Strona 1 z 1

Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 7 lut 2021, o 14:41
przez Santi Vilarte
Sarmacki Instytut Służby Państwowej powoli przeistacza się z instytucji edukacyjnej w instytut, badający sarmackie życie publiczne, w tym aktywność organów państwowych. W ramach nowego kierunku rozwoju, prezentujemy pierwszy raport, dotyczący prac w hasselandzkim Zgr. Krajowym.

Celem badania było obliczenie, jak w badanym okresie kształtowała się wielkość uczestników debat w Saviunie oraz ilu spośród uprawnionych w tym okresie do głosowania oddawało głosy.
Okresem badania był ostatni projekt z 2019 r., cały rok 2020 i 2021 do chwili obecnej.

Co wzięto pod uwagę: co do zasady, wybrano wątki, które:
a) zawierały konkretny projekt aktu,
b) w których doszło do głosowania, tzn. wnioskodawca nie wycofał projektu.

W celu wierniejszego oddania statystyk wśród 13 zebranych wątków 3 to takie, w których nie było dyskusji (wybory LS) bądź konkretnego aktu (debata konstytucyjna).

W celu ustalenia liczby uprawnionych do głosowania przyjęto kryterium formalne - tylu, ilu było podanych w karcie głosowania. Wiadomo natomiast, że kilkakrotnie listy CS wzbudzały zastrzeżenia, co do ich aktualności.

Wyniki badania prezentują się następująco:


Obrazek

Streszczenie: w większości przypadków debaty w ZK cieszyły się małym zainteresowaniem (w liczbie uczestników debat nie brano pod uwagę autora danego aktu). Czasami był to efekt niewielkiej dyskusyjności proponowanego aktu, innym razem niewielkiego zainteresowania sporej części CS aktualnymi debatami.
W zdecydowanej większości przypadków udawało się jednak zebrać niezbędne kworum do przegłosowania ustawy. Nie udało się to w jednym przypadku, gdzie jednak - wobec 100% poparcia - nowelizacja została wprowadzona ponownie i przeszła.
Przeciętnie 7 obywateli było w tym czasie uprawnionych do głosowania. To niezły wynik, choć nie przekłada się na inicjatywy, a po części wynika z zasady wykluczania z ZK dopiero za trzykrotną pod rząd nieobecność na głosowaniu.

Wnioski:

1. Prowadzenie obrad musi być usystematyzowane:
a) jednolity wątek zgłoszeń, nieprzeznaczony na dyskusję, gdzie będzie można się zgłaszać i gdzie jednocześnie będzie prowadzona lista CS,
b) oznaczanie wszystkich CS przy otwarciu debaty i początku głosowania; podawanie czasu trwania debaty przy jej otwarciu,
c) używanie kart do głosowania,
d) szybkie rozwiązywanie ew. problemów z dostępem do DP, aby uchwalone akty prawne niezwłocznie były publikowane.

2. Będzie spisany i umieszczony na dziale ZK, skonsultowany z innymi, krótki podręcznik praktyki parlamentarnej, służący jako ściągawka prowadzącym obrady, zawierający kwestie nierozstrzygnięte w przepisach, najbardziej formalne, który prowadzący obrady będzie mógł samodzielnie dopasowywać pod siebie,

3. Otwarte wątki mogą być znacznikowane, w stylu [DEBATA] czy [GŁOSOWANIE], żeby łatwiej było się rozeznać, co się aktualnie dzieje,

4. Promowanie prac Saviuny: najważniejsze wątki mogą pojawiać się w biuletynie rządowym bądź być przedstawiane w GH.

5. Wspólne zgromadzenie parlamentarne: od czasu do czasu dobrym pomysłem może być zorganizowanie wspólnej sesji ZK bądź to z Sejmikiem STS, bądź Sejmem centralnym.

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 8 lut 2021, o 12:42
przez Esteladio
1. BP. MSPANC

2.
Sarmacki Instytut Służby Państwowej powoli przeistacza się z instytucji edukacyjnej w instytut, badający sarmackie życie publiczne, w tym aktywność organów państwowych.


Zachęcam do uzyskania jakiegoś stopnia naukowego. Tego typu działalność oczywiście jest honorowana przez ustawę o nauce i szkolnictwie. W wolnym czasie sam mogę pomagać w inicjatywie.

3.
oznaczanie wszystkich CS przy otwarciu debaty i początku głosowania; podawanie czasu trwania debaty przy jej otwarciu,


Ja bym dołożył grupową wiadomość przez PK. Powiadomienie można pominąć jeśli przed przejściem na forum wykona się kilka czynności w systemie np. w ogrodzie.

4.
szybkie rozwiązywanie ew. problemów z dostępem do DP, aby uchwalone akty prawne niezwłocznie były publikowane


Z dostępem do DP nie ma problemu. Po prostu niektórzy mają problem z chęciami do załatwienia sobie dostępu. Bardziej problematyczna jest sama obsługa DP (np. precyzyjna numeracja, uciekanie akapitów)

5.
Otwarte wątki mogą być znacznikowane, w stylu [DEBATA] czy [GŁOSOWANIE], żeby łatwiej było się rozeznać, co się aktualnie dzieje


Dobry pomysł z tymi tagami. Warto też zwrócić uwagę na obowiązujące terminy — powinny zapewnić możliwość spokojnego zapoznania się z projektem oraz wypowiedzenia się.

6.
Będzie spisany i umieszczony na dziale ZK, skonsultowany z innymi, krótki podręcznik praktyki parlamentarnej, służący jako ściągawka prowadzącym obrady, zawierający kwestie nierozstrzygnięte w przepisach, najbardziej formalne, który prowadzący obrady będzie mógł samodzielnie dopasowywać pod siebie,


Prowadzenie obrad może być nieco upierdliwie, ale dla osoby dysponującej minimum chęci nie powinno stanowić problemu. Jeśli jednak nadal będzie zamiar spisania takiego podręcznika, to oferuję się do konsultacji merytorycznej.

7.
Wspólne zgromadzenie parlamentarne: od czasu do czasu dobrym pomysłem może być zorganizowanie wspólnej sesji ZK bądź to z Sejmikiem STS, bądź Sejmem centralnym.


Ciekawy pomysł. Jak to ma w założeniu wyglądać?

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 8 lut 2021, o 13:06
przez Filip I Gryf
Esteladio napisał(a):4.
szybkie rozwiązywanie ew. problemów z dostępem do DP, aby uchwalone akty prawne niezwłocznie były publikowane


Z dostępem do DP nie ma problemu. Po prostu niektórzy mają problem z chęciami do załatwienia sobie dostępu. Bardziej problematyczna jest sama obsługa DP (np. precyzyjna numeracja, uciekanie akapitów)


Nie wiem, czy się dzieje, ale plany na restrukturyzację DP były (choć jak znam życie dużego truchła się nie chce dotykać). Choć nie powiem, że system dziennika praw widziałbym uproszczony ...

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 8 lut 2021, o 20:34
przez Santi Vilarte
@Seweryn właśnie z wiadomościami jest ten problem, że lista odbiorców jest sztywna. Jakiś czas temu wnioskowałem o stworzenie możliwości dodawania i usuwania członków konwersacji - NIA informowała, że dodawanie wkrótce będzie możliwe (muszę się przypomnieć), natomiast że usuwanie byłoby zbyt trudne w implementacji. A szkoda byłoby komuś spamować.

Co do ofert konsultacji - sam myślałem się z tym zwrócić 8-) więc to na dniach.

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 9 lut 2021, o 11:43
przez AFvTD
Santi Vilarte napisał(a):@Seweryn właśnie z wiadomościami jest ten problem, że lista odbiorców jest sztywna. Jakiś czas temu wnioskowałem o stworzenie możliwości dodawania i usuwania członków konwersacji - NIA informowała, że dodawanie wkrótce będzie możliwe (muszę się przypomnieć), natomiast że usuwanie byłoby zbyt trudne w implementacji. A szkoda byłoby komuś spamować.

Co do ofert konsultacji - sam myślałem się z tym zwrócić 8-) więc to na dniach.


Ja tylko skromnie przypomnę, że jest coś takiego jak "Wiadomość do grupy", można ją wysłać do wszystkich obywateli Królestwa Hasselandu. Można też zawnioskować do NIA albo RM (nie mam pewności, który organ jest ku temu właściwy) o utworzenie uprzednio grupy "Członkowie Saviuny", aby nie wysyłać wiadomości do obywateli, którzy nie chcą być członkami Zgromadzenia (jak dobrze pamiętam, prawo przewiduje taką możliwość). Co prawda zauważyłem, że przy każdej zmianie osobowej tworzy się nowy "wątek wiadomościowy", ale ta praktyka była stosowana z tego co pamiętam również w centrali.

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 9 lut 2021, o 12:56
przez Prokrustes
Jakkolwiek rozumiem dążenie do posiadania wygodniejszych narzędzi to myślę, że deficyty mechanizmy grupowych rozmów w DSG nie są kluczowym problemem w organizacji jakiegokolwiek gremium.

Re: Raport SISP 1/2021

PostNapisane: 9 lut 2021, o 14:22
przez Piotr Paweł I
Bardzo ciekawy raport.
Oczywiście, wszystkie te narzędzia do pobudzania członków ZK są dobre, ale problem leży raczej w braku zainteresowania debatami. Nie podejmujemy tematów super ważnych, a co najwyżej ważne - ale też niekoniecznie dotyczące wszystkich.
Ja bym dodatkowo sugerował podejmowanie debat nielegislacyjnych i odpowiednie ich oznaczanie. A pomysł wspólnych obrad z legislaturą StS jest ciekawy. Także z Sejmem; trzeba jednak pamiętać, że ZK ma (przynajmniej w teorii) wielu członków i jest w związku z tym niezbyt "kompatybilna" z Sejmem (jak jest w przypadku StS - nie wiem). Być może do takich wspólnych obrad trzeba wybierać np. komisję stałą Saviuny - w składzie trzyosobowym lub innym, ale niewiele większym.