Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Konsultacje społeczne

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Konsultacje społeczne

Postprzez Führanka 10 lip 2019, o 15:09

Szanowni obywatele,

zakładam wątek, w którym pozwolę sobie co jakiś czas przeprowadzać krótkie ankiety dotyczące spraw technicznych, kulturowych jak i ustrojowych. Zależy mi bardzo na opinii całego społeczeństwa, dlatego też proszę o aktywność i chociaż krótkie uzasadnienie swoich odpowiedzi.

Na pierwszy ogień idą:

1. Republika, a tytuły szlacheckie. Czy w ustroju republikańskim waszym zdaniem powinny zostać zniesione? Jeśli nie to w jakiej formie powinny funkcjonować.

2. Lenna, zachować na takich zasadach jak jest teraz czy może utworzyć "okręgi" administracyjne różnych szczebli? Jeśli druga opcja to czy tę urzędy powinny być dożywotnie(w rozumieniu "do rezygnacji") czy kadencyjne?

3. Czy w razie reformy ustrojowej, powinniśmy odpowiednio dostosować symbole narodowe(modyfikacja herbu, zmiana treści hymnu itp.).

/—/ Adrian Maksymilian Józef Alatriste
Król Baridajczyków
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Re: Konsultacje społeczne

Postprzez TAR 10 lip 2019, o 15:41

WKM!

1. Jeśli WKM ma na myśl, zaprzestać nadawania tytułu szlacheckiego, to można to uzgodnić. Ale pozbawić tytułu już absolutnie = nie powinno być, bo to już jest nierepublikańskie. Lex retro non agit, czyli prawo nie działa wstecz.

2. W warunkach mikronacji nie ma przeszkód, żeby w ustroju republikańskim były lenna? I znowu powołuję na Lex retro non agit. Chyba, że ktoś dobrowolne zgodzi się na zmianę lenna na czego innego?

3. Nie widzę potrzeby zmian, herb jest częścią naszej historii. A co do hymnu, zrozumiała jest zmiana, miło byłoby, gdyby nawiązała te do KB.
Teodozjusz Diuk-Baron Azoramath-Arped Obrazek

Kasztelan Królewskiego Miasta Almera
Kapitan KSZ, Dowódca 5 „Żelaznej” Brygady Pancernej
Pan i władca Hrabstwa Dahrim, lennik Królestwa Baridas
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Julian FER 10 lip 2019, o 19:04

WKM,

podzielam powyższą opinię przedstawioną przez Diuka, a kilka słów dodam i od siebie.
Führanka napisał(a):1. Republika, a tytuły szlacheckie. Czy w ustroju republikańskim waszym zdaniem powinny zostać zniesione? Jeśli nie to w jakiej formie powinny funkcjonować.

Ad.1 Fakt, że WKM został wybrany na Króla Baridasu jak dla mnie i zapewne jeszcze kilku innych osób nie jest dowodem na to że Królestwo na zmienić się w Republikę. Społeczeństwo przeanalizowało możliwości i sympatię, a tak wyszło, co nie znaczy, że jak do tej pory nie da się pogodzić monarchii i republiki, bo czemu by nie ;)

Führanka napisał(a):2. Lenna, zachować na takich zasadach jak jest teraz czy może utworzyć "okręgi" administracyjne różnych szczebli? Jeśli druga opcja to czy tę urzędy powinny być dożywotnie(w rozumieniu "do rezygnacji") czy kadencyjne?

Ad. 2 Mamy Kantony, więc można uznać to za okręgi tj. pewną formę podziału administracyjnego kraju. Tych historycznych nazw bym nie zmieniał.

Führanka napisał(a):3. Czy w razie reformy ustrojowej, powinniśmy odpowiednio dostosować symbole narodowe(modyfikacja herbu, zmiana treści hymnu itp.).

Ad. 3 e jestem przeciwny zmianie ustroju nie dodam nic więcej niż JO:
TAR napisał(a):WKM! Nie widzę potrzeby zmian, herb jest częścią naszej historii. A co do hymnu, zrozumiała jest zmiana, miło byłoby, gdyby nawiązała te do KB.

PS: Fajnie, że w ogóle WKM pyta :)

Fare Aryon!
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Führanka 10 lip 2019, o 20:38

1. W sumie jeśli mamy na myśli coś podobnego do Republiki Rzymskiej to może i by się wpisywało w nurt tej myśli, jednak raczej bliższa mojemu pomysłowi jest idea Republik porewolucyjnych(rewolucja francuska, starałem się oddać ducha trochę w moich pismach podczas kampanii wyborczej), a tam już pozbawianie tytułu jest jak najbardziej republikańskie.

Co do zmian, w sumie to dość zabawna sprawa, bo dzięki zapisom w Prawach Kardynalnych mogę wprowadzić taki ustrój jaki mi się podoba. A gdy podkreślałem absolutystyczną formę ustroju, to zapewniano mnie, że tak nie jest.

2. W sumie to nie ma przeszkód, żeby w Republice funkcjonowali, przynajmniej teoretycznie, posiadacze ziemscy. Tutaj chciałbym wypracować jakiś kompromis.

3. Przy zmianie ustroju miałem na myśli raczej kosmetyczne zmiany, typu usunięcie korony z herbu czy modyfikacja treści hymnu. Z tym, jednak chyba i tak trzeba zaczekać do wykrystalizowania się nowych rozwiązań ustrojowych.

Czekam na kolejne opinie!

Julian FER napisał(a):PS: Fajnie, że w ogóle WKM pyta :)

Nie ma za co. :)
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu

Postprzez Yennefer 11 lip 2019, o 08:29

WKM,
Ustosunkuję się do zagadnień wieczorem lub późnym popołudniem, teraz trochę czas mnie nagli, w związku z czym na chwilę obecną nie mogę zrobić zbyt wiele.

Pozdrawiam
(–)YvW
Obrazek(-)Yennefer v-hr. Heach
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez TAR 11 lip 2019, o 16:51

Führanka napisał(a):1. W sumie jeśli mamy na myśli coś podobnego do Republiki Rzymskiej to może i by się wpisywało w nurt tej myśli, jednak raczej bliższa mojemu pomysłowi jest idea Republik porewolucyjnych(rewolucja francuska, starałem się oddać ducha trochę w moich pismach podczas kampanii wyborczej), a tam już pozbawianie tytułu jest jak najbardziej republikańskie.

Republika Oligarchiczna?
A co do pozbawienia niby republikańskie, ale łamie "Lex retro non agit", wiec republika jest niby republiką, a autorytaryzmem a la komunizm.

Führanka napisał(a):3. Przy zmianie ustroju miałem na myśli raczej kosmetyczne zmiany, typu usunięcie korony z herbu czy modyfikacja treści hymnu. Z tym, jednak chyba i tak trzeba zaczekać do wykrystalizowania się nowych rozwiązań ustrojowych.

Zrozumiałe jest pozbawienie korony nad herbem, ale nie koniecznie pozbawienie korony orła.
Teodozjusz Diuk-Baron Azoramath-Arped Obrazek

Kasztelan Królewskiego Miasta Almera
Kapitan KSZ, Dowódca 5 „Żelaznej” Brygady Pancernej
Pan i władca Hrabstwa Dahrim, lennik Królestwa Baridas
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Führanka 12 lip 2019, o 16:38

A co sądzicie o wprowadzeniu systemu dwupartyjnego/dwuklubowego? Mianowicie rozumiem to jako "przymus" zapisania się do jednej z dwóch partii, nawet jeśli nie chce się aktywnie bawić w politykę wewnętrzną. Pozwoliłoby to na nawiązanie współpracy politycznej itd., istnieją teraz "familie" ale jak widać nie funkcjonują one wcale.

Edit: Można by było wprowadzić coś na podobiznę USA, Klub Monarchistyczny - Klub Republikański.
Królestwo Baridasu

Postprzez AG981 12 lip 2019, o 18:22

Ciekawa artenatywa
AG981

Postprzez Januszek vH-P 12 lip 2019, o 18:28

Führanka napisał(a):A co sądzicie o wprowadzeniu systemu dwupartyjnego/dwuklubowego? Mianowicie rozumiem to jako "przymus" zapisania się do jednej z dwóch partii, nawet jeśli nie chce się aktywnie bawić w politykę wewnętrzną. Pozwoliłoby to na nawiązanie współpracy politycznej itd., istnieją teraz "familie" ale jak widać nie funkcjonują one wcale.

Edit: Można by było wprowadzić coś na podobiznę USA, Klub Monarchistyczny - Klub Republikański.

Co do tego jestem za. :D

Führanka napisał(a):1. Republika, a tytuły szlacheckie. Czy w ustroju republikańskim waszym zdaniem powinny zostać zniesione? Jeśli nie to w jakiej formie powinny funkcjonować.

Szczerze dla mnie republika z tytułami szlacheckimi nie pasowała by ze względu na demokracje, równość etc.

Führanka napisał(a):2. Lenna, zachować na takich zasadach jak jest teraz czy może utworzyć "okręgi" administracyjne różnych szczebli? Jeśli druga opcja to czy tę urzędy powinny być dożywotnie(w rozumieniu "do rezygnacji") czy kadencyjne?

Raczej bym lenna zostawił tak jak są, jedynie pomyślałbym nad sposobem pobudzenia lenn do narracji. :-)

Führanka napisał(a):3. Czy w razie reformy ustrojowej, powinniśmy odpowiednio dostosować symbole narodowe(modyfikacja herbu, zmiana treści hymnu itp.).

Przy ewentualnej zmianie należałoby np. jeśli z monarchii na republikę to korony usunąć z symboli a hymn zmodyfikować, by nie było nawiązań do osoby Króla. :D
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
W stopniu Kaprala (czynny),
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez AG981 12 lip 2019, o 20:28

Witam.Niekoniecznie trzeba znosić Monarchię Księstwa Sarmacji.Wystarczy,tylko zmodyfikować Konstytuję i Prawo Księstwa Sarmackiego
AG981

Następna strona

Powrót do Domena Królewska