Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zatwierdzenie Dekretu

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Zatwierdzenie Dekretu

Postprzez kaxiu 10 lis 2018, o 13:52

Szanowny Panie Marszałku, Senatorzy,

Zwracam się o przeprowadzenie głosowania w przedmiocie zatwierdzenia poniższego dekretu. Prywatnie uważam, że rzeczona zmiana jest zbędna, jednakże mój głos zdaje się odosobniony. Jednocześnie jak rozumiem wolą postulujących jest, aby procedury zostały wszczęte, nim Król zasiądzie na tronie.

Dekret Regenta / Króla
o zmianie Konstytucji

Art. 1.
W Konstytucji Królestwa Teutonii z dn. 25 października 2018 r., skreśla się art. 9 ust. 6 („Królowi, który objął urząd na podstawie niniejszej Konstytucji nie przysługuje tytuł Króla-Seniora”).

Art. 2
Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a nowe brzmienie stosuje się także do Króla wybranego w elekcji, o której mowa w Proklamacji Króla Teutonii z dnia 28 lipca 2018 roku.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Re: Zatwierdzenie Dekretu

Postprzez Hetman_Gotfryd 12 lis 2018, o 23:13

Lordzie Regencie
Lady Koadiutor
Wysoka Izbo

A: ZARZĄDZENIE:
Na podstawie art. 3. ust. 4. Regulaminu Senatu zatwierdzam, debatę nad projektem wymienionym w punkcie B. Debata będzie kontynuowana w tym wątku, by maksymalnie ułatwić do niej dostęp. Dla osób majacych prawo głosu w tym gmachu.

B: PROJEKT:
Dekret Regenta / Króla
o zmianie Konstytucji

Art. 1.
W Konstytucji Królestwa Teutonii z dn. 25 października 2018 r., skreśla się art. 9 ust. 6 („Królowi, który objął urząd na podstawie niniejszej Konstytucji nie przysługuje tytuł Króla-Seniora”).

Art. 2
Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a nowe brzmienie stosuje się także do Króla wybranego w elekcji, o której mowa w Proklamacji Króla Teutonii z dnia 28 lipca 2018 roku

C: UZASADNIENIE:
Debatą nad Dekertem, na wniosek autora

D: TERMIN:
Do 20 listopada 2018 roku, włącznie.

E: POUCZENIE:
Debata nad projektem uchwały obejmuje: przedstawienie projektu przez wnioskodawcę, zajęcie przez Radę Królestwa Teutonii stanowiska w sprawie projektu, debatę senatorów nad projektem, zgłaszanie poprawek i wniosków do projektu przez osoby uprawnione, wprowadzanie autopoprawek do projektu uchwały przez wnioskodawcę.

Marszałek Senatu może skrócić debatę na wniosek Rady Królestwa Teutonii lub co najmniej jednej trzeciej senatorów, albo w przypadku, gdy żaden senator nie wypowiedział się w debacie przez co najmniej 48 godzin.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 13 lis 2018, o 18:14

Wasza Królewska i Arcyksiążęca Wysokość Regencie,
Wysoka Izbo,

oczywiście popieram całym sercem powyższą zmianę i wbrew słowom Arcyksięcia uważam za błąd legislacyjny. Nie chcę składać wniosku o skrócenie debaty, aby każdy mógł się mimo wszystko wypowiedzieć..
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Vladimir 14 lis 2018, o 05:43

Jestem w stanie poprzeć wizję Arcyksięcia. Czy warto pomnażać ilość królów-seniorów? Czy ten tytuł jest tak ważny? — pytam szczególnie JKW Andrzeja Fryderyka.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez VAT 14 lis 2018, o 10:10

Wasza Wysokość Regencie,
Senacie,

również popieram projekt. Powody są banalne - tytuł króla-seniora niewiele znaczy i w społeczeństwie tak niewielkim jak nasze, nadpodaż 'seniorów' może doprowadzić do sytuacji komicznych i utraty prestiżu tej instytucji. Z drugiej strony, w sytuacji, w której znieśliśmy kadencyjność, problem nie jest aż tak istotny i ma znaczenie trzeciorzędne.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 14 lis 2018, o 11:32

Drodzy Senatorzy,
Trudno mi obecnie brać udział w dyskusji. Jednak dla mnie, jeżeli nie zmieniliśmy kadencyjności to nie powinniśmy też pozbawiać tytułu Króla-Seniora. Nie widzę powodu dlaczego ktoś przed zmianą konstytucji mógł być 1,5 roku królem-seniorem, a ktoś po niej z takim samym stażem już nie. Mikronacje się zmieniają, maleje nasza ilość, jednak nie wydaje mi się, że akurat ten drobny gest uhonorowania zajmowania się Teutonią przez dłuższy okres czasu miał ując tytułowi jakiś prestiż.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 14 lis 2018, o 23:16

Korzystając z okazji, że to debata podstawowym pytaniem, które każdy powinien sobie zadać, to co tak na prawdę oznacza dla niego tytuł Króla-Seniora?

Osobiście wcale nie uważam, żeby była potrzeba wykreślania tego zapisu. Faktycznie w niedalekiej przyszłości może dojść do tego o czym napisał VAT :
nadpodaż 'seniorów' może doprowadzić do sytuacji komicznych i utraty prestiżu tej instytucji.

Moim zdaniem to jest główny powód dla którego warto rozważyć utrzymanie w mocy istniejące przepisy.

Odpowiadając trochę na pytanie Vladimira- tytuły i zaszczyty nie są ważne, fajnie łechcą ego i pozostają pewną pamiątką. Tak naprawdę jednak liczą się czyny i to jak się komuś uda zapisać na kartach historii. Od tego zależy jak będzie postrzegany później urząd Króla, jakim prestiżem będzie się mógł cieszyć jego następca oraz jak zostanie zapamiętany poprzednik. Bo jeśli rzeczywiście Król wniesie coś nowego, jakieś ożywienie to nie potrzeba będzie tytułów, które pozwolą o nim pamiętać... Pamięć pozostanie żywa na następne lata.

Carmen Laurent napisał(a):Drodzy Senatorzy,
Trudno mi obecnie brać udział w dyskusji. Jednak dla mnie, jeżeli nie zmieniliśmy kadencyjności to nie powinniśmy też pozbawiać tytułu Króla-Seniora. Nie widzę powodu dlaczego ktoś przed zmianą konstytucji mógł być 1,5 roku królem-seniorem, a ktoś po niej z takim samym stażem już nie. Mikronacje się zmieniają, maleje nasza ilość, jednak nie wydaje mi się, że akurat ten drobny gest uhonorowania zajmowania się Teutonią przez dłuższy okres czasu miał ując tytułowi jakiś prestiż.

Powodem może być fakt, że za hmm 5 lat w Teutoni będzie 5 osób z czego 4 posiadać będą tytuł Króla-Seniora, a piąta będzie się do tego tytułu przymierzać. Nie chciałbym żeby doszło do dyskredytacji tytułu Króla KT.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 14 lis 2018, o 23:47

AJ Piastowski napisał(a):
Powodem może być fakt, że za hmm 5 lat w Teutoni będzie 5 osób z czego 4 posiadać będą tytuł Króla-Seniora, a piąta będzie się do tego tytułu przymierzać. Nie chciałbym żeby doszło do dyskredytacji tytułu Króla KT.

Równie dobrze za 5 lat możemy mieć 15 ludzi albo 20, bądź nie istnieć wcale.Jest to wróżenie z fusów. Prawdę mówiąc, jeżeli przez kolejnych 5 lat nikt do nas nie dojdzie to można będzie powiedzieć że jesteśmy trupami i to w mocnym rozkładzie. Jeżeli dojdą kolejne osoby, inne będą odchodzić to nie będziesz miał dużej ilości aktywnych Królów-Seniorów.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 15 lis 2018, o 09:28

Carmen Laurent napisał(a):Równie dobrze za 5 lat możemy mieć 15 ludzi albo 20, bądź nie istnieć wcale.Jest to wróżenie z fusów. Prawdę mówiąc, jeżeli przez kolejnych 5 lat nikt do nas nie dojdzie to można będzie powiedzieć że jesteśmy trupami i to w mocnym rozkładzie.

To zdecydowanie będzie największym wyzwaniem dla przyszłego Króla, żeby stworzyć magnes na korzyść KT.

Carmen Laurent napisał(a):Jeżeli dojdą kolejne osoby, inne będą odchodzić to nie będziesz miał dużej ilości aktywnych Królów-Seniorów.

Oczywiście, że ktoś będzie odchodzi a ktoś inny przyjdzie. Jednak ludzie, którzy są i czuja się związani z mikronacjami, bo przez lata tworzą to środowisko w zdecydowanej większości zostaną, lub powrócą prędzej, czy później.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez anglov 15 lis 2018, o 19:28

Wysoka Izbo,

ponieważ posiadamy Króla, wiąże się z tym pewien ceremoniał – organizujemy uroczystą koronację, a proces wyboru również ubrany jest w narrację. Do samego Króla Teutonii zwracamy się uroczyście.

Według mnie tytuł seniorski to pewnego rodzaju docenienie, pewna pamiątka, podziękowanie za odbytą opiekę nad Narodem. Pewne uzupełnienie ceremoniału, który jest obecny z samą osobą Króla.

Przepis ten powstał z myślą o tym, że tron ma być kadencyjny. W mojej ocenie obdziera nas to z pewnych walorów narracyjnych i równie dobrze moglibyśmy powrócić do Marchii i Namiestników – wtedy nie byłoby tego tematu. Gdy jednak zdecydowaliśmy się na pewną drogą – nie ustępujmy z niej.

Jak zauważył VAT problem inflacji jest znikomy. W ciągu 9 lat Królestwa, mieliśmy 4 królów. Z aktywnych seniorów mamy jednego – mnie. Możecie jednak być pewni, że moja aktywność to nie jest nic takiego pewnego i sam będę coraz to mniej obecny. Co więcej, wliczając czas Cesarstwa i Marchii, z 15 lat panowania, aktywnych „byłych władców” z 15 lat, dziś aktywnych jest ledwie 3.

Ponadto wymiana pokoleniowa u nas następuje. Wystarczy popatrzeć zarówno na moją datę zamieszkania w Teutonii, jak i ubiegających się o tron. A ze względów oczywistych będziemy jako społeczeństwo dobierać nowych władców raczej z osób młodszych stażem.

Wobec czego, nie wiem dlaczego pojawia się aż tak wielka obawa o inflację tytułu Króla, ze średnią długością panowania wynoszącą ponad 2 lata.

Jeżeli jednak komuś wadzi, iż posiadam tytuł Króla-Seniora – możecie śmiało go pomijać, zwracając się do mnie – tak jak i ja zwracam się do Was.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Następna strona

Powrót do Laska Marszałkowska [KT] [Úr Thinghóptman]