Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Symbole narodowe Teutonii

Postprzez Alexander Rose 1 kwi 2020, o 16:24

Szanowni Teutończycy,

przedstawiam Wam opracowanie tematu "Symbole narodowe Teutonii" mojego autorstwa. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub propozycje odnośnie zmian w tekście to proszę śmiało pisać ;)

Flaga

Obecna Flaga Królestwa Teutonii pochodzi z 2004 roku. Składa się ona z niebieskiego pasa przebiegającego od lewego górnego, do prawego dolnego rogu. Na środku pasa a zarazem w centrum flagi umieszczona jest biała gwiazda. Z kolei w prawym górnym i lewym dolnym rogu umieszczone są dwie gwiazdy koloru niebieskiego. Całość umieszczona jest na białym tle. Zastąpiła ona pierwotną flagę Cesarstwa Teutonii, zawierającą niebiesko-czerwoną szachownicę.

Godło i Herby

Godłem Królestwa Teutonii jest wspięty złoty lew, zwrócony w lewą stronę z białym językiem oraz pazurami, noszący koronę. Teutońską Szachownicą jest szachownica złożona z niebieskich i czerwonych kwadratów, gdzie w lewym górnym rogu znajduje się kwadrat czerwony.

Herb Królestwa Teutonii występuje w trzech wersjach: herb mały bez korony, herb mały z koroną i herb wielki.

Herb mały Królestwa Teutonii składa się z Godła na tle Szachownicy, umieszczonego na tarczy rodzaju francuskiego-średniowiecznego. Herb pierwotnie należał do rodu Hergoliena Wielkiego, a w 1673 r. stał się herbem Cesarstwa Teutonii.

Herb mały Królestwa Nowej Teutonii składa się z Godła na jednolitym, niebieskim tle, umieszczonego na tarczy rodzaju francuskiego-średniowiecznego.

Herb wielki Królestwa Teutonii wygląda następująco:
- Po lewej stronie znajduje się herb mały Królestwa Teutonii z Godłem w lustrzanym odbiciu. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem niebieskim,
- Po prawej stronie znajduje się herb mały Królestwa Nowej Teutonii. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem czerwonym,
- na środku umieszczona jest tarcza przeznaczona na herb aktualnie panującego Króla Teutonii, z umieszczoną nad herbem koroną zdobioną kolorem purpurowym (#A0288A). Pod tarczą zawieszony jest Krzyż Wielki Orderu Cesarza Hergoliena Wielkiego.

Barwy Narodowe

Barwami Narodowymi Królestwa Teutonii są kolory: biały (#FFFFFF), niebieski (#004696), czerwony (#D2001E) oraz złoty (#FFC828).

Hymn

Hymnem Królestwa Teutonii jest “Pieśń Banitów”, a jego melodią jest “Pe-al nostru steag e scris Unire”.
Tekst literacki hymnu to:

O, kraju cichy i spokojny,
Skryty wśród lasów, łąk i gór,
O sile Twojej i potędze,
dziś wiernych synów śpiewa chór!
Dumo cesarza Hergoliena,
Tyś jest spełnieniem naszych snów!

Od równin Eltdorf do sangryjskich skał,
Teutonio, kwitnij nam!

Zacni bohaterowie Maja,
Ojczyzna dziś Wam składa cześć!
To przez Was został szlak przetarty,
jak dar swej krwi Teutonii nieść!
My - Lud w dawnych czasach rozdarty,
królewskim berłem złączon znów!

Teutonio, kwitnij nam!

Szlachetny następco Jakoba,
Ze swych sił całych Naród chroń!
Rozumnie władaj tą krainą,
Zawsze nas przed gelloństwem broń!
Pogromco smoka Azmalotha,
na rozkaz Twój stawimy się!

O, królu, panuj nam!
Obrazek
Prefektura Sarmacji
Królestwo Teutonii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Re: Symbole narodowe Teutonii

Postprzez Eugeniusz Maat 1 kwi 2020, o 17:15

Podoba mi się bardzo tekst. Warto dorzucić by zdjęcia, ale nie wiem gdzie ich szukać. Może @AJPiastowski albo @CarmenLaurent mają jakieś w dobrej rozdzielczości.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 1 kwi 2020, o 17:19

Pozwolę sobie na kilka słów komentarza :)

Warto gdzieś zaznaczyć, że obecnie kwestie symboli reguluje ta ustawa: http://prawo.sarmacja.org/akt,8214.html
Widzę, że dane są brane z niej i są one ok :)

Jak coś to (w lekkim bałaganie) – tutaj są wszystkie pliki: http://www.teutonia.one.pl/symbole/ Może się przydać,

Może warto wspomnieć że zarówno Teutońska Szachownica jak i Teutońska Gwiazda są symbolami pomniejszymi KT?

Myślę też, że warto wspomnieć o tym, że jako że członkowie Cesarskiego Rodu ma wyłączne prawo do umieszczania symboli Lwa i Szachownicy (małego herbu Królestwa Teutonii) w herbach osobistych – wynika to z faktu iż pierwotnie należał do rodu Hergolienowego.

Myślę że warto napisać kilka zdań więcej o herbach – o tym że obecny herb powstał po złączeniu Marchii Teutońskiej i Królestwa Nowej Teutonii, dosłownie dwa zdania o tym, skąd się wzięła Nowa Teutonia itp. Informacja o Orderze Cesarza Hergoliena Wielkiego – jako iż znajduje się on w naszym herbie wielkim.

Generalnie jednak błędów merytorycznych nie ma – bardziej po prostu dodatkowe rzeczy które bym widział. Ale ogólnie – świetna robota!
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Eugeniusz Maat 1 kwi 2020, o 17:25

Á propos tego linka http://prawo.sarmacja.org/akt,8214.html
W załączniku 7 napisanie jest „melofia” zamiast melodia.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Postprzez Joanna Izabela 1 kwi 2020, o 17:42

Ja myślę, że to też pora do popisu dla naszego Lorda Lingwisty aby przetłumaczyć hymn na teutoński @EugeniuszMaat
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez AJ Piastowski 1 kwi 2020, o 19:35

Jeśli chodzi o hymn, to kiedyś umieściłem jego tekst w pewnej oprawie graficznej. Link jest tu: https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/9559/12 - może się przyda.
Obrazek
Rada Ministrów
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Alexander Rose 6 kwi 2020, o 13:15

Przedstawiam Wam nową wersję artykułu. Uwzględniłem wszystkie nadesłane propozycje. Zdjęcia symboli, w tym oprawa graficzna hymnu znajdą się w końcowym artykule w GT.

Symbole narodowe Królestwa Teutonii reguluje Ustawa Senatu Królestwa Teutonii nr 2/2016 o symbolach narodowych i świętach Teutończyków.

Godło i Herby

Godłem Królestwa Teutonii jest wspięty złoty lew, zwrócony w lewą stronę, z białym językiem i pazurami, noszący złotą koronę.

Herb Królestwa Teutonii powstał po złączeniu Marchii Teutońskiej i Królestwa Nowej Teutonii. Królestwo Nowej Teutonii było początkowo koloniami Cesarstwa Teutonii, następnie niepodległym państwem założonym przez Łukasza Augusta i cesarza-seniora Jakoba. W 2009 roku ponownie złączyło się z macierzą, obecnie jest rejencją Królestwa Teutonii.

Herb występuje w trzech wersjach: herb mały bez korony, herb mały z koroną i herb wielki. Herb mały składa się z Godła na tle Szachownicy, umieszczonego na tarczy rodzaju francuskiego-średniowiecznego. Herb pierwotnie należał do rodu Hergoliena Wielkiego, a w 1673 roku stał się herbem Cesarstwa Teutonii. Jedynie członkowie Cesarskiego Rodu mają prawo do umieszczania symboli Lwa i Szachownicy w herbach osobistych.

Herb wielki Królestwa Teutonii wygląda następująco:
- Po lewej stronie znajduję się herb mały Królestwa Teutonii z Godłem w lustrzanym odbiciu. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem niebieskim.
- Po prawej stronie znajduje się herb mały Królestwa Nowej Teutonii. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem czerwonym.
- Na środku umieszczona jest tarcza przeznaczona na herb aktualnie panującego Króla Teutonii, z umieszczoną nad herbem koroną, zdobioną kolorem purpurowym (#A0288A). Pod tarczą zawieszony jest Krzyż Wielki Orderu Cesarza Hergoliena Wielkiego. Jest to najwyższe odznaczenie Królestwa Teutonii i jednocześnie najstarszy teutoński order, ustanowiono go na pamiątkę pierwszego władcy Cesarstwa Teutonii.

Flaga

Obecna Flaga Królestwa Teutonii pochodzi z roku 2004. Składa się ona z niebieskiego pasa przebiegającego od lewego górnego, do prawego dolnego rogu. Na środku pasa, a zarazem w centrum flagi umieszczona jest biała gwiazda. Z kolei w prawym górnym i lewym dolnym rogu znajdują się dwie gwiazdy koloru niebieskiego. Obecna flaga zastąpiła pierwotną flagę Cesarstwa Teutonii, zawierającą niebiesko-czerwoną szachownicę.

Pomniejsze symbole narodowe

Pomniejszymi symbolami narodowymi Teutonii są Teutońska Szachownica oraz Teutońska Gwiazda. Teutońska Szachownica to szachownica złożona z niebieskich i czerwonych kwadratów, gdzie w lewym górnym rogu znajduje się kwadrat czerwony. Teutońska Gwiazda natomiast jest pięcioramienną gwiazdą o kolorze niebieskim.

Barwy narodowe

Barwami narodowymi Królestwa Teutonii są kolory: biały (#FFFFFF), niebieski (#004696), czerwony (#D2001E), oraz złoty (#FFC828).

Hymn

Hymnem narodowym Teutonii jest “Pieśń banitów” autorstwa Torkana Ingawaara, a jego melodią jest “Pe-al nostru steag e scris Unire”.
Obrazek
Prefektura Sarmacji
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 6 kwi 2020, o 17:11

z mojej strony wyrażam zgodę na publikacje, nie widzę nieprawidłowości.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 6 kwi 2020, o 20:25

Widzę, że wszystkie moje uwagi zostały wysłuchane. Dziękuję :)
Moim zdaniem jest znacznie lepiej, a co ważniejsze – merytorycznie i rzeczowo. Gratuluję!
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Alexander Rose 7 kwi 2020, o 11:48

Dziękuję za wszelką pomoc i materiały, artykuł trafi jutro do Gazety Teutońskiej :D
Obrazek
Prefektura Sarmacji
Królestwo Teutonii

Powrót do Instytut Kultury Teutońskiej