Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Rada Nauki - Wybór Przewodniczącego

Moderatorzy: Marszałek Koronny, Książę Sarmacji

Re: Rada Nauki - Wybór Przewodniczącego

Postprzez Joanna Izabela 13 lis 2018, o 15:05

Peter West napisał(a):Ale zgłosił się chętny. Dajmy szansę, bo z tego co piszę to ma jakiś pomysł na RN.

Żeby Hewret mógł uczestniczyć, najpierw musimy przyjąć Uniwersytet Bialeński, czyli musimy mieć Przewodniczącego i głosowanie. Przed chwilą mówiłeś, ze za 2 tygodnie możesz być ale aktualnie się wycofujesz. Dla mnie ten twór jest ogólnie chybiony, bo zagłębiamy się w papierologii, która do funkcjonowania nauki nie jest potrzebna.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez Piotr III Łukasz 13 lis 2018, o 16:46

Szanowni Państwo,

z naszego punktu widzenia, Rada Nauki w niczym nie przeszkadza. Jesteśmy za tym, aby martwe ciała usuwać do archiwów, gdzie ich miejsce. Jednakże nie przychylić się do jednej prośby o jedno odroczenie - byłoby naszym zdaniem niewspółmierne.

Chyba, że istnieją przesłanki do zlikwidowania Rady Nauki jak najszybciej. Jeżeli tak - z chęcią ich wysłuchamy i o ile uznamy je za istotne, to, ze względu na brak wcześniejszej wiedzy, wycofamy się z wcześniej danego czasu. Ale potrzebujemy argumentów, czemu owa Rada przeszkadza. Dlaczego jej nie powinno być.

Sam fakt, że nic się nie dzieje, widzimy sami. Widzimy również deklarację. Mając na uwadze to, że istnienie Rady nie narusza niczyjego interesu oraz mając za dobrą monetę deklarację - wybraliśmy tak a nie inaczej. Jeżeli jednak istnienie Rady taki interes narusza - prosimy o informację, temat zostanie przemyślany ponownie, wnioski wyciągnięte.

Piotr III Łukasz

książę Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny

Postprzez Hetman_Gotfryd 13 lis 2018, o 21:17

Możemy do tematu za kilka dni wrócić ; ale nie wiem czy wtedy, się sytuacja polepszy... Zaczekać zawsze można; ale na dziś po m-cu oczekiwaniu. Uważam że w Obecnej sytuacji, nie ma co na siłę podtrzymywać tej sytuacji- bo to tylko pat jest.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Joanna Izabela 13 lis 2018, o 22:31

WKM,
Już mówię czemu pomysł jest nietrafiony:
1. Przyznanie tytułu wymaga zatwierdzania RN. Nawet jeżeli zostały one wydane przez już wchodzące w skład RN struktury, jest to przedłużanie bezsensowne nadawania komuś tytułu. Tak samo jeżeli chodzi o nadawanie instytucji statusu naukowej. Dużo szybciej by było gdyby nadawała to jedna osoba np. Książe.
2. Cała struktura wymusza podział na uczelnie i instytuty naukowe - wszystko zależy od tego czy mamy kadrę. Zdobycie tytułu musi się odbywać na wyznaczonych uczelniach. Gdybym nie założyła swojej uczelni, jeszcze przed czasami RN - w tym momencie bym już jej pewnie nie założyła. Dla mnie jest to próba ograniczenia przyszłej narracji. Wprowadzamy środowisko ściśle hermetyczne.
3. Struktura przez ten czas była niejawna. Część osób nie wie dlaczego dostała tytuł, część tego tytułu wręcz odmówiła. Z tego co widziałam po opiniach społeczeństwo jest raczej negatywnie nastawione do samej instytucji. Przestała być ona godna zaufania.
4. Widoczny spadek aktywności. Przepraszam, że napiszę wprost ale dla mnie była to instytucja raczej stworzona przez jedną osobę i ona się bawiła. Przestała ona się udzielać -nikomu się tak naprawdę nie chce.

Wszystko się sprowadza do tego, że za bardzo kombinujemy i mamy za dużo papierologii. Dla mnie działania RN, może wykonywać książe (nadawanie tytułów). Wiec nie widzę potrzeby trzymania tworu, który jest sztuczny.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez Piotr III Łukasz 14 lis 2018, o 04:19

Rozumiem, o co Państwu chodzi.
Co prawda z argumentami się nie zgadzam, z prostej przyczyny - te dwa tygodnie raczej nie zabiją nowych inicjatyw, bo akurat teraz stoją w kolejce chętni do zakładania sarmackich uniwersytetów. To ciężkie i pracochłonne zadanie, wiem coś o tym, jako były rektor byłej Akademii Sarmackiej.
Również argument o sztucznym tworze... Wszystko co tutaj tworzymy... nieprawdaż?

Ale dobrze. Zacznijmy od tego, że Rada Nauki jest umocowana w sejmowej ustawie. Co Państwo zamierzają z tym faktem zrobić?
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny

Postprzez Joanna Izabela 14 lis 2018, o 15:04

Piotr III Łukasz napisał(a):Rozumiem, o co Państwu chodzi.
Co prawda z argumentami się nie zgadzam, z prostej przyczyny - te dwa tygodnie raczej nie zabiją nowych inicjatyw, bo akurat teraz stoją w kolejce chętni do zakładania sarmackich uniwersytetów. To ciężkie i pracochłonne zadanie, wiem coś o tym, jako były rektor byłej Akademii Sarmackiej.

Jeżeli mamy mówić to Przewodniczącego nie ma miesiąc, teraz mamy czekać 2 tygodnie, potem jeszcze musi być głosowanie, następnie znowu żeby Uniwersytet Bieleński wszedł w RN musi być znowu wniosek, debata i głosowanie.
Dla mnie chore. Pewnie też trzeba będzie rozpatrzyć czy instytucja może wejść w skład RN, bo nie jest ona w samorządzie sarmackim ale to już inna sprawa.
Również argument o sztucznym tworze... Wszystko co tutaj tworzymy... nieprawdaż?

Tak, ale przedstawiłam wyżej, że RN nie pomaga niczemu tylko dokłada roboty - dla mnie bezsensownej.
Dla mnie tytuły i instytucje nauki spokojnie może zatwierdzać Książe i widziałabym to w taki sposób.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez Piotr III Łukasz 14 lis 2018, o 15:46

Polemika, polemiką, ale to był najważniejszy fragment mojej wypowiedzi:
Piotr III Łukasz napisał(a):Zacznijmy od tego, że Rada Nauki jest umocowana w sejmowej ustawie. Co Państwo zamierzają z tym faktem zrobić?
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny

Postprzez Joanna Izabela 14 lis 2018, o 15:54

Na razie się wypowiadam tylko ja i moim zdaniem trzeba zmienić ustawę, wyrzucić z niej Radę Nauki, przenieść jej obowiązki na Księcia.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii

Postprzez Hewret 14 lis 2018, o 17:35

Osobiście nadawanie tytułów zawodowych i naukowych do stopnia dr net. zachowałbym w ramach autonomiczności uczelni wyższych. Książę nadawałby jedynie profesurę za zasługi na rzecz pracy w danej dziedzinie.
Toteż zaangażowałbym Radę Ministrów do akceptacji programów kształcenia i przyznawania tytułów.

Jeśli chodzi zaś o Radę Nauki - powinna pozostać jako ciało doradcze dla użyteczności publicznej, czyli kontakt wszystkich rektorów z Korony w celu wymiany doświadczeń i wiedzy.

Co do zakładania uczelni - wyłączność do ich kształtowania przez samorządy.
/-/ Hewret von Thorn

W Federacji Slawonii:
/-/ Herwan Thornović

Postprzez Piotr III Łukasz 14 lis 2018, o 20:55

Z kolei mnie się wydaje, a wypowiadam się teraz prywatnie, że uczelniom należy się duża autonomia.
Najchętniej widziałbym to tak:
- tytuły mgr net nadaje uczelnia*
- tytuły dr net nadaje akredytowana uczelnia**
- tytuły prof net nadaje książę na wniosek akredytowanej uczelni**
bo przecież nie sam z siebie. Chyba że h.c.

* - akredytowana do nadawania mgr / mgr inż
** - akredytowana do nadawania dr / dr inż

Problem leży tylko w tej akredytacji. Kto niby ma ją dawać? I tutaj bym widział rolę księcia. Nie musimy się jakoś mocno formalizować, ale kadra naukowa i jej aktywność - to są rzeczy widoczne gołym okiem. I tutaj by trzeba polegać na rozsądku panującego***.

Natomiast rozróżnienie akredytacji (np. I stopnia (mgr) i II stopnia (dr) - wiem, że normalnie studia doktoranckie to studia trzeciego stopnia, ale ostatecznie jesteśmy w KS a nie w realu) wydają mi się wskazane z jednego względu. Kiedyś, kiedyś, jako rektor Akademii Sarmackiej, w zasadzie sam sobie nadałem tytuł mgr inż net aby odzwierciedlić real no i nie miał mi kto nadać. A potem prowadziłem doktorantów i nadawałem im stopnie doktora.
Trochę zabawne w zasadzie.

"Nadaje się tytuł doktora,
mgr inż rektor" :)

No i pozostaje ostatnia kwestia. W tej chwili toczy się procedura uzyskiwania przeze mnie tytuły prof. inż. net.
I fajnie. Tylko, jakby się udało, to co? Sam mam sobie nadać? Przypominają się dawne czasy rektorowania :)

***) tak, wiem, że w tej chwili piszę o sobie.

Hewret napisał(a):Co do zakładania uczelni - wyłączność do ich kształtowania przez samorządy.

Dlaczego ograniczać prywatną inicjatywę?
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rada Nauki