Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowelizacja Kodeksu Sprawiedliwości

Dział urzędowy Sejmu

Moderator: Sejm: Marszałek

Nowelizacja Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Krzysztof Hans 19 maja 2021, o 18:51

Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Zwracam się do Wysokiej Izby z propozycją zmiany:
1. art. 29 ust. 2 Kodeksu Sprawiedliwości. Uważam, że zasadnym jest, aby osoba skazana traciła funkcje parlamentarzysty a co za tym idzie mandat uzyskany w wyborach. W związku z tym, powyższy ustęp powinien otrzymać brzmienie:

Odbywający karę więzienia poseł traci mandat uzyskany w wyborach powszechnych i nie może go uzyskać ponownie podczas wyborów odbywających się w trakcie odbywania kary.

2. ust. 5 tego samego artykułu na niniejsze brzmienie.

Odbywający karę więzienia w wymiarze co najmniej miesiąca z mocy prawa zostaje złożony z pełnionych funkcji publicznych w tym także funkcje posła oraz nie może ich obejmować w trakcie odbywania kary wliczając w to także start w wyborach. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się do ukaranego lub skazanego za wykroczenie albo ukaranego karą porządkową.

3. ust. 8 tego samego artykułu który to przyjmuje następujące brzmienie:
Na terenie Księstwa Sarmacji istnieją dwie lokalizacje siedziby Więzienia Ksiąźęcego - w mieście Fer bądź innym w którym znajduje się siedziba Prefektury Generalnej oraz mieście Angemonto którym mówi Art. 5 ust. 4 Konstytucji Księstwa Sarmacji mówiąc o siedzibir Trybunału Koronnego.

4. art. 36 Kodeksu Sprawiedliwości w którym to proponuje dodać ust. 7 i 8 o niniejszym brzmieniu:
7. Kto w warunkach recydywy popełnia więcej niż jeden czym zabroniony o jednej długości odbywania kary podlega karze o długości tej kary pomnożonej przez ilość wykroczeń bądź banicji.
8. Kto w warunkach recydywy popełnia więcej niż jeden czym zabroniony o jednej długości odbywania kary polega karze banicji.

5. art. 42 poprzez dodanie do niego ust. 9 który to przyjąłby następujące brzmienie:
9. popełnienie czynu zabronionego określonego w art. 29 w sposób lub z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, W przypadku połączenia tego działania z innymi czynami zabronionymi stosuje się karę w wymiarze do 6 miesięcy lub banicji odpowiednią do Art. 40.

Głównymi motywacjami będącymi uzasadnieniem niniejszej nowelizacji są ostatnie działania Muhamada ibn Abd Allaha oraz chęć aktualizacji wygasłych przepisów odnośnie siedziby Więzienia Książęcego.

Z poważaniem,

(-) Krzysztof Hans-Arped Winnicki

Do wiadomości: @MLPLAY
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji (także obecnej kadencji)
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja

Re: Nowelizacja Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Hans á-la-Triste 19 maja 2021, o 19:32

Wysoki Sejmie,

Zarządzam debatę nad projektem, która potrwa do 27 maja.

Do wiadomości: @KrzysztofHans @Prokrustes @BvTJ @corrado
(~) Hans a'la Triste von Hagsen de la Sparasan
Prezes partii Nowe Jutro
Marszałek Sejmu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez von Thorn-Janiczek 19 maja 2021, o 22:14

Nie podoba mi się zmiana w prawie z powodu konfliktu z konkretną osobą - wnioskowane zmiany zaczynają pachnieć zmianami z powodu prywatnej zemsty. Nie podoba mi się okres 6 miesięcy.

Nie wspomnę o warstwie językowej, która kwiczy.
Namiestnik Starosarmacji
Burmistrz Feru
Dowódca Wojsk Bojowych KSZ
Dowódca Bazy Sił Powietrznych w Punta

ppłk KSP hr. Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Krzysztof Hans 20 maja 2021, o 07:14

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Tu nie chodzi o konflikt z tą osobą s skonstruowanie prawa na nowo tak by w przyszłości osoby takie jak ta wspomniana miały utrudnione pole do manewru albo wręcz go nie posiadały. Okres 6 miesięcy musi być gdyż mniejszy byłby za mało dotkliwy dla takich osób i stąd teź mniejszą uwagę przy tworzeniu projektu zwracałem na kwestie językową gdyż ją zawsze można poprawić. Generalnie chciałbym zmianami w prawie naprawić sytuacje w której to nie mamy moźliwości radzenia sobie z osobami które łamią prawo w kilku przypadkach na raz przez co zajmujemy się z osobna każdym przypadkiem i trafimy na to czas. Dziękuje.
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez K.W.v.Ch.G. 21 maja 2021, o 01:28

Przepis o tym, iż poseł skazany za przestępstwo nie może dalej pełnić swojej funkcji wymagałby również zmiany Ordynacji Wyborczej, bo obecnie taka osoba posłem może być. Choć z drugiej strony jestem w stanie poprzeć takie prawo w przypadku orzeczonej kary powyżej dwóch tygodni więzienia i w procesie wytoczonym za zgodą Sejmu z powodów pragmatycznych. Jednakże osoba skazana może brać udział w wyborach parlamentarnych ze względu na niż demograficzny w Sarmacji, ponadto skoro w hipotetycznej sytuacji obywatel odsiadujący wyrok został wybrany przez lud, to nie widzę przeciwskazań, by swój urząd potem sprawował. Już abstrahując od warstwy językowej, o której wspomniał Wielmożny Pan Wicehrabia von Thorn-Janiczek.

Co do reszty stanowisk, nie ma potrzeby dodawać tych biurokratycznych formuł do KS, bo de facto o składzie Rady Ministrów może zdecydować Kanclerz, skazanego Kanclerza odwołać może Książę etc. A o prefektach i asesorach traktują już obecne przepisy. O niżu demograficznym już mówiłem.

Co do reszty proponowanych zmian: dla mnie nie jest wystarczająco umotywowane to, czemu by te zmiany służyły i co by poprawiły w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Przepisy o recydywie są obecnie zasadne i dobrze sformułowane, a jakieś enigmatyczne i pogmatwane "pomnażanie" kary po prostu nie ma sensu - wymiar kary cały czas leży w gestii TK. A lokalizacje danych instytucji nie mają w mojej opinii żadnego znaczenia.
Konrad von Chamier-Gliszczyński h. Trzy Gwiazdy
Kanclerz, Minister Sprawiedliwości, Poseł na Sejm, Asesor TK
kawaler Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny

Postprzez Hans á-la-Triste 29 maja 2021, o 16:38

Wysoki Sejmie,

Informuję o rozpoczęciu głosowania.
Głosować można przez 4 dni, ZA lub PRZECIW projektowi nowelizacji Kodeksu Sprawiedliwości. Można się też WSTRZYMAĆ od swojego głosu.

GŁOSOWANIE

@KrzysztofHans @Prokrustes @corrado @BvTJ
Prezes partii Nowe Jutro
Marszałek Sejmu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Krzysztof Hans 29 maja 2021, o 21:46

K.W.v.Ch.G. napisał(a):
Przepis o tym, iż poseł skazany za przestępstwo nie może dalej pełnić swojej funkcji wymagałby również zmiany Ordynacji Wyborczej, bo obecnie taka osoba posłem może być. Choć z drugiej strony jestem w stanie poprzeć takie prawo w przypadku orzeczonej kary powyżej dwóch tygodni więzienia i w procesie wytoczonym za zgodą Sejmu z powodów pragmatycznych. Jednakże osoba skazana może brać udział w wyborach parlamentarnych ze względu na niż demograficzny w Sarmacji, ponadto skoro w hipotetycznej sytuacji obywatel odsiadujący wyrok został wybrany przez lud, to nie widzę przeciwskazań, by swój urząd potem sprawował. Już abstrahując od warstwy językowej, o której wspomniał Wielmożny Pan Wicehrabia von Thorn-Janiczek.

Co do reszty stanowisk, nie ma potrzeby dodawać tych biurokratycznych formuł do KS, bo de facto o składzie Rady Ministrów może zdecydować Kanclerz, skazanego Kanclerza odwołać może Książę etc. A o prefektach i asesorach traktują już obecne przepisy. O niżu demograficznym już mówiłem.

Co do reszty proponowanych zmian: dla mnie nie jest wystarczająco umotywowane to, czemu by te zmiany służyły i co by poprawiły w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Przepisy o recydywie są obecnie zasadne i dobrze sformułowane, a jakieś enigmatyczne i pogmatwane "pomnażanie" kary po prostu nie ma sensu - wymiar kary cały czas leży w gestii TK. A lokalizacje danych instytucji nie mają w mojej opinii żadnego znaczenia.

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Szanowny Panie Pośle

Póki co zmiany przepisów dotyczyć będą tego o czym szanowny kolega wspomniał choć planuje talże zmianę ordynacji wyborczej ale dopiero po przyjęciu niniejszego projektu tak by mieć podstawy ku wprowadzeniu zmian w tamtejszym miejscu. Co do brania udziału w wyborach zarówno elekcyjnych jak i parlamentarnych chodzi mi tu bardziej o zakaz startuba nie głosowania gdyż potem wygrana takiego kandydata okryłaby kraj hańbą robiąc zły obraz państwa na arenie międzynarodowej. Jeżeli chodzi o opisywany przypadek to zastosowałem sytuacje z nieistniejącego reala gdzie poseł wybrany przez lud ale pociągnięty do odpowiedzialności karnej traci immunitet a potem mandat z chwilą skazania. Poseł w moim mniemaniu bowiem powinien być osobą mającą respekt u społeczeństwa a taka odsiadka raczej by morali nie dodawała. Jeżeli chodzi formuły to moim zdaniem są one potrzebne dla zachowania odpowiednich procedur - porównałbym to do sytuacji z koronacją Księcia której to program dzieli się na kilka części. Dotychczas w zapisach były dziury które to zostały przeze mnie poprawione. Pomnażanie kar ma sens w przypadku gdy obywatel złamie kilka przypadków na raz. Dotychczas takie przypadki TK rozstrzygał osobno a teraz otrzymałby możliwość stanowienia jednej kary dla kilku wykroczeń jednocześnie złamanych przez oskarżonego. Lokalizacje instytucji mają sens gdyż obecnie na mocy zerwanych umów stowarzyszeniowych wychodzi na to że umocowaną w Kodeksie Sprawiedliwości siedzibę Więzienia Książęcego mamy w Republice Scholandzkiej a więc prawdopodobnie poza granicami kraju. Zaprojektowany przeze mnie przepis zbudowałby nową siedzibę na stricle sarmackich ziemiach. Dziękuje.
---------
-----
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Hans á-la-Triste 30 maja 2021, o 10:38

Krzysztof Hans napisał(a):
K.W.v.Ch.G. napisał(a):

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Szanowny Panie Pośle

Póki co zmiany przepisów dotyczyć będą tego o czym szanowny kolega wspomniał choć planuje talże zmianę ordynacji wyborczej ale dopiero po przyjęciu niniejszego projektu tak by mieć podstawy ku wprowadzeniu zmian w tamtejszym miejscu. Co do brania udziału w wyborach zarówno elekcyjnych jak i parlamentarnych chodzi mi tu bardziej o zakaz startuba nie głosowania gdyż potem wygrana takiego kandydata okryłaby kraj hańbą robiąc zły obraz państwa na arenie międzynarodowej. Jeżeli chodzi o opisywany przypadek to zastosowałem sytuacje z nieistniejącego reala gdzie poseł wybrany przez lud ale pociągnięty do odpowiedzialności karnej traci immunitet a potem mandat z chwilą skazania. Poseł w moim mniemaniu bowiem powinien być osobą mającą respekt u społeczeństwa a taka odsiadka raczej by morali nie dodawała. Jeżeli chodzi formuły to moim zdaniem są one potrzebne dla zachowania odpowiednich procedur - porównałbym to do sytuacji z koronacją Księcia której to program dzieli się na kilka części. Dotychczas w zapisach były dziury które to zostały przeze mnie poprawione. Pomnażanie kar ma sens w przypadku gdy obywatel złamie kilka przypadków na raz. Dotychczas takie przypadki TK rozstrzygał osobno a teraz otrzymałby możliwość stanowienia jednej kary dla kilku wykroczeń jednocześnie złamanych przez oskarżonego. Lokalizacje instytucji mają sens gdyż obecnie na mocy zerwanych umów stowarzyszeniowych wychodzi na to że umocowaną w Kodeksie Sprawiedliwości siedzibę Więzienia Książęcego mamy w Republice Scholandzkiej a więc prawdopodobnie poza granicami kraju. Zaprojektowany przeze mnie przepis zbudowałby nową siedzibę na stricle sarmackich ziemiach. Dziękuje.

Panie Pośle,

Czas na debatę się skończył, proszę o nie zakłócanie głosowania.

Do wiadomości: @KrzysztofHans
Prezes partii Nowe Jutro
Marszałek Sejmu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Krzysztof Hans 30 maja 2021, o 11:42

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Postanowiłem wyjaśnić wątpliwości które miał Pan Poseł. Przepraszam za zakłócanie głosowania.
---------
-----
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Hans á-la-Triste 6 cze 2021, o 15:02

Wysoki Sejmie,

Głosował jeden poseł ZA
Dwóch posłów się sprzeciwiło, oraz nikt się nie wstrzymał.
Sejm odrzucił Nowelizację Kodeksu Sprawiedliwości.

Do wiadomości: @KrzysztofHans @Prokrustes @corrado @BvTJ
Prezes partii Nowe Jutro
Marszałek Sejmu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Powrót do Sejm