Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Opis Wielkiej Wony Slavii i Endersasji

Siedziba Teutońskiego Instytutu Historii, instytucji naukowej badającej przeszłość tak Teutonii, jak i całej Sarmacji.

Opis Wielkiej Wony Slavii i Endersasji

Postprzez anglov 31 lip 2020, o 17:38

W ramach Testu Wiedzy Teutońskiej, w tym konkretnym przypadku – na discordzie JKM Maciej II, Król Dreamlandu przygotował krótki opis Wielkiej Wojny Slavii i Endersasji. Choć w większości opiera się na źródłach TIH, wydaje mi się że jest dobrym punktem wyjścia i wartościowym materiałem, toteż chciałem go przedstawić i pozostawić dla potomności:

Wielka Wojna

Słowem wstępu, należałoby wspomnieć o fakcie, iż wydarzenia znane historycznie jako Wielka Wojna Slavii i Enderasji, poprzedzały wieki najróżniejszych mniejszych lub większych konfliktów między dwiema nacjami, nierzadko prowadzących do potyczek zbrojnych, a datowanych nawet od roku 522.

Wojna określona „wielką” trwała z przerwami 108 lat. Między sobą z pewnością walczyli: Książę Enderasji Nemezjusz III Wielki oraz Ugl, władca Slavii. Badaczom nie udało się natomiast ustalić imion i tytułów ich potomków, kontynuujących dzieło zniszczenia swych przodków. Suma summarum, wyszczególniliśmy 5 bitew:
1388r. Oblężenie Ruhnhoff - nierozstrzygnięte
1439r. Bitwa nad rzeką Belheven – przegrana Slavian
1440r. Bitwa pod Srebrnym Rogiem – wygrana Slavian
1443r. Bitwa nad rzeką Merw – przegrana Slavian
1445r. Bitwa pod Sobianką- wygrana Slavian

Najważniejszą i najlepiej opisaną potyczką konfliktu pozostaje oblężenie twierdzy Ruhnhoff, przez historyków określane mianem największego w dziejach historii teutońskiej. W szranki stanęły hordy slaviańskich wojów, liczące sobie ok. 30 tys. ludzi, uzbrojone w najwybitniejsze zdobycze slaviańskiej techniki wojennej, takie jak katapulty, trebusze czy też wieże oblężnicze. Naprzeciw nim stanęły słabo wyszkolone i zorganizowane oddziały pospolitego ruszenia, w liczbie nie większej niż kilkanaście tysięcy chłopów z okolicznych wsi i wiosek. Sam Ruhnhoff był twierdzą umocnioną na modłę XII-wieczną, środkami i z polecenia księcia enderaskiego Wiktora. Książę nie skąpił grosza na uzbrojenie twierdzy we wszelkie nowinki ówczesnej techniki kontroblężniczej - zamek otoczono głęboką fosą, smolnymi rowami, wilczymi dołami. Na murach wyrosło natomiast kilkanaście baszt i wież, gotowych bronić się przed najeźdźcą latami. Surowców do takiej obrony dostarczało wspaniale zabezpieczone podzamcze, które okalało największą na ówczesnych Teutonach osadę.

Rezydując w takiej twierdzy, dumny Nemezjusz III Wielki, nie posłuchał zaleceń swej zdradzieckiej rady i nakazał bronić twierdzy za wszelką cenę. Cała ludność z okręgu 100 km, zastosowała taktykę spalonej ziemi i zbiegła w ciemne i wilgotne mury, do bezpieczeństwa twierdzy. Okrutny los spotkał tych, którzy nie zdążyli uciec, a natrafili na okrutną armię Slavian. „Ostatecznie na przełomie lipca i sierpnia pod murami Runhoffu spotkało się ok. 25 tysięcy wojsk slaviańskich, wraz z potężnymi machinami oblężniczymi i 5 tysięcy słabo wyszkolonych chłopów - żołnierzy w twierdzy.” Barbarzyńscy Slavianie nie zaryzykowali jednak bezpośredniego starcia z Enderasjanami. Wódz Ugl postanowił, że najlepszym przeciwnikiem dla obrońców twierdzy będzie morale i nieuchronny upływ czasu.

Historycy pozostawiają w sferze domysłów, czy istotnie oblężenie Ruhnhoff trwało 100 lat, czy też była to najzwyklejsza pomyłka pisarska. Ostatecznie nie wiadomo także, która strona była wytrwalsza i odniosła ostateczne zwycięstwo. Wielka Wojna pozostanie natomiast, w świetle historycznym, jedynie kolejnym punktem w paśmie setek lat licznych konfliktów Enderazyjsko-Slaviańskich.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Opis Wielkiej Wony Slavii i Endersasji

Postprzez Hetman_Gotfryd 31 lip 2020, o 21:59

Mój pierwszy komentarz to BZDURA nie znoszę kiedy ktoś piszę o rzeczach, o których nie ma pojęcia lub ma nie sprawdzone informacje. Czy nie można było najpierw mnie zapytać a nie tworzyć takie "cudo"
Po nadto mam pytanie do czego im jest potrzebna ta wojna ? i w jakim celu ją zamierzają wykorzystać...

Zgodnie z rejestrem bitw z maja 2013 roku, do którego konsekwentnie nawiązuje się w swoich opracowaniach. Cały cykl Wojny i bitwy stoczone w konflikcie pomiędzy Księstwem Slavii a Królestwem Enderasji w latach 522-1662.

Mianem - Wielkiej Wojny określamy konflikt z okresu 1438-1445.

1438-1445r. Wojna tzw. „Wielka Wojna”
1439r. Bitwa nad rzeką Belheven – przegrana Slavian
1440r. III Bitwa pod Srebrnym Rogiem – wygrana Slavian
1443r. Bitwa nad rzeką Merw – przegrana Slavian
1445r. Bitwa pod Tubus- wygrana Slavian ( tu jest korekta nazwy)

W omawianym okresie władcami byli
Księstwa Slavii
-Lubosław II „Rudy” 1427-1439r.
-Sambor „Młody” 1439-1443r.
Okres rządu rady 1443-1448r.

Królestwa Enderasji
-Racyniusz VI 1436-1447r.

Co do samego zdobycia i oblężenia Ruhnhoff.
I oblężenie Ruhnhoff było w 892 r miasto zostało obronione przed Normanami (ponad rok czasu)
II oblężenie Ruhnhoff w 1471 roku, miasto nie oprało się Slavianom i upadło po 4 m-ca oblężenia
III oblężenie Ruhnhoff w 1537 roku, upadek miasta po 7 m-ca oblężenia tez Slavianie
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Naturegráfa ik Brandiš Mooa
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 31 lip 2020, o 22:10

Mówimy o tym rejestrze: viewtopic.php?f=298&t=10913 ? Jeśli tak, to ta korekta powinna znaleźć się w tamtym miejscu.

Jeśli chodzi o oblężenie Ruhnhoff: źródło mówi o oblężeniu w roku 1388 http://historia.teutonia.one.pl/wojna.html

Źródło mówi też o tych władcach, którzy zostali zawarci w opracowaniu.

Jak zatem wyjaśnisz Gotfrydzie nieścisłości pomiędzy materiałami historycznymi TIHu?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Hetman_Gotfryd 31 lip 2020, o 22:22

Witam
Prezentuję taki Rejestr Bitwy; Nie jest to wersja ostateczna, a raczej bym powiedział wersja próba... Na pewno zostanie stopniowo rozbudowana o kolejne informacje. Jednak od czegoś trzeba zacząć ;)
Opracowanie powstało na podstawie dotychczas opublikowanych danych głownie pocztów władców Slavii i Enderasji Zawiera pewne poprawki które są wprowadzane obecnie w ramach aktualizacji danych w TIH.

Enderasja:
Racyniusz VI 1436-1447r. Ze zmiennym szczęściem, toczył walki z Slavianami w tzw. „Wielką wojnę 1438-1445” W roku 1439 w bitwie nad rzeką Bleheven, pokonał wojska Księstwa a sam Książę Lubosław II Rudy został zabity w trakcie odwrotu. W następnym roku zostaje pokonany w III bitwie pod Srebrnym Rogiem, musi cofnąć się ze swoimi silami na terytorium Królestwa. W latach 1441-1442 wojna zamiera w martwym punkcie. W 1443r. pokonuje w bitwie nad rzeką Merw, armie Slavian a ich książę umiera z powodu poniesionych ran. Niestety w 1445r. zostaje pokonany w bitwie pod Tubus i trafia do niewoli. Zgodził się na zawieszenie broni, a po wypłaceniu okupu, za niego powrócił do Królestwa. Zmarł w osamotnieniu, władze od jakiegoś czasu sparował faktycznie kanclerz- Germanik

Slavia:
Lubosław II „Rudy” 1427-1439r. Okres jego panowania naznaczyły ciągłe spory i waśnie wśród rycerstwa. Tłumienie tych waśni pochłaniało czas i pieniądze; ale najgorsze było to że osłabiało autorytet Księcia. Próbował reformować system podatkowy w Księstwie, niestety nie skutecznie. W 1429r. przyznał wiele nadań miejskich, na południowym zachodzie Slavii. W1435r. zmarł książę Grzemisław pochowano go w kurhanie za miastem. W latach 1438-1445 wybucha „Wielka wojna” doszło do ponownych walk pomiędzy Księstwem a Królestwem; niestety w 1439r. podczas bitwy nad rzeką Bleheven armia Księstwa doznała goryczy porażki. A sam władca został zabity, podczas odwrotu. Nowym władca został syn Sambor .

Sambor „Młody” 1439-1443r. W momencie objęcia władzy ma zaledwie 14 lat, ale werwy i ambicji mu nie bark. W 1440r. udaje mu się zebrać rozproszone oddziały i stoczyć wygraną III bitwę pod Srebrnym Rogiem z przeważającym siłami wroga. W latach 1441-1442 wojna zamiera w martwym punkcie, ale jego armia pozostaje ciągle na terytorium Królestwa. W 1443r. Wojna wybucha z nowa siłą. Zmarł z powodu odniesionych ran podczas bitwy nad rzeką Merw, nie pozostawił po sobie żadnego potomka. Rada prosi o zakończenie walk jednak warunki pokoju są upokarzające, dlatego walki trwają dalej.

Okres rządu rady 1443-1448r.
Rada wyznacza nowego wodza dając mu tytuł Kniazia , w osobie Godzisława. W końcu roku 1445 pokonuje armie Enderasjan w bitwie pod Tubus. A ich król Racyniusz II trafia do niewoli; udaje mu się wynegocjować zawieszenie broni, Wojska Godzisława wycofują się za rzekę Bleheven . Ostatecznie Wielki Wiec w 1444r wybiera na Księcia, siostrzeńca Kniazia Godzisława- Drogomira. Niestety ma on zaledwie 11 lat, wiec zdecydowano poczekać 2 lata, aż osiągnie wiek dojrzały. W tym czasie Rada, ma sprawować władze w jego imieniu. Powoduje to spore niepokoje i nadużycia.

Czemu są różnice, bo nie było mi dane przez tyle lat zrobić nowej strony TIH z nowymi danymi. Tamten opis jest z ponad 15 lat; czy naprawdę uważasz że przez tyle lat nic się nie zmieniło...
Kładę na szali swoje doświadczenie zawodowe i lata praktyki, wiem co mówię - proszę uszanujcie moje zdanie w tej kwestii.
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu

Obrazek
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 31 lip 2020, o 22:31

Zakładam, że jak ktoś (przed Tobą szczególnie) opisywał coś, to raczej praca będzie przez Ciebie zachowana, co najwyżej delikatnie modyfikowana na podstawie „badań”, by dopasować do szerszego kontekstu.

Kurczę no spójność historyczna! Nie chcę tu negować Twoich zasług, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie przykładowo, przed laty coś opisywał Jakob, kaxiu, Konrad czy Kedar, a Ty mówisz że to bzdura, bo Ty masz inny pomysł. Bo są tak samo uprawnieni żeby powiedzieć że to co Ty robisz to bzdura ;)

Kurczę. Pamiętam jak Vladimir był poprawiany, czy to przez Ciebie, czy to przez Kwaziego, że robi coś niespójnie. Kwazi co prawda walczył o to by nie fałszować historii internetowej.

Zatem pytam. DLACZEGO te materiały są Twoim zdaniem nieprawdziwe? Co poszło nie tak, że są KOMPLETNIE inne?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Hetman_Gotfryd 31 lip 2020, o 23:05

Jest późno, a ja jestem zmęczony. A zanosi się na poważną dyskusję. Uważam że zrobiłem to lepiej dokładnie i konkretniej dbają o reali historyczne. Jeśli przyjmiecie że tekst JKM Maciej II jest dobry- to wszystkie opisy bitw i cała dotychczasowa moja praca lidze na marne. Kiedy brałem tą pracę, dostałem zadanie opisać i uporządkować naszą historie przed internetową. I to robię od ponad 10 lat, wydaje mi się że udanie wzbogaciłem naszą historię i zawsze reaguje kiedy ktoś piszę niewłaściwie o naszej przeszłości.
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu

Obrazek
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 1 sie 2020, o 00:20

Nie mówię że teraz. Nie chcę kwestionować tego co Ty robiłeś, ale wydaje mi się… Że poważniejszych materiałów historycznych ze starych czasów jest naprawdę niewiele. I co, powinniśmy je wyrzucić?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Hetman_Gotfryd 1 sie 2020, o 11:53

Nigdy nie wyrzucam starych zapisów. Wykorzystuje je w nowej rozbudowanej narracji. Uzupełniam o całkiem nowe akapity. A w tym konkretnym przypadku moje wątpliwości od samego początku budzi sugerowanie tak długiego oblężenia. Dlatego przerobiłem to na krótszy okres, a samo oblężenie Ruhnhoff wykorzystałem w innej narracji późniejszym okresie czasu.
do tego cały czas się zastanawiam w jakim celu jest im potrzebne to opracowanie?
Kiedy zaczynałem tą pracę ogólnie nas ta historia wyglądała w ten sposób. Że byliśmy w jednym zacofanym ludem z opóźnieniem technologicznym. A ja zrobiłem z nas regionalnego partnera w handlu pomiędzy tymi dwoma wielkimi państwami kropka rozbudował m wewnętrzną narracją nowe akapity, sugerując się ogólną historią obydwu Narodów w których pojawiają się nasze wątki. A nawet kiedy sąsiedzi byli słabi, rośli śmy do roli większego hegemona.
Faktem jest że jednak nie wszystko udało się zamieścić na stronie TIH jest tam sporo niejasności, po części wynikające z tego że traktuje tą stronę jako przejściową. Licząc że pewnego dnia uda się zbudować nową stronę z nowymi danymi w których będzie to wszystko zebrane w jednym miejscu i w jedną jasną ciągłą spójność.
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu

Obrazek
Królestwo Teutonii