Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Konsultacje społeczne RM ws. tantiem

Dział urzędowy Rządu: wsparcie finansowe — dotacje — rejestracja instytucji — Forum Centralne — Dziennik Praw

Czy popierasz proponowane zmiany w kwestii tantiem?

Ankieta wygasła 18 lis 2021, o 23:37

Tak
6
29%
Nie
15
71%
Nie mam zdania
0
Brak głosów

Liczba głosów : 21

Konsultacje społeczne RM ws. tantiem

Postprzez K.W.v.Ch.G. 11 lis 2021, o 23:37

Drodzy Sarmaci,

Rada Ministrów zdecydowała się na przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. tantiem, które potrwają do 18 listopada. Można zagłosować w ankiecie dot. tej sprawy, a także wystosowywać pytania lub komentarze w tym wątku. Wynik ankiety i dyskusji będzie miał wpływ na ostateczną decyzję Rady Ministrów.

Proponowane zmiany:
- Likwidacja wypłat tantiem za serduszka od:
a) postów na Forum Centralnym,
b) komentarzy pod artykułami,
c) ćwirków.

Reszta tantiem, to jest za serduszka od artykułu lub komentarze pod artykułem, pozostaną w niezmienionej formie.

Z poważaniem,
kawaler Konrad von Chamier-Gliszczyński
Kanclerz
Konrad von Chamier-Gliszczyński h. Trzy Gwiazdy
kawaler Księstwa Sarmacji, Kanclerz
Rada Ministrów
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Re: Konsultacje społeczne RM ws. tantiem

Postprzez Heinrich 12 lis 2021, o 11:50

Co, tantiemy od serduszek bolą po kieszeni Radę Ministrów i dlatego chcą się ich pozbyć? Typowe tłumaczenie, po co płacić obywatelom za serduszka, jak można tego nie robić. Tym bardziej przy dziurze budżetowej. A tak na serio, jestem przeciwny usuwaniu tantiem za serduszka. Rozumiem, że Poważany Kanclerz, prowadzi konsultacje, po ostatnich rozmowach na dc, co by było z budżetem, gdybyśmy zasercowali, przykładowo wszystkie wypowiedzi jednej osoby. Rozumiem, że Poważany martwi się o budżet, ale nie popadajmy w paranoję po jednej wymianie zdań, co by było gdyby.

W sumie to abstrahując od mojego zdania. Chciałbym wiedzieć, czy moja teoria dotycząca powodów tej konsultacji, jest słuszna. Co jest powodem prowadzenia tych rozmów/konsultacji? Chętnie posłucham.

dw. @corrado
(-) szer. Heinrich von Wattzau-Adertis,
żołnierz Książęcych Sił Lądowych,
prezes Organizacji Food-Net,
trener DKP Wielkie Oczy,
burmistrz Wielkich Oczu
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Fatima 12 lis 2021, o 12:26

Po pierwsze – proszę spuścić trochę z tonu, bo chyba się Pan trochę zagalopował.
Po drugie – już za poprzedniej kadencji była mowa o tantiemach m.in. padło, by tantiemy od ćwirka usunąć. Więc szkoda, że wtedy Szanowny Pan się nie odezwał tylko teraz.
(—) Fatima Marcjan-Chojnacka
sekretarz koronna Dworu JKM Arkadiusza Maksymiliana,
lady steward Królestwa Hasselandu,
wicemarszałek, posłanka
Królestwo Hasselandu
Dwór Jego Książęcej Mości
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 12 lis 2021, o 12:34

Poważany Kanclerzu
Szanowna Rado Ministrów

Bardzo się cieszę, że udało się zwrócić uwagę RM na problem związany z tantiemami. Ubolewam, że nie pojawiły się obecnie żadne przeliczenia, które pokazałyby, czy faktycznie jest to problem oraz nie przedstawiono najważniejszych faktów, sprowadzając konsultacje do tego, czy chcemy mieć dodatkową kasę, czy nie, abstrahując kompletnie od tego, o jakich kwotach mówimy. Szkoda, że nie zaproponowano również alternatywnych rozwiązań.

Przede wszystkim, stwierdźmy fakty.

Można zasercować wypowiedź nie starszą niż 30 dni. Jeżeli wypowiedź ma więcej niż miesiąc, możliwość ta zostaje zablokowana. Oznacza to, że niemożliwe jest to, do czego ostatnimi czasami prowokowałem pewnego młodego Sarmatę (który swoją drogą został w bardzo dziwnych dla mnie okolicznościach zbanowany przez Prefekturę za kloning (pozdrawiam w tym miejscu Juliana Fer at Aterę!) ) - do zasercowania wszystkich 3300 moich postów, powodując straty w budżecie RM, o wartości oscylującej wokół 230 tysięcy libertów.

Zasercowanie ok. 3300 tysięcy postów, zakładając, że zasercowanie posta, powrót do wykazu wszystkich postów użytkownika i przejście do następnego postu użytkownika zajmuje ok. 5 sekund (początkowo liczyłem 10 sekund, ale załóżmy, że ktoś dysponuje dobrym urządzeniem i łączem internetowym). Zasercowanie 3300 postów zajmie wobec tego 16500 sekund, czyli 275 minut, czyli 4 godziny i 30 minut. Zadanie relatywnie wykonalne, chociaż nakład pracy jest abstrakcyjny. Szczególnie, że 5 sekund na zasercowanie posta i przejście do następnego to nie za wiele czasu i wolałbym uwzględnić w obliczeniach czas 10 sekund, co daje 9 godzin ciągłego sercowania.

W ciągu ostatniego miesiąca napisano ok. 1150 postów, które można zasercować. Zasercowanie każdego posta napisanego w ciągu ostatniego miesiąca to zadanie, które przy odpowiednim podejściu (o tym, dlaczego o nim teraz nie wspomnę, powiem w późniejszym momencie w tej wypowiedzi), można wykonać w tempie 5 sekund na post, co daje 2 godziny ciągłej pracy i koszta równe 80,5 tysięcy libertów.

W ciągu ostatniego miesiąca napisano również ok. 360 ćwirków. Zasercowanie każdego z nich spowodowałoby straty o wartości 7200 lt. W porównaniu z postami na forum, nie stanowią one żadnego zagrożenia, ani strat budżetowych. Niemniej, uważam, że ćwirki są na tyle miałkimi wypowiedziami, które wnoszą najmniej, że tantiemy od serc (tak samo, jak i konieczność płacenia za ćwirki), są zbędnymi funkcjonalnościami, z których można zrezygnować.

Nikt nie jest na tyle zdeterminowany, aby mieć czas i ochotę na zasercowanie tych wszystkich wypowiedzi w celu spowodowania problemów budżetowych, co sprawia, że wszystkie stwierdzone fakty są kompletnie pozbawione jakiegokolwiek wpływu na moją decyzję co do tego, jak powinien wyglądać system serc na forum oraz na ćwirku.

W październiku zasercowano 2251 razy. Jest to liczba zbiorcza serc, przypadająca na cały miesiąc, podzielona przez wszystkie typy wypowiedzi - od ćwirków, przez posty i komentarze, aż po artykuły. Niestety, SISS nie umożliwia zobaczenia statystyk podzielonych na odpowiednie typy wypowiedzi (a szkoda). Sprawia to, że jest to liczba serc prawie 2-krotna, niż wymieniona wcześniej.

W ciągu ostatnich 30 dni napisano ponad 40 artykułów. Załóżmy, że na jeden artykuł obecnie średnio przypada od 6 do 7 serc. Daje to 240-280 serc, o łącznej wartości 120 - 140 tysięcy libertów. Zasercowanie 40 artykułów jest w stanie wygenerować koszt o wysokości 20 tysięcy libertów. Zasercowanie 40 artykułów to kilka minut. Jest to moim zdaniem największe zagrożenie dla budżetu, pominąwszy, że musiałaby to być osoba, która albo utworzy nowe konto, albo zachęci kogoś nowego do takiego przedsięwzięcia.

Niemniej, przejdźmy teraz do najważniejszej części - mojej osobistej opinii. Serc jest przyznawanych zdecydowanie zbyt dużo. Wypowiedzi są zazwyczaj sercowane w celu pokazania, że ktoś przeczytał już tę wypowiedź - taki checkmark, którym odhaczamy kolejne wypowiedzi. Wypacza to sens przyznawania tantiem za nie, a jednocześnie wypacza również sens samego ich przyznawania. Dlatego też nie jestem entuzjastą, jeżeli chodzi o ogólną możliwość sercowania.

Niemniej, odebranie tantiem za serce za post może być demotywujące. Już ostatnio na Discordzie padło ważne stwierdzenie, że premie motywują do aktywności - pomimo tego, że nie było przeprowadzonego w tym celu żadnego badania. To jest fakt, który powinienem umieścić w pierwszej części wypowiedzi. Dlatego też odebranie kolejnej możliwości "dorobienia się" na pisaniu postów jest strzałem w kolano dla aktywności - kolejnym, po odebraniu przez Sejm możliwości otrzymania premii z tytułu Programu Pracy Społecznej.

Tantiemy od serca nawet nie powinny być obniżone - uważam, że dosyć fajne byłoby zmotywowanie do aktywności na forum poprzez zwiększenie tych tantiem do 100 lt za serce. Niemniej, potrzebny jest zawór bezpieczeństwa, który zabezpieczy budżet Rady Ministrów. Kiedyś pojawił się pomysł, aby ograniczyć ilość serc przyznawanych przez użytkownika. Czy byłby to limit dzienny, tygodniowy, czy miesięczny jest kwestią drugorzędną. Użytkownicy zmuszeni byliby do zastanowienia się, którą wypowiedź chcą docenić bardziej, poprzez przyznanie serca. Straciłby on również swoją rolę checkmarka, która jest moim zdaniem wypaczeniem tegoż systemu.

Drugą opcją jest zmiana systemu finansowania serc. Jeżeli obywatele będą sercować wypowiedzi, opłacając serca z własnej kieszeni - będzie to działać nawet zniechęcająco do sercowania. Dlatego też nie zachęcam do rozważania tej możliwości i nie rozwijam jej.

Opcją trzecią - nie zmieniającą znaczenia i ilości serc, ale zabezpieczającą budżet jest branie pieniędzy na tantiemy "z powietrza". Nie rozwijam tego pomysłu, bo jestem w 100% pewny, że podejście do liberta obecnej RM, jako środka, którym trzeba rozsądnie gospodarować nie pozwala na realizację tak "abstrakcyjnego" planu, jak ten, którym sam bym chętnie rozwiązał ten problem.

Ostatnią opcją jest utworzenie specjalnego funduszu celowego i przeniesienie opłat za tantiemy od serca na inną instytucję, będącą własnością RM. Co miesiąc przyznawana byłaby konkretna kwota na tantiemy od serca, która po wyczerpaniu sprawiałaby, że następne serca już nie są doceniane finansowo. Jest to rozwiązanie promujące aktywność na początku miesiąca i bierność w okolicach jego końcówki. Nakłada dodatkowy obowiązek pilnowania dodatkowego konta i zasilanie go co miesiąc. Czyli ekstra obowiązek, który trzeba spełnić.

Kończąc - wyzerowanie ćwirka jest jak najbardziej możliwością. Nie uważam, aby sprawiło to jakąkolwiek różnice dla użytkowników, a umożliwienie ćwirkowania tym, którym trochę szkoda każdego liberta, na pewno pokaże RM z pozytywnej strony. Odebranie tantiem za serca przy pozostałych wypowiedziach jest bezcelowe i zniechęcające. Fajnie byłoby, gdyby w tym celu przeprowadzane badanie było trochę obszerniejsze niż obecna ankieta na forum, na którą raczej należy odpowiedzieć: nie, lub nie mam zdania. Przedstawiłem kilka rozwiązań, które można przemyśleć - chętnie poczytam również o innych możliwościach rozwiązania tego problemu.

Dla osób, dla których ten tekst jest za długi:
Tantiemowanie nie stanowi zagrożenia dla budżetu, ale ćwirki mogłyby być darmowe. Można rozwiązać to poprzez zmianę podmiotu finansującego tantiemy od serca na specjalną instytucję, powietrze lub kieszenie obywateli. Można też wprowadzić limit serc. Jestem za podniesieniem tantiemy od serca za post.
Królestwo Hasselandu

Postprzez Fatima 12 lis 2021, o 13:08

Muszę przyznać, że zgadzam się częściowo z moim przedmówcą.
Już mała rozmowa była między RM i również niektóre propozycje padły. Ale chcemy wysłuchać zdanie społeczeństwa na ten temat niż zlać sprawę. Podczas tam tej kadecji się nie udało, więc chcemy by teraz się udało dojść do pewnego kompromisu. Ale mam prośbę – już proszę, żeby nikt nie prowokował do ciągłego serduszkowania. Jak mamy iść na kompromis, by dobrze załatwić sprawę to proszę o zdrowy rozsądek.
wicemarszałek, posłanka
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Antoni 12 lis 2021, o 19:52

Może krótko, ale treściwie - jestem zdecydowanym przeciwnikiem ratowania dziury budżetowej cięciem wydatków Rady Ministrów na wszystkie aktywnościowe wypłaty dla Sarmatów.

Mogę nawet stwierdzić, że myślenie o likwidowaniu tych wszystkich premii czy tantiem jest zupełnym nieporozumieniem. Dlaczego nikt nie rozmawia o wpierw obniżaniu zamiast likwidowaniu, czemu nikt nie mówi o przejmowaniu środków z kont porzuconych, zablokowanych czy wyłączonych, czy też szukaniu innych, alternatywnych sposób na zarobek?

Szkoda, że ratowanie budżetu zaczyna się od cięcia kosztów względnie niewielkich, a jednak dosyć znaczących dla pojedynczej jednostki. I gratyfikujących aktywność.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Trybunał Koronny
Starosarmacja

Postprzez Fatima 12 lis 2021, o 22:03

Na razie padła tylko propozycja więc nie ma co się denerwować. Z chęcią posłuchamy dalszych głosów. Bardzo nas cieszy, że jest odezwa. Zachęcamy innych do dalszej dyskusji.
wicemarszałek, posłanka
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Bocian 13 lis 2021, o 02:16

Skorzystam z możliwości wyrażenia swej krótkiej opinii.
Jestem przeciwny likwidowaniu tantiem za serca przy postach na Forum Centralnym i jestem przeciwny za likwidowaniem tantiem za serca przy komentarzach pod artykułami. Możliwość zarobku jest moim zdaniem silnym czynnikiem motywacyjnym do aktywności. Jestem jednak za zmniejszeniem wysokości przyznawanych tantiem.

Przy okazji: można jakoś zbadać i przedstawić opinii publicznej jak zmieniła się aktywność mieszkańców po zlikwidowaniu premii za pracę społeczną? Chyba, że to za krótki okres by wyciągnąć jakieś wnioski.

Co do tantiem od serc na ćwirkach to mogłyby być zlikwidowane. Na ćwirku wypowiedzi są zazwyczaj krótkie, bo służą zupełnie innym celom niż posty czy komentarze. Równocześnie nie kasowałbym opłat za ćwirka-oplata symboliczna do której chyba wszyscy się przyzwyczaili, a zawsze jakiś wpływ do budżetu.
Obrazek Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Anastasia Windsachen 14 lis 2021, o 17:14

Zabieram głos dosyć późno, chociaż w ankiecie zaznaczyłam swoje stanowisko krótko po jej zobaczeniu. Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami o braku zgody na likwidację tantiem. Moim zdaniem, jako nowej obywatelki Sarmacji, jest to jeden z motywatorów do aktywności. Taka nagroda za to, że mi się chce. Nie ukrywam, że na tantiemach zebrałam już nie małą kwotę na koncie. Słowa Szanownego Baroneta @Bocian o likwidacji nagrody pieniężnej za ćwirki. Ćwirki to już o wiele bardziej luźne wypowiedzi niż posty czy komentarze.

Za to obniżenie wysokości tantiem o połowę byłoby już działaniem o wiele rozsądniejszym. Dalej, jeżeli tak ważne byłoby ograniczenie wydatków na nie, to może zastanowić się czy da się podzielić działy na forum na takie, w których serduszka generują dochód dla mieszkańców i na takie, w których te serduszka są tylko serduszkami.

Tak samo jak poprzednicy, kieruję zapytanie czy jest możliwość zobaczenia zmian w aktywności mieszkańców po zlikwidowaniu premii za pracę społeczną? Jeżeli oczywiście da się to w tym momencie zbadać.
Obrazek
Rada Ministrów
Królestwo Hasselandu

Postprzez Ignats ik Ruth 14 lis 2021, o 17:57

Anastasia Windsachen napisał(a):Dalej, jeżeli tak ważne byłoby ograniczenie wydatków na nie, to może zastanowić się czy da się podzielić działy na forum na takie, w których serduszka generują dochód dla mieszkańców i na takie, w których te serduszka są tylko serduszkami.

Jeśli ruszać cokolwiek, to to jest good point.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(—) Ignacy Urban de Ruth
królowa-matka Baridasu, diuk Altborka, diuk-małżonek Markony, dzierżawca Wschodniego Domu
Sɪᴇʀᴏᴛᴀ Bᴀʀɪᴅᴀsᴋᴀ Pᴏ Zᴅʀᴏᴡʏᴍ Rᴏᴢsᴀ̨ᴅᴋᴜ Mᴀᴊᴀ̨ᴄᴀ Zᴀᴛᴡᴀʀᴅᴢᴇɴɪᴇ

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Rada Ministrów