Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Kotwicz][VCOC2021] Prezentacja kandydatury

[Kotwicz][VCOC2021] Prezentacja kandydatury

Postprzez Prokrustes 22 lut 2021, o 21:41

Historia


Tekst w większości oparty na artykule: https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/4335

Dzieje Kotwicza są ściśle związane z całością historii Księstwa Sarmacji. Miria została powołana do życia przez potomków Sarmów przybyłych na wyspę z zachodniej Europy. W IX wieku późniejsza sarmacka prowincja była całkowicie suwerenna: posiadała własną strukturę feudalną i osobnego księcia. Już w tych czasach na terenie Kotwicza istniał obronny gród, którego pozostałości otwarte są dziś do zwiedzania. Miria od zawsze stanowiła sporne terytorium w walkach między przodkami dzisiejszych Sarmatów - dlatego wielokrotnie te ziemie przechodziły z rąk do rąk.

W XI wieku miasto wraz z całą Mirią znalazło się w strefie wpływów władców Trzyczaszkowa. Niewiele wiadomo o tym okresie historycznym - zachowały się jednak wzmianki o XII-wiecznej wyprawie okolicznych panów feudalnych na Precelkhandę, w której siły miryjskiego rycerstwa odniosły znaczne sukcesy. Kotwicz znajdował się pod kontrolą książąt trzyczaszkowskich aż do XV wieku. W tym okresie wybudowano w pobliżu miasta zamek - jedną z siedzib Czarnych Książąt.

Gdy w 1432 roku wybuchła wielka wojna między Marchią Trzyczaszkowską a władcą Grodziska - księciem Unisławem, Miria miała świetną okazję do odzyskania niepodległości. W 1443 r. Trzyczaszkowo został pokonane, a Kotwicz ponownie - na krótko - stał się stolicą niezawisłego Księstwa Mirii. Już kilkanaście lat później dwie główne potęgi na wyspie dokonały rozbioru tego państwa, a Kotwicz włączono do Sarmacji (wówczas już ze stolicą w Grodzisku). Był to początek tzw. "Złotego pokoju" i szczytowego okresu rozwoju kultury sarmackiej. Wówczas Kotwicz był bogatym miastem portowym, kwitł handel i rzemiosło.

Kolejna wielka wojna to "potop" rozpoczęty w roku 1619, kiedy to armie Delty, Teutonii i Precelkhandy dokonały podziału całej wyspy. Po odparciu najeźdźców, Trzyczaszkowo ponownie zyskało władzę w regionie. W wojnie domowej 1636 - 1666r., całą Mirię wraz z Kotwiczem siłą podporządkowano księciu trzyczaszkowskiemu, przez co później ziemie te znalazły się pod kontrolą nowego państwa, obejmującego całą wyspę Sarmację - Lazarii. Kotwicz nie ucierpiał bardzo w wojnie, a działania władz miasta pozwoliły m.in. na budowę Ratusza (dziś zwanego Starym w celu odróżnienia od obecnej siedziby magistratu). Niestety, wiele dzielnic Kotwicza zostało doszczętnie zruinowanych w czasie zrywów niepodległościowych w XVII - XIX wieku.

Terror wprowadzony po fali wystąpień i zamachów w latach 80. XIX wieku spowodował, że Kotwicz stał się jednym z ośrodków działalności opozycyjnej. Władze lazarskie stworzyły tu ciężkie więzienie polityczne, co wcale nie zahamowało rozwoju partii politycznych i grup konspiracyjnych działających przeciwko reżimowi. Opozycjoniści nienawidzili szczególnie stacjonujących tu wojsk państw obcych - wśród stronnictw radykalnych częste były zamachy na oficerów i akcje dywersyjne. Z powodu tych działań mieszkańcom groziło ciągłe niebezpieczeństwo, a miasto pod koniec XIX w. szybko się wyludniło. W 1917 roku internowano tu działaczy morwańskiego powstania narodowego i członków MPA.

Tego samego roku w Mirii trwały walki Sarmackiej Armii Ludowej przeciwko królom Lazarii. Już w 1918 roku prawie cała Miria, wraz z Kotwiczem, dostała się w ręce rewolucjonistów. Również następna, rozpoczęta w latach 40. XX wieku wojna, mocno odbiła się na stanie miasta, które popadło już wówczas niemalże w ruinę. Kotwicz stał się częścią Księstwa Sarmacji i stolicą nowo utworzonego Hrabstwa Mirii.

Kotwicz przez długi czas pełnił funkcję stolicy Hrabstwa Mirii. 26 listopada 2005 r. Miria (a także Morvan, Tropicana i Marchia Trzyczaszkowska) utraciły status prowincji. Następnego dnia Kotwicz został na mocy Dekretu Księcia Sarmacji nr 257 o likwidacji miejscowości w zniesionych prowincjach formalnie zlikwidowany.

W 2007r. Rzeczpospolita Sclavińska stała się Krajem Korony Księstwa Sarmacji, a miejscowość znalazła się na terenie zarządzanym przez władze w Eldoracie. Debata nad jej reaktywacją toczyła się długo, aż w końcu 16 kwietnia 2007r. Prezydent Sclavinii Mateusz von Lichtenstein-Iontz wydał Akt Lokacyjny Nowego Kotwicza. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem miejscowości został Daniel hrabia Chojnacki, dziś JKM Daniel Łukasz. W ciągu kilku pierwszych dni istnienia opublikowana została strona internetowa. Dokonano podziału na dzielnice, nazwano ulice, zaczęły powstawać pierwsze inicjatywy związane z rozwojem miasta.

Niestety, na początku czerwca pierwszy naczelnik zmuszony był zrezygnować ze stanowiska z powodu objęcia funkcji Wojewody Koronnego. Kolejnym Burmistrzem mianowany został sclaviński dziennikarz i polityk, Jan Dmowski y Potocki. Swoją funkcję sprawował jednak krótko, bo niewiele ponad miesiąc. Jako trzeci funkcję sprawował Aleksander kaw. Nowak. Przez ten okres w Kotwiczu działo się niewiele, nielicząc powstania Urzędu Miasta. Po upływie pełnej, trzymiesięcznej kadencji Nowaka, nie mianowano nikogo na jego następcę. Ze względu na zastój aktywności w Sclavinii, Nowy Kotwicz przeszedł kryzys.

Po opuszczeniu Księstwa Sarmacji przez Sclavinię pod koniec 2020 roku, pojawiła się szansa na odrodzenie oryginalnego Kotwicza. Do historii miasta przejdzie konkurs Virtual Capital of Culture 2021 za którego sprawą Kotwicz na nowo zaistniał na krajowej i międzynarodowej arenie.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
 

Powrót do Miasta i lenna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron