacieśnianiem na razie budżetu i próbie wprowadzenia do obiegu milionów, które leżą odłogiem na prywatnych kontach

3. Jak walczyć z biedą?

Ciężko powiedzieć, bo przy obecnym stanie naszej gospodarki, aby wyjść z biedy wystarczy poświęcić Księstwu trochę czasu, lecz można się zastanowić nad podwyższeniem kwoty pieniędzy na start do 15 tysięcy libertów lub wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku.

Nie można określić jednoznacznie nominalnej ceny znaczka, a powinno to zależeć głównie od nakładu i "prestiżowości" tego znaczka. Jednakże warto by było ustalić widełki w jakich granicach i nakładzie należy wydawać znaczki. Osobiście uważam, że widełki przy nakładzie powinny wynosić mniej więcej od 20 sztuk do 175 sztuk (zależne od okazji i limitu na jednego mieszkańca), a cena powinna być w granicy od 100 libertów do 30 tysięcy libertów ( również zależne od nakładu i okazji). Oczywiście również jest to kwestia dyskusyjna i dopuszczalne są pewne wyjątki, jak wypuszczenie jakiegoś bardzo limitowanego znaczka za 50 tysięcy libertów w nakładzie 10 sztuk.
(-) Gustaw Fryderyk von Hippogrif

ktoś tam w czymś tam.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Trybunał Koronny

Postprzez Prokrustes 15 sty 2021, o 14:06

W tym momencie trwa jego poszerzanie o część systemowo-narracyjną czyli roboty publiczne. W tym połączeniu jest już "OK" i zdecydowanie inne priorytety widziałbym do zrealizowania niż dalsze zmiany w PPS.

Gdzieś między ale z przewagą "swobodnego dodruku".
Nie może być tak, że brak libertów coś blokuje. Wartość liberta jest żadna a zarazem totalna.
Ma taką wartość jaką sami widzimy i co można za niego kupić.

3. Jak walczyć z biedą?

Trzeba sobie zadać pytanie o źródło biedy. Praca leży na ulicy i nie trzeba wcale siedzieć godzinę dziennie żeby napisać fajny artykuł albo pełnić aktywnie chociaż jedną funkcję publiczną.

Na pewno musi być jak najwięcej możliwości zarobkowania. A jak ktoś jest biedny z wyboru to mogę jedynie wyrazić smuteczek.

Tak jak inni kandydaci zauważyli - to zależy. Ale fakt jest taki, że nominał ustalamy zanim poznamy projekt - więc nikt nie bierze pod uwagę wartości artystycznej.

Na pewno brałbym pod uwagę to ile znaczków leży niekupionych na Poczcie. Pół roku temu nie było ich prawie w ogóle. Teraz emisje są za duże i za drogie jak na istniejący popyt.

Trochę zbaczając z tematu przydałyby się też znaczki inne niż "okazjonalne". Jest to trochę nudne.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 15 sty 2021, o 14:26

Camel napisał(a):I ja się przyłączę to pytań, to kandydatów:

Osobiście nie widzę rynku na nadmiernie szczegółowy system sricte gospodarczy - jak Syriusz albo wstępna wizja Zyriusza.

Mam nadzieję, że powstanie mapa nad którą prace rozpoczął JKM P2G. Mam nadzieję, że będziemy też rozbudowywać system zazębiających się gospodarczo-fabularnych lokacji jak kopalnia, znachor itd.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja

Postprzez VAT 15 sty 2021, o 15:53

Na 1 już odpowiedziałem w wątku z pytaniami.

2. Dodruk - swobodny przy wprowadzeniu mechanizmów niszczenia pieniądza.

3. Walczyć.

4. Nie mam zdania. W leocji są za free.
/-/ VAT
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 15 sty 2021, o 17:31

VHS napisał(a):4. Nie mam zdania. W leocji są za free.

Tak, to jest jeden z czynników dla których powinniśmy być bardziej krytyczni wobec tego jak aktualnie wygląda nasza polityka emisyjna. Walczyć z monotonię tematyczną oraz przeszacowanymi cenami tak w kasie, na giełdzie jak i tzw. ceną rynkową.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Starosarmacja

Postprzez von Thorn-Janiczek 16 sty 2021, o 19:51

ad. 1, 2, 3 i 4

Pozwolę sobie zebrać tutaj odpowiedź na wszelkie kwestie związane z gospodarką, zarabianiem. Podstawowym pytaniem, wg mnie, nie powinno być to, jak walczyć z biedą, jak generować zarobek, ale to, na co tak naprawdę wydajemy liberty. I czy faktycznie są one czymś więcej niż onanistyczną formą „mam najwięcej”. Bo prócz przelewania z kubka do szklanki nie dzieje się z nimi tak naprawdę nic. I to jest według mnie ważniejszy problem - mus stworzenia czegoś, co by dawało sens libertom (wzdycha nieco za Syriuszem). Ewentualnie dobrym ujściem mogą być znaczki - ale to za mało, za mało grywalizacyjne.
Namiestnik Starosarmacji
Burmistrz Feru
Dowódca Wojsk Bojowych KSZ
Dowódca Bazy Sił Powietrznych w Punta
Hrabia Vinety

płk KSP hr. Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Starosarmacja

Powrót do #WyboryStyczen2021