Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Debata o prawie, narracji i innych reformach

Archiwum Senatu i Rady, zakończone debaty i głosowania.

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Obrazek
Konsulat Sclavinii
N  I  E  C  H      T  R  W  A      O  S  T  A  T  E  C  Z  N  A      K  R  U  C  J  A  T  A

Debata o prawie, narracji i innych reformach

Postprzez SvV 8 lut 2019, o 22:31

Wysoka Izbo,

żeby się nie nudzić w oczekiwaniu na jednoznaczny wynik wyborów na Konsula, proponuję powoli zacząć porządną i ostateczną debatę nad przyszłością Konsulatu. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że demokracja nam stanowczo nie służy i że narracyjna koncepcja betonu i ekologii, OK i Waffen-OK, kwiatangi i jednorożca już się wypaliła. W związku z tym należy przeprowadzić energiczne, gruntowne no i może radykalne zmiany.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to zmienić konstytucję. Mała Konstytucja postawionych jej zadań nie spełnia i przez swoją konstrukcję stwarza nam wyłącznie problemy. Należy jak najszybciej ją zmienić bądź uchwalić nową, która pozwoli na sprawne wprowadzanie zmian. Najlepszym rozwiązaniem będą silne rządy jednostki, mogącej samodzielnie stanowić obowiązujące w Sclavinii ograniczonej jedynie: brakiem możliwości zmiany konstytucji w normalnych warunkach (musimy uwzględnić stany nadzwyczajne), bezpodstawnego pozbawiania obywatelstwa oraz odpowiedzialnością polityczną wobec obywateli. Ponadto powinniśmy zrezygnować z SEGu, wyborów wymagających pomocy NIA i innych aplikacjach, czy serwisach, które stają się problematyczne, gdy brakuje osób mających uprawnienia i wiedzę do jej obsługi. Proponuję też nieco kontrowersyjnie zawiesić Akademię Sclavińską, gdyż tworzy to bezsensowną, wewnętrzną konkurencję z Akademią Polinaukową.

Jeśli chodzi o narrację, to nie widzę sensu odgrzewać starych kotletów. Proponuję się oprzeć na mixie kultur południowosłowiańskich oraz na kulturze francuskiej i staropolskiej. Chciałbym, żebyśmy mieli unikalną nazwę każdego urzędu i organu, specyficzne i odróżniające nas, lecz proste prawo oraz luźną narrację przeplatającą się w każdej dziedzinie. Oczyma wyobraźni widzę honorowanie zasłużonej do tej pory obywateli np. nadawanie orderom ich nazwisk, wybranie orderu, który tylko dany Sclavińczyk może nadać (niezależnie od tego, czy jest, czy go nie ma), specyficzne funkcje honorowe (np. sygnowanie uchwalonej konstytucji, odebranie przysięgi od namiestnika, etc.). Zatem będę postulował zmiany tworzące unikalny klimat i krytykował zmiany upodobniające do innych.

Narracji i samorządu nie tworzy się jednak samotnie, dlatego zapraszam i zachęcam do wzięcia udziału w debacie. Mam nadzieję że przyszły Konsul energicznie się do tego przyłączy.

Debata będzie trwać do momentu ustalenia planów na przyszłość.

(—) Seweryn kaw. Santecki
Marszałek Senatu
(—) Severin von Verwaltung

Obecnie apolityczna jednostka biurokratyczna.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
SvV
Królestwo Hasselandu

Re: Debata o prawie, narracji i innych reformach

Postprzez Marceli 9 lut 2019, o 11:51

Wielce Szanowny Panie Marszałku,
Oświecona Izbo Senatorska

Seweryn napisał(a): Z całą pewnością mogę stwierdzić, że demokracja nam stanowczo nie służy i że narracyjna koncepcja betonu i ekologii, OK i Waffen-OK, kwiatangi i jednorożca już się wypaliła. W związku z tym należy przeprowadzić energiczne, gruntowne no i może radykalne zmiany.

Rządy jednostki aktywnej - jak najbardziej. Oczywiście potrzebujemy zmian i ożywienia Sclavinii. Z rozrzewnieniem wspominam czas sprzed roku, kiedy Sclavinia kwitła i aktywności zazdrościły nam inne samorządy. Z pewnością potrzebujemy nowych katalizatorów aktywności, ale odcinanie się od betonu itd. uważam za ślepą uliczkę. Trzeba to sprawnie wpleść w nową narrację i nie odcinać się od dziedzictwa kulturowego.

Seweryn napisał(a):Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to zmienić konstytucję. Mała Konstytucja postawionych jej zadań nie spełnia i przez swoją konstrukcję stwarza nam wyłącznie problemy. Należy jak najszybciej ją zmienić bądź uchwalić nową, która pozwoli na sprawne wprowadzanie zmian. Najlepszym rozwiązaniem będą silne rządy jednostki, mogącej samodzielnie stanowić obowiązujące w Sclavinii ograniczonej jedynie: brakiem możliwości zmiany konstytucji w normalnych warunkach (musimy uwzględnić stany nadzwyczajne), bezpodstawnego pozbawiania obywatelstwa oraz odpowiedzialnością polityczną wobec obywateli. Ponadto powinniśmy zrezygnować z SEGu, wyborów wymagających pomocy NIA i innych aplikacjach, czy serwisach, które stają się problematyczne, gdy brakuje osób mających uprawnienia i wiedzę do jej obsługi. Proponuję też nieco kontrowersyjnie zawiesić Akademię Sclavińską, gdyż tworzy to bezsensowną, wewnętrzną konkurencję z Akademią Polinaukową.

Szkoda SEGu, bo jest to mimo wszystko interesujący gadżet z punktu widzenia przyszłego mieszkańca, dający pole do aktywności również obecnym mieszkańcom i też dodatkową zabawę. Szkoda tylko, że nie mamy do niego takiego dostępu, który pozwoliłby wykorzystać jego możliwości i na bieżąco administrować funkcjami. Gdybyśmy mieli zaplecze w SIA można byłoby pokusić się o prowadzenie wyborów w SEGu w ramach przerobionej funkcji oceny urzędników. No, ale nie mamy, więc jedynym rozwiązaniem wydaje się odejść od wyborów w jakimkolwiek systemie. Co do Akademii - liczyłem, że po powstaniu Akademii w Bordonii właśnie pojawi się wątek wzajemnej konkurencji pomiędzy uczelniami i to napędzi naukową aktywność. Oczywiście AP nie powstała tylko po to, ale może decyzja o wygaszeniu AS na jakiś czas jest przedwczesna?

Seweryn napisał(a):Proponuję się oprzeć na mixie kultur południowosłowiańskich oraz na kulturze francuskiej i staropolskiej. Chciałbym, żebyśmy mieli unikalną nazwę każdego urzędu i organu, specyficzne i odróżniające nas, lecz proste prawo oraz luźną narrację przeplatającą się w każdej dziedzinie.

Bardzo ciekawe. Czy mógłbym prosić o jakieś przykłady?

Seweryn napisał(a):Oczyma wyobraźni widzę honorowanie zasłużonej do tej pory obywateli np. nadawanie orderom ich nazwisk, wybranie orderu, który tylko dany Sclavińczyk może nadać (niezależnie od tego, czy jest, czy go nie ma), specyficzne funkcje honorowe (np. sygnowanie uchwalonej konstytucji, odebranie przysięgi od namiestnika, etc.). Zatem będę postulował zmiany tworzące unikalny klimat i krytykował zmiany upodobniające do innych.

Tego u nas brakuje, powinniśmy doceniać siebie nawzajem.
Obrazek
Kanton Koronny, Opiekun repliki insygniów książęcych w Bordonii
Sekretarz Koronny na Dworze JKM Piotra III Łukasza
Rektor Akademii Polinaukowej w Bordonii

Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez SvV 9 lut 2019, o 18:04

Z pewnością potrzebujemy nowych katalizatorów aktywności, ale odcinanie się od betonu itd. uważam za ślepą uliczkę. Trzeba to sprawnie wpleść w nową narrację i nie odcinać się od dziedzictwa kulturowego.

Nie widzę powodu do kontynuowania narracji, która jest nudna lub obecnie niezrozumiała. O betonie można napisać artykuł żeby go upamiętnić, ale nie ma co go wylewać, bo znowu w nim ugrzęźniemy. Nastaje potrzeba wprowadzenia czegoś nowego. Ja nie mam pomysłu jak to sprawnie przeformułować, dlatego nie chcę bawić się w nieudolnego dziedzica betonowej idei.

Szkoda SEGu, bo jest to mimo wszystko interesujący gadżet z punktu widzenia przyszłego mieszkańca, dający pole do aktywności również obecnym mieszkańcom i też dodatkową zabawę. Szkoda tylko, że nie mamy do niego takiego dostępu, który pozwoliłby wykorzystać jego możliwości i na bieżąco administrować funkcjami. Gdybyśmy mieli zaplecze w SIA można byłoby pokusić się o prowadzenie wyborów w SEGu w ramach przerobionej funkcji oceny urzędników. No, ale nie mamy, więc jedynym rozwiązaniem wydaje się odejść od wyborów w jakimkolwiek systemie.

Jeśli JKW Helwetyk Romański albo inny magik kodu wróci lub przybędzie do Sclavinii - nie widzę przeszkód do powrotu do SEGu. Na ten moment te wszystkie skrypty tylko utrudniają życie.

Co do Akademii - liczyłem, że po powstaniu Akademii w Bordonii właśnie pojawi się wątek wzajemnej konkurencji pomiędzy uczelniami i to napędzi naukową aktywność. Oczywiście AP nie powstała tylko po to, ale może decyzja o wygaszeniu AS na jakiś czas jest przedwczesna?

Biorąc pod uwagę nikłe zainteresowanie nauką zarówno przez pracowników AS jak i braku chętnych do studiowania, nie chcę przedłużać agonii. Najlepiej jest wspólnie skupić wysiłek na wykonywaniu rzeczywistej pracy naukowej w jednym miejscu albo dać sobie spokój i robić coś luźniejszego. Najistotniejsze jest żeby się działo cokolwiek, a rozdrabnianie aktywności temu nie służy.

Miałem na to pomysł, ale po przemyśleniu, stwierdziłem że to nie przejdzie. Nie ma sensu narzucać wspólnej polityki narracyjnej, dlatego teraz uważam że najlepiej będzie, kiedy każdy będzie robił to co mu się podoba - najlepiej poprzez lenna.

Oczyma wyobraźni widzę honorowanie zasłużonej do tej pory obywateli np. nadawanie orderom ich nazwisk, wybranie orderu, który tylko dany Sclavińczyk może nadać (niezależnie od tego, czy jest, czy go nie ma), specyficzne funkcje honorowe (np. sygnowanie uchwalonej konstytucji, odebranie przysięgi od namiestnika, etc.). Zatem będę postulował zmiany tworzące unikalny klimat i krytykował zmiany upodobniające do innych.

Tego u nas brakuje, powinniśmy doceniać siebie nawzajem.

Zauważyłem wątek o języku prasclavińskim. Tworzenie całej gramatyki to syzyfowa i niepotrzebna praca, ale pomyślałem, że moglibyśmy opracować nazwy organów władzy, zwroty grzecznościowe i podobne (np. "Fare Ayron" w Baridaise) i tytuły honorowe oparte na językach południowosłowiańskich, jednak z zapisem w alfabecie łacińskim.

SvV
Królestwo Hasselandu

Postprzez Marceli 10 lut 2019, o 15:46

Wielce Szanowny Panie Marszałku,
Oświecona Izbo Senatorska,

Seweryn napisał(a):
Z pewnością potrzebujemy nowych katalizatorów aktywności, ale odcinanie się od betonu itd. uważam za ślepą uliczkę. Trzeba to sprawnie wpleść w nową narrację i nie odcinać się od dziedzictwa kulturowego.

Nie widzę powodu do kontynuowania narracji, która jest nudna lub obecnie niezrozumiała. O betonie można napisać artykuł żeby go upamiętnić, ale nie ma co go wylewać, bo znowu w nim ugrzęźniemy. Nastaje potrzeba wprowadzenia czegoś nowego. Ja nie mam pomysłu jak to sprawnie przeformułować, dlatego nie chcę bawić się w nieudolnego dziedzica betonowej idei.

Dla kogo jest niezrozumiała? Chce Poważany zastąpić część sclavińskiego dziedzictwa czym konkretnie? Żebyśmy mogli cokolwiek zmieniać, a raczej najpierw to przedyskutować, musimy wiedzieć o czym mówimy, bo nawet sto niesprecyzowanych pomysłów to wciąż konkretne nic.

Seweryn napisał(a):
Szkoda SEGu, bo jest to mimo wszystko interesujący gadżet z punktu widzenia przyszłego mieszkańca, dający pole do aktywności również obecnym mieszkańcom i też dodatkową zabawę. Szkoda tylko, że nie mamy do niego takiego dostępu, który pozwoliłby wykorzystać jego możliwości i na bieżąco administrować funkcjami. Gdybyśmy mieli zaplecze w SIA można byłoby pokusić się o prowadzenie wyborów w SEGu w ramach przerobionej funkcji oceny urzędników. No, ale nie mamy, więc jedynym rozwiązaniem wydaje się odejść od wyborów w jakimkolwiek systemie.

Jeśli JKW Helwetyk Romański albo inny magik kodu wróci lub przybędzie do Sclavinii - nie widzę przeszkód do powrotu do SEGu. Na ten moment te wszystkie skrypty tylko utrudniają życie.

Z tego co zauważyłem działki są dodawane do SEGu, co daje nam nie tylko pole do dodatkowej aktywności, ale i wpływy liberta. A co z umową o przystąpieniu Starosarmacji do Systemu Ewidencji Gruntów?

Seweryn napisał(a):
Co do Akademii - liczyłem, że po powstaniu Akademii w Bordonii właśnie pojawi się wątek wzajemnej konkurencji pomiędzy uczelniami i to napędzi naukową aktywność. Oczywiście AP nie powstała tylko po to, ale może decyzja o wygaszeniu AS na jakiś czas jest przedwczesna?

Biorąc pod uwagę nikłe zainteresowanie nauką zarówno przez pracowników AS jak i braku chętnych do studiowania, nie chcę przedłużać agonii. Najlepiej jest wspólnie skupić wysiłek na wykonywaniu rzeczywistej pracy naukowej w jednym miejscu albo dać sobie spokój i robić coś luźniejszego. Najistotniejsze jest żeby się działo cokolwiek, a rozdrabnianie aktywności temu nie służy.

Czym jest rzeczywista praca naukowa?

Seweryn napisał(a):

Miałem na to pomysł, ale po przemyśleniu, stwierdziłem że to nie przejdzie. Nie ma sensu narzucać wspólnej polityki narracyjnej, dlatego teraz uważam że najlepiej będzie, kiedy każdy będzie robił to co mu się podoba - najlepiej poprzez lenna.

Kolejny pomysł, który nie doczekał się sprecyzowania. Dlaczego akurat lenna? A co jeśli za 2-3 miesiące pojawi się boom na AS, w której aktywność jak wszędzie jest skokowa?

Seweryn napisał(a):Zauważyłem wątek o języku prasclavińskim. Tworzenie całej gramatyki to syzyfowa i niepotrzebna praca,

Co według Poważanego jest pracą potrzebną? Jaka aktywność byłaby przez Was oceniona jako dobra, bardzo dobra? I przede wszystkim czym osobiście możecie się pochwalić?
Obrazek

Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez SvV 10 lut 2019, o 16:23

MarceliDeBO napisał(a):
Dla kogo jest niezrozumiała? Chce Poważany zastąpić część sclavińskiego dziedzictwa czym konkretnie? Żebyśmy mogli cokolwiek zmieniać, a raczej najpierw to przedyskutować, musimy wiedzieć o czym mówimy, bo nawet sto niesprecyzowanych pomysłów to wciąż konkretne nic.

Czym konkretnie chciałbym zastąpić? Swobodą. W Konsulacie i tak występuje tendencja do robienia wszystkiego po swojemu, co wyraża się w tym, że Wielmożny skupia się na Bordonii, JO Diuk Tomović na Slavonii, JO Diuczessa Rihanna woli działalność publicystyczną. Narracji z przed 2/3 lat nie kontynuuje nikt. Sam nie mam ciekawego pomysłu, dlatego mam nadzieję, że może się coś wykształci w ramach rozwoju lenn.

Z tego co zauważyłem działki są dodawane do SEGu, co daje nam nie tylko pole do dodatkowej aktywności, ale i wpływy liberta. A co z umową o przystąpieniu Starosarmacji do Systemu Ewidencji Gruntów?

Liberty nie są do niczego potrzebne. Można wypłacać jakieś pensje/nagrody, ale nie ma i tak co z nimi robić. Nie zauważyłem pozytywnego efektu SEGu na aktywność, poza większą ilością postów wynikającą z wniosków o grunt, uwagami do nich i realizacją. Nie ma żadnych sankcji za niewykonywanie umowy, dlatego się o to nie obawiam.

Czym jest rzeczywista praca naukowa?

Taka, która prowadzi do wydania artykułu, nie zaś do biurokracji uczelnianej w postaci układania planów miesięcznych, które prawie nigdy nie są realizowane, wypłat pensji, kiedy spora część zatrudnionych pracowników nic nie robi, ofert studiów, kiedy nie ma kto ich prowadzić itd. Parę artykułów wydać się udało, jednak działalność AS sprowadza się do wspomnianej biurokracji. Jeśli ma tutaj być nauka stricte-naukowa, to jedna i oparta na rozsądnych zasadach i pragmatyzmie.

Kolejny pomysł, który nie doczekał się sprecyzowania. Dlaczego akurat lenna? A co jeśli za 2-3 miesiące pojawi się boom na AS, w której aktywność jak wszędzie jest skokowa?

Odpowiedź ws. lenn wyraziłem w 1 akapicie. Bądźmy realistami - boom nie nastąpi.

Zauważyłem wątek o języku prasclavińskim. Tworzenie całej gramatyki to syzyfowa i niepotrzebna praca,
Co według Poważanego jest pracą potrzebną? Jaka aktywność byłaby przez Was oceniona jako dobra, bardzo dobra? I przede wszystkim czym osobiście możecie się pochwalić?

Pracą potrzebną jest ta, którą wykonujemy realnie, żeby mieć na życie. Tutaj jak coś robimy, to dla satysfakcji i dla wspólnej zabawy. Ja sobie nie wyobrażam, że będziemy pisać do siebie w wymyślonym języku. Tutaj na wypowiedź nawet w pilnych i istotnych kwestiach, w języku naturalnym, używanym na co dzień czeka się czasem dość długo. Co by było w sytuacji, gdybyśmy mieli używać nowego, sztucznego języka ? Stworzenie i opanowanie tego przez wszystkich zajęło by kilka lat, dlatego, według mnie się nie opłaca. Przykłady widać w Baridasie i w Teutonii. Napracowano się nad gramatyką, a efekt jest taki, że w Baridasie przyjęło się raptem "Fare Ayron", a w Teutonii zapisano parę nazw własnych poszczególnych organów lub miejsc publicznych w języku teutońskim. Czy to poszło na marne? Trudno ocenić. Na pewno jednak nie jest to regularnie stosowane, dlatego nie chcę nikogo narażać na niepotrzebną pracę. Jak już się bawić w język wirtualny, to można opracować parę pozdrowień, nazwy organów państwowych - to jeszcze może się przyjąć.

SvV
Królestwo Hasselandu

Postprzez Marceli 10 lut 2019, o 16:41

To jest język prasclaviński i nie dla używania go badam, tak jak badano realny praindoeuropejski czy SCS. :roll:

I nie narażacie mnie na nic, nie bójcie się. Gdybym nie chciał go badać to bym go nie badał.
Obrazek

Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Rihanna 10 lut 2019, o 20:35

Jutro wypowiem się w tym temacie :)
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Ludwik Tomović 10 lut 2019, o 20:35

Co do tych specyficznych nazw, czemu nie, mogę podrzucić parę propozycji.

Można by jeszcze wprowadzić taki system, gdzie siła głosu w naszym Senacie odpowiadałaby wynikowi wyborczemu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

/-/
dr net. mat Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Prezes SFSP
Trener LKS-NK Troyanowitze Krasnystok
Były Naczelnik Krasnegostoku
Były trener FC San Silvestro, LKS Krasnystok i Wielonarodowej Kadry Sclavinii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez SvV 11 lut 2019, o 13:45

Rihanna napisał(a):Jutro wypowiem się w tym temacie :)

Zatem czekamy.

Co do tych specyficznych nazw, czemu nie, mogę podrzucić parę propozycji.

Nazwy lepiej zostawić na koniec. Ogólne założenia ustrojowe trzeba wypracować.

Można by jeszcze wprowadzić taki system, gdzie siła głosu w naszym Senacie odpowiadałaby wynikowi wyborczemu.

Jestem przeciw jakimkolwiek wyborom innym niż wybór Konsula, czy też (jeśli zmienimy nazwę) namiestnika Sclavinii. Demokracja nam niespecjalnie służy. Często jest w Sclavinii problem z aktywnością poprzez brak chęci lub brak czasu. Preferowałbym przejść na model, gdzie wystarczy obywatelstwo do posiadania wpływu na politykę.

Według mojej wizji, najlepiej będzie jeśli władzę ustawodawczą (dekrety lub inne akty z mocą ustawy) i wykonawczą będzie sprawować jedna osoba.

Jako zabezpieczenia proponuję:

1) konieczność odpowiedzi na interpelacje (czyli obywatel będzie mógł zasygnalizować, upomnieć rządzącego, że robi źle lub o coś poprosić) w ciągu 14 dni pod rygorem utraty urzędu

2) weto obywatelskie - po prostu uchylenie dekretu, jakby prowadził do dyktatury albo wprowadzał coś głupiego

3) możliwość odwołania w przypadku nieaktywności

Na ten moment byłoby to rozwiązanie optymalne. Jak się wszystkim zachce aktywnie działać, to można przemyśleć demokrację, ale opartą na mniej skomplikowanej biurokracji.

SvV
Królestwo Hasselandu

Postprzez Rihanna 11 lut 2019, o 23:11

Najmocniej przepraszam, ale wypowiedź przesuwam na jutro. Najpewniej w okolicy południa.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Następna strona

Powrót do Archiwum