Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o systemowych wypłatach wynagrodzeń

Dział urzędowy Sejmu

Moderator: Sejm: Marszałek

Projekt ustawy o systemowych wypłatach wynagrodzeń

Postprzez Antoni 27 kwi 2021, o 22:41

Prześwietny Marszałku,
Wysoka Izbo!

Na wstępie proszę o oficjalne złożenie projektu jako własnego przez któregoś z Szanownych Panów Posłów, aby nie uruchamiać procedury inicjatywy obywatelskiej.

Poniższy projekt jest pokłosiem dyskusji, która wywiązała się w czasie debaty nad projektem zmian Ustawy o Finansach Publicznych jeszcze w czasie trwania poprzedniej kadencji Sejmu. Zaproponowałem wówczas zmianę sposobu wypłaty wynagrodzeń funkcjonariuszy publicznych z ręcznego przesyłania wypłat raz w miesiącu (z naliczaniem okresu pełnienia danej funkcji, dodatków naukowych czy funkcyjnych przez jednego z ministrów) na umożliwienie pobierania wynagrodzeń wyliczanych systemowo przez osobę zatrudnioną każdego dnia poprzez "Zameldowanie się w pracy" w swoim profilu lub jakimkolwiek innym miejscu wybranym przez NIA.

Odnosząc się stricte do projektu ustawy - wprowadzone zostało pojęcie listy władz, na podstawie której będą mogły być pobierane wynagrodzenia. Za aktualność odpowiedzialny byłby Kanclerz lub wskazany przez niego minister, jednak nieaktualność listy nie mogłaby być powodem do roszczeń majątkowych wobec Korony Księstwa Sarmacji. Wstępnie zaproponowałem vacatio legis trwające 30 dni, jednak ostatecznie będzie ono zależne od wyliczenia czasu potrzebnego przez NIA na realizację projektu. Więcej zapisywać chyba nie ma potrzeby - zmiany tylko by ewentualnie wymagały rozporządzenia ws. wynagrodzeń funkcjonariuszy publicznych.

Sam pomysł oczywiście wymaga bezpośredniej realizacji przez Naczelną Izbę Architektury, zatem projekt pozostawiam zarówno do uwag Wysokiej Izby jak i Szanownych Radców NIA.

Ustawa Sejmu o systemowych wypłatach wynagrodzeń funkcjonariuszy państwowych

Art. 1.

W Ustawie Sejmu nr 377 o Finansach Publicznych z dnia 30 września 2020 r. (Dz. P. poz. 11796 z późn. zm.) po art. 7. dodaje się art. 7a. w brzmieniu:

Art. 7a. [Systemowe wypłaty wynagrodzeń]

1. Lista władz dostępna na stronie głównej Księstwa Sarmacji zawiera spis osób będących funkcjonariuszami państwowymi, radcami Naczelnej Izby Architektury oraz Księciem.
2. Za aktualność listy władz odpowiedzialny jest Kanclerz, który może w drodze zarządzenia przekazać to zadanie do ministra właściwego ds. wewnętrznych.
3. Osoby znajdujące się na liście władz mogą każdego dnia pomiędzy godzinami 0:00 a 24:00 pobrać należną im stawkę dziennego wynagrodzenia.
4. Nieaktualność listy władz względem stanu faktycznego nie może być powodem do roszczeń wobec Korony Księstwa Sarmacji.

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia opublikowania jej w Dzienniku Praw.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Trybunał Koronny
Starosarmacja

Re: Projekt ustawy o systemowych wypłatach wynagrodzeń

Postprzez Arkadiusz Maksymilian 27 kwi 2021, o 22:54

Jaśnie Oświecony Wicemarszałku,
Panowie Posłowie!

Bardzo dziękuję Wicehrabiemu Burbon-Contiemu za złożony projekt ustawy zmieniający Ustawę o finansach publicznych. Jeszcze za czasów Rady Ministrów pod przewodnictwem Wicehrabiego, gdy wówczas pełniłem urząd Podkanclerzego w rządowych rozmowach pojawiła się takowa propozycja, aby kwestię wynagrodzeń połączyć z systemem, jednakże ze względu na późniejszą realiozę Wicehrabiego ów temat ucichł. Oczywiście powyższy projekt przyjmuję jako swój i zgłaszam pod obrady Wysokiej Izby.

Z wyrazami szacunku,
(—) Heweliusz Popow-Chojnacki
Marszałek Sejmu
Dwór Jego Książęcej Mości
Książę Sarmacji

Postprzez K.W.v.Ch.G. 27 kwi 2021, o 23:24

Wysoka Izbo!

Nie mam zastrzeżeń co do projektu i przyjąłbym tę ustawę w całości. Jednakże mam pytanie co do zasady dziennego wypłacania wynagrodzeń. Czy to oznacza, że funkcjonariusz publiczny musiałby się codziennie logować, by pobrać stawkę, gdyż w przeciwnym wypadku wynagrodzenie by przepadło? Najlepszym wyjściem byłaby dzienna kumulacja wynagrodzenia w takim systemie.
Konrad von Chamier-Gliszczyński h. Trzy Gwiazdy
Kanclerz, Minister Sprawiedliwości, Poseł na Sejm, Asesor TK
kawaler Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny

Postprzez Antoni 28 kwi 2021, o 08:14

Szanowny Panie Pośle,
Wysoka Izbo,

K.W.v.Ch.G. napisał(a):Jednakże mam pytanie co do zasady dziennego wypłacania wynagrodzeń. Czy to oznacza, że funkcjonariusz publiczny musiałby się codziennie logować, by pobrać stawkę, gdyż w przeciwnym wypadku wynagrodzenie by przepadło? Najlepszym wyjściem byłaby dzienna kumulacja wynagrodzenia w takim systemie.

Pisałem już o tym w czasie ostatniej debaty, jednak przypomnę: osobiście uważam, że wypłata powinna być realizowana codziennie i nie powinna się kumulować. Osoby pełniące funkcje w najważniejszych organach państwowych z samego założenia przynajmniej raz dziennie powinny się pojawić w Sarmacji. Jeżeli ostatecznie pamięć o pobraniu wynagrodzenia i chęć "dorobienia się" na publicznych funkcjach miałyby spowodować, że ktoś zajrzy do Sarmacji i być może przy okazji zrobi również coś innego, to to powinno wystarczać, żeby nie wprowadzać kumulujących się wypłat.

Oczywiście, pewnie będzie zdarzało się, że ktoś zapomni pobrać swojego wynagrodzenia, dlatego w kwestii Rady Ministrów oraz Dworu Książęcego powinno być delikatne podniesienie wynagrodzeń przy dostosowywaniu ich rozporządzeń do proponowanej zmiany, co być może rekompensowałoby to, że od czasu do czasu ktoś nie wyrobi się z pobraniem wynagrodzenia w ciągu dnia albo zapomni zameldować się w pracy.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Trybunał Koronny
Starosarmacja

Postprzez Hans á-la-Triste 28 kwi 2021, o 09:40

Wysoka Izbo,
Nie mam zastrzeżeń co do projektu.
(~) Hans a'la Triste von Hagsen de la Sparasan
Prezes partii Nowe Jutro
Marszałek Sejmu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Prokrustes 28 kwi 2021, o 14:06

Osobiście nie popieram stwarzania bardzo ostrych rygorów terminowych.
Ktoś może być aktywny co nie znaczy, że jego dodatkowym obowiązkiem musi być codzienne klikanie w kasie wypłat.

Celem powinno być zdjęcie z Rady Ministrów ciężaru ręcznej wypłaty wynagrodzeń - możliwie bez uszczerbku dla urzędników państwowych.
Cel - "wymuszenie codziennej aktywności" - jest według mnie niefortunny.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 28 kwi 2021, o 14:07

A przy okazji zarządzam debatę. Potrwa do 5 maja 2021 r. do godziny 15:00.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 28 kwi 2021, o 17:17

Wysoka Izbo,

pozwolę sobie wtrącić - jak dla mnie zasada: nie klikasz w danym dniu = nie otrzymujesz za niego wynagrodzenia jest w porządku. Samo codzienne kliknięcie nie jest jak dla mnie pracochłonne, przypadki zapomnienia o tym mogą się zdarzyć, ale raczej nie dzień w dzień (a jeśli nawet już się zdarzą, to do dyspozycji jest jeszcze PPS z hojnymi stawkami, więc jeden przegapiony dzień można byłoby i tak nadrobić). A poziom wypłaty powinien być powiązany z poziomem aktywności. Osobiście jeśli np. sporządzam listę wypłat jako LS i ktoś z Dworu nie podejmował żadnych działań przez ostatni miesiąc, to konsekwentnie otrzymuje 0 lt ;)
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez K.W.v.Ch.G. 28 kwi 2021, o 17:28

Wysoka Izbo!

Poprę projekt dziennego automatycznego systemu wynagrodzeń w kształcie proponowanym przez Wielmożnego Pana Wicehrabiego. Argumenty niektórych z Państwa, iż miałoby to usprawnić aktywność urzędników publicznych, przekonują mnie. Jednakże postuluję równocześnie podwyżkę płac o 25% dla funkcjonariuszy, gdyż jak słusznie zauważył Pan Wicehrabia, pomimo aktywności danego dnia można zapomnieć o odebraniu pensji.
Konrad von Chamier-Gliszczyński h. Trzy Gwiazdy
Kanclerz, Minister Sprawiedliwości, Poseł na Sejm, Asesor TK
kawaler Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny

Postprzez Santi Vilarte 28 kwi 2021, o 18:36

Tzn. jak wspominałem, istnieje możliwość zrekompensowania sobie takiego ew. zagapienia się z PPSu, ponadto nie mamy obecnie sygnałów od urzędników, aby uważali, że ich zarobki są zbyt niskie
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Poseł na Sejm
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Sejm