Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kwestia referendum

Kwestia referendum

Postprzez Piotr Paweł I 18 sty 2020, o 21:38

Wobec obwieszczenia Lorda Szambelana o uznaniu tronu królewskiego Hasselandu za opróżniony
viewtopic.php?f=791&p=321776#p321776
pojawia się kilka kluczowych kwestii.
Lord Szambelan napisał:

W opinii władz Hasselandu obwieszczenie jest ważne i obowiązuje tak długo, jak długo widnieje w DP. Publikacja w dzienniku jest dla niego warunkiem obowiązywania, a złożenie wniosku do TK nie wstrzymuje tego procesu - a przynajmniej nie ma takiej możliwości w KPTK ani Ordynacji wyborczej, nie wspominał też o tym wnioskodawca w swoim piśmie.

I to jest niewątpliwie słuszne. Tron został opróżniony i jest opróżniony. Pytanie brzmi, co się stanie, jeśli TK uzna, że referendum w sprawie opróżnienia tronu (oczywiście - Księstwa Sarmacji, ale zarazem i Królestwa Hasselandu) zostało zarządzone nieprawidłowo? Lord Szambelan posłużył się tu Ordynacją:

Przepis art. 13 pkt 2 Ordynacji daje sądowi możliwość unieważnienia wyborów na skutek protestu wyborczego. Gdyby więc wniosek do TK interpretować jako taki protest oraz zastosować wykładnię językową (polecaną do stosowania w pierwszej kolejności), to aby akt/czynność unieważnić, muszą być one przedtem ważne.

Referendum jest opisane w Ordynacji wyborczej. I faktycznie, unieważnienie referendum może nastąpić w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, w szczególności przy oddawaniu lub zbieraniu głosów. Otóż, po pierwsze, nie wpłynął żaden protest wyborczy. Rozpoznanie przez Trybunał Koronny z urzędu sprawy zgodności postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 30 grudnia 2019 roku ws. zarządzenia referendum nad opróżnieniem tronu książęcego z art. 22 ust. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji w żaden sposób nie jest rozpoznaniem protestu wyborczego. Ewentualne stwierdzenie niezgodności zarządzenia referendum z Konstytucją nie nastąpi więc zgodnie z art. 13 Ordynacji. Skoro tak, nie można referendum unieważnić. Co więcej, z pewnością można stwierdzić, że nie doszło do poważnych nieprawidłowości przy oddawaniu lub zbieraniu głosów.
W przekonaniu Instytutu Neksjalizmu HAN, Trybunał powinien jak najszybciej umorzyć sprawę.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
Minister Spraw Zagranicznych Księstwa Sarmacji
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Powrót do Instytut Neksjalizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości