Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kandydat nr 6 -> Kandydaci nr 4 oraz inni

Tutaj kandydaci rozwieją Wasze wyborcze wątpliwości oraz odpowiedzą na Wasze pytania.
Termin debaty: wtorek 21.07 - piątek 24.07
Zasady debaty

Kandydat nr 6 -> Kandydaci nr 4 oraz inni

Postprzez Krzysztof Hans 24 lip 2020, o 21:47

Jako że JKM zalecił osobne wątki do dyskusji między kandydatami mam pytanie do kontrkandydatki Oli Chojnackiej i kontrkandydata Joahima von-R. Wszystko z racji tych cytatów:
Joahim-von-R napisał(a):
(tak samorządami a nie państwami stowarzyszonymi)

Państwo stowarzyszone to rzecz totalnie odmienna od samorządu.

@KrzysztofHans

OlaChojnacka napisał(a):
Tomasz Liberi napisał(a):1. Jak kandydaci odniosą się do ostatnich zmian traktatów – silny samorząd czy silna centrala? Czy da się to pogodzić? Czy postawienie na samorządy jest przyszłościowe? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Silny samorząd to podstawa. Zazwyczaj przyjmujemy, że im bardziej bizantyjska administracja, tym trudniej coś wskórać. To tyczy się też relegowania uprawnień - ok, fajnie, że nie trzeba mieć 30 pozwoleń, ale co z tego, jak jedyny urzednik mający (bez naginania prawa) moc wykonawczą w naszej sprawie np. nagle zniknie?
Oczywiście zwiększanie kompetencji PS nie rozwiązuje magicznie tego problemu, ale moim zdaniem jest większa szansa na utrzymanie aparatu państwa w pełni sprawności.

Tomasz Liberi napisał(a):2. Czy z związku z ostatnimi zmianami widzą kandydaci potrzebę zmiany Konstytucji? Na co powinniśmy położyć nacisk?

Wielokrotnie przywoływany przez kontrkandydata @KrzysztofHans argument p.t. "a bo w Konstytucji Księstwa Sarmacji stoi jak byk, że są p r o w i n c j e", nijak nie odnosi się ani do Baridasu (od zawsze) ani np. do Teutonii (obecnie).
Obecnie w Sarmacji /prowincjami/ sa jedynie Hasseland (na wylocie?) i Starosarmacja. I to do nich odnosi się przywoływany przez w/w przepis.

Brunon Krasnodębski napisał(a):Czy według Kandydatów zasadne mogłoby być, aby taki traktat spajający w hierarchii źródeł prawa znajdował się wyżej niż Konstytucja Księstwa (i wyżej niż konstytucje państw stowarzyszonych)? Aby stał się de facto czymś w rodzaju „konstytucji” dla całej naszej unii? Oczywiście wiązałoby się to z koniecznością zmiany sarmackiej ustawy zasadniczej.

Mógłby być, pod warunkiem relegowania uprawnień w odpowiednie kierunki a nie tworzenia specustawy która krępowałaby PS ręce. Cenię sobie dobre bondage, ale w przypadku źle napisanego nadtraktatu nie wiem, czy można mówić o konsensie.

A zatem @Ola i oraz pozostali kandydaci + dodatkowo @joahimvonribertrop :
1. Jeżeli Rozdział 6 Konstytucji Księstwa Sarmacji nie obejmuje 3 z 5 regionów naszego państwa to jaki przepis prawny w Konstytucji może legalizować państwa stowarzyszone?
2. W sytuacji gdy mamy państwa stowarzyszone należy traktować je jako niepodległe przy chociażby Our Sound czy V-Mundialu i wyłączyć je z Księstwa Sarmacji?
3. Co w sytuacji gdy przedstawiciele państw stowarzyszonych mówią na Discordzie o niepodległości tych że miejsc - jak zauważyć separatyzm? Chodzi mi tu czy plan ma zabezpieczenie przed separatyzmem czyli czymś co nazywam RSiT 2.0 x3.
4. Czy przepisy o Państwach Stowarzyszonych nie naruszają ich autorów na konflikt z tym artykułem Kodeksu Sprawiedliwości?:
Art. 40.

Zabronione pod groźbą kary więzienia do sześciu miesięcy lub banicji jest:
1. podejmowanie działań mających na celu pozbawienie Księstwo Sarmacji niepodległości, oderwanie od niego części obszaru lub zmianę środkami bezprawnymi konstytucyjnego ustroju Księstwa Sarmacji,
2 podejmowanie działań zmierzających bezpośrednio do bezprawnego usunięcia konstytucyjnego organu Księstwa Sarmacji

W drugim przypadku tym organem jest samorząd.
5. Czy należy wyrównać tytuł książęcy z poziomu krajowego z tymi w regionach?
6. Czy państwa zdaniem państwa stowarzyszone są naprawdę konieczne - chyba wszystko można wykonać z poziomu prowincji?
7. Czy państwa zdaniem miasta nie-systemowe powinny istnieć?
8. Czy Księstwo Sarmacji powinno organizować za moim pośrednictwem Our Sound czy powinno tego zaniechać?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji (także obecnej kadencji)
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Re: Kandydat nr 6 -> Kandydaci nr 4 oraz inni

Postprzez OlaChojnacka 24 lip 2020, o 22:49

Krzysztof Hans napisał(a):1. Jeżeli Rozdział 6 Konstytucji Księstwa Sarmacji nie obejmuje 3 z 5 regionów naszego państwa to jaki przepis prawny w Konstytucji może legalizować państwa stowarzyszone?

Art. 24a. [Polityka zagraniczna]

Umowy międzynarodowe w imieniu Księstwa Sarmacji zawiera Rada Ministrów.

Krzysztof Hans napisał(a):2. W sytuacji gdy mamy państwa stowarzyszone należy traktować je jako niepodległe przy chociażby Our Sound czy V-Mundialu i wyłączyć je z Księstwa Sarmacji?

Jeśli w tzw. "realu" Anglia ma osobną reprezentację w piłce nożnej to chyba oznacza, że wolno tak. W tym przypadku należy postąpić tak samo - o ile Strony sa tym zainteresowane, oczywiście.

Krzysztof Hans napisał(a):3. Co w sytuacji gdy przedstawiciele państw stowarzyszonych mówią na Discordzie o niepodległości tych że miejsc - jak zauważyć separatyzm? Chodzi mi tu czy plan ma zabezpieczenie przed separatyzmem czyli czymś co nazywam RSiT 2.0 x3.

Miałby Pan rację, z tym, że wnoszę dwie uwagi:

I kogo uważamy za przedstawiciela - faktycznego władcę/zarządcę czy tylko obywatela?
II przypominam o istnieniu kultury remiksu, żartu, memach i sarkazmie.

Nie nawiązuję powyższym do żadnej z faktycznych wypowiedzi, tylko po prostu mam wrażenie, że Pan tego nie zauważa.

Obecnie na wyjście spod skrzydeł Sarmacji porwaliby się tylko szaleńcy. Nawet ja, dążąc do zmiany ustroju w Baridasie, nie postulowałam wyjścia ze współpracy z II KS, mimo, że serduszko me nadal nie wróciło z czasów III Republiki. W tej chwili jednak wszelkie próby odrzucenia więzów łączących nas z Wszechsarmacją spowodowałyby szybki upadek.

Krzysztof Hans napisał(a):4. Czy przepisy o Państwach Stowarzyszonych nie naruszają ich autorów na konflikt z tym artykułem Kodeksu Sprawiedliwości?:
Art. 40.

Zabronione pod groźbą kary więzienia do sześciu miesięcy lub banicji jest:
1. podejmowanie działań mających na celu pozbawienie Księstwo Sarmacji niepodległości, oderwanie od niego części obszaru lub zmianę środkami bezprawnymi konstytucyjnego ustroju Księstwa Sarmacji,
2 podejmowanie działań zmierzających bezpośrednio do bezprawnego usunięcia konstytucyjnego organu Księstwa Sarmacji

W drugim przypadku tym organem jest samorząd.

Nie sądzę - skoro sam Książę wspiera te inicjatywy, to chyba oznacza, że nie są one takie bezprawne.

Poza tym nie zawsze prawo pozwala na czyste przekształcenie. Kto czytał Kwiatki Świętego Laurencjusza, ten wchodząc do Dziennika Praw się nie śmieje.

Krzysztof Hans napisał(a):5. Czy należy wyrównać tytuł książęcy z poziomu krajowego z tymi w regionach?

O ile dychotomia "Księcia bedącego tez Królem ale to Książę jest ważniejszym tytułem" trochę irytuje moje poczucie estetyki, o tyle trzeba zadać sobie pytanie: czy chcemy odrzucać 18 lat historii? Ja nie uważam, że tak.

Krzysztof Hans napisał(a):6. Czy państwa zdaniem państwa stowarzyszone są naprawdę konieczne - chyba wszystko można wykonać z poziomu prowincji?

Niekoniecznie wszystko. Poza tym to polepsza samopoczucie, wyostrza umysł i leczy ducha.
Jest też swego rodzaju novum w v-świecie.

Krzysztof Hans napisał(a):7. Czy państwa zdaniem miasta nie-systemowe powinny istnieć?

Ja uważam, że wszystkie miasta powinny być systemowe.

Krzysztof Hans napisał(a):8. Czy Księstwo Sarmacji powinno organizować za moim pośrednictwem Our Sound czy powinno tego zaniechać?

Inicjatywa jest szczytna, ale jednak wolałabym nie.
(-) mgr net Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka
Baronessa w Sarmacji, najfajniejsza skunksiczka w całym Pollinie.
Rada Ministrów

Postprzez kaxiu 24 lip 2020, o 23:13

Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale taka luźna uwaga, gdyż pytającemu najwyraźniej umyka podstawowa wiedza z zakresu Konstytucji, na którą tak chętnie się powołuje, nie tylko w toku tej debaty.

Otóż, stosownie do art. 2 ust. 1 Konstytucji ratyfikowane umowy międzynarodowe są w hierarchii wyżej niż ustawy. Traktaty są bez wątpienia ratyfikowaną umową międzynarodową, natomiast Kodeks Sprawiedliwości jest ustawą.

Ani więc traktat nie może być niezgodny z Kodeksem - niezależnie od treści Kodeksu - ani też podpisanie takiego traktatu nie może być penalizowane przez akt niższego rzędu (pomijam już absurdalną koncepcję, jakoby to Książę miał popełnić przestępstwo polegające na ratyfikacji umowy międzynarodowej przyjętej jednomyślnie przez Radę Ministrów oraz Sejm ;)).
Wojciech Hergemon
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu

Postprzez Krzysztof Hans 24 lip 2020, o 23:20

@Ola
1. Czyli traktujemy Teutonie, Baridas i Sclavinię jako obce państwa? Pachnie mi tu secesją na którą to się nie zgadzam.
2. Czyli rezygnujemy z reprezentacji Księstwa Sarmacji na rzecz regionów?
3.

Screenshot_20200725-001316.jpg

4 i 8. Rozumiem.
5. Mam tak samo z tą estetyką. Poza tym nie przypominam sobie koronacji na szczeblu krajowym.
6. Czego z poziomu prowincji nie można wykonać a z poziomu państwa stowarzyszonego można?
7. Tutaj się zgadzamy.
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji (także obecnej kadencji)
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez OlaChojnacka 24 lip 2020, o 23:42

Krzysztof Hans napisał(a):1. Czyli traktujemy Teutonie, Baridas i Sclavinię jako obce państwa? Pachnie mi tu secesją na którą to się nie zgadzam.

Tak.

Krzysztof Hans napisał(a):2. Czyli rezygnujemy z reprezentacji Księstwa Sarmacji na rzecz regionów?

Tak.
Krzysztof Hans napisał(a):3.
Screenshot_20200725-001316.jpg

Supcio.

Krzysztof Hans napisał(a):6. Czego z poziomu prowincji nie można wykonać a z poziomu państwa stowarzyszonego można?

Np. podpisać traktatu z Księstwem Sarmacji ;)
(-) mgr net Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka
Baronessa w Sarmacji, najfajniejsza skunksiczka w całym Pollinie.
Rada Ministrów

Postprzez Ludwik Tomović 25 lip 2020, o 00:00

Krzysztof Hans napisał(a):2. W sytuacji gdy mamy państwa stowarzyszone należy traktować je jako niepodległe przy chociażby Our Sound czy V-Mundialu i wyłączyć je z Księstwa Sarmacji?

Ja tylko wtrącę że od niepamiętnych czasów sarmackie prowincje startowały osobno na V-Mundialu, więc jako państwa stowarzyszone mogą tym bardziej ;)
/-/
dr net. Ludwik Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej

Postprzez Joahim-von-R 25 lip 2020, o 00:23

Jasna cholera.

NIE JESTEM JOAHIM-VON-R LUDZIE CO WY Z TYM MACIE? NAJPIERW (A TFU!) AIDS, TERAZ KURWA HANS!

A tak w ogóle nawet nie jestem kandydatem. Ba- być nie mogę.

@KrzysztofHans

A teraz co do pytań:
1. Konstytucja raczej mówi o Sarmacji, a nie o państwach zagranicznych.
2. Owszem, jak najbardziej, jeszcze jak.
3. Już jesteśmy niepodlegli. Nawet nie śmiej nam tego odbierać (ba! Działasz w niepodległej Sclavinii!)
4. Walka na przepisy? Ok. Konstytucja, artykuł 13, ustęp 1:
Książę nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez uprzedniej zgody Sejmu wyrażonej w drodze uchwały przyjętej większością co najmniej dwóch trzecich głosów, w głosowaniu tajnym.

Tu trzeba by skazać Księcia, co bez zgody Sejmu jest niemożliwe. Sejm zapewne zgody nie da, co kończy debatę na temat skazania kogokolwiek.
5. Nie.
6. Państwa stowarzyszone to przyszłość Sarmacji. A nie wszystko można robić z poziomu prowincji.
7. Mogą.
8. Yyyyy...? Co ma piernik do wiatraka?

Pytania faza dwa (wprawdzie do Oli ale jako obywatel po prostu muszę odpowiadać):
1. Formalnie są to państwa niepodległe. Czyli ,,obce".
2. Ciężko zrozumieć o co chodzi.
3. Sama prawda.
Ostatnio edytowano 25 lip 2020, o 00:36 przez Joahim-von-R, łącznie edytowano 1 raz
Rekrut Waffen-Ok
Uwielbiam Kosmos :)

Chwała Wielkiej Sclavinii Wielonarodowej! CWSW!

Obrazek
Joahim-von-R

Postprzez Andrzej Fryderyk 25 lip 2020, o 00:28

Obrazek

Hm.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Postprzez Joahim-von-R 25 lip 2020, o 00:37

AF napisał(a):Obrazek

Hm.

Serio? Też mam teraz na każdego gadać po nicku z forum?
Rekrut Waffen-Ok
Uwielbiam Kosmos :)

Chwała Wielkiej Sclavinii Wielonarodowej! CWSW!

Obrazek
Joahim-von-R

Postprzez Andrzej Fryderyk 25 lip 2020, o 00:54

Nie. Ale zachowujesz się bezzasadnie w sposób ordynarny i wulgarny. Zostałeś nazwany nickiem z forum, który sam sobie dobrałeś i sam możesz zmienić. To nie jest żaden powód do takiej reakcji. Jest dużo lepszych sposobów, by upomnieć drugą osobę, że „hej, ja mam jednak imię”.

Organizatorów debaty chciałem jednocześnie przeprosić za „odejście od tematu”. Chciałem tylko dodać, że merytoryczna część komentarza Joahima pojawiła się po edycji. Pierwotnie zawierał on tylko to, co na screenie.
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Następna strona

Powrót do Debata Przedwyborcza - lipiec 2020