Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,
Panie Marszałku
W odpowiedzi na niniejsze stanowisko Marszałka Sejmu:
Wysoka Izbo,
Panie Marszałku
W odpowiedzi na niniejsze stanowisko Marszałka Sejmu:
Orjon napisał(a):Wielmożny Wicehrabio,
odmawiam wniesienia projektu pod obrady Sejmu.
- Sejm nie przyjmuje "stanowisk", tylko uchwały.
- Sejm nie ma uprawnień do wypowiedzenia umowy dzierżawy, która została zawarta między prowincjami Księstwa Sarmacji (a zakładam, że o taką umowę - między Starosarmacją a Sclavinią - Wielmożnemu Wicehrabiemu chodziło).
- Sejm nie ma uprawnień do wypowiadania umów dot. stosunków dyplomatycznych (art. 9 ust. 8 pkt. 3 Konstytucji, na podstawie art. 24a ust. 6 Konstytucji), zaś żadna umowa z byłymi państwami stowarzyszonymi w tej kwestii, według mojej wiedzy, nie obowiązuje. Nie istnieje też coś takiego, jak czasowe wypowiedzenie/zawieszenie stosunków dyplomatycznych.
- Anulowanie traktatów i umów z innymi państwami nie leży w gestii Sejmu.
- Sejm nie może stawiać ultimatum innym państwom - wykracza to poza kompetencje parlamentu.
- Sejm nie ogłasza mobilizacji KSZ.
- Uznawanie bądź nieuznawanie państw to decyzja Rządu, nie Sejmu.
- Sejm nie stwierdza przynależności terytorialnej terenów byłych państw stowarzyszonych do Księstwa Sarmacji; nie ma takich uprawnień.
- Wprowadzanie embarg, sankcji, ultimatum jak wspomniałem wyżej nie leży w gestii parlamentu.
- Przyjmując takie stanowisko, Sejm stanąłby praktycznie ponad wszelkim prawem i złamałby obowiązujące przepisy, z Konstytucją na czele. Takie stanowisko, z oczywistych względów, nie miałoby mocy prawnej. Nie można "ratyfikować" wyżej wymienionego dokumentu, gdyż nie jest to traktat między dwoma państwami, a jedynie projekt stanowiska Sejmu. Nie Księcia, nie Kanclerza, nie Rządu.
Liczę, że wyjaśniłem dosadnie powody odmowy przyjęcia tegoż wniosku pod obrady. Nie odmawiam oczywiście prawa do wnoszenia uchwał czy ustaw do Laski Marszałkowskiej - wnośmy jednak uchwały, które istotnie będą mieć jakąkolwiek wiążącą moc. Stanowisko w wyżej przedstawionej formie takiej formy mieć nie będzie, zatem jego procedowanie jest bezzasadne.
Przekształcam stanowisko w uchwałę wskazującą kierunek działania odpowiednim organom.
Ustawa Sejmu w sprawie wypowiedzenia dzierżawy ziem Konfederacji Sclavińskiej oraz uznania dla nacji wchodzących w skład Księstwa Sarmacji.
Art. 1
Na podstawie działań podjętych przez Konfederację Sclavinii mających na celu uzyskanie niepodległości stwierdza się wygaśnięcie Ustawy Sejmu nr 138 o utworzeniu Królestwa Sclavinii z dnia 9 listopada 2010 roku.
Art. 2
W myśl Art. 1 ziemie na obszarach Mirii, Nowicji i Sangii wraz z innymi stanowiącymi dzierżawę (ziem Republiki Njitickiej, ziem Terytorium Stołecznego Gorica, tzw. wysp Simitu oraz innych pomniejszych terytoriów) wracają pod zarząd Księstwa Sarmacji.
Art. 3
Stwierdza się wygaśnięcie Uchwały Rady Ministrów ws. uznania mikronacji z dnia 20 sierpnia 2020 roku zawierającą uznanie dla byłych prowincji Księstwa Sarmacji które uzyskały niepodległość.
Art. 4
Kieruje się wnioski:
1. Do Rady Ministrów w sprawie cofnięcia uznania państwowości Królestwa Dreamlandu za przyczynę podając działalność Unii Niepodległych Państw. Prosi się też o wprowadzenje embargs na produkty i projekty z Baridasu, Sclavinii i Teutonii a także sankcji gospodarczych dla nich i Dreamlandu.
2. Do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie dania miesiąca czasu Konfederacji Sclavińskiej na wyprowadzkę z zajmowanych ziem oraz celem uregulowania własnych spraw przez ten kraj i inne dawne państwa stowarzyszone. Prosi się też o zawieszenie stosunków dyplomatycznych z dawnymi państwami stowarzyszonymi i innymi państwami wchodzących w skład Unii Niepodległych Państw wraz z potępieniem tej instytucji i uznaniem niepodległości dawnych państw stowarzyszonych za ruchy separastyczne nie zgodne z Art. 40 p. 1 Kodeksu Sprawiedliwości a same państwa jako rdzenne ziemie Księstwa Sarmacji bez powiązań z nim. Prosi się także o wyrzucenie wszelkich negocjacji terytorialnych do kosza i o przekazanie Konfederacji Sclavinii oraz inntch dawnych państw stowarzyszonych leżących na terenach dzierżawionych znalezieni nowych ziem przez Unię Niepodległych Państw z Królestwem Dreamlandu na czele.
3. Do Książęcych Sił Zbrojnych o mobilizacje na terenach dawnych państw stowarzyszonych stanowiących wycofaną dzierżawę od Księstwa Sarmacji.
4. Do Ministra Spraw Wewnętrznych o zabezpieczenie finansów mieszkańców, firm i instytucji dawnych państw stowarzyszonych celem przekazania ich Bankowi Sarmacji celem rekompensaty Księstwu Sarmacji za poniesione straty terytorialne. Jest to działanie podjęte w celu uniknięcia transferu pieniędzy do obcej gospodarki. Prosi się też tego Ministra zbudowanie murh kolczasty wokół spornych terenów oraz po upływie wspomnianego miesiąca o wyrzucenie separatystów z zajmowanych przez nich ziem należących do Księstwa Sarmacji w celu przejęcia tychże ziem. Nawiązuje się tutaj do tej samej koncepcji jaka była po secesji RSiT - to jest konsekwencja złamania traktatów, zwłaszcza w przypadku Sclavinii
5. Do Marszałka Sejmu celem podjęcia działań usuwających dawne państwa stowarzyszonego z krajowego prawodawstwa i anulowania w skutek wygaśnięcia dokumentów, traktatów oraz innych aktów prawnych z tym związanych.
6. Do Hetmana Wielkiego Książęcych Sił Zbrojnych o mobilizacje żołnierzy przy terenach granicznych z Konfederacją Sclavinii oraz dawnych ziemiach i wycofanie decyzji o ewakuacji.
Art. 5
Działania zawarte w niniejszej uchwale następują w skutek zerwania traktatów państwa stowarzyszonego, ogłoszenia niepodległości i zerwania powiązań z Księstwem Sarmacji w skutek ogłoszenia działalności Unii Niepodległych Państw.
Art. 6
Uchwała wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.
Uzasadnienie:
Mając na względzie dotychczasową wspólną historię i tradycję, chcąc silnym węzłem związać ze sobą naród sarmacki z jego terytorium, a mając na względzie zakusy naszych wrogów i obcych mocarstw przekazuje Sejmowi Księstwa oraz Książęcej Mości Piotrowi II Grzegorzowi niniejszą uchwałę której to zapisy pozwolą na uporządkowanie spraw związanych z niedawną potrójną secesją dawnych państw stowarzyszonych. Uważam że jako Księstwo Sarmacji powinniśmy nie chować głowy w piasek a wprowadzać mocne działania zabezpieczające nasze interesy a do takich zaliczam między innymi odbicie naszych dzierżawionych terenów z rąk Konfederacji Sclavinii. Jestem zwolennikiem drastycznych działań gdyż takie zostały wykonane wobec naszego państwa - teraz przyszła pora się zrewanżować Baridasowi, Sclavinii i Teutonii wprowadzając to co ich tym razem uderzy po kieszeni.