Strona 1 z 1

[IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 23 lis 2020, o 12:32
przez Brunon Krasnodębski
Obrazek

Ekspedycja badawcza
Wyspa zachodnioawarska
Informacje o wyprawie


______________________


Na przełomie września i października grupa badawcza Akademii Neksjalistycznej odkryła około 75 kilometrów na zachód od Awary wyspę. Po przeanalizowaniu dostępnych map badacze odkryli, że wyspa ta pozostaje nieopisana i nie znajduje się na mapach. Ostatnia wzmianka o wyspie pochodzi z teutońskiej mapy z XVI wieku, gdzie nazwana jest úr Átsel - co, stosownie do informacji zawartych w słowniku, oznacza po prostu wyspa i nie jest pomocne dla odkrycia, czym to miejsce właściwie jest i dlaczego zostało zapomniane.

Jak wynika z danych satelitarnych, wyspa jest niewielka - zajmuje powierzchnię około 10 kilometrów kwadratowych, z czego prawie 80% to las. Pozostałe 20% to plaże, tereny skaliste i - co chyba najciekawsze - wioska. Zdjęcia z satelity wskazują, że prawdopodobnie wyspa zamieszkała jest przez lud pierwotny, który nigdy nie kontaktował się z cywilizacją.

Wczesnym rankiem 23 listopada ekspedycja Akademii Neksjalistycznej zbliżyła się do wyspy. Statek zatrzymał się w bezpiecznej odległości od lądu, tak, aby nie wystraszyć mieszkańców wyspy. Celem ekspedycji będzie zbadanie tak samej wyspy, jak i ludu ją zamieszkującego - z poszanowaniem ich odrębności oraz lokalnych zwyczajów. O przebiegu wyprawy, która zakończona zostanie opisaniem lądu oraz mieszkańców, informować będziemy na bieżąco w tym wątku.


Obrazek

Re: [IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 23 lis 2020, o 16:15
przez Brunon Krasnodębski
Prezentujemy stroje, w jakich już niedługo członkowie ekspedycji wyruszą na wyspę i rozpoczną badania. Korzystanie z ochronnego stroju w kontaktach z ludami pierwotnymi jest niezbędne dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Są to plemiona, które nie miały styczności z cywilizacją. Mogą nie być odporni na choroby, które potencjalnie członkowie wyprawy mogliby im przynieść.

Nauka to przede wszystkim troska o dziedzictwo i dorobek badanych obiektów i społeczności. Plemię zamieszkujące wyspę zachodnioawarską nie może w żadnym razie ucierpieć na naszej wyprawie - musimy zapewnić im bezpieczeństwo fizyczne oraz komfort psychiczny. Musimy szanować ich kulturę, obyczaje i społeczność, jaką tworzą.


Obrazek

Re: [IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 25 lis 2020, o 16:14
przez Brunon Krasnodębski
Takie kamery zostaną pod osłoną nocy zamontowane na wyspie - dzięki nim będziemy mogli obserwować codzienne życie lokalnej ludności bez konieczności nawiązywania z nimi kontaktu. Obawiamy się, że taki kontakt mógłby narazić ich na potencjalny stres. Nie możemy być również pewni, że plemię jest nastawione przyjaźnie - a nie możemy ryzykować z ich strony ataku na osoby będące członkami ekspedycji.

Przed montażem kamer upewnimy się, że społeczność plemienna śpi. Dokonamy tego za pomocą drona. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że lud budzi się wraz ze świtem i zasypia ze zmierzchem. Nie zaobserwowaliśmy żadnej aktywności w nocy. Kamery ukryte zostaną w miejscach, gdzie niemożliwe lub prawie niemożliwe będzie ich spostrzeżenie - ludność mogłaby nie wiedzieć, czym są te urządzenia.

Dzięki kamerom będziemy w stanie także ocenić, czy w ciągu dnia plemię oddala się od swojej wioski. Mamy nadzieję, że nie - umożliwi nam to badanie pozostałej części lądu.

Wciąż zapraszamy do wyprawy badaczy, którzy mieliby życzenie wziąć udział w ekspedycji.


Obrazek

Re: [IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 28 lis 2020, o 13:14
przez Brunon Krasnodębski
Wyprawa przynosi oczekiwane efekty. Lokalna ludność nie oddala się od wioski częściej niż raz na kilka dni, a kamery pozostały niezauważone. Możemy bez trudu obserwować ich lokalne zwyczaje, a w międzyczasie badać wyspę.

Udało nam się opracować masę notatek i zebrać szereg cennych informacji oraz faktów. Niebawem powinna ukazać się praca podsumowująca efekty działań naszej ekspedycji.


Obrazek

Re: [IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 2 gru 2020, o 17:21
przez Janusz Zabieraj
Na wyspę udał się też biskup profesor Janusz Adam Zabieraj SJ z Instytutu Mikrozofii, aby wspomóc naukowców w badaniach. Zabieraj nocował w obozie i w środku nocy jego kamery zarejestrowały nietypowego stwora. Jak myślicie, kto to może być? Kto zakradł się do obozu?


Re: [IFNiP] Ekspedycja badawcza - wyspa zachodnioawarska

PostNapisane: 23 sty 2021, o 16:47
przez Brunon Krasnodębski
Pojawił się raport z ekspedycji. Zachęcam do zapoznania się: https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/12557/0