Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sytuacja na Białorusi

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką

Re: Sytuacja na Białorusi

Postprzez Michał F. Lubomirski 14 sie 2020, o 11:11

Warto pamiętać, że to nie pan Jacek Kaczmarski jest pierwotnym autorem „Murów”. Zdaje się, że ta piosenka jest oparta na piosence hiszpańskiej i ostatnia jej zwrotka opowiada o sytuacji autora oryginału, z tego, co pamiętam.
To jest do sprawdzenia, ale chyba jakoś tak było.
(-) płk. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez AJ Piastowski 14 sie 2020, o 12:05

AF napisał(a):Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.

AF napisał(a):Na ile potrafię wyłapać słowa po białorusku, w tej wersji mamy dość dobrze oddany przekaz dwóch zwrotek i refrenu. Jednak zamiast trzeciej zwrotki i drugiego refrenu mamy dwie zwrotki typowo odnoszące się do ruchu wolnościowego na Białorusi i tradycyjny refren.

Czyli tak jak i w Polsce – została ona pominięta.

Tyle, że to nie jest piosenka tak do końca Kaczmarskiego, tylko katalońskiego barda Lluisa Llacha, która zainspirowała Kaczmarskiego do napisania tekstu "Murów". Sam się o tym dowiedziałem w sumie przypadkiem włączając TOK FM. Przed wczoraj była audycja z Jarosławem Gugałą, który też miał swoją rolę w tym temacie. Polecam przesłuchać wywiadu, bo całkiem ciekawy.

A tu link dla leniwych ;) https://audycje.tokfm.pl/podcast/94062,Historia-Murow-Jacka-Kaczmarskiego-Dzis-to-rowniez-utwor-bialoruskiej-opozycji?fbclid=IwAR1xoE-wkIxkoxTuOa__nzwWgLK4MG7KzL64q4tT9RXJOTDe9i-3NvZPuco

Wydaje mi się zatem, że dowolność wykorzystania tej melodii i przekazu piosenki można wykorzystywać jak najbardziej pod bieżące wydarzenia w danym kraju. Jest to w sumie swego rodzaju hymn walki o wolność, do którego rękę przyłożył Kaczmarski, który że tak powiem wstrzelił się idealnie swego czasu.
Obrazek

Postprzez Piotr Paweł I 14 sie 2020, o 13:53

Byłem na wielu opozycyjnych demonstracjach w przeszłości. Demonstracja szła zazwyczaj w głuchej ciszy. Nagle ktoś krzyknął "Żywie Biełaruś" - i przez chwilę wszyscy to podchwytywali. Potem zapadała cisza. Ktoś zawołał "hańba!" - i podniosły się okrzyki. Nikt niczego nie śpiewał. Czemu? Bo Białorusini nie mają własnych pieśni patriotycznych. Moja teza była więc taka: jak zaczną śpiewać, będzie rewolucja.
Teraz ostrożnie zaczęli śpiewać. Tak czy inaczej, sytuacja się zmieniła. Czy doprowadzą do upadku Łukaszenki - nie wiem, ale po raz pierwszy od 26 lat jest on zagrożony. Prognozować jest strasznie trudno. Jeśli ludzie w szerszym kręgu władzy dojdą do wniosku, że Łukaszenkę można porzucić - to go porzucą. No i aktywnie działa Rosja, która najchętniej widziałaby w Mińsku prezydenta prorosyjskiego, ale nie okropnego satrapę, lecz jakiegoś "oświeconego dyktatora". Co to nieco poluzuje, wpuści do parlamentu jakąś licencjonowaną opozycję, rozmontuje zabetonowany, łukaszenkowski układ. Oni - obecna elita władzy - będą mogli wysyłać dzieci na studia do Londynu czy Paryża, a sami jeździć nie do Soczi, a na Teneryfę. I, trawestując hasło z PRL, Białoruś będzie rosła w siłę, a ludziom będzie żyło się dostatniej.
Teraz to dziwaczny kraj. W Grodnie na rogu Dzierżyńskiego i 17 września (!) jest Dom Polski, przejęty przez łukaszenkowski Związek Polaków na Białorusi. Cisza, nic się nie dzieje. Na Budionnego, koło polskiego konsulatu, jest taka sobie firma; jak wejść, to w środku jest nielegalny Związek Polaków na Białorusi z Andżeliką Borys na czele - bardzo aktywny, mający nawet szkołę społeczną. Władze go tolerują. Ale ile lat można tak funkcjonować? A trwa to od 2005 r.
Jak się kiedyś może spotkamy w realu, to opowiem, o moich przygodach dziennikarskich. A niektóre były dość wstrząsające. Jeden przykład. Jest czas wielkiego sporu o ZPB. Przyjeżdżam do Grodna, zachodzę do prywatnego hotelu Siemaszko. I zastanawiam się, czy nie postąpić jak Hans Kloss & James Bond w jednym: torbę z rzeczami zostawię na wierzchu, wyrwę sobie włos z głowy i położę na torbie. Wrócę - jak będzie, wszystko OK. Nie ma - znaczy, przeszukali torbę.
Doszedłem do wniosku, że jeszcze nie zwariowałem i włosów z głowy sobie wyrywać nie będę. I słusznie. Wracam - torba otwarta, wszystko w środku przemieszane.
A to naprawdę najłagodniejsza z moich przygód... :twisted:
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Brunon Krasnodębski 14 sie 2020, o 14:23

Piotr Paweł I napisał(a):Jak się kiedyś może spotkamy w realu, to opowiem, o moich przygodach dziennikarskich.

Nie wiem, jak inni, ale ja bardzo chętnie poczytałbym takie historie już teraz! :D
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski, prof. AN
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Książęcej Biblioteki Naukowej
Prezes Oak Entertainment
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 14 sie 2020, o 14:51

Hmmm.
Coś więc jeszcze napiszę.
Na razie krótko. Znów Grodno, 2005 rok, restauracja, stolik na zewnątrz, pod daszkiem. Siedzę z kolegą z innej redakcji, coś jemy. Nagle on mówi: widzisz, ten facet przechodzi koło nas już piąty raz! Patrzę, a od nas oddala się jakiś mężczyzna. Mija pięć minut i nadchodzi z przeciwnego kierunku. Restauracja jest w samotnie stojącym budynku. Obszedł dokoła? Chyba tak. Za chwilę zniknął. Mija kolejne 5-7 minut i pojawił się znów.
Zapłaciliśmy i poszliśmy ;)
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Krzysztof Hans 14 sie 2020, o 14:53

AJ Piastowski napisał(a):
AF napisał(a):Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.

AF napisał(a):Na ile potrafię wyłapać słowa po białorusku, w tej wersji mamy dość dobrze oddany przekaz dwóch zwrotek i refrenu. Jednak zamiast trzeciej zwrotki i drugiego refrenu mamy dwie zwrotki typowo odnoszące się do ruchu wolnościowego na Białorusi i tradycyjny refren.

Czyli tak jak i w Polsce – została ona pominięta.

Tyle, że to nie jest piosenka tak do końca Kaczmarskiego, tylko katalońskiego barda Lluisa Llacha, która zainspirowała Kaczmarskiego do napisania tekstu "Murów". Sam się o tym dowiedziałem w sumie przypadkiem włączając TOK FM. Przed wczoraj była audycja z Jarosławem Gugałą, który też miał swoją rolę w tym temacie. Polecam przesłuchać wywiadu, bo całkiem ciekawy.

A tu link dla leniwych ;) https://audycje.tokfm.pl/podcast/94062,Historia-Murow-Jacka-Kaczmarskiego-Dzis-to-rowniez-utwor-bialoruskiej-opozycji?fbclid=IwAR1xoE-wkIxkoxTuOa__nzwWgLK4MG7KzL64q4tT9RXJOTDe9i-3NvZPuco

Wydaje mi się zatem, że dowolność wykorzystania tej melodii i przekazu piosenki można wykorzystywać jak najbardziej pod bieżące wydarzenia w danym kraju. Jest to w sumie swego rodzaju hymn walki o wolność, do którego rękę przyłożył Kaczmarski, który że tak powiem wstrzelił się idealnie swego czasu.

Potwierdzam. W Polsacie News też tam Jarosław Gugała opowiadał i tam też usłyszałem przedstawioną białoruską wersje Murów - poza nią jest jeszcze wersja rosyjska. Zresztą niedawno oglądałem na Youtube materiały w których nastoletnia biqłoruska wokalistka Maria Zhilina (znana z tamtejszych eliminacji do Eurowizji Junior) śpiewała dwie piosenki Maryli Rodowicz (Kolorowe Jarmarki i Niech żyje bal) po białorusku a rok temu w eliminacjach do Eurowizji jedna z piosenek (która to zajęła 2 miejsce) miała wersje częściowo po polsku a zwyciężczyni tych eliminacji była w polskim The Voice Kids.
Co do Łukaszenki to już jego potraktowanie sytuacji z koronawirusem było nie do przyjęcia - mówił by zwalczać go wódką i pracą na wsi. Teraz lekceważy obywateli nazywając ich owcami a Białorusinki dodatkowo "lochami" co jest już bezczelne z jego strony. Nie dziwię się więc że ludzie mają go dosyć.
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji (także obecnej kadencji)
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Sejm Księstwa Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 14 sie 2020, o 17:33

To jeszcze białoruska wersja Bella Ciao, dla miłośników "Casa del papel"...
https://dzieciuki.bandcamp.com/track/bella-ciao?fbclid
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Krzysztof Hans 14 sie 2020, o 17:56

Wspomniane piosenki Maryli Rodowicz po białorusku:
Niech żyje bal - https://www.youtube.com/watch?v=vi2CmJZNkw4
Kolorowe Jarmarki - https://www.youtube.com/watch?v=I_s3N60Avf8

Piosenka preselekcyjna - https://www.youtube.com/watch?v=Cpw_6B79zUA i https://m.youtube.com/watch?v=HNrOzBRhfN8 (od drugiej zwrotki)
(-) Krzysztof Hans Arped-Winnicki
- Mieszkaniec i kilkukrotny Poseł Księstwa Sarmacji (także obecnej kadencji)
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska jak i teraz Konfederacja Sclavinii.
-----
Postaw na Novą Sarmację - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Sejm Księstwa Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Starosarmacja

Postprzez Prokrustes 14 sie 2020, o 21:15

Piotr Paweł I napisał(a):To jeszcze białoruska wersja Bella Ciao, dla miłośników "Casa del papel"...
https://dzieciuki.bandcamp.com/track/bella-ciao?fbclid

To też może zbudować mit, że jest to "muzyka filmowa" Netflixa. A jest to pieśń partyzantki antyfaszystowskiej :)

Bez wątpienia ostatnia zwrotka Murów jest najbardziej prawdziwa. Po każdej rewolucji i zrywie mury zaczynają rosnąć - mamy to i w Polsce i na Ukrainie. Stąd ten sceptyczny stosunek do spontanicznych zrywów ludności cywilnej.

Mnie też zastanawia czy ludność białoruskiej wsi odbiera to tak samo jak ludzie z dużych miast.
W Polsce widzimy, że optyka jest zupełnie inna a więc czy taki 65-letni Białorusin ze wsi przy wschodniej granicy Białorusi też chce obalenia Łukaszenki ?
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez Michał F. Lubomirski 14 sie 2020, o 22:11

Raczej bym polemizował ze stwierdzeniem, że jest to jednolite.
Mogę przypuszczać, że to zależy też od wieku.

Ale znawcą nie jestem, zapewne Piotr Paweł I się trochę w tym orientuje.

Pamiętajmy też o rosyjskich... hmmm... kolonistach (?) na Białorusi, tych sprowadzonych z głębi Rosji oraz ich potomków, na przykład na tereny przygraniczne z Polską.
(-) płk. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Real, który nie istnieje