Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Wykład] Konrad Čech - Czeski A do Z

Moderatorzy: Uniwersytet Bialeński - Kadra, Republika Bialeńska: władze, Uniwersytet Bialeński - Rektor

[Wykład] Konrad Čech - Czeski A do Z

Postprzez Hewret 8 gru 2018, o 19:28

17 lutego 2018 r.
https://bialenia.sarmacja.org/spoleczno ... -9005.html

Ahoj!
V tej práce představím Vám moji metodu, ktera pomůže vam seznámit se trochu s českým jazykiem. Pojďme k pointě!

Jak zacząć?
Dobrym sposobem na początek jest wystartować od nauki rozmówek. Jest to najprostsza metoda i myślę, že bardzo dužo osób zaczynających swoją przygodę z jakimkolwiek juž językiem obcym zaczyna właśnie od tego. Pozwoli nam się ona nieco zaznajomić z językiem no i przede wszystkim odblokuje nas na ludzi, bo dysponując nawet tak niewielkim zasobem zdań, spokojnie będziemy się w stanie porozumieć, dogadać na najprostsze tematy czy też nawet spytać chociažby o głupią godzinę (co w dzisiejszych czasach jest juž raczej rzadko spotykane). Ktoś može teraz spytać "No, ale zaraz, chwila moment! Co z nauką słówek w takim razie? W internecie znajdziemy przeciež mnóstwo materiałów takich jak "1000 najprzydatniejszych słów w języku XYZ". Odpowiadam - to dość kiepski pomysł w przypadku "świežynek" i szczerze mówiąc odradzam to wszystkim amatorom. Co z tego, že będziecie znali te tysiąc słów typu "tygrys, koń, samochód, czas" etc. skoro nie będziecie potrafili utworzyć nawet najprostszego zdania? Sposób ten jest dobry, ale tylko gdy mamy już opanowane "jakieś tam" podstawy. Poza tym, no nie oszukujmy się, ale komu chciałoby się uczyć až tysiąca jakichś śmiesznych wyrazików? Nie lepiej jest uczyć się języka konkretnie, a słówka z czasem przyswajać stopniowo?
Na dobry start mogę polecić Wam stronę, z której korzystałem, kiedy zaczynałem swoją przygodę z językiem českým. Języków do wyboru jest całkiem niemało, więc myślę, že z pewnością każdy dobierze coś odpowiedniego dla siebie (BA! Jest tež nawet afrykański, ale to tak na marginesie). Dostępnych lekcji jest 100, więc spokojnie po przerobieniu całości będziecie mieli praktycznie całą taką wažniejszą podstawę za sobą.

No dobrze, wyžej opowiedziałem tak dosyć ogólnie o nauce języka obcego, ale teraz skupimy się już tylko i wyłącznie na naszym ČESKÝM. Tak, jak w temacie pracy.

TELEFON
Dość nietypowym sposobem jaki mogę polecić ze swojego doświadczenia jest zmiana języka w telefonie na czeski. Telefon to pewnie Wasza trzecia ręka - niech się przysłužy. Zalecam równiež zmianę języka na Facebooku, žeby wszystkie komunikaty przychodziły po czesku, nawet kiedy siedzicie przy komputerze.
Ježeli ktoś posiada takže jakąś aplikację informującą o warunkach pogodowych w Waszych miejscowościach - ją równiež polecam przestawić.

Obrazek Obrazek

TELEVIZE
Jeśli ktoś z Was mieszka przy granicy z Czechią, dostęp do czeskiej telewizji nie powinien stanowić žadnego problemu. W przypadku kiedy od Pragi dzieli Was długa kilkugodzinna podróž samochodem, nie macie w domu telewizora (zabawne), bądź po prostu preferujecie oglądanie interesujących Was programów i seriali w dogodnej dla Was porze, polecam dodanie poniższych stron do listy ulubionych.

• iVysílání - oficjalne VOD państwowej Czeskiej Telewizji. Kopalnia materiałów dla każdego ucznia – od codziennych programów informacyjnych, przez ciekawostki ze świata kultury, po seriale.
  • iPrima
  • Nova
  • stream.cz - internetowa telewizja z wieloma interesującymi własnymi produkcjami, na przykład “Czechy w liczbach”, “Nagrody Darwina”, “Obcokrajowcy w Czechach”.
RÁDIO
Lubisz rozpocząć swój dzień od porannej kawy i ulubionej audycji? A može zwykle w drodze do szkoły lub pracy słuchasz motywujących podcastów? Nie musisz porzucać swoich przyzwyczajeń ani zmieniać rozkładu dnia, aby na dobre "dać nura" w języku czeskim! Wystarczy, že tym razem włączysz jakiekolwiek české rádyjko, a przy okazji bez bólu oswoisz się z charakterystycznym „ř”, długimi samogłoskami oraz samym akcentem.
Nawet jeśli nie rozumiesz ani słowa z tego, co słyszysz, nie poddawaj się. Na początku staraj się zapoznać z melodią języka, wyłapywać poszczególne dźwięki i ewentualnie powtarzać usłyszane słowa. Zrozumienie treści przyjdzie z czasem.
Metoda ta jest o tyle dobra, že možemy ją stosować nie tylko w řeczywistości, ale takže w grach takich jak chociažby každemu myślę znane symulatory cięžarówki. Ježeli są tutaj jacyś fani tego typu gier to najmocniej polecam. W trakcie długiej trasy idealny patent na zrelaksowanie się i umilenie sobie tej monotonnej podróžy.
Poniżej zamieszczam kilka najczęściej przeze mnie słuchanych czeskich stacji radiowych:

NOVINKY
Zapewne každy stąd w mniejszym bądź tež większym stopniu interesuje się nowinkami ze świata. Dla tych osób równiež spieszę z pomocą.
Oto dwa takie godne polecenia źródła, z których to osobiście na co dzień korzystam (najczęściej na facebook'u, bo tam mam je w zakładce "polubione"):

Więcej nie widzę sensu serwować, one z pewnością Wam powinny wystarczyć. ČT24 szczególnie, když są oni aktywni niczym RT (Russia Today), dziennie zamieszczają po kilka informacji ze świata, więc z całą pewnością ich dzienna dawka powinna zaspokoić každego.
Tutaj taka przykładowa nowinka z ich oficjalnej strony, która nie powinna zdziwić raczej nikogo: KLICK

ROZMOWA Z SAMYM SOBĄ
To chyba najtrudniejsze z tego wszystkiego, bo czujecie się jak kretyn, kiedy na głos wypowiadacie jakieś niezgrabne zdania, ale musicie to robić. Možecie nauczyć się na pamięć tysiąca najczęściej używanych słów, ale tak jak wspomniałem wyžej - to nie za wiele pomože Wam w przełamaniu bariery językowej. Najpierw postarajcie się w myślach opisywać po czesku wszystkie czynności. Zamiast pomyśleć: “będę jadł śniadanie, a potem pójdę do sklepu (np. spožywczego)”, pomyśl: “budu jíst snídaně, a potom půjdu do potraviny”. Rozmawiajcie w myślach ze sobą, opisujcie rzeczywistość. Postarajcie się od czasu do czasu powiedzieć jakieś zdanie na głos. Nie bójcie się - nikt Was nie usłyszy. A jeśli usłyszy, to pewnie i tak nic nie zrozumie.

YOUTUBE
Z racji tego, že YouTube będzie tym ostatnim juž na zakończenie sposobem do przyswajania wiedzy po czesku, postaram się wiele przy nim nie rozpisywać. Po prostu od razu przejdę do rzeczy, tak będzie najlepiej.

• Learn Czech with Class 101 - podstawy języka czeskiego dla osób władających językiem angielskim
  • Národní ústav pro vzdělávání - chcecie umówić się na wizytę u dentysty w Pradze lub požyczyć śrubokręt od sąsiada i nie wiecie jak to zrobić? Odpowiedź znajdziecie w tych krótkich filmikach przedstawiających typowe sytuacje z žycia codziennego. Stworzone zostały z myślą o obcokrajowcach przygotowujących się do egzaminu z języka czeskiego na poziomie A2 oraz wszystkich, którzy po prostu pragną odnaleźć się w czeskich realiach. Krótko, zwięźle i na temat. Dodatkowo w každym wideo jest možnost odpalenia napisów, co bardzo ułatwia zadanie.

I to by było na tyle myślę. Liczę, že praca się przyjmie, a juž tym bardziej ucieszy fakt ježeli dla kogoś okaže się ona požyteczna.
/-/ Hewret von Thorn
Bialeńczyk
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Mazdaistyczny
Republika Bialeńska
Dobry Obywatel

Re: [Wykład] Konrad Čech - Czeski A do Z

Postprzez Hewret 8 gru 2018, o 19:31

Mały dopisek: To była praca magisterska Konrada Czecha.
/-/ Hewret von Thorn
Bialeńczyk
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Mazdaistyczny
Republika Bialeńska
Dobry Obywatel

Powrót do Wydział Humanistycznospołeczny