Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

System pojedynków rycerskich

Kulturalne/gospodarcze/sportowe sprawki i nie tylko...

System pojedynków rycerskich

Postprzez AJMaat 4 lut 2021, o 11:58

Witajcie,
ostatnio uznałem, że nadszedł czas, bym usiadł i zaczął zastanawiać się nad systemem pojedynków rycerskich. Mam już pewną koncepcję, którą będę próbował wdrożyć, ale skoro to Wy, Sarmaci (choć zagraniczniacy w sumie też, ale zakładam, że największe zainteresowanie projekt znajdzie w Ojczyźnie), będziecie jego beneficjentami, warto, bym spytał Was o zdanie. Jakich "featuresów" oczekiwalibyście w takiej inicjatywie? Na jakich założeniach oparlibyście pojedynki? Czy wolelibyście walki "do pierwszej krwi", czy może walki z pełną gamą obrażeń?
Obrazek
(-) Albert Jan Maat von Hippogriff
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Rada Ministrów
Starosarmacja

Re: System pojedynków rycerskich

Postprzez Prokrustes 4 lut 2021, o 12:05

Mówimy o skryptach czy narracyjną ?

Na ile pełna losowość a na ile konieczność taktyki ?

Na ile wspólny poziom i równe szanse a na ile rozwój postaci ?

Rozwój postaci w nieskończoność czy jak w X11, że masz rycerzy i ich szkolisz ale w wieku 40 lat są za wolni, za grubi i idą w pizdu ?

edited:
I zdecydowanie celowałbym w międzynarodową grupę użytkowników. Ale to w zasadzie nie powinno być różnicy w wymyślaniu jak to ma działać .
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez AJMaat 4 lut 2021, o 12:17

Prokrustes napisał(a):Mówimy o skryptach czy narracyjną ?

Na ile pełna losowość a na ile konieczność taktyki ?

Na ile wspólny poziom i równe szanse a na ile rozwój postaci ?

Rozwój postaci w nieskończoność czy jak w X11, że masz rycerzy i ich szkolisz ale w wieku 40 lat są za wolni, za grubi i idą w pizdu ?

1. To zależy od tego, co mi wyjdzie: bardzo możliwe, że na początku będę obsługiwał system ręcznie, a potem spróbuję to oskryptować. Oczywiście każdy pojedynek będzie posiadał narrację i komentarz, który będzie dodawał walkom barw, szczególnie dla potencjalnych kibiców.

2. Nie odsłaniam się jeszcze zbyt bardzo, ale mój pomysł to losowanie pewnej puli ciosów, spośród których można wybierać w walce. Takie "zarządzanie ręką".

3. Równe postaci są nudne. Będzie dość rozbudowany element statystyk, ale będę dopracowywał go "on the go": jeśli będzie niewielu graczy, statystyki trzeba znerfić, żeby ktoś, kto chce zacząć, nie trafił na dwumetrowych karków machających buzdyganem jak kijem golfowym.

4. Jeśli pójdziemy w realizm, postaci czasem będą padać ofiarami śmiertelnych ciosów. Na pewno rozważam pewien "zespół", w którym mamy kilku rycerzy i ćwiczymy ich wszystkich, stawiając oczywiście przede wszystkim na tych najwybitniejszych.

Jak pewnie JO widzi, wizja nie jest całkiem czysta, ale o to chodzi: chcę dogadać z Wami, czego oczekujecie, i dostosować system do graczy, nie odwrotnie.

PS znowu, do liczby zagranicznych graczy będę się dostosowywał: chodzi mi tu m.in. o niektóre cechy postaci, które mają być związane z krajem/regionem ojczystym. Jak będzie ludzi z zewnątrz mało, to będę w tej kwestii skupiał się na regionach sarmackich.
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 4 lut 2021, o 12:27

AJMaat napisał(a):2. Nie odsłaniam się jeszcze zbyt bardzo, ale mój pomysł to losowanie pewnej puli ciosów, spośród których można wybierać w walce. Takie "zarządzanie ręką".

To mniej więcej brzmi jak moje niespełnione ambitne plany by "turniej rycerski" działał jak karcianka.
Masz 3 karty na ręce (ciosy, uniki czy cokolwiek) , w danym ruchu używasz co chcesz i dociągasz do trzech.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez AJMaat 4 lut 2021, o 12:29

Prokrustes napisał(a):
AJMaat napisał(a):2. Nie odsłaniam się jeszcze zbyt bardzo, ale mój pomysł to losowanie pewnej puli ciosów, spośród których można wybierać w walce. Takie "zarządzanie ręką".

To mniej więcej brzmi jak moje niespełnione ambitne plany by "turniej rycerski" działał jak karcianka.
Masz 3 karty na ręce (ciosy, uniki czy cokolwiek) , w danym ruchu używasz co chcesz i dociągasz do trzech.

O czymś w tym stylu myślę, tylko rozważam jeszcze, czy 3. No i jeszcze zaplanowałem system impetu ciosów, żeby oddziaływały one na inicjatywę, zmęczenie i siłę ciosu :D
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 4 lut 2021, o 12:44

Popieram każdą inicjatywę wzmacniającą arystokratyczno-szlachecki charakter naszej Ojczyzny.

Zastanawiam się jednak czy rozwój postaci da się pogodzić z systemem karcianym. Karcianka na tym polega, że szanse są równe (o tyle o ile), czasem nie masz szans bo Los nie sprzyja ale statystycznie na 100 walk lepszy gracz więcej wygra.

Jeżeli mamy budowanie postaci to większe znaczenie uzyskuje fakt stoczenia iluś walk i nabicia statsów.
No i tak - przy dużym rozwarstwieniu część śmiałków nie będzie miała czego szukać w turnieju. Zgaduję, że nie będzie to rozrywka masowa więc z punktu widzenia zaangażowania lepsze byłyby szanse "równe" lub ewentualnie przyboostowane ale w sposób bardzo zbilansowany.

Nie wiem. Może część "kart" byłaby dostępna tylko "od pewnego poziomu" i jak słaby taką wylosuje to musi ciągnąć inną. Ale te lepsze karty nie tworzyłyby przepaści nie do zakopania. No i oczywiście "poziomy" wypłaszające się - tak, że da się nadgonić walcząc w ogonach turniejów.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez AJMaat 4 lut 2021, o 13:42

Prokrustes napisał(a):Popieram każdą inicjatywę wzmacniającą arystokratyczno-szlachecki charakter naszej Ojczyzny.

Zastanawiam się jednak czy rozwój postaci da się pogodzić z systemem karcianym. Karcianka na tym polega, że szanse są równe (o tyle o ile), czasem nie masz szans bo Los nie sprzyja ale statystycznie na 100 walk lepszy gracz więcej wygra.

Jeżeli mamy budowanie postaci to większe znaczenie uzyskuje fakt stoczenia iluś walk i nabicia statsów.
No i tak - przy dużym rozwarstwieniu część śmiałków nie będzie miała czego szukać w turnieju. Zgaduję, że nie będzie to rozrywka masowa więc z punktu widzenia zaangażowania lepsze byłyby szanse "równe" lub ewentualnie przyboostowane ale w sposób bardzo zbilansowany.

Nie wiem. Może część "kart" byłaby dostępna tylko "od pewnego poziomu" i jak słaby taką wylosuje to musi ciągnąć inną. Ale te lepsze karty nie tworzyłyby przepaści nie do zakopania. No i oczywiście "poziomy" wypłaszające się - tak, że da się nadgonić walcząc w ogonach turniejów.

Ależ to nie jest dla mnie żaden problem! Całość polega na tym, że każda karta ma swoją zaletę - na przykład słabsze ciosy wymagają mniejszego zaangażowania, więc można łatwo zmusić przeciwnika do reakcji. Poza tym, jeśli nie chce się wykonać akcji z żadnej z kart, można na przykład cofnąć się bądź po prostu wykonać blok, który jest zawsze dozwolony. Statystyki mają służyć na przykład do modyfikowania inicjatywy, klinczów czy określania obrażeń od ciosów. Naturalnie levele będą też coraz trudniejsze do wbicia.
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 4 lut 2021, o 13:49

Spodziewałem się, że "blok" to też karta którą można zagrać jak przeciwnik zadaje cios (jeżeli się ma).
I jeżeli się użyje "bloku" to nie trzeba rozpatrywać ciosu (np. przez rzut kością czy coś).
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez AJMaat 4 lut 2021, o 13:59

A właśnie inaczej. Blok to opcja ogólnodostępna. Można blokować różne części ciała. Dzięki blokowaniu można po pierwsze zablokować cios, po drugie (przy odrobinie szczęścia) odzyskać inicjatywę, po trzecie odsapnąć po zasypywaniu przeciwnika uderzeniami. Oczywiście, są też pewne wady bloku: po pierwsze, nie zawsze działa (bloku na wysokości głowy nie wykorzystamy raczej skutecznie do obrony nóg; poza tym można taką defensywę przełamać), a po drugie, można wejść w klincz, gdzie przeciwnik po prostu napiera z całej siły na nasz jelec (bądź drzewiec w przypadku włóczni, bądź rękojeść buzdyganu - będzie wiele broni).
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Taddeo 5 lut 2021, o 14:37

Materiały z prywatnego spotkania wstawię w ładnej wersji też tutaj.
(~) chor Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Szef Sztabu Generalnego KSZ
Miły Gryfek <3
Obrazek
Starosarmacja
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Następna strona

Powrót do Kultura i rozrywka