Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o zmienie ustawy o finansach publicznych

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Projekt ustawy o zmienie ustawy o finansach publicznych

Postprzez Konrad Jakub 13 sty 2019, o 21:44

1) w kwestii obowiązków MFiG nadal uważam, że istnienie odrębnego urzędu do obsługi przelewów jest zbędne.

2) jeżeli chodzi o rozpatrywanie ustawy pod kątem "czy komuś zaszkodzi?" to pragnę zauważyć, że właśnie takie rozważania poczyniłem. O tym niżej.

3) nie bez powodu użyłem słowa "trupy" w stosunku do obywateli nieaktywnych. A to dlatego, że poprzez trupa rozumiem osobę, która trwale/na bardzo długi czas opuściła Sarmację. Nie równam tego ze słowem "nieaktywność", gdyż nie można przesadzać w drugą stronę — jeżeli ktoś ma na koncie liberty, to najwidoczniej je zarobił. Jeżeli mamy ściągać wysokie daniny od jednych, a drugich zostawiać w spokoju — tylko dlatego, że tych pierwszych nie ma, to jest to po prostu niesprawiedliwe. Każdego dopada real, 3/4 osób w KS grają skokowo i na raty — są kilka miesięcy, a potem drugie tyle ich nie ma.

Postulowanie robienia żniw w ich portfelach jest równie niedorzeczne, jak pomysł zabierania nieaktywnym tytułów arystokratycznych. To, co mają, to nagroda za to co robili wcześniej. Jeżeli mamy nękać osoby których nie ma, to jest to niczym wymierzanie im kary za to, że mieli czelność zrobić sobie dłuższą przerwę. Dlatego przechylenie balansu opodatkowania w stronę nieaktywnych — owszem, nękanie oczywistych trupów — czemu nie. Ale polowanie na tych, których akurat czasowo nie ma, jest zwyczajnie niesprawiedliwe.

No i też jest bez sensu. Jeżeli opodatkujemy osobę aktywną, to skoro jest aktywna, ma szansę zarobić. Jej majątek się regeneruje, obciążenia podatkowe w jakimś stopniu zachęcają do ich równoważenia czy odbudowania portfela. Jeżeli już na siłę sztucznie wymuszamy obieg, to niech to będzie faktycznie obieg. Ma on to do siebie, że "obiega" właśnie. Można się tutaj posłużyć grafiką ilustrującą żakom na uniwerkach, jak wygląda obieg pieniądza w realu. Jeżeli zdzieramy pieniądze od nieaktywnych, to to nie jest żaden obieg tylko jednostronne pompowanie. Bierzemy od nich kasę i tutaj kółko się zamyka. Z tym, że to nawet nie kółko tylko prosty wektor. Z drugiej strony odcinamy zaś gałęzie aktywne — bo aktywnych wyłączamy z opodatkowania.

Jeżeli już chcemy się bawić w sarmackich Keynesów, to niech to będzie robione z konsekwencją, bez przeczenia samym sobie. Ma być niby obieg, coś tam próbujemy żeby kasa się obracała na linii państwo <-> obywatele, ale takimi działaniami nie tworzymy obiegu tylko maszynkę do zarabiania pieniędzy. Jeżeli wysokie podatki mają zachęcić do aktywności zarobkowej, to uwaga — trupa to do niczego nie zachęca, a aktywnego tym bardziej. Jedyne co to powoduje, to pewien rodzaj inflacji spowodowanej nadmierną płynnością finansową rządu. Fakt pierwszy — nadmierna płynność wbrew pozorom jest szkodliwa. Fakt drugi — inflacja nie powoduje siłą rzeczy wzrostu wartości liberta; nie sprawi, że gospodarka będzie bardziej sexy i będziemy więcej robić, żeby zarobić.

4) ustawa ustawą — normalnie bym nawet przymknął oko, chociażby z racji tego, że ani wielkiej rewolucji, ani pogorszenia nie przyniesie. Mało szkodliwy akt, bardziej z gatunku legi-biegunki która ma wartość pustego arkusza papieru; jak wspomniano wcześniej — może nie ma pożytku, ale szkody też nie.

Nie o to jednak chodzi. Kampania elekcyjna panującego nam erpatre (który oby żył wiecznie), miała rzekomo walczyć z takim sposobem rozwiązywania problemów. Był to niejako bunt przeciwko dotychczasowym, drewnianym sposobom walki z niżem demograficznym i aktywnościowym. Miało nie być skrobania po papierach, ale nowatorskie podejście. Robota, pisanie systemu i takie tam rodzynki.

Obecny jednak projekt jest całkowitym zaprzeczeniem powyższego. Jest to kolejna odsłona sarmackiej telenoweli naprawy państwa via Dziennik Praw, podwyższania czy obniżania podatków, produkowania buraczanych debat i wzajemnego smyrania się atrybutami męskości (co widać w powyższej debacie, gdzie krytycyzm jest symboliczny i panuje sielska atmosfera naprawy rzeczypospolitej kałamarzem i stalówką).

Elekcję przegrałem, jako kreowany zewsząd zwolennik właśnie takich (dziennikoprawych) metod działania. Alternatywą dla mojej gęby miało być zbawienie iście nadprzyrodzone, co porażające. No i tego właśnie nie widać. Pisałem, że dla mnie to kiełbasa wyborcza która nie przyniesie za sobą zbyt wiele zmian. Pisałem jednocześnie, że naprawdę chciałbym się pomylić. I nadal nie mam dowodu na swoją głupotę w tej materii. JKMość preferował kampanię w stylu wsadzania kija w mrowisko i prowokowania do działania przeciwnika metodą buta na ryj. Po zakończonym okresie karencji i prawie trzecim miesiącu panowania, możemy chyba pomału patrzeć na efekty. Nie chodzi o to, żeby pokazać linie kodu które został już napisane, bo nie o to chodzi. Z drugiej jednak strony, jeżeli pierwszym widocznym efektem "zmiany podejścia" jest przedstawienie projektu ustawy który jest… jeszcze mocniejszą adaptacją tegoż właśnie podejścia, z pomysłami zaczerpniętymi rodem od wspomnianego wcześniej Pawła Platy, no to chyba można tego buta tutaj użyć — czyli wysilić się na większy krytycyzm w stosunku do ustawy, której spodziewałbym się od kolegów z kilkumiesięcznym stażem w Sarmacji i pierwszą kadencją w Sejmie, a nie zbawcy który przyjechał na kwadrydze niczym Pompejusz Wielki po zdobyciu Judei. Obietnice były wielkie, więc jeżeli ktoś mimo deklaracji że zrobi inaczej, robi tak samo takimi ustawami, to trochę niepokojące. Miały być gruszki na wierzbie, więc stojąc pod tą wierzbą płaczącą i widząc, jak Książę wiesza na niej styropianowe jabłka, płaczę równie mocno jak owa wierzba.
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu i Polski, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, wielki książę litewski etc. etc.

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Zombiakov 13 sty 2019, o 22:26

Konrad Jakub napisał(a):1) w kwestii obowiązków MFiG nadal uważam, że istnienie odrębnego urzędu do obsługi przelewów jest zbędne.

Oczywiście WKW ma prawo podnosić takie twierdzenie. Ja natomiast uważam, że obszar jest na tyle rozbudowany, że zasługuje na włożenie większego wysiłku dedykowanego Ministra. Choć by żeby miał kto czasem ładne wykresy pokazać jak się mają finanse. Można konsekwentnie umniejszać sens istnienia MFiG podobnie jak i istnienia np. ambasadorów. Jestem przekonany, że potrzeba istnienia ministerstwa wynika bardziej z tego co dany Minister wniesie w całościowy obraz funkcjonowania Księstwa niż z ułomnych prerogatyw.

Nie o to jednak chodzi. Kampania elekcyjna panującego nam erpatre (który oby żył wiecznie), miała rzekomo walczyć z takim sposobem rozwiązywania problemów. Był to niejako bunt przeciwko dotychczasowym, drewnianym sposobom walki z niżem demograficznym i aktywnościowym. Miało nie być skrobania po papierach, ale nowatorskie podejście. Robota, pisanie systemu i takie tam rodzynki.

Mam wrażenie, że doszło tu do jakiejś nadinterpretacji uzasadnienia projektu. Nie odebrałem wrażenia jakoby JKM deklarował, że projekt ten ma w sposób znaczący wpłynąć na kondycję Księstwa. Pojawiła się wzmianka o "promowaniu aktywności" ale nikt przy zdrowych zmysłach nie broniłby tezy, że wyzerowanie podatku ma duże znaczenie dla demografii czy "nie popadania w realiozę".
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Rada Ministrów

Postprzez Zombiakov 13 sty 2019, o 22:36

AFvTD napisał(a):Kolejna wątpliwość dotycząca zniesienia podatków dla aktywnych - czy Rada Ministrów będzie w stanie utrzymać płynność finansową?

Wykonałem obliczenia dla dzisiejszego prognozowanego poboru podatków i wyszło mi na to, że od aktywnych pobierzemy około:

osoby: 7774.93
instytucje: 4151.76
prowincje: 3445.59

Od nieaktywnych pobierzemy przy stawce 0,2%

osoby: 16658.89
instytucje: 2881.10

Na obecną więc chwilę, działając w ramach przyjętej konwencji, wzrost podatku od nieaktywnych z nawiązką zrównoważy wyzerowanie podatku od aktywnych i prowincji.

Wyliczenia są dość wstępne. Jutro będę mógł zweryfikować na podstawie pobranych podatków czy nie ma w nich większej dziury.

Brak podatków może i będzie dobrym motywatorem do aktywności, ale skąd mamy pewność, że będzie to wartościowa aktywność, a nie Zyriuszowe "pracuje"?

Jeżeli obniżenie podatku będzie zachętą do tego żeby codziennie wejść na forum i napisać "pracuję" ... to myślę, że byłby to sukces którego się raczej nie spodziewamy. Posiadanie takiego magnesu sprawiającego, że ludzie odwiedzą forum i być może czytając aktualne wydarzenia zmotywują się do czegoś więcej, byłoby cudowne. Ale nie obawiałbym się takiego efektu.
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Rada Ministrów

Postprzez Konrad Jakub 13 sty 2019, o 22:43

Nie musi to być od razu deklaracja poprawy naszej sytuacji demograficznej. Zwracam uwagę, że Książę miał się zająć prawdziwymi problemami, a nie marnowaniem czasu i pisaniem ustaw, które nie zmieniają niczego - jak to postulował w elekcji. Rozwiązania tych prawdziwych problemów jeszcze nie ma, za to marnowanie czasu - check.
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu i Polski, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, wielki książę litewski etc. etc.

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr III Łukasz 14 sty 2019, o 11:31

Wasza Królewska Wysokość,
Panie Marszałku,
Panowie Posłowie.

Zapewniam, że dwór i książę zajmują się znacznie pilniejszymi i poważniejszymi problemami Księstwa Sarmacji niż Ustawa o finansach. W toku prowadzonych prac (zarówno programistycznych, jak i rozmów z potencjalnymi "inwestorami" intelektualnymi, tj. osobami, które mogą w ten czy inny sposób pomóc) pojawiał się ważki problem, z którym się całkowicie zgadzam.

Karani podatkiem dziennym byliby aktywni twórcy aplikacji. Weźmy taką giełdę. Na giełdę wpłaca się pieniądze, licząc na jakiś tam zysk. Zysk, jeżeli byłby wygenerowany, to bardzo fajnie. Gorzej, jak codziennie zjada go podatek. I to jest realny problem, który chciałem rozwiązać.

Niejako przy okazji, pojawiły się inne rozwiązania, które też chciałbym wprowadzić.

Cieszę się, że Wasza Królewska Wysokość zechciał napisać parę długich akapitów na temat jednego zdania w uzasadnieniu. Nieco rozczarowuję, że pominął resztę uzasadnienia, też na parę akapitów. Mówi się trudno, każdy skupia się na tym, na czym chce.

Jednakże proszę przyjąć do wiadomości moje oświadczenie - nie traktuję tego projektu, jako receptę na aktywność. Traktuję ten projekt, jako porządkowanie pewnych spraw przed właściwym startem systemu gospodarczego.

Wydaje mi się, co prawda, że nazwanie tego "legi-biegunką", jak to raczył Wasza Królewska Wysokość zrobić, jest nieco na wyrost - pierwszy to projekt, nie wiadomo nawet kiedy będzie drugi, ciężko o średnią, lekką przesadą. Ale kimże jesteśmy, aby nie przesadzać. Napisałbym, że dobry żart, tymfa wart, ale chyba to żart nie był.

(—) Piotr III Łukasz
Książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Trybunał Koronny

Postprzez piwniczak 14 sty 2019, o 20:15

Projekt w postaci z wniosku inicjalnego jest wykonalny w terminie do 2 tygodni od przekazania go do wykonania.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez anglov 14 sty 2019, o 21:37

Zombiakov napisał(a):Dorzuciłbym natomiast do projektu poprawkę sprzątającą. W mojej ocenie poniższy zapis stracił związek ze wskazywanym fragmentem ustawy i odnosi się do dawniej obowiązującego podatku od miejscowości o stałej kwocie.

Art. 6
Skreśla się art. 19 ust. 3 o treści "Ukrywa się w systemie gospodarczym oraz uniemożliwia się osiedlanie w miejscowości, z rachunku której nie było możliwe pobranie podatku, o którym mowa w art. 1 ust. 3."

Czy mam powyższe traktować jako zgłoszenie poprawki przez Pana Posla? Jeśli tak, przypominam, iż na podstawie art. 5. ust. 6 Regulaminu Sejmu, należy do takowej załączyć osobną opinię Naczelnej Izby Architektury.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 14 sty 2019, o 23:08

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

z przykrością jestem zmuszony złożyć wniosek o odrzucenie projektu w całości.

Przyczyną tego wniosku jest mój absolutny brak poparcia dla projektu pod względem społecznym, jak i ze względu na negatywny wpływ na samorządy.

Wobec powyższego pozwolę sobie odnieść się do projektu punkt po punkcie:

1. Nie jest w interesie Księstwa w dalszym stopniu zniechęcać do powrotu do aktywności osoby, które są aktywne doraźnie, bądź z różnych względów nie wypowiadają się tak aktywnie jak inni. Zabierając coraz większe kwoty, odbierając coraz więcej przywilejów jedynie zniechęcamy do powrotów do większej aktywności, a spowodowane niekiedy ważnymi wydarzeniami nieobecności, coraz bardziej uniemożliwiają powroty do normalnej egzystencji w Księstwie.

2. Choć zgadzam się z postulatem zniesienia podatku od prowincji, które wykonują zadania użyteczne społecznie i są instytucjami zaufania publicznego, w zupełności nie mogę zgodzić się z całkowitą rezygnacją z podatków nakładanych nawet na aktywnych obywateli Księstwa. W połączeniu z p. 1 – zdecydowanie bardziej opłacalnym społecznie jest pobieranie podatku od osób aktywnych niż zwiększenie tego od nieaktywnych.

3. O ile nie miałbym nic przeciwko zwiększeniu podatku zasilającego bezpośrednio Dwór Książęcy, nie mogę go poprzeć w sytuacji, gdy nie jest to w żaden sposób uzasadnione jeśli chodzi o potrzeby i cele Dworu, a uzasadnienie dotyczy obciążenie podatnika. Te z kolei każdy z nas jest w stanie sobie swobodnie policzyć, zaś potrzeby Dworu nie są nam znane.

4. Zwiększenie opłaty za miejscowości w momencie, gdy samorządy nie posiadają ich wszystkich w systemie informatycznym, ze względu na dopiero niedawno usunięty mechanizm kwarantanny, ograniczający możliwość posiadania tychże w systemie jest zdecydowanie złym posunięciem. Dla przykładu – Teutonia posiada w systemie zarejestrowane wyłącznie Srebrny Róg, Złoty Gród, Ruhnhoff i Auterrę. Ze względu na mechanizmy i możliwości nie byliśmy w stanie odzwierciedlić w systemie chociażby Zielnyboru, Margon czy Eltdorfu. Ze względu na wysokie ceny miejscowości i niegdysiejszą grabież naszego majątku, pod przykrywką podatku, pewnie jeszcze przez długi czas nie będziemy ich mieć. W takiej sytuacji podnoszenie opłaty za miejscowości, które i tak są niezwykle rzadko tworzone, jest niedorzeczna.

5. O ile nie mam tu podejrzeń o jakąkolwiek nieuczciwą ocenę Waszej Książęcej Mości, jestem przekonany, że pozostawienie decyzji o wartościowości inicjatyw i na tej podstawie – ulg podatkowych, jednoosobowemu organowi, nie jest dobrym pomysłem. Całkiem niedawno mieliśmy okazję poznać, jak szybko takie rozwiązania skończyć się mogą argumentami „bo prawo mi tak pozwala”. Proszę nie zrozumieć mnie źle - o ile nie podejrzewam o takie postępowanie Was, nie tworzymy prawa pod konkretnego monarchę. O ile zrezygnowanie z wpływu dla Dworu powinno być prawem Księcia, o tyle zupełnie nie zgadzam się z kwestią obniżenia wpływu dla Rady Ministrów.

Ponadto – w dużej mierze zgadzam się z argumentami gospodarczo-społecznymi JKM Konrada Jakuba. Nie jestem w stanie zrozumieć po co w tej dyskusji został poruszony temat elekcji oraz obietnic systemowych Księcia. Słowa dotyczące tematu ustawy utwierdzają mnie jednak w przekonaniu o słuszności postawionego przeze mnie wniosku.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 14 sty 2019, o 23:26

Jeszcze w kwestii proceduralnej – w związku z pozytywną opinią Naczelnej Izby Architektury o wykonalności projektu, na podstawie art. 4 ust. 7 zmodyfikowałem projekt, uwzględniając ramy czasowe nakreślone przez Diuka-Radcę Krzysztofa Czuguł-Chana.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Konrad Jakub 15 sty 2019, o 01:42

W związku z brakiem odpowiedzi ze strony wnioskodawcy na pytania które postawiłem, utwierdzam się w przekonaniu iż w kwestiach, jak to wyżej ujęto, społeczno-gospodarczych, mam jednak rację.

Legibiegunką projekt ten nazwałem nie w nawiązaniu do konkretnego autora, ale do tendencji w Sarmacji. JKMość może i wypuścił dopiero pierwszy projekt, ale projekt ten dokłada do rwącego potoku prawodawstwa, które kombinuje jak koń pod górę i nie zmienia niczego, poza dodawaniem bałaganu. Biegunka określa tutaj legislację Sarmacji jako państwa, nie działania konkretnej osoby.

Dla ciekawskich — nawiązania do elekcji wzięły się z promowanej swego czasu metody mobilizacji do działania, w samych szczytnych celach. Tzw. "wchodzenie na odcisk". Cytat dosłowny. Nie pod moimi auspicjami powstało założenie, że żeby zrobić coś pozytywnego w Sarmacji, cel może uświęcać środki i można używać chwytów wątpliwej jakości.
Konrad Jakub

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad Sejmu