Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiany w finansach KS

Kulturalne/gospodarcze/sportowe sprawki i nie tylko...

Re: Zmiany w finansach KS

Postprzez Santi Vilarte 13 sty 2020, o 22:35

Pieniądz i usługi pozostają we wzajemnym związku, ale 'kryzys usług' nie istnieje sam z siebie. Nie możemy wprost wpływać na ich poziom, ale możemy pośrednio, właśnie przez zwiększenie subiektywnej wartości pieniądza. Tylko wtedy może on stać się motywatorem, a zwrotnie nakręcić nieco podaż usług. Nie mówię, że to na pewno nastąpi - ale jedyna alternatywa, jaka się na forum pojawia, to nigdy niespełniona tęsknota za Zyriuszem.

Przecież rząd nie jest "tym bogatym". W naszych warunkach rachunek rządu to zbiornik retencyjny, gdzie gromadzi się nadmiar pieniądza, żeby wypuścić go na rynek, gdy naprawdę go potrzeba. Co dały stałe inicjatywy "motywacyjne" rządu w ostatnich miesiącach? Olbrzymia większość tych, co pobrali startowe 10000, znikła bez śladu. Szastanie pieniędzmi - jakkolwiek z dobrych pobudek - nie daje oczekiwanych efektów. Pora, żeby pieniądz stał się dobrem rzadszym i trudniej dostępnym.

Tak się składa, że zrównoważyłem budżet KH m.in. dzięki jako takiej aktywności, więc nie kasujemy subwencji ale gdybyśmy z powrotem wyszli na minus - to z przyjemnością podejmę się polityki budżetowej na porządną skalę. Pożyczanie pieniędzy innym prowincjom, emisja własnych papierów dłużnych czy balans podatkami - i wówczas gwarantuję, że ten LN będzie nadal dostawał te 5000, a ja będę miał parukrotnie większą satysfakcję z tego typu nowych zadań. Kogo to nie bawi, nie musi prowadzić "aktywnego" budżetu u siebie i też jest spoko ;)

Nie poparłbym też likwidacji liberta, bo to z kolei szkodzi innej jego funkcji - jako pieniądz, jest najwygodniejszą miarą wartości dóbr względem siebie. Wygodniej jest ustalić cenę wykonania herbu w lt, niż ustalać stawkę w, powiedzmy, innej grafice, osobno w wątkach, w jakiejś żywności...
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Mer Angemontu
TBC
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
 

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, sport, gospodarka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości