Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Hrabstwo Vinety

Hrabstwo Vinety

Postprzez von Thorn-Janiczek 7 paź 2021, o 14:30

Hrabstwo Vinety


Jest przystań stara jak świat, marynarze w niej mrą,
Umierają co świt, pijąc miód i klnąc.
Jest przystań stara jak świat, co się zwie Jomsborg,
Marynarze od lat nowi rodzą się tam.


Fragment starovineckiej pieśni ludowej, prawdopodobnie 1821r.


Geografia

Hrabstwo Vinety znajduje się około 60 kilometrów na północny zachód od miasta Fer. Leży na Półwyspie Ognistym, przy wejściu do Zatoki Feniksa. Do hrabstwa należy także niewielka wysepka Wolin(około 10 kilometrów kwadratowych). „Stolicą” hrabstwa jest miejscowość Jomsborg, leżąca na terenie wspomnianego półwyspu. Z kolei na wyspie znajduje się mała osada nosząca taką samą nazwę jak wyspa, na której leży.

Tereny półwyspu należą do typu nizinnego, z mieszaniną pól oraz lasów, głównie iglastych. Na terenie hrabstwa znajduje się niewielkie jezioro polodowcowe, niełączące się bezpośrednio z zatoką oraz rzeka Czeremcha (nazwa pochodzi od licznych drzew tego rodzaju występujących nad brzegami rzeki), uchodząca do morza. Z kolei charakter wyspy Wolin jest całkowicie odmienny. Porośnięta jedynie karłowatą roślinnością, mocno kamienista, słynąca z mocnych wiatrów nie stanowi środowiska życia dla zwierząt lądowych - z wyjątkiem ptaków morskich, drobnych płazów, skorupiaków i zwierząt domowych, które mają szansę na przetrwanie dzięki obecności człowieka.

Wschodnie krańce hrabstwa kończą się na potężnych klifach, zwanych Grzmotami (z powodu fal bijących o skały tworzy się wrażenie gromów). Zachodnie krańce łagodnie schodzą ku morzu, tworząc piaszczyste plaże, obmywane chłodnymi prądami zatokowymi. Jest to znane siedlisko flądry gellońskiej i morszczyna ferskiego. Na uwagę zasługują również wydmy, na których rośnie spora kolonia sosny karłowatej. Południowe granice wytycza pasmo naturalnie uformowanych Wzgórz Srebrzystych.

Historia

Początki osadnictwa w rejonie Półwyspu Ognistego datowane są na około VII-VIII wiek. Z tego okresu pochodzą szczątki osady rybackiej. W ramach badań archeologicznych znaleziono resztki dwóch chat, sprzętu do łowienia ryb oraz proste narzędzia szkutnicze. W toku badań nie odnaleziono miejsc pochówku mieszańców, prawdopodobnie byli oni chowani w morzu. W rejonie Wzgórz Srebrzystych odnaleziono, datowaną na X wiek, osadę warowną typu motte. Nie udało się ustalić do jakiego rodu należała, jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż była to wieża rycerska bocznej linii rodu von Thorn. Kiepsko zachowana wieża nosiła ślady świadczące o pożarze (prawdopodobnie w wyniku działań wojennych lub łupieżczych), natomiast dobrze zachowane podgrodzie pozwoliło odkryć, iż w rejonie Wzgórz Srebrzystych wydobywano (prawdopodobnie), a na pewno obrabiano kruszce srebra. Świadczą o tym odnalezione półprodukty jubilerskie, srebrne monety oraz przedmioty codziennego użytku. Szczególnej uwadze polecany srebrną paterę z motywem topora, koniczyn i liści dębu (stąd prawdopodobieństwo występowania rodu von Thorn na tym terenie).

Aż do wieku XVIII osadnictwo i działalność ludzka na tym terenie zamierają - prawdopodobnie z powodu wyczerpania się złóż metali szlachetnych oraz ziem, które nie były atrakcyjne rolniczo. Próżno szukać pozostałości z tego okresu. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku pojawiają się pierwsze osady rybackie oraz mały ośrodek szkutniczy na terenie dzisiejszego Jomsborga. Osady składały się głównie z uciekinierów, którzy odnaleźli w Księstwie Sarmacji azyl polityczny. Skupiska ludzkie nie przetrwały długo - z powodu głodu i nieprzystosowania do surowych warunków (sztormy, wiatry od morza i mała ilość przestrzeni rolnej) osady szybko opustoszały, a ich mieszkańcy przenieśli się prawdopodobnie do miast gellońskich. Pozostałością z tego okresu są między innymi brukowane uliczki Jomsborga oraz stojąca na plaży zabytkowa, kamienna szubienica.

Obecnie region przeżywa dynamiczny rozwój w związku z powołaniem hrabstwa pod zarządem Bartosza von Thorn-Janiczka.

Urbanizacja

Hrabstwo Vinety gromadzi około 300-osobową społeczność. Większość mieszkańców żyje w portowym mieście Jomsborg. Składa się ono głównie z kamienic, na jego terenie próżno szukać bloków czy osiedli deweloperskich. Zachowano klasyczny, hanzeatycki styl budowlany, oparty w dużej mierze o kamienice oraz niskie domy w zabudowie portowej. Na szczególną uwagę zasługują budynki dawnej szkutni, zwłaszcza Dom Szkutnika oraz pokostownia. Prócz magazynów, nabrzeża oraz części mieszkalnej Jomsborg posiada niewielki, kamienny rynek. Zwiedzający mogą obejrzeć ceglane budynki browaru, miodosytni, cekhauzu oraz sądu. Ostatni budynek mieści w sobie także lokalne urzędy związane z funkcjonowaniem osady. W Jomsborgu funkcjonuje szpital im. Roberta von Thorn, Instytut Technologii Precyzyjnych oraz Galeria Sztuki Minionej. Lokalne restauracje słyną z owoców morza, zaś puby z miodów, syconych dawnymi sposobami. Jomsborg, leżący tuż nad morzem, nie mógłby obyć się oczywiście bez portu. Zbudowany z kamienia wżyna się w morze trzema kamiennymi pirsami. W porcie znajduje się miejsce dla nawet 20 mniejszych jednostek (jachty, kutry) lub 5 większych - także o charakterze militarnym. Port jomsborski posiada własny warsztat oraz dźwig przeładunkowy.


Około 10% społeczności hrabstwa żyje na wyspie Wolin, w niewielkim ośrodku badawczym SPPB, będącym filią Instytutu Technologii Precyzyjnych. Na niewielkim terenie wyspy znajduje się kilkadziesiąt kontenerów mieszkalnych oraz spore laboratorium, hale montażowe i wydzielony fragment morza, który służy pracom wodnym. Decyzją hrabiego von Thorn wyspa jest wyjęta spod ruchu turystycznego jako teren prywatny. Pomiędzy nią a półwyspem kuruje specjalny prom, który przewozi personel badawczy.
Burmistrz Feru
Dowódca Wojsk Bojowych KSZ
Dowódca Bazy Sił Powietrznych w Punta
Hrabia Vinety

płk KSP hr. Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja
 

Re: Hrabstwo Vinety

Postprzez von Thorn-Janiczek 20 paź 2021, o 00:11

Hrabstwo Vinety okiem fotografa

Hrabstwo Vinety należy do grona najbardziej urokliwych zakątków Starosarmacji. Dzięki urozmaiconej topografii potrafi zaskoczyć zapierającymi dech w piersiach widokami, surową naturą oraz pięknem terenów miejskich. Wiatry wiejące od morza smagają nadmorskie miasteczko, jednocześnie tworząc specyficzny klimat, tak uwielbiany przez turystów. Nie sposób nie zwrócić uwagi na krainę, w której morze walczy z lądem o dominację.


Obrazek

Widok na port i miejscowość Jomsborg, centralną osadę Hrabstwa Vinety. Na szczególną uwagę zasługuje widoczny w oddali młyn, będący siedzibą Galerii Sztuki Minionej.

Obrazek

Klify zwane Grzmotami, wytyczające wschodnie granice lądowe Hrabstwa. Ulubione miejsce spacerów turystów. I samobójców.

Obrazek

Ruiny datowanej na X wiek siedziby warownej typu motte. Doskonale widoczne wały obronne oraz zarys podgrodzia.

Obrazek

Widok na port w Jomsborgu. Dobrze widoczne budynki zarządu portu, wraz z kapitanatem, Instytutem Technologii Precyzyjnych oraz lokalnymi tawernami.

Obrazek

Jedno z nielicznych zdjęć prezentujących prom przewożący personel badawczy na wyspę Wolin.

Obrazek

Dom Szkutnika i dawna pokostownia. W tym miejscu, według badań archeologicznych, znajdowało się dawne centrum szkutnicze regionu.

Obrazek

Wschodnia granica Hrabstwa. Widok na siedzibę Morskiej Brygady Ratowniczej i warsztat łodzi motorowych.

Obrazek

Siedziba Instytutu Technologii Precyzyjnych na wyspie Wolin.

Obrazek

Wzgórza Srebrzyste, stanowiące południową granicę Hrabstwa.
Burmistrz Feru
Dowódca Wojsk Bojowych KSZ
Dowódca Bazy Sił Powietrznych w Punta
Hrabia Vinety

płk KSP hr. Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja
 


Powrót do Miasta i lenna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron