Wysoka Izbo,
Sarmaci!
Niniejszym przekładam projekt obywatelskiej ustawy o zmianach w sądownictwie sarmackim.
Ustawa Sejmu nr ...
o Sądzie Najwyższym
Art. 1. [Sędziowie]
- W skład Sądu Najwyższego wchodzą Książę oraz czterech sędziów.
- Sędziów powołuje Książe w drodze postanowienia za zgodą Sejmu na pół roczną kadencję. Sejm wyraża zgodę większością ⅔ głosów.
- Wybrany na funkcję sędziego może być obywatel sarmacki, który nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu.
- Książę, w drodze postanowienia, stwierdza utratę funkcji przez sędziego, który złożył rezygnację lub utracił prawo wybieralności.
- Książe w drodze postanowienia może, na wniosek Senatu, Marszałka Sejmu lub Prezesa Sądu Najwyższego odwołać sędziego z funkcji w przypadku bezczynności.
Art. 2. [Wybór sędziów]
- Książę zarządza nabór na urząd sędziowski:
gdy nie wszystkie stanowiska sędziowskie są obsadzone;
od 21 do 14 dni przed dniem upływu kadencji urzędującego sędziego.- Kandydaturę na urząd może zgłosić każdy zainteresowany w terminie określonym przez Księcia, wynoszącym od trzech do siedmiu dni od dnia zarządzenia naboru. Zgłoszenie kandydatury zawiera oświadczenie o spełnianiu warunków sprawowania urzędu.
- Książę oddala zgłoszenie kandydatury, jeżeli kandydat nie spełnia warunków sprawowania urzędu.
- Książę przedstawia wybrane kandydatury wraz życiorysem kandydata. Następnie w ciągu od 7 dni od przedstawienia kandydatury Marszałek Sejmu zarządza głosowanie nad wyrażeniem zgody na powołanie sędziego.
- Procedurę z niniejszego artykułu stosuje się do chwili obsadzenia wszystkich stanowisk sędziowskich .
Art. 3. [Prezes]
- Książę, w drodze postanowienia, powołuje i odwołuje Prezesa Sądu Najwyższego z grona asesorów. Prezes nie może być posłem na Sejm ani członkiem Rady Ministrów.
- Jeżeli funkcja Prezesa jest nieobsadzona lub jeżeli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, kompetencje, obowiązki i zadania Prezesa wykonuje asesor najdłużej sprawujący funkcję, z uwzględnieniem wyboru na kolejno następujące po sobie kadencje.
- Kompetencje, obowiązki i zadania Prezesa określają przepisy niniejszej ustawy oraz Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym.
Art. 4. [Ławnicy]
- Jeżeli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, do składu orzekającego można, w zastępstwie sędziego lub sędziów, wyznaczyć ławnika lub ławników.
- Książę może powołać ławnika na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego . Odwołanie ławnika następuje na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego. .
- Do ławników stosuje się przepisy art. 1 ust. 3 i 4.
Art.5
- Ustawa wchodzi w życie z dniem 2 kwietnia 2021 roku, asesorzy dotychczas wybrani sprawują swój urząd jako sędziowie do końca swojej kadencji ustalonej przez Ustawę o TK.
- Ustawa Sejmu o Trybunale Koronnym z dniem 2 kwietnia 2021 roku traci moc z dniem wejścia ustawy o SN.